Tayland turu blog, bilgi ve tavsiyeler

Gülümseyen insanların diyarı Tayland aslında aileler, arkadaş grupları ve çiftler kadar yalnız seyahat eden gezginler için de ideal bir destinasyon. Hatta aslında, yalnız seyahat etmeyi sevenler arasında ilk defa yalnız seyahat etmek için en uygun yerin Tayland olduğu da söylenir. Tek Başına Tayland Turu yazısında özellikle yalnız seyahat edecek olanların ihtiyaç duyabileceği bilgiler vermek istiyorum. Ancak arkadaşlarınızla veya ailenizle gitmek isterseniz de faydalı olacaktır.

Ama öncesinde neden tek başına seyahat etmek derseniz… Elbette herkesin tercihi farklı. Ancak “yalnız seyahat etmeyi sevmiyorum” demek için bile bunu bir kez deneyimlemenizi öneririm. Öncelikle; bu yeni insanlarla tanışmak için bir fırsat. Üstelik her yeni tanışılan insandan zarar gelmeyeceğini öğreten de bir ders.

Tek başına Tayland turu hakkında bilgi ve tavsiyeler

Bir de benim tek başına seyahat ederken en keyif aldığım şey; yolda onlarca insanla tanışmak ama hiç kimseye bağımlı olmamak. Bir veya birkaç kişilik arkadaş grubuyla, aileyle seyahat ederken genelde başka bir insana uyum sağlamak zorunda kalırsınız. O filanca müzeye gitmek ister, siz istemiyorsanız kırmamak için gidersiniz. Veya tam tersi olur.

İşte tek başına seyahat etmenin en güzel yanlarından biri de bu. Yolda tanıştığınız insanlar size falanca müzeye, filanca tarihi kalıntıya gitmeyi teklif ettiğinde, sadece siz de istiyorsanız kabul edersiniz. İstemiyorsanız kimse alınmaz, kırılmaz, kendini suçlu hissetmezsiniz, ve ertesi gün tekrar karşılaşırsanız aynı samimiyetle sohbete devam edebilirsiniz. İnsanın olmak istediği yerde, olmak istediği zamanda olabildiği tek yer tek başına çıktığı seyahatler diyebilirim.

Tek Başına Tayland Turu Bütçesi

Tayland gezisi ne kadar

Öncelikle Tayland’ın dünya üzerinde seyahat edebileceğiniz en ucuz ilk 5 ülkeden biri olduğunu belirteyim. Ki bütçe, tatile çıkan herkesin üzerinde titizlikle durduğu bir konudur ancak yalnız seyahat edenler için çok daha önemli. Zira masrafları paylaşacak bir partneriniz yok.

Başta konaklama, yeme içme ve transfer olmak üzere ülkede her şey çok uygun fiyatlı. Eğer bütçe sizin için çok önemliyse ve hemen her şeyden sıkı bir şekilde kısabilirseniz günlük masraflarınız konaklama dahil 15–20 USD civarında olacaktır ki bütçenizi biraz daha esnetme imkanınız varsa günlük 25 USD gibi rakamlara son derece konforlu ve dolu dolu bir tatil yapabilirsiniz.

Tayland Turu Boyunca Gezilecek Yerler

Tayland gezisi gezilecek yerler

Tayland coğrafi açıdan da son derece büyük ve zengin seçeneklere sahip bir ülke. Aslında bu ülkede görülmesi gereken yerlerle ilgili daha detaylı bilgileri Tayland’da Kesinlikle Görülmesi Gereken Yerler yazısında okuyabilirsiniz.

Tek başına Tayland turu yapacak olanlar için ülkedeki çeşitli bölgeler ve bunların turistlere sunduklarını ise ben kısaca özetleyeyim ki, yapmak istediklerinize ve tatil sürenize göre size en uygun olanları tercih edebilesiniz.

Tayland gezisi blog

Her ne kadar komşu ülkelerden karayolu veya tren yoluyla Tayland’a girme imkanı da olmakla birlikte uçakla ulaşım sağlayacaksanız ilk durağınız ülkenin başkenti Bangkok olacaktır. Ki Bangkok ülke içinde yolculuklarda da bir ulaşım hub’ı. Kısacası bir şehirden başka bir şehre giderken Bangkok’tan geçmeniz kuvvetle muhtemel.

Ülkenin başkenti doğu ve batının mistik bir karışımı ve turistlere hem tarihi yapılar hem de doğal güzellikler sunuyor. Gece hayatı sevenler için de ideal bir şehir. Gece hayatı demişken… Pattaya da bu açıdan tercih edilecek bir şehir ancak daha çok erkeklere hitap ettiğini belirtmekte fayda var.

Kuzeydeki Chiang Mei tarih severlerin Tayland’da mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ancak burada yer alan ulusal parklar ile ülkenin doğal güzelliklerini ve vahşi hayatını keşfetmek için de muhteşem bir destinasyon.

Aynı şekilde Bangkok’a çok da uzak olmayan Ayutthaya irili ufaklı yüzlerce budist tapınağı ile bir başka tarihi merkez.

Tek başına Tayland turu blog

Deniz, güneş, kumsal arayışında olanlar ise Andaman kıyıları ve güneydeki adalarda aradığını bulabilir. Bunlardan tek başına Tayland turu yapan gezginler için en idealleri ise dolunay partileri ile Ko Pha Ngan, dalış meraklıları için Koh Tao, Phuket ve Smilian Adaları, sadece kumsalda güneşlenip denize girmek isteyenler için bu bölgede yer alan adaların tümü diyebilirim.

Tek Başına Tayland Turu Yapanlar İçin Sosyalleşme Olanakları

Tek başına Tayland turu hakkında bilgiler

Aslında yalnız seyahat edenler için sosyalleşme olanakları dünyanın her yerinde üç aşağı beş yukarı aynı. Ben bu konuda kendimin de sosyalleşmek için ilk tercihi olan hostel konaklamalarını ilk aşamada öneririm.

Gerçi Tayland’da tek başına seyahat eden turist oranı zaten çok yüksek ama işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız bu gezginlerin yoğunlaştığı hostellarda kalarak sizin gibi tek başına seyahate çıkmış olan onlarca gezginle tanışabilirsiniz.

Bir diğer sosyalleşme olanağı ise çeşitli kurslar. Dalış kursu, Tayland yemekleri kursu gibi süresi çok uzun olmayan birkaç günlük kurslara katılarak hem zamanınızı yeni bir şey öğrenerek geçirebilir, hem de sizinle ortak zevkleri olan gezginlerle tanışabilirsiniz.

Bu kursları ise kaldığınız otellerde sorarak bulabilirsiniz, artık herkes internete reklam verebildiği için internette yapacağınız araştırma sizi turist tuzağı yerlere yönlendirebilir, hiç tavsiye etmem.

Tek başına Tayland turu plan

Ayrıca genel olarak tek başına Tayland turu yapan bir turistin yalnızlıktan sıkılmayacağını söyleyebilirim. Zira tek başına seyahat eden insanlar az çok aynı beklentilere sahip, aynı oranda sosyalleşmek aynı oranda yalnız kalıp kafa dinlemek istiyorlar. Dolayısıyla Tayland’da ne arkadaş sıkıntısı çekersiniz ne de fazla sosyallikten yorulursunuz. Tam kıvamında…

Tayland Turu Boyunca Yapılacak Şeyler

Tek başına Tayland turu dalış

Aslında Tayland’da yapılabilecek aktivitelerin başında ülkedeki tapınak, saray gibi tarihi yapıları görmek geliyor ancak bir tatilden bundan daha fazlasını bekleyenler için aşağıda Tayland aktivitelerini listeleyeyim:

  • Ülkenin kuzeyinde yer alan ormanlarda hiking,
  • Hemen her şehirde sokak pazarlarını gezmek,
  • Güneydeki adalarda dalış veya şnorkel,
  • Gece hayatı (yalnız seyahat edenlere çok önermesem de)

Tayland Turu Boyunca Ulaşım

Tek başına Tayland turu ulaşım

Tayland’da ulaşım tahmin edebileceğinizden çok daha kolay. Şehirlerarası ulaşımda otobüs ve trenler en çok tercih edilen seçeneklerin başında yer alıyor.

Tuk Tuk da birbirine çok uzak olmayan iki şehir arasında seyahat için tercih edilebilir ancak her ne kadar ucuz bir seçenek olsa da şehirlerarası seyahatte –görece- yüksek tutarlar ödemeniz gerekebilir. Bir başka şehirlerarası ulaşım seçeneği ise uçak.

Ben tek başına Tayland turu yapan gezginlere şehirlar arası yolculuk için özellikle trenleri öneririm. Trenlerde 1. sınıf, 2. sınıf ve 3. sınıf olmak üzere üç farklı bilet seçeneği var.

Özellikle birbirine uzak iki şehir arasında, eğer zamanınız müsaitse, 1. veya 2. sınıf tren seyahati ideal. 1. sınıf vagonlarda kişiye özel yataklı kabinler var, 2. Sınıf vagonlarda ise bu ayrıcalık yok ancak tren yine de çok konforlu. Tren rotaları ve ücretleri için resmi internet sitesini de kontrol edebilirsiniz. Ancak Tayland’da geçirecek zamanı kısıtlı olanların şehirler arası yolculukta uçak tercih etmesi daha doğru.

Tayland’da hangi şehirde olduğunuz fark etmeksizin şehir içi ulaşım seçenekleri arasında tuk tuk, otobüs, şoförlü motorsiklet ve Bangkok’ta skytrain ile metro seçenekleri mevcut. Ki Bangkok’a özel ulaşım bilgilerini de Bangkok’ta Taksi, Tuk Tuk ve BTS Skytrain Kullanımı yazısında okuyabilirsiniz.

Tek Başına Tayland Turu Yapanlar İçin Tayland’da Güvenlik

Tek başına Tayland turu güvenlik

Hiç Asya’ya seyahat etmemiş olanlar için Tayland yeterince güvenli gibi görünmüyor olabilir. Elbette hiçbir ülke için garanti verilemez ancak Tayland’ın yalnız gezen gezginler için gayet güvenilir bir ülke olduğunu söyleyebilirim.

Ülkede turistlere karşı ağır suç işlenmiyor veya çok nadiren karşılaşılıyor. Turistlerin maruz kaldığı sıkıntılar daha çok kapkaççılık gibi sorunlar. Ki onun için de temel güvenlik tedbirlerini almanız yeterlidir, ki zaten dünyanın neresine giderseniz gidin bazı temel güvenlik önlemlerini zaten almak zorundasınız.

Tek başına Tayland turu boyunca güvenlik

Ben yine de bir liste halinde tek başına Tayland turu yapan bir gezginin dikkat etmesi gereken noktaları yazayım:

Yalnız seyahat eden kadınlar için -her ne kadar Tayland şehirleri gece gündüz hareketli olsa da- güneş battıktan sonra tek başınıza sokağa çıkmamayı tercih edin. Gece çıkmak istediğinizde kaldığınız hostelde veya otelde sizin gibi seyahat eden başka turistler varsa onlarla çıkmanız daha güvenli olur.

Sırt çantası kullanın ve bunu sırtınıza değil, önünüze asın. Postacı çantaları da aslında güvenli bir seçenek ancak bazen kapkaççıların askısını keserek çantayı aldığı olabiliyormuş.

Tek başınıza dışarı çıktığınızda içeceğinizi mutlaka kapalı alın ve içtiğiniz süre boyunca gözünüzü ayırmayın. Nadiren de olsa içeceklerin içine ilaç, uyuşturucu atılabiliyor.

Otellere ve hostellere güvenebilirsiniz. Değerli eşyalarınızı ve paranızı oteldeki odanızda veya hostelda kilitli dolapta saklayın. Elbette garanti değil ancak çoğunlukla güvenli bir yöntem.

Aslında yukarıda saydıklarımı okuyunca bana bile biraz korkutucu geldi. Ama gerçekte durumun öyle olmadığını söyleyebilirim. Biraz önce listelediğim maddeler zaten hangi ülkeye giderseniz gidin dikkat etmeniz gerekenler, Tayland’a özel değil.

Tek Başına Tayland Turu Yapanlar İçin Konaklama Önerileri

Tek başına Tayland turu oteller

Tayland turistik açıdan zengin seçeneklere sahip onlarca şehir içerdiği için bu yazıda otel tavsiyesi vermem çok zor. Ancak tek başına Tayland turu yapmayı düşünenlere otel tavsiyeleri de içeren Bangkok’ta Nerede Kalınır ve Phuket’te Nerede Kalınır yazılarını okumalarını öneririm.

Benim bu yazıda yalnız seyahat edenlere bahsedeceğim konu ise genel olarak konaklama fiyatları. Ülkenin herhangi bir yerinde, hem merkezi, hem de temiz oteller çok uygun fiyatlı. Eğer kendinize ait oda istiyorsanız bütçeniz 10 USD seviyesinden başlamalı. Ki bu rakama bulacağınız seçenekler belki şık olmayabilir ancak güvenilir ve temizdir. Daha şık seçenekler tercih ediyorsanız ortalama günlük ortalama 20 USD bütçe ayırabilirsiniz.

Hostel konaklamasından yazının başında bahsetmiştim. Tayland’da 5–10 USD arası rakamlara temiz, güvenilir ve merkezi lokasyonda yüzlerce hostel bulabilirsiniz, ki bu tarz konaklama tek başına Tayland turu yapanlar için sosyalleşme imkanı da sunuyor.

Rezervasyonlarınızı ise booking.com üzerinden yapabileceğiniz gibi seyahat sırasında tanışacağınız diğer gezginlere memnun kaldıkları otelleri sorarak da yapabilirsiniz.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın