Tekfur Sarayı İstanbul
Tekfur Sarayı

Tekfur Sarayı, İstanbul‘un Edirnekapı bölgesinde bulunan bir saraydır. Aslında ayrı bir saraydan ziyade Edirnekapı ve Eğrikapı surlarına bitişik bir yapı olarak değerlendirilmektedir.

Sarayın inşası hakkında farklı farklı rivayetler bulunmaktadır. Bir rivayete göre saray ayrı bir yapı olarak 10. yüzyılda Bizans İmparatoru Porfirogenetos döneminde yapılmıştır. Bu dönemde ikametgah olarak kullanıldığı düşünülse de yapı yıprandığı için ortada bunu kanıtlayacak delil yoktur.

Üç katlı yapının çatı kısmının 17. yüzyılda uçtuğu düşünülmektedir. Üç katlı olması ve mimari özellikleri sarayın Bizans ve Avrupa mimarisi ile yapıldığına işaret etmektedir. Bizans ve Avrupa mimarisi ile yapılan sarayın en özgün bölümlerinin başında pencere ve duvar dizaynı gelmektedir.

17. yüzyılda saray hayvanat bahçesine dönüştürülen yapı, daha sonra seramik ve cam imalathanesi olarak kullanılmıştır. Cumhuriyet döneminde kapsamlı bir yenileme geçiren Tekfur Sarayı, çeşitli araştırma ve kazı çalışmalarına da sahne olmuştur. Tekfur Sarayı denildiğinde akla gelen ilk şey ünlü kaşıkçı elmasıdır. Dünyanın en pahalı elması olan Kaşıkçı Elması burada, sarayın çöplüğünde bulunmuştur. Kaşıkçı Elması günümüzde Topkapı Sarayı‘nda sergilenmektedir.

Tekfur Sarayı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Şişhane Cad. Edirnekapı Fatih İstanbul
  • Ulaşım: Edirnekapı yönüne giden herhangi bir otobüsle Balat Hastanesi durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz. Metrobüsle Ayvansaray, tramvayla Edirnekapı durağından da saraya gelebilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Giriş ücreti 2 Lira’dır.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın