Tibidabo, Barselona

Tibidabo, 512 metre ile Barselona’nın Collserola bölgesinde yer alan tepedir.  Latince “sana sunuyorum”  anlamındaki “tibi dabo” adı, şeytanın Hz. İsa’ya bu muhteşem manzaralı tepeye çıkarıp ayakları altında serili dünyayı ona sunmasının betimlendiği Günaha Çağrı sahnesinden esinlenmiştir.

Tibidabo Gezilecek Yerler

Özellikle hafta sonları yoğun olan Tibidabo’da, Parc d’Atraccions adında ünlü bir lunapark, Torre de Collserola adı verilen bir telekomünikasyon kulesi ve Temple Expiatori del Sagrat Cor adında bir Katolik kilisesi bulunmaktadır.

Temple Expiatori del Sagrat Cor Kilisesi

Neredeyse şehrin her yerinden görülen kilise 1911 yılında Enric Sagnier tarafından yapılmıştır. Etkileyici bir İsa heykeli ve ayrıntılı oymalarıyla dikkat çeken göz alıcı bir kapının bulunduğu kilisenin kulesine çıkmak isterseniz asansörü kullanabilir ya da nefis kesici manzaralar eşliğinde dış terasa uzanan merdivenleri kullanabilirsiniz.

Temple Expiatori del Sagrat Cor Kilisesi, Tibidabo
Temple Expiatori del Sagrat Cor Kilisesi, Tibidabo

Parc d’Atraccions del Tibidabo

Barselona’nın eski moda oyuncaklarıyla hala çalışmakta olan tek lunaparkında her yaştan ziyaretçi keyifli dakikalar geçirebilir. İçerisinde 20. yüzyılın başlarından kalma oyuncaklar olsa da park hala orijinalliğini korumaktadır. Bu park Woody Allen’ın ünlü filmi “Vicky Christina Barcelona” filminde de yer almıştır.

1908 yılında açılan lunaparkta çarpışan arabalar, korku tüneli ve dönme dolap gibi klasik oyuncakların yanı sıra her şekil ve boyuttan eski makinelerin sergilendiği Musee des Automates bulunur. Bunlar dışında Parc d’Atraccions’da kukla gösterileri, piknik alanları, oyun alanları, kafe ve restoranlar yer almaktadır.

Tibidabo Lunapark
Parc d’Atraccions del Tibidabo

Torre de Collserola

445 metrelik tepenin üzerindeki 288 metre uzunluğunda iletişim kulesinin tepesine camla kaplı asansör ile çıkarak heyecanlı dakikalar yaşayabilirsiniz. Tibidabo’da yer alan tüm bu mekânlardan şehir manzarası harikadır.

Torre de Collserola, Tibidabo
Torre de Collserola, Barselona

Tibidabo Ulaşım

Bölgeye füniküler tren, otobüs ya da araba ile ulaşabilirsiniz. 1901 yılında burada inşa edilen tren yolu İspanya’da bu tarzda inşa edilen ilk tren yoludur. Metro ile gelmek isterseniz 7 nolu hatla gelip Tibidabo istasyonunda inmelisiniz. İndikten sonra füniküler tren ile tepeye çıkabilirsiniz. Bir noktadan sonra tepeye yürümeniz de mümkündür. Yürüyüş yolu üzerindeki kafelerde dinlenip manzaranın tadını da çıkarabilirsiniz. Ayrıca Plaça Catalunya’dan Tibi Bus ile Tibidabo’ya ulaşabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın