tiran gezilecek yerler rehberi

Tiran Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 13 Yer!

Londra, Paris, Amsterdam, Madrid gibi Avrupa şehirlerinden sıkılan, yine hem yakın hem de biraz daha farklı bir yer görmeyi isteyen herkesin bucket-list’inde olmalı Arnavutluk‘un mütevazi başkenti. Tiran Gezilecek Yerler yazısında sizlere kentte görmeye değer yerlerden bahsedeceğim ama gelin önce biraz şehir hakkında detaylı bilgi vererek başlayalım.

Aslında Tiran, daha doğrusu tüm Arnavutluk, Avrupa’daki şanssız ülkelerden biri. 1600’lü yıllarda kurulan şehir pek de ihtişamlı dönemler yaşamamış.

İkinci Dünya Savaşı’nı atlattıktan sonra Komünist Lider Enver Hoca tarafından da uzun süre boyunca dışarıya kapalı ve baskı ile yönetilmiş. Ardından gelen Balkan Savaşları Dönemi de her şeyin üstüne tuz biber olmuş diyebilirim.

Öte yandan bu gün yüzü görmemiş kent artık modern ve hareketli, eğlenceli bir başkent. Ya da en azından, öyle olma yolunda ilerliyor diyelim.

Tiran Gezilecek Yerler yazısının devamında madde madde bu şehirde nerelerin görülebileceğinden bahsedeceğim ancak genel bir tanımlama yapmak gerekirse; Tiran’a sokaklarında keyifle dolaşmak, cafelerinde lezzetli kahveler içip etrafı seyretmek, biraz gece hayatından tatmak, biraz ucuz, kaliteli ve lezzetli yerel mutfağını deneyimlemek, daha da devam etmek isteyenler için çok uygun fiyatlı bir alternatif olan birkaç saat mesafedeki sahil kentlerinde deniz, güneş, yüzme sefası yapmak için gidilebilir.

Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Şehir Merkezi (Zona 1), Blloku (The Block) ve Komuna e Parisit bölgesi şehirde konaklama için en uygun yerler.

Otel tavsiyeleri: Tiran’daki en popüler otellerden bazıları: 3★ Areela Boutique Hotel, 4★ Xheko Imperial Luxury Boutique Hotel, 5★ The Plaza Tirana.

Tiran Gezilecek Yerler Listesi

tiran haritası
Tiran gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Tiran’da gezip görmeniz gereken en popüler yerler:

 1. İskender Bey (Skanderbeg) Meydanı
 2. Ethem Bey Camii
 3. Saat Kulesi
 4. Ulusal Tarih Müzesi
 5. Ulusal Sanat Galerisi
 6. Bunk’ Art 2
 7. Rruga Murat Toptani Caddesi (Pedonalja)
 8. Blloku
 9. Tiran Piramidi
 10. Dajti Dağı
 11. Bunk’ art
 12. Tanners Köprüsü
 13. Durres

1. İskender Bey (Skanderbeg) Meydanı

tiran gezilecek yerler Tiran iskender Bey Skanderbeg Meydanı

Arnavut bir asker ve komutan olan İskender Bey ülkede son derece önemli bir figür. Osmanlı Ordusu’na karşı ayaklanmanın liderliğini de yapan komutanın adı öneminden dolayı şehrin en merkezi meydanına verilmiş. Ve Tiran’da neredeyse tüm yollar bir şekilde İskender Bey Meydanı‘na çıkıyor.

Dolayısıyla burası hem turizmin, hem sosyal hayatın, hem de çevresindeki önemli devlet daireleri sebebiyle yönetimin merkezi.

Meydanda yer alan at üzerindeki İskender Bey Heykeli ise şehirde en çok fotoğraflanan birkaç yerden biri.  Yeri gelmişken İskender Bey Meydanı ve hemen çevresindeki turistik noktalardan da bahsedeyim.

2. Ethem Bey Camii

Ethem Bey Camii tiran gezilecek yerler

Tiran Gezilecek Yerler listesindeki Osmanlı miraslarından biri Ethem Bey Camii. Yapımı 1789 yılında Molla Bey tarafından başlatılıp 1823 yılında Ethem Paşa tarafından tamamlanan Ethem Bey Camii Tiran’daki en önemli cami diyebilirim.

Enver Hoca liderliğindeki komünist dönemde tüm dinler yasaklanmış olduğundan Ethem Paşa Camii de kapalı kalmış ama 18 Ocak 1992’de on bin kişilik isyancıların camiyi doldurmasıyla komünizm adına sonun başlangıcı olan ateş filizlenmiş.

Cami tarihi öneminin yanında iç dekorasyonunda kullanılan hat ve tezhip eserleri ile de dikkat çekici. Çünkü İslam eserlerinde pek sık görülmeyen doğadan esinlenmiş figürler içeriyor.

3. Saat Kulesi

tiran gezilecek yerler saat kulesi

Ethem Bey Camii’nin hemen yanında yer alan saat kulesi 1822 yılında Hacı Ethem Bey tarafından yapılmış. Saatin özelliği ise yapıldığı tarihten beri birkaç kez değişmiş olması.

İlk yapıldığında Viyana tasarımı bir saate sahip olan kulede sonradan bu saat bir Alman tasarımı ile, o da sonrasında başka saatlerle değiştirilmiş.

4. Ulusal Tarih Müzesi

Ulusal Tarih Müzesi tiran'da görülecek yerler

Kesin olan şu ki Tiran’ın tarihçesi biraz karmaşık. O yüzden eğer tarihe biraz meraklıysanız Ulusal Tarih Müzesi bilgi açlığınızı gidermek için ideal.

Tiran Gezilecek Yerler listesinde önerdiğim müzelerden bu en büyüğündeki her bir salon kentin, ülkenin farklı bir dönemine ait eserlere sahip.

5. Ulusal Sanat Galerisi

19.YY’dan itibaren Arnavutluk resim sanatı, veya Arnavutlar’ın gündelik hayatını resmeden eserlerden oluşan kalıcı sergisinin yanında dönem dönem geçici sergilere de ev sahipliği yapan müze sanatseverler için ilginç bir durak.

6. Bunk’ Art 2

tiran'da gezilecek yerler Bunkart 2

Ülkenin diktatörü Enver Hoca’nın çeşitli yerlerde yaptırdığı (irili ufaklı toplam 700 bin adet olduğu söyleniyor) yer altı sığınaklarından (düşmandan veya nükleer saldırılardan korunmak amacıyla) birinde yer alan Bunk’ Art 2, Tiran Gezilecek Yerler yazısının devamında bahsedeceğim asıl Bunk Art Müzesi’nden küçük ancak 20. YY’ın gergin dönemlerindeki polis ve güvenlik güçlerinin toplumdaki algısı ve rolüne yönelik zengin dökumanlara ve görsellere ev sahipliği yapıyor.

7. Rruga Murat Toptani Caddesi (Pedonalja)

tiran gezilecek yerler Rruga Murat Toptani Caddesi

Parlemento Binası ile Ulusal Sanat Galerisi arasında yer alan, araç trafiğine kapalı Rruga Murat Toptani Caddesi sağlı sollu cafeleri, mağazaları ve caddeyi çepeçevre saran ağaçları ile keyifle yürünecek bir cadde.

8. Blloku

Blloku tiran gezilecek yerler

Blloku (ya da The Block Bölgesi) Tiran tarihinde hep şehrin zenginlerinin, elitlerinin yaşadığı bölge olmuş. Bugün de kentin en lüks ve zengin bölgesi olmaya devam ediyor. Komünist Dönemde ise elitliğin yanı sıra bölge, sıradan halkın girişlerine de kapalıymış, sadece Komünist Parti üyeleri Blloku’ya girebiliyormuş.

Bugünse Tiran’ın sosyal hayatının merkezi, hem yerlilerin hem de turistlerin “biz de oradaydık” demeye can attığı, cafeler, sanat galerileri ve en trend mağazalarla dolu olan bölge Tiran Gezilecek Yerler listesindeki en olmazsa olmaz duraklardan biri. Kısacası, Blloku’yu görmeden, cafelerinden birinde keyif yapmadan Tiran’dan dönmeyin.

9. Tiran Piramidi

tiran piramidi tiran gezi rehberi

Komünist Dönemde Enver Hoca’nın kızı ve damadı tarafından kendisini onurlandırmak için müze olarak yapılan cam piramit Tiran Gezilecek Yerler yazısındaki ilginç yerlerden biri.

1987 yılında yapılan Tiran Piramidi 90’lı yıllarda Komünizm’in çöküşünden sonra ülkenin kötü günlerini simgelediği için yıkılmak istenmiş ancak bir süre farklı amaçlarla kullanıldıktan sonra kaderine terk edilmiş.

Bugün boş olan ve henüz ne yapılacağına da karar verilmemiş olan tarihi piramit, yıkıntıları, üzerine rastgele çizilmiş grafitileri ile estetik açıdan çirkin ancak ülkenin karanlık günlerinin bir kanıtı olmasından dolayı da değerli bir yapı.

10. Dajti Dağı

Dajti Dağı tiran gezilecek yerler

Tiran Gezilecek Yerler listesinde bahsetmek istediğim bir diğer yer de şehrin biraz dışında, ve aslında şehri koruyan bir asker gibi dikilen Dajti Dağı.

800 metre yüksekliğindeki dağa isterseniz yürüyerek, isterseniz araba ile isterseniz de 1 kilometrelik bir teleferik ile çıkabilirsiniz ki benzersiz güzellikte manzaralar sunmasından dolayı bu son yöntemi tavsiye ederim.

Dağda ayrıca çeşitli trekking rotaları da mevcut ve bu da doğa severler için harika bir fırsat.

11. Bunk’ art

Bunk art tiran'da nereleri gezmeli

Dajti Dağı eteklerindeki bir başka yer altı sığınağı ise ülkedeki sığınaklar arasında en büyüklerinden. Herhangi bir nükleer tehlike sırasında yüksek rütbeli askerlerin kullanması amacıyla ayrılan sığınak 5 katlı ve içerisinde yaklaşık 100 oda var, ki bir tanesi 200 kişi alabilecek büyüklükte bir salon.

Bugün Bunk’ Art adıyla sanat ve tarih müzesine çevrilmiş olan sığınakta daha çok ülkenin komünist dönemine dair bilgi veren görseller, objeler ve dökümanlar sergileniyor.

12. Tanners Köprüsü

tiran gezisi Tanners köprüsü

Tiran Gezilecek Yerler yazısında bir Osmanlı mirasından daha bahsetmek istiyorum. 1700’lü yıllarda, ülkenin Osmanlı Dönemi’nde olduğu zaman yapılan Tanners Köprüsü şehirdeki en eski yapılardan da biri.

Aslında köprü Lana Nehri üzerinden geçiyormuş ve o dönemde kentin ticari hayatının ana damarlarından biriymiş. Ancak 20. YY başlarında şehir planlamacıları nehrin yönünü değiştirince köprü de kuru bir dere yatağı üzerinde tarihi bir anıt olarak kalmış.

Tanners Köprüsü çok büyük olmasa da Tiran’ı enine boyuna görmek isteyen gezginlere bir ziyaret etmelerini öneririm.

13. Durres

Durres tiran tatili

Tiran’ın 50 kilometre batısında yer alan Durres aynı zamanda Arnavutluk’ta kurulan en eski şehir. 3000 yıllık bir tarihi bulunan şehir 2. YY’dan kalma Balkanlar’ın en büyük amfitiyatrosuna, Arapaj Bazilikası’na, Bizans Kale duvarlarına, Osmanlı Dönemi’nden kalma kale duvarlarına, bir Venedik Kulesi’ne ve Bizans Forum Alanı’na ev sahipliği yapıyor.

Tiran’dan araba veya otobüsle yarım saatte ulaşılabilen bu sahil kenti uzun ve geniş plajlarıyla yaz aylarında denize girmek ve güneşlenmek için de ideal.

Tiran’da Nerede Kalınır?

Tiran'da nerede kalınır konum bilgileri
Tiran’da nerede kalınır haritası. Tiran’da konaklama yapılabilecek bölgeleri haritada görebilirsiniz.

Tiran’da konaklama yapabileceğiniz 3 bölge var. Bunlar:

 1. Zona 1 – City Center (Şehir Merkezi)
 2. Blloku (The Block)
 3. Komuna e Parisit

Tiran’a ister iş isterseniz turistik amaçlarla gitmiş olun. Bu küçük, mütevazi ve güzel şehirde konaklama yapmaya uygun üç bölge var. Tabii bunlar da birbirine çok yakın. Kısaca hepsinden bahsedip bu bölgelerdeki otel tavsiyelerime gelecek olursak…

1. Zona 1 – City Center (Şehir Merkezi)

Tiran konaklama şehir merkezi otelleri

Şehir merkezi denilen Skanderberg (İskender Bey) Meydanı ile Lana Nehri arasında kalan geniş bir bölgeyi kapsayan Zona 1 turistik ziyaret noktalarının da yoğunlaştığı bölge.

Skanderberg Meydanı, çevresindeki Ethem Bey Camii, Ulusal Tarih Müzesi, İskender Bey Heykeli gibi turistik noktalarla zaten başlı başına bir cazibe merkezi.

Bir de bu bölgede yer alan ve kente özgü yerel ürünleri oldukça uygun fiyatlarla bulabileceğiniz Pazari i Ri Pazarı‘nı da göz önüne alacak olursanız, eğer zamanınız kısıtlıysa Tiran’da konaklamak için en ideal bölge burası diyebilirim.

Bölgede restoran, cafe ve mağazalar da bolca bulunuyor ki bir turist başka ne ister? Haliyle her şeyin merkezi olunca konaklama fiyatlarının da yüksek olduğunu düşünebilirsiniz ancak Tiran genel anlamda ucuz bir şehir olduğu için bütçe açısından bölgenin bir dezavantajı yok diyebilirim.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

4★ Sky 2 Hotel:  Tiran gezilecek yerler yazısında sizlere ilk otel önerim şehrin tam merkezinde yer alan Sky 2 Hotel. Tüm turistik noktalara birkaç dakikalık yürüme mesafesindeki otel hem turistik hem de iş seyahatlerinde konaklamak için ideal.

Zevkli dekore edilmiş ferah odalarının yanında otelde bir restoran da bulunuyor, ki ayrıca bu restoranda sabahları açık büfe kahvaltı servisi de mevcut. Otelin çevresi de zaten cafe, restoran açısından son derece zengin.

Booking.com puanı 9,2 olan otelin gecelik ücretleri de 60 Euro seviyesinde. Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Jolly City Center Hotel: Balkan turumuz sırasında konakladığımız Jolly City Center Hotel‘i konfor, uygun fiyat ve merkezi lokasyon üçlüsünün ideal kombinasyonunu arayan herkese öneririm.

Otel turistik yerlere yürüyerek 5 – 10 dakikalık bir mesafede idi. İçerisinde küçük bir restoranı da vardı ancak çevrede o kadar çok yeme içme alternatifi vardı ki buna gerek bile duymadık. Odalar da modern bir şekilde dekore edilmiş ve tertemizdi.

Gecelik fiyatları 35 Euro seviyesinde olan oteli bütçesine dikkat eden tüm gezginlere tavsiye ederim. Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

2. Blloku (The Block)

Blloku Tiran'da nerede kalınır

Tiran gezilecek yerler yazısındaki bir diğer lokasyon önerim ise şehrin en hareketli bölgesi Blloku, başka bir deyişle The Block.

Tiran’ın Asmalımescit’i, ya da tanımı biraz daha esnetirsem İstiklal Caddesi diyebilirim. Ancak bu tanım da tam olarak Blloku Bölgesi’ni karşılamıyor çünkü kentin lüks kesimi de burası.

Bir zamanlar Tiran halkına kapalı olan, sadece Komünist Parti üyelerinin girebildiği bölgede ülkenin diktatörü Enver Hoca’nın evi de bulunuyor.

Tabii zamanın yasaklı bölgesi bugün Tiran’ın eğlence ve gece hayatının merkezi, sosyalleşmenin de kalbi olmuş durumda. Ki Blloku Bölgesi’nde bulunan bazı sokakların son derece fotojenik olduğunu da belirtmek isterim.

Şehrin yerlileri tarafından da turistler tarafından da sevilen ve bolca ziyaret edilen bölgeyi hem turistik yerlere yürüme mesafesinde yakın olmak hem de cafelerin, barların ve tüm eğlence mekanlarının merkezinde olmak isteyenler için tavsiye ederim.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

4★ Sky Hotel: Blloku Bölgesi’nin şehir merkezi, Skanderberg Meydanı’na en yakın köşesinde bulunan Sky Hotel konum açısından iki kere avantajlı diyebilirim. Otelden çıkıp kuzeye yürüdüğünüzde şehir merkezinde, güneybatıya yürüdüğünüzde ise Blloku’nun hareketli caddelerinin içindesiniz.

İçerisinde hem uluslararası hem de yerel Arnavutluk mutfağının lezzetli yemeklerinin sunulduğu bir restoranı ve SPA’sı bulunan otel gecelik 100 Euro fiyat seviyesiyle sanki daha çok iş seyahatleri için uygun görünüyor. Ancak bütçesi müsait olan turistlere de konforu, lokasyonu ve sunduğu servisler açısından öneririm. Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ La Bohemé Hotel: Tiran gezilecek yerler yazısında tavsiye edebileceğim bir diğer otel La Bohemé ise Blloku Bölgesi’nde yer alan oteller arasında sunduğu hizmetler ve konforuna kıyasla en uygun fiyatlı olan seçeneklerden.

Booking.com puanı 9,1 otelin gecelik fiyatları 60 Euro seviyesinden başlıyor ve içerisinde bir restoran, spor salonu ve SPA da mevcut.

Konumunun Blloku içerisindeki en güzel yerlerden birinde olduğunu söylemiş miydim? Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3. Komuna e Parisit

Tiran'da nerede kalınır Komuna e Parisit

Tiran’da gezilecek yerler yazısında sizlere tavsiye edebileceğim son bölge yapı olarak biraz farklı. Kentin güneydoğu kısmında yer alan Komuna e Parisit sakin ve huzurlu atmosferi ile çekici bir bölge.

Şehir zaten küçük olduğu için merkez ve turistik bölgelere ulaşımın zor olduğunu veya uzun sürdüğünü söyleyemem. Dolayısıyla bu bölge her şeyin merkezinde olmasa da uzağında da değil. Üstelik kentin elit bir bölgesi olması dolayısıyla sessizlik ve huzur da vaat ediyor.

Bölgede yer alan Tiran Gölü ise zamanı olanlar için Tiran yerlilerinin yaptığı gibi biraz yürüyüş yapıp, doğada zaman geçirmenin en güzel adresi.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

4★ Sky Apartments: Tiran’da gezilecek yerler yazısında sizlere önereceğim son otel Sky Apartments 3 adet stüdyo daireden oluşan bir tesis. Ferah bir atmosferde dekore edilmiş dairelerde mutfak ve yemek alanları da mevcut.

Komuna e Parisit Bölgesi’nin Blloku’ya komşu sınırında yer alan otel şehir merkezine de isterseniz yarım saatlik yürüme mesafesinde. Ancak toplu ulaşım da kullanabilirsiniz.

Gecelik ücreti 30 Euro seviyesinden başlayan tesisi merkezi yerlere çok uzak olmak istemeyen ancak biraz daha sakin ve huzurlu lokasyonları tercih eden turistlere öneririm. Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Tiran’da Şehir İçi Ulaşım

Tiran'da nerede kalmalı ulaşım seçenekleri

Tiran’da gezilecek yerler yazısının başında da belirttiğim gibi küçük bir kent burası. Dolayısıyla her yere yürüyerek gitmek hem mümkün hem de çok kolay ve çabuk. Ancak yine de yanınızda yaşlılar veya çocuklar varsa, belki yorgunsanız veya fiziksel bir rahatsızlığınız varsa toplu taşıma kullanmak isteyebilirsiniz. O yüzden kısaca kentteki ulaşım seçeneklerinden de bahsetmek istiyorum.

Kentte şehir içi ulaşım otobüslerle sağlanıyor. 20 hat ile şehri kapsayan otobüslerin tamamı şehir merkezinde Ulusal Müze’nin arkasındaki ortak noktadan geçiyor. Dolayısıyla buradan Tiran’ın her yerine ulaşım mümkün ve bilet fiyatları ise 40 Lek.

Bu 20 otobüs hattının gösterildiği bir haritaya ben ulaşamadım ancak otobüs durağında nereye gitmek istediğinizi kimse sorsanız yardımcı olup hangi otobüse binmeniz gerektiğini söylüyor.

Bunun dışında taksiler de şehir içi ulaşımda uygun fiyatlı ve hızlı bir başka seçenek.

Tiran Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Tiran'da nerede kalınır rezervasyon

Tiran’ın diğer Avrupa ve hatta Balkan kentlerine kıyasla daha uygun fiyatlı bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Tiran’da gezilecek yerler yazısında önerdiğim otellerin fiyat seviyeleriyle ilgili bilgi vermeye çalıştım ancak bir genelleme de yapmam gerekirse bu şehirde konaklama fiyatları gecelik 10 – 15 Euro seviyesinden başlıyor. Tabii bu fiyat hostellarda gecelik yatak ücreti. Yani daha çok sırt çantalı gezginlere hitap eden bir fiyat.

Eğer biraz daha konfor arıyorsanız, Booking.com puanı 8’in üzerinde, 3 veya 4 yıldızlı seçenekler 20 – 25 Euro civarından başlıyor ki buna lokasyon da merkezi olsun kriterini eklediğinizde bütçenizi 30 Euro’dan başlatmakta fayda var.

Özetle Tiran’da Nerede Kalınır? Ben Olsam Nerede Kalırdım?

Tiran konaklama rehberi

Tiran’da gezilecek yerler yazısının sonunda biraz da kendi kişisel tercihimden bahsetmek istiyorum. Seyahatlerimde özel bir durum olmadıkça bütçe benim için önemli bir kriter.

Ancak bu lokasyon, temizlik, konfor gibi detaylardan vazgeçtiğim anlamına gelmiyor. Dolayısıyla biraz esneklik göstererek bu kriterlerin ideal bir kombinasyonuna ulaşmayı tercih ediyorum.

Bu açıdan bakıldığında daha önceden konaklamış olduğum Jolly City Center Hotel hem uygun fiyatı, hem merkezi lokasyonu hem de konfor ve temizliği sebebiyle bir sonraki seyahatimde de ilk tercihim olur.

Tüm bu kriterlere ek olarak eğlence ve gece hayatı da seviyor olsaydım, biraz daha fazla ödemeyi göze alıp Blloku Bölgesi’nde yer alan La Bohemé Hotel‘i tercih ederdim.

Tiran gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 thought on “Tiran Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 13 Yer!”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top