tiran gezilecek yerler rehberi

Londra, Paris, Amsterdam, Madrid gibi Avrupa şehirlerinden sıkılan, yine hem yakın hem de biraz daha farklı bir yer görmeyi isteyen herkesin bucket-list’inde olmalı Arnavutluk‘un mütevazi başkenti. Tiran Gezilecek Yerler yazısında sizlere kentte görmeye değer yerlerden bahsedeceğim ama gelin önce biraz şehir hakkında detaylı bilgi vererek başlayalım.

Aslında Tiran, daha doğrusu tüm Arnavutluk, Avrupa’daki şanssız ülkelerden biri. 1600’lü yıllarda kurulan şehir pek de ihtişamlı dönemler yaşamamış.

İkinci Dünya Savaşı’nı atlattıktan sonra Komünist Lider Enver Hoca tarafından da uzun süre boyunca dışarıya kapalı ve baskı ile yönetilmiş. Ardından gelen Balkan Savaşları Dönemi de her şeyin üstüne tuz biber olmuş diyebilirim.

Öte yandan bu gün yüzü görmemiş kent artık modern ve hareketli, eğlenceli bir başkent. Ya da en azından, öyle olma yolunda ilerliyor diyelim.

Tiran Gezilecek Yerler yazısının devamında madde madde bu şehirde nerelerin görülebileceğinden bahsedeceğim ancak genel bir tanımlama yapmak gerekirse; Tiran’a sokaklarında keyifle dolaşmak, cafelerinde lezzetli kahveler içip etrafı seyretmek, biraz gece hayatından tatmak, biraz ucuz, kaliteli ve lezzetli yerel mutfağını deneyimlemek, daha da devam etmek isteyenler için çok uygun fiyatlı bir alternatif olan birkaç saat mesafedeki sahil kentlerinde deniz, güneş, yüzme sefası yapmak için gidilebilir.

Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Şehir Merkezi (Zona 1), Blloku (The Block) ve Komuna e Parisit bölgesi şehirde konaklama için en uygun yerler.

Otel tavsiyeleri: Tiran’daki en popüler otellerden bazıları: 3★ Areela Boutique Hotel, 4★ Xheko Imperial Luxury Boutique Hotel, 5★ The Plaza Tirana.

Tiran Gezilecek Yerler Listesi

tiran haritası
Tiran gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Tiran’da gezip görmeniz gereken en popüler yerler:

  1. İskender Bey (Skanderbeg) Meydanı
  2. Ethem Bey Camii
  3. Saat Kulesi
  4. Ulusal Tarih Müzesi
  5. Ulusal Sanat Galerisi
  6. Bunk’ Art 2
  7. Rruga Murat Toptani Caddesi (Pedonalja)
  8. Blloku
  9. Tiran Piramidi
  10. Dajti Dağı
  11. Bunk’ art
  12. Tanners Köprüsü
  13. Durres

1. İskender Bey (Skanderbeg) Meydanı

tiran gezilecek yerler Tiran iskender Bey Skanderbeg Meydanı

Arnavut bir asker ve komutan olan İskender Bey ülkede son derece önemli bir figür. Osmanlı Ordusu’na karşı ayaklanmanın liderliğini de yapan komutanın adı öneminden dolayı şehrin en merkezi meydanına verilmiş. Ve Tiran’da neredeyse tüm yollar bir şekilde İskender Bey Meydanı‘na çıkıyor.

Dolayısıyla burası hem turizmin, hem sosyal hayatın, hem de çevresindeki önemli devlet daireleri sebebiyle yönetimin merkezi.

Meydanda yer alan at üzerindeki İskender Bey Heykeli ise şehirde en çok fotoğraflanan birkaç yerden biri.  Yeri gelmişken İskender Bey Meydanı ve hemen çevresindeki turistik noktalardan da bahsedeyim.

2. Ethem Bey Camii

Ethem Bey Camii tiran gezilecek yerler

Tiran Gezilecek Yerler listesindeki Osmanlı miraslarından biri Ethem Bey Camii. Yapımı 1789 yılında Molla Bey tarafından başlatılıp 1823 yılında Ethem Paşa tarafından tamamlanan Ethem Bey Camii Tiran’daki en önemli cami diyebilirim.

Enver Hoca liderliğindeki komünist dönemde tüm dinler yasaklanmış olduğundan Ethem Paşa Camii de kapalı kalmış ama 18 Ocak 1992’de on bin kişilik isyancıların camiyi doldurmasıyla komünizm adına sonun başlangıcı olan ateş filizlenmiş.

Cami tarihi öneminin yanında iç dekorasyonunda kullanılan hat ve tezhip eserleri ile de dikkat çekici. Çünkü İslam eserlerinde pek sık görülmeyen doğadan esinlenmiş figürler içeriyor.

3. Saat Kulesi

tiran gezilecek yerler saat kulesi

Ethem Bey Camii’nin hemen yanında yer alan saat kulesi 1822 yılında Hacı Ethem Bey tarafından yapılmış. Saatin özelliği ise yapıldığı tarihten beri birkaç kez değişmiş olması.

İlk yapıldığında Viyana tasarımı bir saate sahip olan kulede sonradan bu saat bir Alman tasarımı ile, o da sonrasında başka saatlerle değiştirilmiş.

4. Ulusal Tarih Müzesi

Ulusal Tarih Müzesi tiran'da görülecek yerler

Kesin olan şu ki Tiran’ın tarihçesi biraz karmaşık. O yüzden eğer tarihe biraz meraklıysanız Ulusal Tarih Müzesi bilgi açlığınızı gidermek için ideal.

Tiran Gezilecek Yerler listesinde önerdiğim müzelerden bu en büyüğündeki her bir salon kentin, ülkenin farklı bir dönemine ait eserlere sahip.

5. Ulusal Sanat Galerisi

19.YY’dan itibaren Arnavutluk resim sanatı, veya Arnavutlar’ın gündelik hayatını resmeden eserlerden oluşan kalıcı sergisinin yanında dönem dönem geçici sergilere de ev sahipliği yapan müze sanatseverler için ilginç bir durak.

6. Bunk’ Art 2

tiran'da gezilecek yerler Bunkart 2

Ülkenin diktatörü Enver Hoca’nın çeşitli yerlerde yaptırdığı (irili ufaklı toplam 700 bin adet olduğu söyleniyor) yer altı sığınaklarından (düşmandan veya nükleer saldırılardan korunmak amacıyla) birinde yer alan Bunk’ Art 2, Tiran Gezilecek Yerler yazısının devamında bahsedeceğim asıl Bunk Art Müzesi’nden küçük ancak 20. YY’ın gergin dönemlerindeki polis ve güvenlik güçlerinin toplumdaki algısı ve rolüne yönelik zengin dökumanlara ve görsellere ev sahipliği yapıyor.

7. Rruga Murat Toptani Caddesi (Pedonalja)

tiran gezilecek yerler Rruga Murat Toptani Caddesi

Parlemento Binası ile Ulusal Sanat Galerisi arasında yer alan, araç trafiğine kapalı Rruga Murat Toptani Caddesi sağlı sollu cafeleri, mağazaları ve caddeyi çepeçevre saran ağaçları ile keyifle yürünecek bir cadde.

8. Blloku

Blloku tiran gezilecek yerler

Blloku (ya da The Block Bölgesi) Tiran tarihinde hep şehrin zenginlerinin, elitlerinin yaşadığı bölge olmuş. Bugün de kentin en lüks ve zengin bölgesi olmaya devam ediyor. Komünist Dönemde ise elitliğin yanı sıra bölge, sıradan halkın girişlerine de kapalıymış, sadece Komünist Parti üyeleri Blloku’ya girebiliyormuş.

Bugünse Tiran’ın sosyal hayatının merkezi, hem yerlilerin hem de turistlerin “biz de oradaydık” demeye can attığı, cafeler, sanat galerileri ve en trend mağazalarla dolu olan bölge Tiran Gezilecek Yerler listesindeki en olmazsa olmaz duraklardan biri. Kısacası, Blloku’yu görmeden, cafelerinden birinde keyif yapmadan Tiran’dan dönmeyin.

9. Tiran Piramidi

tiran piramidi tiran gezi rehberi

Komünist Dönemde Enver Hoca’nın kızı ve damadı tarafından kendisini onurlandırmak için müze olarak yapılan cam piramit Tiran Gezilecek Yerler yazısındaki ilginç yerlerden biri.

1987 yılında yapılan Tiran Piramidi 90’lı yıllarda Komünizm’in çöküşünden sonra ülkenin kötü günlerini simgelediği için yıkılmak istenmiş ancak bir süre farklı amaçlarla kullanıldıktan sonra kaderine terk edilmiş.

Bugün boş olan ve henüz ne yapılacağına da karar verilmemiş olan tarihi piramit, yıkıntıları, üzerine rastgele çizilmiş grafitileri ile estetik açıdan çirkin ancak ülkenin karanlık günlerinin bir kanıtı olmasından dolayı da değerli bir yapı.

10. Dajti Dağı

Dajti Dağı tiran gezilecek yerler

Tiran Gezilecek Yerler listesinde bahsetmek istediğim bir diğer yer de şehrin biraz dışında, ve aslında şehri koruyan bir asker gibi dikilen Dajti Dağı.

800 metre yüksekliğindeki dağa isterseniz yürüyerek, isterseniz araba ile isterseniz de 1 kilometrelik bir teleferik ile çıkabilirsiniz ki benzersiz güzellikte manzaralar sunmasından dolayı bu son yöntemi tavsiye ederim.

Dağda ayrıca çeşitli trekking rotaları da mevcut ve bu da doğa severler için harika bir fırsat.

11. Bunk’ art

Bunk art tiran'da nereleri gezmeli

Dajti Dağı eteklerindeki bir başka yer altı sığınağı ise ülkedeki sığınaklar arasında en büyüklerinden. Herhangi bir nükleer tehlike sırasında yüksek rütbeli askerlerin kullanması amacıyla ayrılan sığınak 5 katlı ve içerisinde yaklaşık 100 oda var, ki bir tanesi 200 kişi alabilecek büyüklükte bir salon.

Bugün Bunk’ Art adıyla sanat ve tarih müzesine çevrilmiş olan sığınakta daha çok ülkenin komünist dönemine dair bilgi veren görseller, objeler ve dökümanlar sergileniyor.

12. Tanners Köprüsü

tiran gezisi Tanners köprüsü

Tiran Gezilecek Yerler yazısında bir Osmanlı mirasından daha bahsetmek istiyorum. 1700’lü yıllarda, ülkenin Osmanlı Dönemi’nde olduğu zaman yapılan Tanners Köprüsü şehirdeki en eski yapılardan da biri.

Aslında köprü Lana Nehri üzerinden geçiyormuş ve o dönemde kentin ticari hayatının ana damarlarından biriymiş. Ancak 20. YY başlarında şehir planlamacıları nehrin yönünü değiştirince köprü de kuru bir dere yatağı üzerinde tarihi bir anıt olarak kalmış.

Tanners Köprüsü çok büyük olmasa da Tiran’ı enine boyuna görmek isteyen gezginlere bir ziyaret etmelerini öneririm.

13. Durres

Durres tiran tatili

Tiran’ın 50 kilometre batısında yer alan Durres aynı zamanda Arnavutluk’ta kurulan en eski şehir. 3000 yıllık bir tarihi bulunan şehir 2. YY’dan kalma Balkanlar’ın en büyük amfitiyatrosuna, Arapaj Bazilikası’na, Bizans Kale duvarlarına, Osmanlı Dönemi’nden kalma kale duvarlarına, bir Venedik Kulesi’ne ve Bizans Forum Alanı’na ev sahipliği yapıyor.

Tiran’dan araba veya otobüsle yarım saatte ulaşılabilen bu sahil kenti uzun ve geniş plajlarıyla yaz aylarında denize girmek ve güneşlenmek için de ideal.

Tiran’da Nerede Kalınır?

tiran gezilecek yerler konum bilgileri
4 yıldızlı Xheko Imperial Luxury Boutique Hotel, Tiran’daki en popüler otellerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Tiran’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Şehir Merkezi (Zona 1), Blloku (The Block) ve Komuna e Parisit.

Şehirde konaklama yapabileceğiniz birçok güzel otel var. Bunlar arasında en dikkat çeken ve popüler olanlardan bir tanesi Tiran’ın tam merkezinde yer alan 4 yıldızlı Xheko Imperial Luxury Boutique Hotel.

Lüks ve şık bir ortama sahip otelden kentin ana meydanına yürüyerek 10 dakikada ulaşılabilirsiniz. Otel hakkında daha detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Tiran gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın