Tiran'da nerede kalınır rehberi

Arnavutluk‘un başkenti Tiran Balkanlar’ın en hareketli başkentlerinden de biri aynı zamanda. Tiran’da nerede kalınır yazısında sizlere bu kenti ziyaret ettiğinizde konaklama yapabileceğiniz bölgeler ve bu bölgelerdeki otel tavsiyelerimden bahsedeceğim. Tabii pek çok başka bilgi ile birlikte. Ama öncesinde biraz Tiran’dan bahsedelim isterseniz.

Batı Avrupa ve Eski Komunist Rusya kültürü karışımına bir tutam Ortadoğu kültürü eklendiğinde ne olur derseniz, ortaya çıkacak sonuç Tiran derim.

Yakın tarihindeki pek çok trajik olayı, komunüzimi ve Balkan Savaşları’nın etkisini geride bırakarak artık Balkanlar’ın parlayan bir yıldızı olma yolunda ilerleyen kent bugün sosyal hayatı, cafeleri, barları ve restoranları ile turistler için de cazip hale geliyor.

1 milyonu bulan nüfuslu kent geçmişinde yaklaşık 40 yıl boyunca komünist diktatör Enver Hoca’nın liderliğinde dışarıya kapalı bir hayat sürmüş.

Diktatörün ölümü sonrasında dünyaya açılan ve serbest piyasa ekonomisine geçen ülke elbette bu geçişin sancılarını da yaşamış bir süre. O yüzden bugün Tiran komünist dönemden miras kalanlarla modern dünyanın getirdiklerinin bir karışımını sunuyor turistlere.

Otel Tavsiyesi: Tiran’da nerede kalınır yazısı boyunca her bütçeye göre otel tavsiyeleri vereceğim ama hızlıca tavsiye isteyenler önerebileceklerim;

Tiran’da Nerede Kalınır?

Tiran'da nerede kalınır konum bilgileri
Tiran’da nerede kalınır haritası. Tiran’da konaklama yapılabilecek bölgeleri haritada görebilirsiniz.

Tiran’da konaklama yapabileceğiniz 3 bölge var. Bunlar:

  1. Zona 1 – City Center (Şehir Merkezi)
  2. Blloku (The Block)
  3. Komuna e Parisit

Tiran’a ister iş isterseniz turistik amaçlarla gitmiş olun. Bu küçük, mütevazi ve güzel şehirde konaklama yapmaya uygun üç bölge var. Tabii bunlar da birbirine çok yakın. Kısaca hepsinden bahsedip bu bölgelerdeki otel tavsiyelerime gelecek olursak…

1. Zona 1 – City Center (Şehir Merkezi)

Tiran konaklama şehir merkezi otelleri

Şehir merkezi denilen Skanderberg (İskender Bey) Meydanı ile Lana Nehri arasında kalan geniş bir bölgeyi kapsayan Zona 1 turistik ziyaret noktalarının da yoğunlaştığı bölge.

Skanderberg Meydanı, çevresindeki Ethem Bey Camii, Ulusal Tarih Müzesi, İskender Bey Heykeli gibi turistik noktalarla zaten başlı başına bir cazibe merkezi.

Bir de bu bölgede yer alan ve kente özgü yerel ürünleri oldukça uygun fiyatlarla bulabileceğiniz Pazari i Ri Pazarı‘nı da göz önüne alacak olursanız, eğer zamanınız kısıtlıysa Tiran’da konaklamak için en ideal bölge burası diyebilirim.

Bölgede restoran, cafe ve mağazalar da bolca bulunuyor ki bir turist başka ne ister? Haliyle her şeyin merkezi olunca konaklama fiyatlarının da yüksek olduğunu düşünebilirsiniz ancak Tiran genel anlamda ucuz bir şehir olduğu için bütçe açısından bölgenin bir dezavantajı yok diyebilirim.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

4★ Sky 2 Hotel:  Tiran’da nerede kalınır yazısında sizlere ilk önerim şehrin tam merkezinde yer alan Sky 2 Hotel. Tüm turistik noktalara birkaç dakikalık yürüme mesafesindeki otel hem turistik hem de iş seyahatlerinde konaklamak için ideal.

Zevkli dekore edilmiş ferah odalarının yanında otelde bir restoran da bulunuyor, ki ayrıca bu restoranda sabahları açık büfe kahvaltı servisi de mevcut. Otelin çevresi de zaten cafe, restoran açısından son derece zengin.

Booking.com puanı 9,2 olan otelin gecelik ücretleri de 60 Euro seviyesinde. Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Jolly City Center Hotel: Balkan turumuz sırasında konakladığımız Jolly City Center Hotel‘i konfor, uygun fiyat ve merkezi lokasyon üçlüsünün ideal kombinasyonunu arayan herkese öneririm.

Otel turistik yerlere yürüyerek 5 – 10 dakikalık bir mesafede idi. İçerisinde küçük bir restoranı da vardı ancak çevrede o kadar çok yeme içme alternatifi vardı ki buna gerek bile duymadık. Odalar da modern bir şekilde dekore edilmiş ve tertemizdi.

Gecelik fiyatları 35 Euro seviyesinde olan oteli bütçesine dikkat eden tüm gezginlere tavsiye ederim. Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

2. Blloku (The Block)

Blloku Tiran'da nerede kalınır

Tiran’da nerede kalınır yazısındaki bir diğer lokasyon önerim ise şehrin en hareketli bölgesi Blloku, başka bir deyişle The Block.

Tiran’ın Asmalımescit’i, ya da tanımı biraz daha esnetirsem İstiklal Caddesi diyebilirim. Ancak bu tanım da tam olarak Blloku Bölgesi’ni karşılamıyor çünkü kentin lüks kesimi de burası.

Bir zamanlar Tiran halkına kapalı olan, sadece Komünist Parti üyelerinin girebildiği bölgede ülkenin diktatörü Enver Hoca’nın evi de bulunuyor.

Tabii zamanın yasaklı bölgesi bugün Tiran’ın eğlence ve gece hayatının merkezi, sosyalleşmenin de kalbi olmuş durumda. Ki Blloku Bölgesi’nde bulunan bazı sokakların son derece fotojenik olduğunu da belirtmek isterim.

Şehrin yerlileri tarafından da turistler tarafından da sevilen ve bolca ziyaret edilen bölgeyi hem turistik yerlere yürüme mesafesinde yakın olmak hem de cafelerin, barların ve tüm eğlence mekanlarının merkezinde olmak isteyenler için tavsiye ederim.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

4★ Sky Hotel: Blloku Bölgesi’nin şehir merkezi, Skanderberg Meydanı’na en yakın köşesinde bulunan Sky Hotel konum açısından iki kere avantajlı diyebilirim. Otelden çıkıp kuzeye yürüdüğünüzde şehir merkezinde, güneybatıya yürüdüğünüzde ise Blloku’nun hareketli caddelerinin içindesiniz.

İçerisinde hem uluslararası hem de yerel Arnavutluk mutfağının lezzetli yemeklerinin sunulduğu bir restoranı ve SPA’sı bulunan otel gecelik 100 Euro fiyat seviyesiyle sanki daha çok iş seyahatleri için uygun görünüyor. Ancak bütçesi müsait olan turistlere de konforu, lokasyonu ve sunduğu servisler açısından öneririm. Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ La Bohemé Hotel: Tiran’da nerede kalınır yazısında tavsiye edebileceğim bir diğer otel La Bohemé ise Blloku Bölgesi’nde yer alan oteller arasında sunduğu hizmetler ve konforuna kıyasla en uygun fiyatlı olan seçeneklerden.

Booking.com puanı 9,1 otelin gecelik fiyatları 60 Euro seviyesinden başlıyor ve içerisinde bir restoran, spor salonu ve SPA da mevcut.

Konumunun Blloku içerisindeki en güzel yerlerden birinde olduğunu söylemiş miydim? Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3. Komuna e Parisit

Tiran'da nerede kalınır Komuna e Parisit

Tiran’da nerede kalınır yazısında sizlere tavsiye edebileceğim son bölge yapı olarak biraz farklı. Kentin güneydoğu kısmında yer alan Komuna e Parisit sakin ve huzurlu atmosferi ile çekici bir bölge.

Şehir zaten küçük olduğu için merkez ve turistik bölgelere ulaşımın zor olduğunu veya uzun sürdüğünü söyleyemem. Dolayısıyla bu bölge her şeyin merkezinde olmasa da uzağında da değil. Üstelik kentin elit bir bölgesi olması dolayısıyla sessizlik ve huzur da vaat ediyor.

Bölgede yer alan Tiran Gölü ise zamanı olanlar için Tiran yerlilerinin yaptığı gibi biraz yürüyüş yapıp, doğada zaman geçirmenin en güzel adresi.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

4★ Sky Apartments: Tiran’da nerede kalınır yazısında sizlere önereceğim son otel Sky Apartments 3 adet stüdyo daireden oluşan bir tesis. Ferah bir atmosferde dekore edilmiş dairelerde mutfak ve yemek alanları da mevcut.

Komuna e Parisit Bölgesi’nin Blloku’ya komşu sınırında yer alan otel şehir merkezine de isterseniz yarım saatlik yürüme mesafesinde. Ancak toplu ulaşım da kullanabilirsiniz.

Gecelik ücreti 30 Euro seviyesinden başlayan tesisi merkezi yerlere çok uzak olmak istemeyen ancak biraz daha sakin ve huzurlu lokasyonları tercih eden turistlere öneririm. Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Tiran’da Şehir İçi Ulaşım

Tiran'da nerede kalmalı ulaşım seçenekleri

Tiran’da nerede kalınır yazısının başında da belirttiğim gibi küçük bir kent burası. Dolayısıyla her yere yürüyerek gitmek hem mümkün hem de çok kolay ve çabuk. Ancak yine de yanınızda yaşlılar veya çocuklar varsa, belki yorgunsanız veya fiziksel bir rahatsızlığınız varsa toplu taşıma kullanmak isteyebilirsiniz. O yüzden kısaca kentteki ulaşım seçeneklerinden de bahsetmek istiyorum.

Kentte şehir içi ulaşım otobüslerle sağlanıyor. 20 hat ile şehri kapsayan otobüslerin tamamı şehir merkezinde Ulusal Müze’nin arkasındaki ortak noktadan geçiyor. Dolayısıyla buradan Tiran’ın her yerine ulaşım mümkün ve bilet fiyatları ise 40 Lek.

Bu 20 otobüs hattının gösterildiği bir haritaya ben ulaşamadım ancak otobüs durağında nereye gitmek istediğinizi kimse sorsanız yardımcı olup hangi otobüse binmeniz gerektiğini söylüyor.

Bunun dışında taksiler de şehir içi ulaşımda uygun fiyatlı ve hızlı bir başka seçenek.

Tiran Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Tiran'da nerede kalınır rezervasyon

Tiran’ın diğer Avrupa ve hatta Balkan kentlerine kıyasla daha uygun fiyatlı bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Tiran’da nerede kalınır yazısında önerdiğim otellerin fiyat seviyeleriyle ilgili bilgi vermeye çalıştım ancak bir genelleme de yapmam gerekirse bu şehirde konaklama fiyatları gecelik 10 – 15 Euro seviyesinden başlıyor. Tabii bu fiyat hostellarda gecelik yatak ücreti. Yani daha çok sırt çantalı gezginlere hitap eden bir fiyat.

Eğer biraz daha konfor arıyorsanız, Booking.com puanı 8’in üzerinde, 3 veya 4 yıldızlı seçenekler 20 – 25 Euro civarından başlıyor ki buna lokasyon da merkezi olsun kriterini eklediğinizde bütçenizi 30 Euro’dan başlatmakta fayda var.

Özetle Tiran’da Nerede Kalınır? Ben Olsam Nerede Kalırdım?

Tiran konaklama rehberi

Tiran’da nerede kalınır yazısının sonunda biraz da kendi kişisel tercihimden bahsetmek istiyorum. Seyahatlerimde özel bir durum olmadıkça bütçe benim için önemli bir kriter.

Ancak bu lokasyon, temizlik, konfor gibi detaylardan vazgeçtiğim anlamına gelmiyor. Dolayısıyla biraz esneklik göstererek bu kriterlerin ideal bir kombinasyonuna ulaşmayı tercih ediyorum.

Bu açıdan bakıldığında daha önceden konaklamış olduğum Jolly City Center Hotel hem uygun fiyatı, hem merkezi lokasyonu hem de konfor ve temizliği sebebiyle bir sonraki seyahatimde de ilk tercihim olur.

Tüm bu kriterlere ek olarak eğlence ve gece hayatı da seviyor olsaydım, biraz daha fazla ödemeyi göze alıp Blloku Bölgesi’nde yer alan La Bohemé Hotel‘i tercih ederdim.

Tiran’da nerede kalınır yazısı boyunca Arnavutluk’un güzel başkenti Tiran’da konaklama konusunda detaylı bilgiler vermeye çalıştım. Şehirde gezip görülmesi gereken yerlerle ilgili detaylı bilgi ve fotoğrafları Tiran gezilecek yerler başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın