Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Bursa’nın tarihi boyunca tekstil, ipekçilik, bakırcılık, çini gibi çeşitli el sanatlarının merkezi olduğunu az çok herkes bilir. Bunlar arasında ilk uygarlıklardan bu yana arabacılığın, daha doğrusu araba üretiminin de yer aldığını söyleyebiliriz. “Yeni Ustaların Eski Ustalara Bir Teşekkürü” felsefesiyle hareket eden Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi de işte bu zanaatın tarih boyunca gelişimine ışık tutuyor.

Kentteki en ilginç müzelerden biri olan Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, sadece insanın ilk anda aklına gelen motorlu araçlardan ibaret değil, çok daha öncesine, tekerleğe kadar geniş bir zaman aralığında araba üretimine dair görseller, objeler ve tarihi buluntularla dolu, zengin bir müze.

Üstelik geniş bir alana kurulmuş olan müzenin bahçesi ve içinde bulunduğu park da burada yer alan tarihi eserleriyle bir ziyareti ayrıca hak ediyor.

Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Not: Bursa şehir merkezinde gezip görülmesi gereken tüm önemli yerleri Bursa gezilecek yerler, Bursa çevresinde gezip görülmesi gereken önemli yerleri ise Bursa çevresinde gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Konaklama ve otel tavsiyeleri konusunda detaylı bilgiler ise Bursa’da nerede kalınır? yazımızda yer alıyor…

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Hakkında Bilgiler

Araba Müzesi Bursa sergileri

Tofaş‘ın öncülüğünde Umurbey Mahallesi’ndeki eski bir ipek fabrikası ve bahçesinin restore edilerek müzeye dönüştürüldüğü Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi kentin bugüne ve geleceğe hediye ettiği en güzel eserlerden biri.

Anadolu Arabaları Müzesi fikri ilk olarak Balıkesir’de bulunan Üçpınar Tümülüsü içerisindeki eski araba parçalarına dayanıyor. Tarihçesi 2600 yıl öncesinde dayanan bu araba parçaları ve koşum takımlarından yola çıkarak motorlu araçlara kadar geçen sürede araba üretimi ve geçirdiği aşamalar kronolojik bir şekilde objeler ve görsellerle ziyaretçilere sunuluyor.

Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Kuruluşunda Tofaş Yöneticilerinin öncülük ettiği müze fikri 1998 yılında 17 bin metrekarelik bir alanı kaplayan eski bir ipek fabrikasının kendilerine tahsis edilmesiyle hayata geçmeye başlamış. Tesis ve çevresindeki parkın restore edilmesi ve Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi koleksiyonunun oluşturulmasından sonra da 2002 yılında ziyarete açılmış.

Bugün Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi her yıl hem arabaların tarihçesine ilgi duyan, hem Bursa’nın araba üretimi zanaatındaki gelişmesini merak eden hem de müzenin parkında keyifli zaman geçirmek isteyen 50 binin üzerinde Bursa yerlisi ve turisti ağırlıyor.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi İçerisinde Görebilecekleriniz

Araba Müzesi Bursa transformers

Aslında Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi denildiğinde sadece araba ve araba parçalarının sergilendiği galeriyi düşünmemek lazım. Müze içerisinde yer aldığı parkla birlikte baştan sonra bir ziyaret noktası. Bu park içerisinde görebilecekleriniz ise aşağıdaki gibi…

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Bursa Araba Müzesi'nde gezilecek yerler

Eski ipek fabrikasının ana binasında yer alan müzede tarih boyunca Anadolu’da kullanılmış olan motorlu ve motorsuz arabalar, araba parçaları, araba üretim atölyeleri ve tekerlekler sergileniyor.

Geleneksel Araba Atölyeleri Bölümü‘ndeki saraçevi, nalbant, semerci ve fayton imalathanesi gibi atölyelerde günümüz teknolojisine göre basit olsa da eski arabaların üretiminin ne kadar detaylı bir işçilik gerektirdiğini, sadece araba üretimi değil, koşum takımı, brandalar ve diğer araba aksesuarlarının da üretimini görebilirsiniz.

Tekerlerler Bölümü‘nde ise tarih boyunca araba, tarım makinesi veya büyük araçlarda kullanılan çeşitli materyallerden yapılmış tekerlekleri görmek mümkün.

Bursa Araba Müzesi tarihi

Motorsuz Araçlar Bölümü Anadolu’nun çeşitli yerlerinde, o bölgelerinin iklimi doğrultusunda ihtiyaca göre çeşitlilik gösteren öküz arabaları, at arabaları, fayton gibi motorsuz araçlar sergileniyor.

Bursa Araba Müzesi eski yeni araba

Motorlu Araçlar Bölümü ise müzenin en çağdaş bölümlerinden. Bu bölümde Tofaş’ın farklı dönemlerde üretmiş olduğu Murat 124, Murat 131, Palio, Tempra, Tipo gibi arabaların ilk veya özel üretiminden örnekler bulunuyor.

Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi
İlk Murat 131

Fransız ve Osmanlı Kozaklıkları

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi eski bir ipek fabrikasının yerinde kurulu demiştim. Dolayısıyla fabrikaya ait diğer yapılar da müzenin bir parçası.

Müze binasının hemen yanında yer alan Fransız ve Osmanlık Kozaklık binaları 19. Ve 20. YY’dan kalma yapılar. Bu yapılar bugün müzenin yönetim binası ve ayrıca etkinlik salonu olarak kullanılıyor.

Umur Bey Hamamı

Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi içerisindeki bir başka tarihi yapı da 1430 yılından kalma hamam. Müzenin kuruluşu sırasında restore edilen hamam bugün sanatsal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Bursa Araba Müzesi ölçü birimleri

Burada düzenlenmiş ve yakın gelecekte düzenlenecek olan sergiler hakkında müzenin resmi internet sitesinden daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Ölçü birimleri sergisi Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş Sanat Galerisi

Müze kompleksi içerisinde yer alan bir diğer yapı da Umur Bey Hamamı’nın bitişindeki sanat galerisi. Ki bu bina hamamla birlikte geçici sergiler ve etkinliklerde kullanılıyor.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi bahçesinde Fayton Cafe isimli hem biraz dinlenip hem de bir şeyler içebileceğiniz bir cafe, arabayla gitmek isterseniz bir otopark, 200 – 300 yıllık çınar, karadut ve başka ağaçlar da mevcut. Bu da müzenin içinde bulunduğu parkı aynı zamanda keyifle zaman geçirilecek bir rekreasyon alanı haline getiriyor.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi nerede ve nasıl gidilir

Umurbey Mahallesi Kapıcı Caddesi No: 9/1 16360 Yıldırım-BURSA adresinde yer alan Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi toplu ulaşımla da gidebileceğiniz bir adreste.

İsterseniz metroya binerek Demirtaşpaşa İstasyonu‘nda inebilir ve yaklaşık 20 dakika yürüyebilirsiniz. İsterseniz de 3C, , 4A, 4B, 35A, 37, 38D, 94, E12 veya F3 numaralı otobüslere binerek Namazgah Durağı‘da inebilirsiniz.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Giriş Ücretleri

Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Son Tipo

Hakkında daha detaylı bilgileri resmi web sitesiden alabileceğiniz Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi ziyaretleri ücretsizdir.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Ziyaret Saatleri

Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi ziyaret saatleri Pazartesi hariç her gün 10:00 – 17:00 arasındadır, müze Pazartesi günleri kapalı.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın