Bursa gezilecek yerler Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Bursa‘da yer alan Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu arabaları müzesi olma özelliğine sahiptir. 17 bin metrekarelik bir alanda kurulu olan eski bir ipek fabrikası; 1998-2002 yılları arasında Tofaş firması tarafından restore edilerek, 28 Haziran 2002 tarihinde müze olarak ziyarete açılmıştır. Müzede geçmişten günümüze, Anadolu’nun araba sanayisi ve kültürü adeta bir zaman tüneli yolculuğuyla ziyaretçiye sunulmaktadır.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi girişinde ilk olarak, 2600 yıl öncesine ait Üçpınar Tümülüsü ve tümülüsün içinde araba parçaları ile tekerlek parçalarının kalıntıları yer almaktadır. Müzenin sonraki bölümünde ise fayton ve at arabası imalatının yapıldığı bir dükkan bulunmaktadır. Bu dükkanda yer alan malzemeler orijinal olup bir at arabası imalatının ne kadar uzun sürebildiği gözler önüne serilmektedir. At arabası imal edildikten sonra; arabanın deri ve koşum takımları gibi aksesuarlarının eklendiği, saraçevi denilen bölüm de müzede yer almaktadır.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’nin sonraki bölümünde, Anadolu’nun çeşitli dönemlerine ait orijinal arabalar bulunmaktadır. Burada farklı şehirlerden getirilen at arabalarını, öküz arabalarını; bu arabaların fren sistemini, çark sistemini ve makaslarını görmek mümkündür. Ayrıca bu arabaların üzerinde yer alan süslemeler muazzam bir işçilik eseri olup müzeye gelen ziyaretçileri oldukça şaşırtmaktadır. Tarih boyunca Anadolu’da arabalar konusundaki en önemli gelişme ise at arabalarından ve öküz arabalarından faytona geçişin yaşandığı döneme denk gelmektedir. Bu dönemde faytonlarla beraber, araç yapımında sadece ahşap ve demir değil deri ve panzot da kullanılmaktadır. Faytonların üzerine tenteler örtülüp günümüz arabalarının farları gibi her iki yanına fenerler eklenmektedir.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi
Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Bursa

Anadolu arabalarının yaşadığı değişim ve gelişimi, kronolojik bir sırayla sergileyen Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’nin bir sonraki bölümünde ise motorlu araçlar yer almaktadır. Burada ilk olarak 1971 yılında üretilen Murat 124, sonra sırasıyla Murat 131, Tempra, Palio Go, Uno ve Tipo adlı Tofaş firmasına ait otomobiller sergilenmektedir. Bu bölümün de az ilerisinde; Doblo Malibu’yu, Michael Schumacher tarafından test sürücü yapılan Palio Kit Car adlı yarış arabasını, Tofaş’ın motor sporlarında kazandığı kupaları ve geçmiş yıllarda itfaiye aracı olarak kullanılan bir tulumbayı görmek mümkündür.

Müzede ayrıca; tarihi çınar ve karadut ağaçlarının olduğu, oldukça güzel bir bahçesi bulunmakta ve bu bahçenin yeşillikleri arasında bir de kafeterya yer almaktadır.

Şehrin bu güzel müzesini dilerseniz Bursa gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Fabrika Sk, 16030 Yıldırım/Bursa
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Müze Pazartesi günleri hariç her gün, 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın