tokyo yapılacak şeyler

Tokyo… hayallerin şehri, gerçeklikten çok uzak sanal bir dünya adeta. Sokaklarında anime karakterlerinin yaşatıldığı, kaldırım taşlarına bile sanat işlenmiş bir şehir. Büyülenmemek, adını günlerce anmamak imkansız. Size bu yazımda tipik bir turist rehberi sunmayacağımı baştan söylemek istiyorum. Sadece şehre başka bir gözle bakmanızı sağlamak istiyorum.

Her şehrin bir ruhu vardır ama Tokyo’nun ki tek kişilik tiyatro gibi adeta. Tokyo’da sokağın bir köşesinden kimonosunu giymiş bir Japon size gülümserken, birkaç adım sonra koşuşturan takım elbiseli insanlar görebilmeniz hiç de zor değildir. Tokyo’yu kısa bir süreliğine de olsa bir turist gibi değil de yerlisi gibi yaşamak, atmosferine karışmak ister miydiniz?

Tokyo’da Yapılacak Şeyler

Eğer Tokyo’daysanız her an sürprizlere açık olmalı ve şehrin sizi şaşırtmasına izin vermelisiniz.  Bu daha önce  belki de hiç görmediğiniz, aktivitelere, geleneksel hayata ve şehre dair ilginç noktalara  gelin  beraber bakalım ve Tokyo’nun kendine has dünyasında bir yolculuğa çıkalım.

1. Bir gününüzü Asakusa’da  geçirin.

Asakusa tokyo

Tokyo’da her şey çok hızlı aksa da zamanı geriye sarabileceğiniz büyülü yerler de mevcut bu şehirde. Bu yerlerden birisi de Tokyo’nun tarihinin tozunu hala kendinde saklayan semt Asakusa. Burası mega kentin en eski tapınaklarından Sensoji’ye ev sahipliği yapmakla birlikte, sokaklarının gelenekselliğini hemen hissedebileceğiniz yerlerden…

Siz de Asakusa‘da Yukata giyip halkın arasına karışabilir, Sensoji Tapınağı’na giden ünlü Nakamise alışveriş yolunda hediyelik eşya dükkanlarını arşınlayıp, geleneksel tatlıların tadına bakabilirsiniz.

2. Metroda ve sokaklarda kaybolun.

tokyo metrosu
(foto kaynak: commons.wikipedia.org)

Tokyo baştan sona metronun hakimiyet sürdüğü bir şehir. Otobüsler çok az,  kara trafiği ise çok düzenli. Metro ağı ise  çok geniş olduğu ve şehrin her noktasına gittiği için haliyle çözmesi imkansız bir hal alabiliyor.

İşe en kolayından bir metro rehberi edinerek başlayabilirsiniz tabii ki ama benim tavsiyem bir gününüzü metroda kaybolarak yol nereye çıkarsa oraya giderek geçirmeniz. Kulağa çılgınca geliyor olabilir ama planlanmayan şeyler bazen planlı olandan çok daha mutlu edebiliyor. Risk alın ve gözünüze kestirdiğiniz bir durakta inin.

3. Bir akşamınızı izakayalara ayırın.

izakaya tokyo
(foto kaynak: Tokyo Belly)

Tokyo gibi geleneksel ruh ile modern dünyanın birbirine mükemmel uyumla karıştığı bir şehirde izakaya kültürü de olmazsa olmazlardandır.

Özellikle İş çıkış saatlerinde Japon halkının sıklıkla doldurduğu izakayalarda hem bir şeyler içip hem de karın doyurmak mümkündür. Batının pub kültürü ile alçak tatami matlı (minder) taburelerin baş rolde olduğu izakayalarda yerel halk ile sosyalleşebilir,  sıcak sake içerek akşamınıza renk katabilirsiniz.

4. 100 yencilerden ve Kombinilerden alışveriş yapın.

100 yen shop

Japonya’nın bir çok şehri gibi Tokyo’da da 100 yen dükkanlarla çok sık karşılaşabilirsiniz. Türkiye’de ki “ne alırsan 1 lira’’ mantığına benzer çalışan bu dükkanlarda aklınıza gelebilecek her türlü eşya 100 yendir (3-3.5 TL)

Bu dükkanlarda çoraptan tutun şemsiyelere, çantalara, çikolatalara ve kırtasiye ürünlerine kadar her şeyin aynı fiyatta olması bir bakıma hayat kurtarıcı özelliğe de sahiptir. Tokyo’da bulmakta hiç zorlanmayacağınız 100 yencilere mutlaka bakmanızı tavsiye ediyorum.

Mega kent Tokyo’da bir diğer duacısı olacağınız ucuz yerlerden biri de konbini marketlerdir. Adı 7/11 ve benzeri şekillerde olan  bu marketlerden sıcak içecekler, telefonunuzu şarj edebileceğiniz makineler, bankamatik veya benzeri şeyler bulabilirsiniz.

Bana kalırsa kombinilerin en güzel yanı bir restoranda yiyebileceğiniz sıcak yemeğin benzerini 2-3 katı az bir fiyata paketiyle alıp kaldığınız yere götürebiliyor oluşunuzdur. Bazı kombinilerin içinde ayrıca oturma yeri de bulunabilmektedir. Çantanızı kombinilerden doldurup yolunuza gönül rahatlığıyla devam edebilirsiniz.

5. Bir purikuranız mutlaka olsun.

purikura tokyo
(kaynak Tokyo Trendy)

Purikura Japonya’da çok yaygın olan fotoğraf çektirme kabinlerine girerek rastgele komik pozlar verip onları sticker çıktısı şeklinde alabildiğiniz bir sistemin adıdır. Purikura çektirmek Tokyo’da en eğlenceli arkadaş grubu aktivitelerindendir. Purikuralarda şekilden şekle girebilirsiniz.

Büyük gözler, kırmızı yanaklar bunlardan sadece birkaçıdır. Siz sadece poz verin ve gerisini bu akıllı fotoğraf sistemine bırakın. Çok eğleneceksiniz.

6. İçecek otomatlarındaki içeceklerin hepsinin tadına bakmaya çalışın.

japonya içecek otomatı
(foto kaynak whysojapan)

Tokyo’nun hemen hemen her yerinde metrolarda, sokaklarda  özellikle yaz aylarında susamış veya canınız soğuk bir şeyler çekmişken imdadınıza yetişir bu içecek otomatları, uzun yol yürüyüşlerinizde de bir mola vermenize vesile olurlar ayrıca, ne isterseniz bulabileceğiniz içecekler arasında sake bile mevcuttur. Kendinizle bir yarışa girip hepsinin tadına bakmaya çalışın. İnanın pişman olmayacaksınız.

7. Japonya’ya has kapsül otellerde konaklayın.

kapsül otel

Tokyo’ya kadar gitmişken dünyanın en ilginç otel türlerinden biri olan kapsül otelleri kesinlikle deneyimlemelisiniz. Sadece uzunluğu 2 metre civarı olan bir yataktan oluşan bu konaklama çeşidi hem ekonomik hem de şaşırtıcı  biçimde büyük bir odayı aratmayacak rahatlığa sahiptir.

Çoğu kapsül otel size eşyalarınızı ve yatak alanınızı kilitleyebileceğiniz bir kilit de sunar. Eğer sadece uyuyacağınız  alana çok fazla para ödemek istemeyenlerdenseniz. Günlüğü 1500-3000 yen (60-100 lira) arası olan kapsül otelleri tercih edebilirsiniz. Ama ben konforumdan ödün vermem derseniz sizin için Tokyo’da çok fazla  otel alternatifi olacaktır elbette

8.  Hanami pikniği yapın.

hanami piknik tokyoKelime anlamı  “çiçek seyri” demek olan hanami, Japonya’da kiraz çiçeklerinin açma dönemi olan Nisan’ın ilk haftasından mayısın ilk günlerine kadar yapılan bir festivaldir.

Tokyo gezinizi ilkbahar dönemine ayarlayabilecek kadar şanslıysanız, diğer bir adı sakura olan kiraz çiçeklerinin büyüleyici manzaralarına şahit olabilir, dökülen sakura yaprakları içinde piknik yaparak Japonlar için bir hayli romantik olan  bir çok aktiviteyi de gerçekleştirebilirsiniz. Tokyo’da en güzel hanami etkinliklerine Yoyogi park ve Shinjuku Gyoen Park’ta şahit olabilirsiniz.

9. Anime kenti Akihabara’da alışveriş yapın.

Akihabara TOKYO

Tokyo’nun en fazla ziyaret edilen noktalarından biri olan Akihabara çizgi roman, karakter figürleri ve elektronik eşya cennetidir. Hemen hemen her türlü ilgi alanına hitap eden Akihabara’da bir şeyler almamak için kendinizi tutmakta zorlanabilirsiniz.

En yeni çıkan  elektronik eşyalara ev sahipliği yapmasının yanında, Akihabara Japonya’da “Otaku kültürü’” denilen anime ve manga ve oyun karakterlerine aşırı hayranlık duyan kişilerin her gün mutlaka gittiği yerlerin başında gelmektedir. Siz de seyahatinizde buraya mutlaka bir kere uğrayıp bu çılgın dünyayı deneyimlemelisiniz.

10. Yoyogi Parkta yürüyüş yapın.

yoyogi park tokyo

Yoyogi, Hem Tokyo’nun en işlek istasyonlarından Harajuku istasyonu ile ünlü tapınaklardan Meiji’nin arasında olması, hem de şehrin ortasında bir anda her şeyden izole olmuş gibi hissettirmesiyle mega kent Tokyo’nun en güzel  nimetlerinden biridir.

Ormana adım atar atmaz, oksijene doyacağınız, kuş sesinden başka bir şey duyamayacağınız bu parkta çakıl taşlı yolda Meiji Tapınağı‘na kadar yürüyüş yapabilir, tapınağa gelince de tıpkı Japonlar gibi arınma işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Bu parkta zaman geçirmek şehir hayatında kaybettiğiniz tüm enerjiyi size geri depolayacaktır.

Kendine has tüm halleriyle birliktetarihi ile modern dünyayı harmanlamış olan  bu şehrin medeniyetine, insanların birbirileriyle eşzamanlanmış gibi hareket etmesine hayran olmaktan çıkıp siz de onların bir parçası olmaya karar verdiğinizde gerçek yolcuğunuz başlamış demektir. Bundan sonra buradan ayrılmanız ve etkilerini unutmanız bir hayli zor olacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Avatar
Blogger, Gezip görmeye ve özellikle Asya ülkelerine aşık bir hayalperest. 12 yıldır amatör olarak yazar, çizer. Fotoğraf çekme meraklısı ve sürekli yeni fikirler üretip durur. Hayali, Asya turu yapmak ve gezerken yazılarını yazmaya devam etmek.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın