Tokyo'da ne yapılır blog, Tokyo'da yapılacak şeyler

Tokyo’da Ne Yapılır? Tokyo’da Yapılacak Şeyler Listesi

Tokyo’da ne yapılır? 1869 yılından beri Japonya‘nın başkenti olan Tokyo ülkede turizmin, teknolojinin, modanın, ticaretin de başkenti aynı zamanda. 2018 yılında dünyanın en kalabalık şehri de seçilen Tokyo için tüm bu özelliklerinden dolayı benzersiz bir turistik destinasyon da diyebiliriz.

Tokyo’da yapılacak şeyler listesinde bu kenti hem yakından tanımanızı hem de keyifle gezmenizi sağlayacak aktivitelerden bahsedeceğim ancak hazırlıklı olun: Modern mimarisi ve teknolojik alandaki öncülüğü ile daha önce gördüğünüz tüm şehirlerden daha genç, binlerce yıllık tarihi sayesinde de daha önce gördüğünüz tüm şehirlerden daha yaşlı bir şehir Tokyo.

Tokyo’da yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Shinjuku, Asakusa, Ginza, Shibuya, Roppongi ve Tokyo İstasyonu (Marunouchi bölgesi) şehirde konaklama için en uygun yerlerden. Tokyo’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Tokyu Stay Shinjuku, 4★ Hotel Gracery Shinjuku, 5★ Keio Plaza Hotel Tokyo şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Tokyo’da Ne Yapılır?

Tokyo'da ne yapılır listesi

Tokyo’da yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. İmparatorluk Sarayı’nda dolaşın.
 2. Senso-ji Tapınağı’nı görün.
 3. Ginza Bölgesi’nde alışveriş yapın.
 4. Akihabara’da teknoloji alışveriş yapın.
 5. Harajuku, Takeshita ve Aoyama Bölgeleri’nde en yeni trendleri keşfedin.
 6. Gece hayatının tadını çıkarın.
 7. Sumo Güreşine Doyun.
 8. Skytree’den Tokyo’yu seyredin.
 9. Kabuki Show’u İzleyin.
 10. Shibuya Kavşağı’ndan geçin.
 11. Disneyland’da veya Disney Sea’de eğlenin.
 12. Tokyo’ya özgü lezzetleri tadın.
 13. Kimono giyin.
 14. Çay seramonisine katılın.
 15. Asukayama Parkı’nda monoraile binin.
 16. Kiraz çiçeklerine hayran kalın.
 17. Tekne turu yapın.
 18. Dijital Sanatlar Müzesi’ni gezin.
 19. Yokohama’ya günübirlik gezi yapın.
 20. Fuji Dağı’na gidin.

1. İmparatorluk Sarayı ve Bahçeleri’ni dolaşın.

tokyo imparatorluk sarayı Tokyo'da ne yapmalı

Dünyadaki en uzun süreli monarşinin sahibi olan Japon Kraliyet Ailesi’nin resmi konutu İmparatorluk Sarayı ve Bahçeleri Tokyo’da ne yapılır diye araştıranlar için harika bir başlangıç noktası olabilir.

Marunouchi Bölgesi’nde yer alan İmparatorluk Sarayı ve Bahçeleri’nin oluşumu ilk olarak 1457 yılında buraya bir kale yaptırılmasıyla başlamış ve zamanla yeni eklemelerle bugüne kadar gelmiş. Sarayı çevreleyen bahçelerin tarihçesi ise 17.YY’a uzanıyor.

Saray halen resmi konut olduğundan, içerisini gezmek için önceden rezervasyon yaparak bir tura katılmanız gerekiyor ancak bahçeleri istediğiniz zaman istediğiniz şekilde gezebilirsiniz.

2. Asakusa Bölgesi’ni keşfedin, Senso-ji Tapınağı’nı görün.

Asakusa Tokyo'da ne yapılır

Tokyo’nun sembollerinden sayılan Senso-ji Tapınağı’na ev sahipliği yapan Asakusa Bölgesi de Tokyo’da ne yapılır diye araştırma yapanların ikinci adresi olmalı.

Budizm’de merhament tanrıçası Kannon’a adanmış olan tapınak MS 645 yılında yapılmış ancak geçirdiği restorasyonlardan sonra bile hala orijinal görünümünü koruyor.

Nakamise Caddesi’nden tapınağa doğru yaklaşınca sizleri karşılayan kırmızı fenerlerin ardında 3,3 metre yüksekliğindeki Thunder (Fırtına) Kapısı, dumanının şifalı olduğuna inanılan ve insanların ellerine bulaştırdıkları dumanı vücutlarının hasta yerlerine sürdükleri tütsü ve Tanrıça Kannon’un kutsal elçileri olan güvercinler Senso-ji Tapınağı’nda göreceklerinizin sadece bir kısmı.

Tapınağın önündeki standlar ise sattıkları rengarenk ürünlerle tam bir pazar yeri olup Asakusa Bölgesi’nde dolaşmayı keyifli kılan detaylardan.

3. Ginza Bölgesi’nde alışveriş yapın.

ginza alışveriş Tokyo'da ne yapılır

Japonya’nın önemli şehirlerini birbirine bağlayan 5 yolun kesiştiği Ginza Bölgesi şehrin en önemli bölgesi olmasının yanında zengin seçeneklerle dolu da bir alışveriş yeri.

Hafta sonları araç trafiğine kapatılan bölge ister gece neon ışıkları altında, ister gündüz güneş ışıkları altında mağazalarında dolaşmaktan keyif alacağınız, kafelerinde oturup oradan oraya koşturan insanları seyredebileceğiniz bir yer. Dolayısıyla Tokyo’da Ne Yapılır yazısının olmazsa olmazlarından.

4. Akihabara’da teknoloji alışveriş yapın.

Akihabara alışveriş Tokyo'da ne yapılır

Akihabara İstasyonu etrafında şekillenen bölge Tokyo’nun Doğubank’ı diyeyim, siz anlayın.

Binlerce çeşit, marka ve fiyat skalasında binlerce elektronik ürün seçeneği bulunan mağazaların kapladığı Akihabara teknolojik ürün alma niyetiniz olmasa bile, Tokyo’ya kadar gitmişken görmeden dönmemeniz gereken bir yer.

5. Harajuku, Takeshita ve Aoyama Bölgeleri’nde en yeni trendleri keşfedin.

tokyo trendleri Tokyo'da ne yapılır

Tokyo’da Ne Yapılır yazısında çeşitli aktivitelere geçmeden önce şehri bölge bölge dolaşmaya devam edelim isterseniz. Sıradaki önerim ise;

Mode trendlerinin Japon pop kültürüyle harmanlanarak ülkeye özgü modanın merkezi olan Harajuku Bölgesi, sıra dışı hazır giyim ürünlerinin yoğunlaştığı Takeshita Caddesi, lüks markaların mağazalarını birbiri ardına görebileceğiniz Omotesando Bölgesi ve hepsinden sonra sanat galerileri ve şık kafeler arasında dinlenebileceğiniz Aoyama Bölgesi.

6. Shibuya veya Roppongi’de gece Hayatının tadını çıkarın.

gece hayatı Tokyo'da ne yapmalı

Tokyo’da Ne Yapılır yazısında gece hayatı severler için önerimse Shibuya veya Roppongi Bölgeleri.

Her iki bölgede de çeşitli bütçelere hitap eden geniş bir skalada yüzlerce bar ve club yer alıyor ve geç saatlere kadar müzik dinlemek, dans etmek isteyenler ister turist olsun ister yerli, Tokyo’da bu bölgelere akıyor.

7. Ryogoku’da Sumo güreşine doyun.

Ryogoku sumo güreşisi Tokyo'da ne yapmalı

Japonya’nın milli sporu Sumo güreşlerini bilirsiniz. Eğer bu spora biraz olsun ilgi duyuyorsanız Tokyo’da Ne Yapılır listesine sizin için de bir madde ekledim.

Eğer eğlenceli bir maç seyretmek isterseniz Ryogoku Kokugikan’daki (Ulusal Sumo Stadyumu diyelim) bir maça gidebilir, Sumo güreşlerinin tarihçesini öğrenmek isterseniz girişi ücretsiz olan Sumo Müzesi’ni gezebilirsiniz. Daha ne olsun?

8. Skytree’den Tokyo’yu seyredin.

Skytree tokyo Tokyo'da ne yapılır

634 metrelik boyuyla dünyanın en yüksek yapısı ünvanını taşıyan Skytree şehir manzarası seyretmek için de ideal bir yer.

Simudo Bölgesi’nde 2012 yılında açılan bina elbette sadece manzara seyretmek için yapılmamış. Alt katlarında yer alan Skytree Town’da onlarca mağaza, restoran ve kafe bulunan gökdelende alışveriş yapmak da mümkün.

Gökdelenin 350. metresi ve 45. metresinde birer gözlem noktası mevcut. Ki 450. metrede bulunan gözlem noktasının cam tabanında sanki havada asılı duruyormuş hissi yaşıyorsunuz.

Skytree Giriş Bileti: Kişi başı 1800 Yen ödeyerek Skytree giriş rezervasyonunuzu yapıp biletinizi alabilir, ziyaret gününde bilet kuyruğunda beklemeden gözlem noktasına çıkabilirsiniz. Bileti almış olan 300 kullanıcının verdiği puan ise 4,7. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

9. Kabuki-za’da bir Kabuki Show’u İzleyin.

Kabuki Show japonya Tokyo'da ne yapılır

Tokyo’da Ne Yapılır yazısında geleneksel sanatlarla ilgili bir önerim de ülkenin milli sanatı diyebileceğim Kabuki.

Geleneksel kıyafetler içerisinde, porselen makyajlı oyuncuların müzik ve dans içeren teatral gösterisi her zaman bir hikaye anlatıyor. Üstelik ifade öylesine güçlü ki, hikayeyi anlamak için dil bilmeniz de gerekmiyor.

Ginza Bölgesi’nde yer alan Kabuki-za ise şehrin en önemli Kabuki Tiyatrosu. Haliyle, o kadar yol gitmişken burada bir performans seyretmeden dönmeyin.

10. Shibuya Kavşağı’ndan geçin ve dünyanın en sadık köpeğinin heykelini ziyaret edin.

Shibuya tokyo yaya geçidi Tokyo'da ne yapılır

“İnsan neden gezmeye gittiği şehirde özellikle bir yol kavşağını görmeli?” dediğiniz duyar gibiyim. Hemen sebeplerini sıralayayım:

Yaya trafiği düşünüldüğünde dünyanın en kalabalık kavşağı ünvanını elinde bulunduruyor burası. Kısacası bu kadar insanı bir arada başka yerde görmeniz zor.

Üstelik Shibuya İstasyonu’nda yer alan Hachiko isimli köpek heykeli de bir başka neden. Hikayeyi duymuşsunuzdur: Her gün akşam, Shibuya İstasyonu’nda sahibini işten dönerken karşılayan sadık köpek Hachiko, sahibi öldükten sonra da her akşam aynı saatte aynı istasyona gelip kendisi de ölene kadar sahibini beklemeye devam etmiş. Bu sadakat bir ziyareti hak etmiyor mu?

11. Disneyland’da veya Disney Sea’de çocuklar gibi eğlenin.

Disneyland Tokyo'da yapılacak şeyler

Tokyo’da Ne Yapılır yazısında çocuklarıyla seyahat edenleri de düşünerek, kente 1 saat mesafedeki Chiba’da yer alan Disneyland ve Disney Sea gezisinden de bahsetmek istiyorum.

Tomorrowland, Westernland, Fantasyland gibi farklı lezzetlerde bölümleri bulunan Disneyland aslında Amerika’daki Disneyland referans alınarak 1983 yılında açılmış. Disney Sea ise dev bir su parkı ve akvaryum. Yine hem çocuklar hem de yetişkinler için çeşitli showlar ve aktivitelerle dolu.

Disneyland Bileti: Gün boyunca Disneyland’da zaman geçirebileceğiniz biletin ücreti 7422 Yen, ki bu resmi web sitesi ile aynı fiyat. Üstelik Türkçe dilinde hizmet veren web sitesi üzerinden, son derece kolay bir şekilde bilet satınalma da en önemli avantajı. Daha önceden bu hizmeti satın almış olan 200’ün üzerinde kullanıcının puanı ise 4,5. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

12. Tokyo’ya özgü lezzetleri tadın.

japonya tokyo yemekleri Tokyo'da ne yapılır

Tokyo’da ne yapılır diye düşünen gurmeler veya farklı lezzetleri tatmayı sevenler Japon yemeklerini listeye almayı unutmasın.

Ülkenin öyle zengin bir mutfağı var ki, seçenekler de sınırsız. Bunların başında ise noodle ve sushi geliyor.

Noodle farklı soslarla ve ek malzemelerle zenginleştirildiği için her damak tadına uygun bir çeşidini bulabilirsiniz. Aslında sushi de benzer şekilde.

Sushi yemek için Kaitenzushi denilen restoranları tercih etmelisiniz. Bu restoranlarda ortada dönen bir bant var ve herkes bir bar gibi bu bant etrafında oturuyor. Banttan da sürekli sushi tabakları akıyor, çiğ balıklı, sebzeli, yumurtalı veya farklı malzemelerle yapılan sushi tabaklarından istediğinizi alıp yiyorsunuz.

Tabakların rengi de fiyata göre gruplanmış, dolayısıyla çıkışta ücreti hangi renklerden kaç tabağınız olduğuna göre yapıyorsunuz.

13. Kimono giyin.

kimono Tokyo'da yapılacak şeyler

Aslında Japonya’da her şey kendine özgü, sporları, sanatı, kültürel hayatı. Buna giyim de dahil. Ancak herhalde en özgün, en ilginç kostümlerden biri de Japon kadınlarının genelde düğün gibi özel günlerde giydiği kimonolar.

Dolayısıyla eski bir hazır giyim profesyoneli olarak Tokyo’da Ne Yapılır yazısında size kimono giyip fotoğraflar çektirmenizi öneririm. Baktıkça mutlu olacağınız anılarınız olur.

Bunun için Asakusa Bölgesi’ne gitmeniz ve bu hizmeti veren mağazaların birinden kimono kiralamanız yeterli.

14. Çay seramonisine katılın.

japonya çay seremonisi Tokyo'da yapılacak şeyler

Japon kültürünün önemli bir parçası olan çay da Tokyo’da ne yapılır diye düşünenlerin listesinde olmalı. Tabii çayı sadece içmek değil, bir çay seramonisine katılmak da.

Çar seramonisi deneyimi yaşamak, çayın nasıl demlendiğini ve sunulduğunu görmek, ayrıca Japon çay kültürüne dair bilgi de edinmek isterseniz otelinizden hangi turu tavsiye ettiklerini öğrenebilir ve katılabilirsiniz.

15. Asukayama Parkı’nda monoraile binin.

Asukayama Park Tokyo'da yapılacak şeyler

Tokyo’nun kuzeyinde yer alan Asukayama Park kiraz çiçeklerinin açtığı dönemde nefes kesici bir güzelliğe bürünüyor ancak güzel olduğu tek zaman bu dönem değil.

Yılın herhangi bir zamanında da bu yemyeşil parkı ziyaret edip, ağaçlar altında dolaşıp arada dinlenerek tadını çıkarabilirsiniz.

Tepeye kurulu bir park olduğu için çıkması kimilerine zor gelebilir, bunun için de ücretsiz hizmet veren ve parka gelenleri 2 dakikada yukarı çıkaran bir raylı sistem var. Yalnız bu raylı sistem (Monorail) sadece yokuş çıkmakta zorlananlar için değil, parkı keyifle seyretmek isteyenler için de harika bir yol.

16. Kiraz çiçeklerine hayran kalın.

kiraz çiçekleri Tokyo'da yapılacak şeyler

Hazır kiraz çiçeklerinden bahsetmişken Japon kültürünün bir parçası olan bu geleneğe de Tokyo’da Ne Yapılır yazısında yer verelim. Tabii kiraz ağaçlarının çiçeklenme mevsimi hangi şehirde olduğunuza ve o şehrin iklim şartlarına göre değişiyor.

Eğer Tokyo’yu Nisan ayında (ya da Mart – Mayıs arası diyelim, daha uzun olsun) ziyaret ediyorsanız çok şanslısınız, çünkü milyonlarca yerliyi ve turisti bir mıknatıs gibi kendine çeken kiraz çiçeklerini seyredebilir, bunun için düzenlenmiş festivallere katılabilirsiniz.

Bu görsel şöleni görebileceğiniz adreslerden sadece birkaçı ise Yasukini Shrine, Rikugien Bahçeleri, Megure Nehri kıyıları ve Rappongi Bölgesi.

17. Tekne turu yapın.

tekne turu Tokyo'da ne yapılır

Tokyo’yu bir de farklı bir açıdan görmek isterseniz Sumida Nehri’nde yapacağınız bir tekne turu sizi fazlasıyla mutlu edecektir.

Asakusa Bölgesi, Hamamatsucho Bölgesi, İmparatorluk Sarayı gibi şehrin simge yapılarını ve bölgelerini nehirden seyredebileceğiniz turlar yaklaşık 3-4 saat sürüyor ve ücretleri de 4000 – 5000 Yen ortalamasında.

Sumida Nehri’nde Akşamüstü Tekne Turu: Tekne turu diyorum ama buna World Trade Center çatısından Tokyo manzarası izlemek de dahil. Ardından da İngilizce rehberlik eşliğinde 3 saatlik bir tekne turu. Turu daha önceden almış olanların puanı ise 4,3. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

18. Dijital Sanatlar Müzesi’ni gezin.

dijital sanatlar müzesi Tokyo'da yapılacak şeyler

Tokyo’da Ne Yapılır yazısında bir de modern sanatları seven, yeni ve farklı olana ilgi duyanlar için bir öneri vermek istiyorum.

Işık, gölge ve dijital araçlarla zenginleştirilen müze “sınırsızlık” duygusunu yoğun olarak hissettiren bir yer. Zaten aslında adı da “TeamLAB Borderless Digital Arts Museum”.

Farklı galerilerde yer alan birbirinden bağımsız ama aynı zamanda birbirine bağlı sergileri gezerek farklı bir deneyim yaşamak isterseniz hiç zaman kaybetmeyin.

Dijital Sanatlar Müzesi Giriş Bileti: Kişi başı 3200 Yen ücreti olan Dijital Sanatlar Müzesi giriş bileti en popüler paketlerden, ki ücret resmi web sitesi satışı ile aynı fiyat. Türkçe web sitesinden tüm detayları ve açıklamaları okuyup anlayarak bilet satınalmanın avatajı da bonusunuz.

Bileti almış olan 1500’e yakın kullanıcı da hem müzeyi hem de hizmeti çok beğenmiş ki 4,5 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

19. Yokohama’ya günübirlik gezi yapın.

Yokohama turu Tokyo'da ne yapılır

Tokyo’da Ne Yapılır yazısında şehirde geçirecek bol bol zamanı olanlara tavsiyem arada bir de yakın yerlere günübirlik gezi yapmaları. Ki Yokohama bunun için harika bir alternatif ve Tokyo’ya da yarım saat mesafede. Üstelik ilginç de bir müzeye sahip. Japonya’daki Ramen Müzeleri’nin en ünlülerinden biri.

Müzede ramen noodleları hakkında bilgi edinip eski Japon sokaklarında dolaşıyor, istediğiniz tezgahlardan birinde de bu noodlelardan yiyebiliyorsunuz.

20. Fuji Dağı’na gidin.

tokyo fuji dağı Tokyo'da ne yapmalı

Tokyo’ya 2 saat mesafede yer alan Fuji Dağı gezisi de zamanı bol olan gezginlere önerebileceğim bir başka günübirlik aktivite.

Ülkenin en yüksek dağı olmasının yanı sıra aynı zamanda aktif bir yanardağ da olan Fuji’yi, Shinto inancına göre kutsal olması ve Japonya’nın simgesi olması da önemli bir uğrak noktası yapıyor.

Fuji Dağı gezisini kendiniz organize etmekte zorlanırsanız, düzenlenen turlardan birine katılabilirsiniz. Çok popüler bir öneri:

Otobüsle Fuji Dağı Turu: Kişi başı 14.000 Yen ücreti olan tura otelinizden alınma ve bırakılma, Fuji Dağı’na tur otobüsleriyle ulaşım, İngilizce rehberlik, öğle yemeği, Shinobi no Sato ve Fuji Airways’e giriş biletleri de dahil. Turu daha önceden almış olan 600’ün üzerinde kullanıcı da 4,3 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Özetle Tokyo’da Ne Yapılır?

Tokyo'da ne yapmalı, Tokyo'da yapılacak şeyler

Tokyo’ya belki 1 hafta, 10 günlük tatil için gidiyorsunuz, belki de yoğun geçecek bir iş seyahatinde kendinize ancak yarım günlük, bir günlük zaman yaratabileceksiniz.

Her iki durumda da şehrin olmazsa olmazları arasında Asakusa Bölgesi ve Ginza Bölgesi gezileri yer alıyor. Bu iki bölgeyi dolaşmadan dönmemenizi öneririm.

Daha fazla zamanı olanlar için kente özgü diğer aktivitelerse İmparatorluk Sarayı ve Bahçeleri’ni gezmek, Akihabara’da teknoloji mağazalarını gezip, ihtiyacınız varsa alışveriş yapmak ve elbette bol bol Japon yemekleri yemek. İşte bundan sonrası zevkler ve renkler meselesi.

Eğer manzara seyretmeyi, bol bol fotoğraf çekmeyi seviyorsanız Skytree’den veya bir tekne turu ile denizden şehri seyredebilirsiniz. Ülkenin kültürel ortamını merak ediyorsanız mutlaka bir çay seramonisine katılmalı ve kabuki showuna gitmelisiniz.

Doğa severler için Fuji Yanardağı, çocuklu aileler için Disneyland, teknolojiye merak duyanlar için Dijital Sanatlar Müzesi alternatiflerinin de yer aldığı Tokyo’da ne yapılır listenizi bu şekilde oluşturabilirsiniz.

Tokyo’da Ne Yapılır yazısında daha çok kentteki keyifli aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Önümüzdeki günlerde Tokyo’ya gidecekseniz aşağıdaki yazıları da okumanız faydalı olacaktır:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top