Tokyo’dan Ne Alınır? En Güzel 7 Hediye

“Tokyo’dan ne alınır?” Yepyeni bir şehre ayak attığımızda en hevesle beklediğimiz şeylerin arasındadır alışveriş. Seyahat ettiğimiz yerin tarihini, coğrafyasını merak ettiğimiz kadar oraya has ürünlerini keşfetmek de bir o kadar keyiflidir. Bu İsviçre’nin Alp sütünden yapılmış bir çikolatası, Paris’in şarapları, İtalya’dan bir paket kahve olabilir.

Şehre ait ünlü şeyler listesi ne kadar kabarıksa o kadar daha uzatmak isteriz alınacaklar listemizi… Arkadaşlar, aile, iş yerindekiler derken bir bakmışsınız bir bavul daha eşya götürüyorsunuz şehrinize.

Bugün sizinle şehri gezip gördükten sonra, hediye ve alışverişte hiç zorlanmayacağınız, kendine has her şeyiyle ikon olmuş “Tokyo’dan ne alınır?” konusunu konuşacağız.

Tokyo birbirinden farklı ürün çeşitleriyle sizi hem şaşırtacak hem de yeri geldiğinde gülümsetecek bir kapasiteye sahiptir.

Tokyo’da ister lüks caddelerde modanın nabzını tutan dünya markalarından, sokakların arasına gizlenmiş minik butiklere, içinde ne ararsanız bulabileceğiniz hediyelik eşya dükkanlarına ve elektronik cenneti diyebileceğimiz mağazalarına kadar bu şehirden kendinize ve sevdiklerinize kalıcı ve güzel hatıralar alabilirsiniz.

Lafı daha fazla uzatmadan Tokyo’dan ne alınır? yazımızda detaylara geçelim…

Tokyo’dan Ne Alınır?

Japonya’nın başkenti Tokyo’dan kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler hediyelikler:

Matcha Çayı ve Ürünleri

Tokyo'da alışveriş Macha Çayı

Tokyo’dan ne alınır yazımızın ilk sırasında herkesin sevebileceği bir ürün var: Çay!.

Matcha, Japonya’nın neresine giderseniz gidin bulabileceğiniz yeşil çayın Japonlara has olan bir versiyonudur. Bu ürün Japonya’da en az sake ve sushi kadar ün salmış bir durumdadır.

Koyu yeşil tonlarında sanki fıstık unu gibi bir görünüme sahiptir. Matcha, Tokyo’da da özellikle ilk önce tatmanız sonra da almanız gerekenlerin başında gelmektedir.

Matcha’nın çay olarak tüketiminin yanı sıra marketleri saran bir de “matchalı ürünler” çılgınlığı vardır. Aklınıza gelebilecek her türlü ürün, gofretler (özellikle kitkat denilen) , şekerler, kekler, sütler matchalı olarak üretilmektedir.

Tokyo’ya gitmişken bunlardan da çantanıza atmayı ihmal etmeyin. Ayrıca matcha gram olarak satılan biraz da pahalı bir üründür. Bitkinin türüne, renginin koyuluğuna göre fiyatları değişebilen matchanın 50 gramı yaklaşık olarak fiyatı 4.000 Yen’dir.

Matchayı, Chiyoda’daki Ippodo marunouchi çay dükkanından ve Ginza’daki Uogashi Meicha çay dükkanı/ kafesi olmak üzere daha pek çok yerden alabilirsiniz.

Kimono

Tokyo'dan ne alınır?

Japonların festivallerde, bayramlarda ve günlük hayatlarında da üzerlerinden çıkarmadıkları bu geleneksel giysiler listemizde olmazsa olmazdı tabii ki.

Her türlü çeşidi ve rengi bulunan kimonoların pamuklu olanları özel günde, polyester maddesinden yapılanları da günlük yaşamda giyiliyormuş.

Giydikleri giysileri resmiyet derecelerine göre ayarlayan Japonlar için kimononun hangi maddeden yapıldığı çok ama çok önemli. Siz de seyahatiniz sırasında gözünüze hoş gelen kimonolardan bir tane kapabilir, Japonların geleneklerine ayak uydurabilirsiniz.

Fiyatları 7.000 – 10.000 Yen arasında değişen kimonolardan bir tane edinebilir, ama sadece denemek istiyorum derseniz ikinci el dükkanlardan 500 Yen’e de kimono bulup ayrıca kiralamanız da mümkün.

En iyi kimono alışverişini ise, Uniqlo Ginza, Ito Yokado ve Kimono Yamato’dan yapabilirsiniz. Ayrıca Japonya’da tüm kadın kimonolarının tek beden olduğunu, kadınların kendi bedenlerine uydurabilmek adına kimonoları katlayarak kullandıklarını da belirtmek isterim.

Elektronik Eşya

Tokyo'da hediyelik eşya alışverişi Elektronik ürünler

Tokyo deyince elbette aklımıza gelen şeylerden biri de elektronik eşyalar. Nikon, Sony, Panasonic, Canon, Nintendo gibi teknoloji devi markalarını dünyaya kazandıran Japonlar teknoloji konusunda da diğer alanlarda oldukları gibi oldukça başarılılar.

Peki çoğu insanın Tokyo’ya elektronik alışveriş niyetiyle gittiğini düşünürsek burada en güzel elektronik eşya seçenekleri için nelere gitmeliyiz?

Bu konuda teknoloji cenneti olarak adlandırabileceğimiz hatta buranın bağımlısı olanların deyimiyle “Electric Town” Akihabara semti tek adresiniz olabilir.

Akihabara hayatınızda bu kadar çok elektronik eşya çeşidini başka yerde göremeyeceğiniz yegane yerlerden biridir. Uzun bir caddeye sıralanmış sayısız dükkana girip çıkabilir, son model telefonlar, fotoğraf makineleri, bilgisayarlar arasında seçim yapmakta oldukça zorlanabilirsiniz.

Ama eğer dükkan dükkan gezmek istemem, aradığım her şeyi tek bir yerde bulabileyim derseniz tam size göre bir yer de mevcut Akihabara’da, Yodobashi camera!

Bu 9 katlı pasaj gibi olan teknoloji cenneti aradığınız her şeyi bir arada bulabilmeniz için büyük bir fırsat. Akihabara’nın diğer mağazalarında olduğu gibi Yodabashi’de de aldıklarınız büyük miktarlara ulaşırsa %5 indirim sağlayabiliyorlar size.

Ürünlerin tax free olma durumlarına dikkat etmeniz de Akihabara’da ki önemli durumlardan birisi.

Mahalle Butiklerinden Değişik Giysiler

Tokyo'dan ne alınır? butik

Birbirine zıt desenler, fırfırlı bluzlar, yırtık bir yeri kalmamış kotlar, pembenin, turuncunun ve sarının ağırlıkta olduğu her şey…

Tokyo’nun birbirinden değişik mahallelerine saklanmış butiklerinde veya bir sokağında gördüğünüz mağazalardan birinde bundan çok daha fazla ilginç modellerde ve canlı renklerdeki giysilere rastlayabilirsiniz.

Tokyo’nun ünlü modasını belirleyen karmaşa ve uyumsuzluk Harajuku’da gençlerin sınıf eşitsizliğine ve moda yaptırımlarına karşı baş kaldırmasıyla oluşmuş.

Burada modanın bir kuralı yok! O yüzden Shibuya semti içinde; Harajuku, Omotesando ve Yoyogi sokaklarında her gün adeta bir giysi karnavalının içinde bulabilirsiniz kendinizi.

Siz de bu çılgın Japon moda akımına uymak isterseniz; Kawaii giysileri (her şeyin sevimli olması akımı), gotik, cosplay (anime, film karakterlerine bürünme) malzemelerine Harajuku Takeshita dori sokağındaki mağazalardan ve Shibuya da bulunan dev giysi, kozmetik ve ıvır zıvır binası SHIBUYA109’dan alabilirsiniz. Buralara uğramadan Tokyo gezinizi tamamlamayın.

Manga ve Anime Figürleri

Tokyo'dan ne almalı? Manga Anime ürünleri

Şu ana kadar gezdiğimiz elektronik eşya pazarlarından, giysi mağazalarına ve çay dükkanlarına kadar her şeyiyle bir şekilde ün salmış olan Japonya’nın can damarlarından birine geldik!

İster hayranı olun ya da olmayın, eğer Tokyo’daysanız anime ve manga karakterlerinden kaçmanız imkansızdır. İmkansız diyorum çünkü Japonlar bu dünyayı o kadar çok seviyorlar ki en olmayacak yerlere bile bir çizgi karakter konduruveriyorlar.

Yani olur da işiniz bir bankaya düşse bile anime karakteri görmeniz olası bir durumdur. Ama eğer bu dünyaya aşina iseniz, elektronik, giysi alışverişi yapmayı sevenler gibi siz de anime karakteri figürü, mangaları biriktirmeyi seviyorsanız o zaman kocaaamaaan bir dünyaya hoşgeldiniz.

Tokyo manga ve animenin anavatanı olarak size zengin bir alışveriş imkanı sunar. En kapsamlı alışveriş turu için Nakano Broadway’i ve yine Akihabara’da bulunan Animateleri ve Sega adı verilen mağazaları dolaşabilirsiniz.

Sokaklarda birbiri ardına dizilen 100-200 Yen’lik Gachalardan (içinden anahtarlık, oyuncak çıkan yuvarlak kutular) 5000 Yen’lik büyük figürler satılan yüzlerce irili ufaklı pasajlarıyla Akihabara sizi büyüleyecektir. Burada cüzdanınıza fazla çeşit yüzünden sahip çıkmanız gerekebilir. Dikkatli olmalısınız 🙂

Drugstore Ürünleri

Tokyo'dan ne alınır? drugstore

Drugstore denilen yerler başta kozmetik ürünleri olmak üzere, diğer bakım malzemeleri ve mini bir eczane görevi de görebilen dükkanlar zinciridir.

Drugstoreler tüm ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanmıştır. Tokyo’da da havaalanları dahil her sokak başında görebileceğiniz bu mağazalardan hem kaliteli hem de ekonomik fiyatlı kozmetik ürünleri ve daha bir çok şeyi alabilirsiniz.

Özellikle makyaj ürünleri turistler tarafından büyük ilgi gören drugstorelerin Tokyo en bilinen iki büyük mağazası vardır.

Kokumin daha kozmetik ağırlıklıyken, Hemen hemen her yerde bulabileceğiniz Matsumoto Kiyoshi daha çok ihtiyaçlara yöneliktir.

Buralardan 1000 Yen’in altında fiyatlı ürünlere kolayca ulaşabilirsiniz. Tokyo’da diğer uygun makyaj ürünü alışverişi yapabileceğiniz yerler, Don Quijote Shinjuku, Roppongi, Ikebukuro, Muji Store Aoyama, Tokyu Hands Shibuya ve Ginza şubeleri ile gidebileceğiniz yerlerdendir.

Sake

Tokyo'dan ne alınır? Sake

Pirinç ve tahıl tozundan yapılan ve tat bakımından diğer içkilerden ayrılan Japonların milli içkisi olan sake yaklaşık 200 asırlık tarihi ile hala yaşatılmaktadır.

Tokyo’da sosyal hayat belirleyici bir özelliğe sahip olan sake muhabbetleri, izakayaların (geleneksel pub), arkadaş toplantılarının olmazsa olmazıdır.

Üretim şekline ve yapıldığı pirincin türüne göre farklılık gösteren sakeleri hem sıcak hem de soğuk tüketebilirsiniz. Tabii ki Tokyo seyahatinizde Japonların size gözleri parlayarak servis edecekleri ve bundan büyük bir gurur duyacakları sakeyi denemeli ve bir şişe de bavulunuza atmayı ihmal etmemelisiniz.

Sakenizi Tokyo’nun Omotesando ve daha çeşitli yerlerinde şubeleri olan Hasegawa sake dükkanından, Nakano’daki yerel bir market olan Aji No Machida’dan (1500’e yakın Sake markasını burada bulabilirsiniz) alabilirsiniz.

Sakeleri türüne ve şişe ağırlığına göre 1000 – 5000 Yen aralığında almanız mümkün. Dilerseniz Tokyo Harajuku’ya yakın Yoyogi Park’ta bulunan üzerlerine çeşitli desenler çizilmiş yüzlerce sake varilini görmeye de gidebilirsiniz.

Özetle Tokyo’dan ne alınır yazısı boyunca Japonya’nın güzel başkentinden kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en yöresel ürünler hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de Tokyo’dan ne alınır? yazısına eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

Son olarak, Tokyo ve çevresinde gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğrafları Tokyo gezilecek yerler, konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi ise Tokyo’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

“Tokyo’dan Ne Alınır? En Güzel 7 Hediye” üzerine bir yorum

Yorum yapın