toledo gezilecek yerler

Toledo, 17 eyaletten oluşan İspanya‘nın Kastilya-La Mancha özerk bölgesinin merkezinde bulunuyor. Taho Nehri’nin çevrelediği şehir, Madrid‘in 80 km güneyinde yer alıyor. Tarih boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapan Toledo, İspanya’nın kültür başkenti olarak biliniyor. Bu yüzden Toledo gezilecek yerler listesi birçok önemli tarihi yapıdan oluşuyor.

1. yüzyıldan itibaren çelik üretiminin yapıldığı şehirde, silah sanayi ve Mudejar süsleme sanatının sürdürüldüğü metal işleme atölyeleri bulunuyor. Büyük İspanyol Krallığı‘na uzun yıllar boyunca başkentlik yapan Toledo’da Orta Çağ’dan kalma pek çok tarihi yapı orijinal halini koruyor.

Toledo Gezilecek Yerler Listesi

Tarih boyunca pek çok kültüre ve üç büyük dinin müritlerine ev sahipliği yapan Toledo‘nun tarihi bölümleri, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor. Eşsiz doğası, farklı medeniyetlerden kalma mimari yapıları ve tarihi dokusu nedeniyle Toledo, İspanya’nın en önemli turistik noktalarından biri olarak görülüyor. Toledo’ya başkent Madrid’den yarım saatlik bir tren yolculuğuyla kolayca ulaşılabiliyor. Şehir içinde ulaşım otobüslerle ve yürüyen merdivenlerle sağlanıyor.

1. El Greco’nun Evi

toledo El Greco'nun Evi

16. yüzyılın en önemli maniyerist sanatçılarından biri olan Yunan asıllı ressam, mimar ve heykeltıraş El Greco‘nun 1577 yılından ölümüne kadar yaşamını sürdürdüğü evi, Toledo’da bulunuyor. Eserleri, Toledo’nun çeşitli kiliselerinde sergilenen ünlü sanatçının evi; şahsi eşyalarının ve bazı tablolarının bulunduğu bir müze olarak kullanılıyor.

2. Toledo Katedrali

Toledo Katedrali

1227 yılında yapımına başlanan Toledo Katedrali (Toledo Cathedral), antik bir tapınağın üzerinde bulunuyor. Gotik mimarisiyle görenleri kendisine hayran bırakan katedralin duvarlarında ünlü ressamlara ait tablolar sergileniyor. Üç giriş kapısına sahip katedralde, her yıl çeşitli dini törenler düzenleniyor. Katedral; pazar günleri 16.00-18.00, diğer günlerde 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

3. Santa Maria La Blanca Sinagogu

toledo Santa Maria La Blanca Sinagogu

1203 yılında sinagog olarak inşa edilen Santa Maria La Blanca Sinagogu‘nda (Santa Maria La Blanca Synagogue) İslam mimarisinin etkileri göze çarpıyor. 15. yüzyılda kiliseye dönüştürülen sinagog, sonraki yıllarda atölye, mağaza, kışla ve sığınak gibi farklı amaçlara hizmet etmiş; şimdilerde ise turistik gezilerin ilk duraklarından biri oluyor.

4. Alcazar Toledo Kalesi

toledo gezilecek yerler Alcazar Toledo Kalesi

Toledo gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan Alcazar Kalesi, 3. yüzyıldan kalma bir Roma sarayının üzerine inşa edilmiş. 16. yüzyılda Rönesans tarzında yapılan Alazar Kasrı’nı çevreleyen kale, tarih boyunca hapishane, kışla ve halı imalathanesi olarak kullanılmış. Şu an ise kalenin içinde bir Askeri Müze bulunuyor. Kalenin bulunduğu tepeden tüm Toledo’yu kuş bakışı seyretmek mümkün oluyor.

5. Puerta de Bisagra

toledo Puerta de Bisagra

Şehre açılan tarihi geçitlerden biri olan Eski Bisagra Kapısı (Puerta de Bisagra), İspanya kralı VI. Alfonso‘nun 1085 yılında şehre girerken kullandığı kapı olarak biliniyor. 10. yüzyılda Toledo Sultanlığı döneminde yapılan Bisagra Kapısı, adını Arapça “Bab-Al-Saqra” tamlamasından alıyor. Surların içine açılan kapıda İslam mimarisinin karakteristik figürleri göze çarpıyor. Kapının üzerinde İspanya Kralı V. Carlos‘un arması bulunuyor.

6. Zocodover Meydanı

toledo Zocodover Meydanı

Şehrin en merkezi noktası sayılan Zocodover Meydanı’nda (Plaza de Zocodover en Toledo), yöresel lezzetlerin tadılabileceği pek çok restoran ve kafe bulunuyor. Meydandaki pastanelerden şehrin sembolik tatlılarından biri olan bademli marzipan satın alınabiliyor. Ayrıca meydanda hediyelik eşya satan dükkanlar da bulunuyor. Meydan, yüksek bir yokuşun en tepesinde yer aldığından ulaşım, yürüyen merdivenlerle sağlanıyor.

7. San Juan de Los Reyes Kilisesi

toledo gezilecek yerler San Juan de Los Reyes Kilisesi

San Martin köprüsüne inen yol üzerin bulunan San Juan de Los Reyes Kilisesi Gotik ve Flaman mimarisinden izler taşıyor. Birleşik İspanya’nın kurulmasına öncülük eden Kastilya Kraliçesi I. Isabel ve Aragon Kralı II. Ferdinand‘ın; oğulları Prens John‘u onurlandırmak için inşa ettirdiği kilise, Granada’nın ele geçirilmesinin ardından manastır olarak kullanılmaya başlanmış ve Fransisken rahiplerine ev sahipliği yapmış.

8. San Martin Köprüsü

toledo gezilecek yerler San Martin Köprüsü (San Martin Bridge)

14. yüzyılda Taho Nehri üzerine yapılmış olan San Martin Köprüsü (San Martin Bridge), Eski Toledo’nun batı girişine uzanıyor. 5 kemerli köprü, mimari yapısıyla dikkat çekiyor. Köprünün üzerinden tüm şehir manzarasını gözlemlemek mümkün oluyor.

9. Taho Nehri

toledo Taho Nehri

Toledo’nun eski ve yeni yerleşim yerlerini birbirinden ayıran Taho Nehri (Tajo River), İber Yarımadası’nın en uzun akarsuyu olma özelliği taşıyor. Şehri vadilere bölen nehrin üzerinde San Martin ve Alcantra Köprüleri bulunuyor.

10. Alcantara Köprüsü

toledo gezilecek yerler Alcantara Köprüsü

Toledo’nun doğu giriş kapısına ulaşan Alcantara Köprüsü (Alcantara Bridge), adını Arapça’da köprü anlamına gelen “al-kantara” sözcüğünden alıyor. Romalılar tarafından inşa edildiği düşünülen Alcantara Köprüsü San Servando Şatosu’na kadar uzanıyor.

11. Iglesia de los Jesuitas

toledo Iglesia de los Jesuitas

Kentin en eski dini yapılarından biri olan Iglesia de los Jesuitas, bulunduğu konum itibariyle tüm şehir manzarasını gözler önüne seriyor. İkiz kule şeklinde inşa edilen yapı, Toledo Katedrali’nin birkaç metre ilerisinde bulunuyor.

12. Iglesia del Salvador

toledo Iglesia del Salvador

Eski bir camiden kiliseye dönüştürülen Iglesia del Salvador, Toledo gezilecek yerler listesinin mutlaka görülmesi gereken dini yapıları arasında yer alıyor. Vizigot mimarisinden izler taşıyan kilisenin 11. yüzyıldan kalma olduğu tahmin ediliyor.

13. Synagogue of El Transito

Synagogue of El Transito toledo

Magribi mimarisiyle inşa edilen Synagogue of El Transito 14. yüzyılda Yahudi halka ibadethane olarak hizmet vermiş. 1910 yılından bu yana ise bir Seferad müzesi olarak kullanılıyor. Sinagogda Seferadlar’dan kalma eserler sergileniyor.

14. Mezquita Cristo de la Luz

toledo gezilecek yerler Mezquita Cristo de la Luz

Eski Toledo bölümünün Mardum girişinde bulunan Mezquita Cristo de la Luz, İspanya’nın Müslüman egemenliğindeki döneminde inşa edilmiş. 999 yılında inşa edilen yapının orijinal adı ise Bab el Mardum Cami olarak biliniyor. Caminin besmeleyle başlayan kitabesinde caminin Musa Bin Ali tarafından yaptırıldığı yazıyor. Cami, günümüzde müze olarak kullanılıyor.

15. Primada Katedrali

toledo görülecek yerler Primada Katedrali

1226 yılında III. Ferdinand döneminde inşasına başlanan Primada Katedrali (Catedral Primada) geçen yıllara rağmen görkemli yapısını korumayı başarabilmiş. Katedral, Gotik mimarisiyle inşa edilmiş ihtişamlı kulesiyle dikkat çekiyor. Katedralde 70 farklı bölüm bulunuyor ve bölümler cüz’i bir ücret karşılığı gezilebiliyor.

Toledo’da Gezilecek Diğer Yerler

Toledo gezilecek yerler listenize dilerseniz şu noktaları da ekleyebilirsiniz;

  • Puerta del Sol
  • Toledo Kasrı
  • Mosque of Cristo de la Luz
  • Palacio de Galiana
  • Santa Cruz Müzesi
  • Hercules Mağarası
  • Franklin Park Mall (AVM)
  • Mirador del Valle

Toledo’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Toledo seyahatinizde konaklama için 3 yıldızlı Hotel Carlos V adlı tesise göz atabilirsiniz. Bunun dışında şehirde yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın.

toledo gezilecek yerler
3 yıldızlı Hotel Carlos V, konaklama için güzel bir seçenek. Oteli incelemek için tıklayın.

Toledo gezilecek yerler yazısı ile şehrin en önemli gezi noktaları hakkında bilgiler paylaştım. Toledo’da şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın