İstanbul gezilecek yerler Topkapı Sarayı

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Topkapı Sarayı, 1459 – 1465 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet tarafından ikametgah olarak yaptırılan saraydır ve Osmanlı’nın en köklü saraylarından biridir.

Saray, tek bir bina olarak değil Osmanlı’nın göçebe ve çadır kültürünü yansıtır şekilde dört büyük avlu ve köşkler olarak yapılmıştır. Saray, 4 yüzyıl boyunca yönetim merkezi olarak kullanılmasının yanı sıra asker ve memur yetiştiren Enderun Mektebi’ne ev sahipliği yapması nedeniyle de önemlidir. Saray, 18. yüzyılda saray ailesinin Dolmabahçe Sarayı’na taşınması ile boşaltılmıştır. 1924 yılında müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmıştır.

Topkapı Sarayı’nın Bölümleri

Bu görkemli saray altı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler Bab-ı Hümayun, Divan Meydanı, Alay Meydanı, Enderun Avlusu, Sofa-i Humayun, Harem’dir. Her birinin kendine özgü karakteristik bir yapısı ve işlevi mevcuttur.

Topkapı Sarayı hakkında bilgi
Topkapı Sarayı , İstanbulH

Topkapı Sarayı’nda mutlaka görmeniz gereken bölüm ve eserler arasında padişah ve vezirlerin toplantıları izlediği Divan-ı Hümayun bölümü, Haliç manzaralı İftariye Kameriyesi, 1639’da Bağdat’ın fethi şerefine yaptırılan Bağdat Köşkü, 1719’da yapılan III. Ahmet Kütüphanesi, hazine odası gelmektedir.

Topkapı Sarayı koleksiyonu birçok özgün ve değerli seramik, cam, gümüş, silah, zırh, minyatür, el yazması, kıyafet, saat ve kutsal emaneti içerir. Topkapı Sarayı’nın en ilgi çeken bölümü olarak harem görülür. Padişahın eşleri, çocukları, cariyelerinin yaşadığı yer olan harem, mimarisi ve içerisinde görebileceğiniz eserlerle de dikkat çekmektedir. Burada padişahın annesinin yaşadığı Valide Sultan Odası, İznik çinileri ile süslü Çifte Kasırlar, 18. yüzyıldan kalma III. Ahmet’in yemek odası, eğlencelerin düzenlendiği Saltanat Odası ve Harem Ağaları Taşlığı bulunmaktadır.

Topkapı Sarayı Adalat Kulesi
Adalat Kulesi, Topkapı Sarayı, İstanbul

İstanbul gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen noktalardan olan Topkapı Sarayı, hırka-ı şerif ve diğer bazı kutsal emanetlere ev sahipliği yapması nedeniyle özellikle Ramazan aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Topkapı Sarayı Harem Odası
Harem Odası, Topkapı Sarayı, İstanbul

Topkapı Sarayı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Topkapı Sarayı Müzesi 34200 İstanbul
  • Ulaşım: Saray, Sultanahmet Camii yakınındadır. Metro ile Sultan Ahmet durağından, Marmaray ile Sirkeci durağından, tramvay ile gelecekseniz de Sultanahmet veya Gülhane duraklarından buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Müze, Salı günü harç her gün ziyarete açıktır. 26 Ekim – 15 Nisan arasında 09:00 – 16:45, 15 Nisan – 26 Ekim arasında 09:00 – 18:45’te ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Müze giriş bileti 30 Lira’dır
  • Web sitesi: http://www.topkapisarayi.gov.tr/tr
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın