Torre Agbar Barselona

Torre Agbar, Barselona‘da Avinguda Diagonal Bulvarı ve Carrer Badajoz arasında yer alan 33 katlı bir gökdelendir. Plaça de les Glories Catalanes’e yakın olan gökdelen Fransız Mimar Jean Nouvel ile İspanyol firması B720 Arquitectos işbirliğiyle inşa edilmiştir. Adını sahipleri Agbar Group’dan Torre Agbar  içerisinde 30.000 tane ofis, 3.210 tane tesis, 8.132 hizmet kısmı, bir oditoryum ve 9. 132 metre karelik park alanı bulunmaktadır.

Barselona’nın yeni ikonik sembolü olan gökdelen 144 metre yüksekliğindedir ve şekli Montserrat Dağı’na benzetilmiştir. Gökdelenin sütunlar üstüne yerleştirilmiş oval bir şekli vardır. Dış yüzü farklı renklere boyanmış kısımlardan oluşmaktadır ve farklı açılardan bakıldığında daha güzel gözükmektedir.

Yapı içinde gezilecek herhangi bir yer olmasa da Barselona’nın bu ünlü gökdeleni gece özel ışıklandırması ile seyredebilirsiniz.

Torre Agbar Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Torre Agbar, Avinguda Diagonal, Barselona
  • Ulaşım: “Glories” metro durağında inerek Torre Agbar’a ulaşabilirsiniz.
PAYLAŞ
Önceki makaleCaixaForum
Sonraki makaleFont Magica
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın