Toulouse gezilecek yerler fransa

Fransızların “La Ville Rose” yani “Pembe Şehir” diye çağırdıkları Toulouse bu adı şehrin her yerine yayılmış kiremit rengi binalardan dolayı almış. Midi-Pyrenees Bölgesi’nin merkezi olan kentte Toulouse gezilecek yerler yazısında detaylarıyla bahsedeceğim tarihi yapılardan müzelere, doğal güzelliklerden endüstriyel aktivitelere kadar çok geniş bir yelpazede seçenekler mevcut.

Universite Capitole ile hukuk, ekonomi ve sosyal bilimler alanında, Universite Le Mirail ile felsefe, psikoloji ve edebiyat alanında, Universite Paul Sabatier ile tıp, mühendislik ve fen bilimleri alanında Fransa’nın en iyi okullarına sahip olan kent bu özellikleri sebebiyle öğrenci şehri olarak da anılıyor.

Şehir ayrıca Airbus uçaklarının üretim ve montajı ile uzay araştırmaları endüstrisinden dolayı Fransa’nın havacılık ve uzay başkenti konumunda.

Toulouse gezilecek yerler konumları

Toulouse Gezilecek Yerler Listesi

1. Saint Sernin Bazilikası

Toulouse gezilecek yerler Saint Sernin Bazilikası

Toulouse gezilecek yerler listesindeki en önemli dini yapı Saint Sernin Bazilikası’nın tarihçesi 11. YY’a kadar uzanıyor. Unesco Kültür Mirasları listesinde de yer alan bazilika tıpkı diğer Toulouse yapıları gibi kırmızı kiremitten inşa edilmiş. Romanesk stili mimarinin eşsiz örneklerinden olan Saint Sernin, Yunan Aziz Sernin’e adanmış.

Yapının ön cephesinde Kral David ve elçilerine ait heykeller yer alıyor. Bazilikanın içindeki koro bölümü 16. YY’dan kalma ve etrafında 9 adet şapel yer alıyor.

Ayrıca yaşı bazilikanın tarihiyle denk gelen mermer rölyefler de son derece ilgi çekici. Bazilikanın bir diğer özelliği de, Fransa’daki herhangi bir kilisede bulabileceğinizden çok daha fazla tarihi kalıntıya sahip olması.

Saint Sernin Bazilikası’nın 5 katlı kulesi sekizgen şeklinde ve yapımı 1100 yılında durdurulmuş, ardından 1300 yılında tekrar başlayarak tamamlanmış. Dışarıda bakıldığında, kemerlerin şeklinden yapımın nerede durdurulduğunu açık bir şekilde görebilirsiniz.

2. Saint Etienne Katedrali (Toulouse Katedrali) 

Saint Etienne Katedrali Toulouse

Yapımı yaklaşık 4 yüzyıl süren Saint Etienne Katedrali doğal olarak birçok farklı mimari akımdan etkilenmiş. 12. YY sonlarında inşaatına başlandığında Güney Avrupa’da sık görülen Gotik stili bir mimari yapı olarak tasarlanan katedral, birkaç yüzyıl içerisinde Kuzey Avrupa’daki popülerleşen katedrallerin farklı mimarisinin de etkisinde kalmış ve hala Gotik ancak biraz daha Kuzey Avrupa esintileri taşıyarak yapımı tamamlanmış.

Bunların sonucunda dışarıdan bakıldığında sanki birkaç farklı kilise birleştirilmiş de tek bir kilise elde edilmiş gibi görünüyor.

Kilisenin devasa kulesinin yanında tarihçesi 14. YY’a kadar uzanan vitray camları ışığın yapı içerisinde büyüleyici bir etki yaratmasını sağlıyor.  Katedralde yer alan 17 şapel, 16. Ve 18. YY’dan kalma goblenler ve rölyefler de mutlaka görmeniz gerekenlerden.

3. Jacoben Manastırı ve Kilisesi (Couvent Des Jacobins)

Jacoben Manastırı Toulouse

13. YY’da Dominik Manastırı olarak inşa edilen yapı Toulouse gezilecek yerler listesindeki bir başka Güney Avrupa stili Gotik mimari örneği. Devasa yapının sade dış cephesi zarif iç dekorasyonu ile tam bir tezatlık içinde.

Aziz Anton’a adanmış bir de şapeli bulunan manastır genel olarak 14. YY duvar resimleriyle süslenmiş. Aslında tam fonksiyonlı bir ibadethane olan yapının en sakin ve etkileyici kısmı ise kemerli sütunlarla süslü manastırı.

4. Carmelite Şapeli (Chapelle Des Carmelites)

1622 yılında Kral 13. Louis ve karısı Anne için yapımına başlanan bu küçük şapel Azize Teresa’ya adanmış.

Fransız İhtilali sırasında manastır kısmı zarar görse de kilise ayakta kalmayı başarmış. Jean Pierre ve Jean Babtiste Despac’a e ait duvar resimleri ise yapının en dikkat çekici unsurlarından.

5. Capitol Meydanı ve Sarayı

Capitol Meydanı Toulouse

Toulouse sosyal hayatının kalbinin attığı şehir meydanı ve bu meydandaki belediye binası da Toulouse gezilecek yerler listesinin en önemli duraklarından.

Meydanın batısında küçük kafe ve restoranlar, dükkanlarla dolu çarşılar yer alırken doğusunda da 18. YY’dan kalma belediye sarayı yer alıyor.

Kırmızı tuğladan sekiz sütunun süslediği tarihi yapının en etkileyici kısmı ise altın yaldızlarla süslü Salle des Illustres isimli salonu. Bu salon ve diğer tarihi odalar her ayın ilk Pazar günü ziyarete açık dolayısıyla binayı görmek isterseniz ziyaretinizi buna göre ayarlamanızı tavsiye ederim.

6. Eski Toulouse (Vieux Quartier)

Toulouse'da gezilecek yerler Eski Toulouse

Touluse kentinin antik çağlardan beri şehir merkezi olan, daracık yaya yolları, butik mağazalar, kafe ve restoranlarla dolu bölgesi Eski Toulouse mutlaka birkaç saatinizi ayırmanız gereken bir yer.

Tarihi kentin sokaklarında kaybolmadan Toulouse’u gezdim dememelisiniz. Bölge biraz geniş ancak Rue Saint Rome ve Rue Des Changes Caddeleri arası tarihi havayı koklamanız için yeterli.

7. Fondation Bemberg Binası (Hotel d’Assezat)

Fondation Bemberg Toulouse

Toulouse’un ünlü Rönesans Mimari Nicolas Bachelier elinden çıkan Fondation Bemberg Binası çok zengin bir tüccar olan Pierre d’Assezat için yapılmış. Ancak yapımı 30 yıl süren bina bittiğinde tüccarın da bir kuruşu olmayan bir fakir olduğu söyleniyor.

1581 yılında tamamlanan zarif yapı sonrasında Bemberg Ailesi’nin eline geçmiş ve zaman içerisinde otel olarak işletilmiş. Ancak otelde aileye ait esim, bronz heykeller gibi nadide sanat eserlerinin sergilendiği bir müze de yer alıyor.

Toulouse gezilecek yerler listesindeki bu en zarif yapının kendisi de, içerisindeki müze de son derece etkileyici.

8. Midi Kanalı (Canal Du Midi)

Toulouse'da görülecek yerler Canal Du Midi

1667 yılında tasarlanan Midi Kanalı Atlas Okyanusu ile Akdeniz’i birbirine bağlamak için düşünülmüş. Yapımı 10 yıl süren 240 kilometrelik kanalın inşaatında ise 12 bin işçi çalıştığı söyleniyor.

Bu kanalın Toulouse gezilecek yerler listesinde yer almasının sebebi ise kanal kenarında yayalar ve bisikletliler için gezinme alanları yer alması ve burada kentin yerlilerinin ve turistlerin keyifli birkaç saat geçirebilmesi.

9. Japon Bahçeleri

Toulouse gezilecek yerler Japon Bahçeleri

Kyoto’daki tarihi 14. YY’a uzanan bahçelerden esinlenilmesi sebebiyle Japon Bahçeleri adını alan park Toulouse gezilecek yerler listesindeki yeşil alanlardan en önemlisi.

Sakin ve huzur dolu bir park olan Japon Bahçeleri yürüyüş veya meditasyon yapmak için ideal.

10. Uzay Tema Parkı (Cite De l’Espace)

Uzay Tema Parkı

Airbus uçaklarının montajının yapıldığı, uzay araştırmaları da yapılan Fransa endüstrisinin son derece gelişmiş olduğu bir kent Toulouse. Böyle bir kentte uzay üssü(!) olmaması da mümkün değil.

Bir tema parkı olan Cite De l’Espace hem yetişkinlere hem de çocuklara uzayla ilgili pek çok aktivite sunuyor.

Uzay Parkı’nda 2003 yılından beri pek çok başarılı uzay görevini yerine getiren European Ariene 5 roketinin gerçek boyutlu bir replikasını gezebilir, sanal uzay yolculuğu yapabilir, astronot olmayı deneyimleyebilir veya güneş sistemini keşfedebilirsiniz.

Parkta 1 veya 2 günlük tur da yapabileceğiniz gibi Cite De l’Espace içerisindeki Accor Hotel’de konaklayabilirsiniz de. 1 günlük tur için bilet fiyatı 24 Euro, 2 günlük tur için 29 Euro.

Aile indirimi, öğrenci veya 18 yaşından küçükler için de farklı indirimler yer alıyor. Biletini önceden satın almak isteyenler resa.cite-espace.com adresinden online satın alma yapabilir.

11. Garonne Nehri’nde Tekne Turu

Toulouse gezilecek yerler Garonne Nehri

Toulouse şehrinin içerisinden geçen Garonne Nehri’nde yapacağınız bir tekne turu ile L’Hotel Dieu Saint Jacques, Hopital de La Grave, kentin en eski köprüsü Pont Neuf veya l’Embouchure Limanı gibi şehirdeki en önemli yapıları nehirden seyredebilir, bambaşka bir bakış açısı ile görebilirsiniz.

Üstelik bu turlar sadece nehri değil aynı zamanda Midi Kanalı ve Brienne Kanalı’nı da kapsıyor. Capitol Meydanı ve çevresinde bot turları için pek çok şirket bulabilirsiniz ancak önceden bilgi edinerek rezervasyon yapmak isteyenler için aşağıdaki turları önerebilirim:

  • L’Occitania
  • Bateaux Toulousains

12. Müzeler

Toulouse gezilecek yerler listesinde aslında her biri ayrı bir madde olabilecek müzeleri tek bir başlıkta toplamayı uygun gördüm. Böylece müze sever gezginler için de önemli ve sade bir rehber sunmuş olabilirim.

12.a Augustin Güzel Sanatlar Müzesi (Musee Des Augustins)

Görkemli bir Augustin manastırında yer alan müze antik çağlardan 20. YY’a kadar uzanan geniş bir yelpazede resim, heykel ve diğer güzel sanatlar eserlerini içeren bir koleksiyona sahip.

Müzede Türk ziyaretçiler için çok önemli bir eser de yer alıyor. Benjamin Constant’a ait 1876 yılında yapılan ve bugün Salon Rouge’da sergilenen Fatih Sultan Mehmet’in fethin ardından İstanbul’a girişini gösteren tablo müzenin koleksiyonundaki önemli eserlerden biri.

Yapının kendisi de sahip olduğu koleksiyondaki Perugin, Ruben, Delacroix, Laurens, Tournier gibi ustalara ait eserler de Toulouse gezinizde mutlaka görmeniz gerekenlerden. Salı hariç her gün açık olan müzeye giriş ücreti tam 5 Euro, indirimli 3 Euro.

12.b Saint Raymond Arkeoloji Müzesi (Musee Saint Raymond)

Üniversiteye ait binası bile tarihi bir eser olan Saint Raymond Müzesi tarih öncesi çağlardan Roma Dönemi’ne binlerce arkeolojik buluntuya sahip.

Müzedeki en dikkat çekici kısım ise Villa Chiragan kazılarında bulunan Roma Dönemi kalıntıları. Her gün açık olan müzeye giriş ücreti 4 Euro. Ancak 18 yaş altı için ve her ayın ilk Pazar günü herkes için giriş ücretsiz.

12.c Modern Sanatlar Müzesi (Les Abattoirs)

2300’ün üzerinde resim, fotoğraf, grafik ve heykelden oluşan bir modern sanatlar koleksiyonuna sahip olan müze özellikle 1950 ve sonrasında yaratılan eserlere yoğunlaşmış.

Müzede kalıcı olarak sergilenen eserler 700’den fazla sanatçıya ait. Bunun dışında geçici sergiler de yer alıyor. Çarşamba – Pazar günleri arasında açık olan müzeye giriş ücreti 7 Euro tam, 4 Euro indirimli.

12.d Paul Dupuy Dekoratif ve Grafik Sanatlar Müzesi

Hotel Besson’da yer alan müzenin kendisi de bir sanat eseri. Tarihi yapı antik çağlardan günümüze dekoratif ve grafik sanatlarına ait eserlere sahip.

Bunlar arasında tekstil ürünleri, seramikler, ağaç işleri yer alıyor. Resmi tatiller dışında her gün açık olan müzeye giriş ücreti 4 Euro, öğrenci ve yaş indirimleri de var.

Toulouse’da Gezilecek Yerler’e Ulaşım

Toulouse'da nerede kalınır haritası metro

Toulouse nüfusu 1 milyon bile olmamasına rağmen iki hatlı bir metro sistemine sahip. A ve B metro hatları dışında T1 ve T2 tramvay hatları da şehirde ulaşım sağlıyor.

Bunun dışında 80’ın üzerinde şehir içi otobüs de kentte çalışıyor. Ve her zaman olduğu gibi, bu tarz küçük Avrupa kentlerini bisikletle de keşfedebilirsiniz.

Toulouse’da Gezilecek Yerler’e Yakın Konaklayın

Toulouse'da nerede kalınır bilgiler

Fransa’nın diğer şehirlerine göre de nispeten daha uygun fiyatlı olan Touluse’da nerede kalınır sorusunu cevaplaması çok da zor değil. Şehirde görülecek yerlerin de birbirine çok uzak olmaması konaklamayı kolaylaştıran bir başka faktör.

Toulouse gezilecek yerler listesi boyunca bahsettiğim noktalardan sadece Cite De l’Espace (Uzay Parkı) ve Japon Bahçeleri diğer yerlere görece daha uzak ancak onun dışında tüm kiliseler, parklar, tarihi eserler ve müzeler şehir merkezinde toplanmış.

Kentte konaklama için tercih edebileceğiniz 4 bölge var. Haritada hepsini işaretledim, altında da kısaca her bölgeyle ilgili bilgi veriyorum.

Toulouse'da nerede kalınır haritası

1. Capitole

Şehir merkezinin de merkezi diyebileceğim Capitole her türlü turistik yere yakın olmak, eğlence ve hareketin de merkezinde olmak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir yer. Bu kadar merkezi bir konumda olunca geceleri de çok sessiz bir ortam olmayabilir.

Tüm oteller için aynı şeyi söyleyemem ancak bu bölgede konaklayan turistlerin çoğunluğu bölgenin geceleri çok hareketli olmasından dolayı uyuma problemi yaşıyorlar. Dolayısıyla ya kalacağınız otelin konumunu çok iyi seçmelisiniz ya da biraz gürültüye katlanmalısınız.

En çok tercih edilen bölge olması sebebiyle Toulouse’da nerede kalınır yazısında birinci sıraya aldığım bölge ayrıca Garonne Nehri’nin de hemen kenarında olduğu için nehir manzaralı oda seçenekleri olan oteller de içeriyor.

2. Şehir Merkezi

Aslında Capitole Bölgesi’ni de içine alıyor ancak biraz daha geniş bir alan. Hem turistik yerlere yakın, hem yeme içme ve alış verişin merkezinde, hem de biraz daha sakin bir ortam tercih edenlere öneririm.

3. Güneydoğu Toulouse

Toulouse otel tavsiyesi

Bu bölge Cite De l’Espace dışındaki turistik yerlere nispeten daha uzak. Ancak yine de Toulouse’da nerede kalınır yazısına almak istedim çünkü metro B hattı ile Güneydoğu Toulouse’dan şehir merkezine 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

Güneydoğu Toulouse restoran, cafe ve alışveriş olanakları açısından da son derece zengin. Uygun fiyatlı ancak yine de rahat, hatta belki biraz da lüks bir konaklama tercih ediyorsanız Güneydoğu Toulouse Bölgesi sizin için ideal.

4. Kuzey Toulouse

Toulouse konaklama rehberi

Açıkcası havaalanı transferinde zaman kazınımı açısından öneririm. Tramvay ile havaalanına ulaşım şehrin her yerinden çok kolay ancak Kuzey Toulouse konumu sebebiyle daha kısa sürede havaalanına ulaşmanıza sebep olur.

Japon Bahçeleri ve Kanal Turu için de en uygun lokasyon olarak Kuzey Toulouse’dan şehir merkezine metro ile ortalama 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

Toulouse’da Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Toulouse'da konaklama fiyatları

Öğrenci kenti olması sebebiyle konaklama fiyatları diğer Fransız kentlerine göre nispeten daha uygun. Kentte ayrıca yalnız gezginler için dorm odaları (yatakhanede yatak) seçenekleri de çok fazla.

Fiyatlar gecelik 20 USD’dan başlıyor ve artıyor. Ancak fikir vermesi açısından 3 veya 4 yıldızlı, merkezi konumda, temiz ve konforlu bir otelin gecelik 70–90 USD arasında olduğunu söyleyebilirim. Bundan sonrası sizin bütçenize veya tercihlerinize kalmış.

Bazı fedakarlıklarda bulunabilirseniz çok daha uygun fiyatlı konaklama alternatiflerine ulaşabilir, ya da lüks arıyorsanız beklentilerinize uygun seçenekler bulabilirsiniz.

Toulouse Otel Tavsiyeleri

Eğer Toulouse seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz; 4 yıldızlı Le Grand Balcon Hotel ya da 3 yıldızlı Residhotel Toulouse Centre ile Ibis Styles adlı tesislere göz atabilirsiniz.

Toulouse otel tavsiyesi Le Grand Balcon
4 yıldızlı Le Grand Balcon Hotel, konaklama için güzel bir seçenek.
Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın