Londra Tower Bridge köprüsü

“Bir köprünün iki kara parçasını birbirine bağlamaktan başka ne özelliği olabilir”, “bir köprü nasıl ve neden bir şehrin simgesi haline gelir”, “insanlar neden üstüne para verip bir köprüyü gezer” sorularının hepsine birer cevap niteliğinde Londra‘nın en ünlü köprülerinden Tower Bridge.

Kırmızı telefon kulübeleri, siyah taksiler ve London Eye ile birlikte şehrin en çok fotoğraflanan ve simgesi haline gelmiş yapılarından Tower Bridge gerçekten de bir köprüden öte, bir sanat şaheseri, mimari bir başyapıt.

Dolayısıyla Londra turu yapıyorsanız mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir nokta. Üstelik yazının devamında bahsedeceğim ve her yıl milyonlarca turisti kendine çeken özellikleri dışında köprüden Thames Nehri ve Londra manzarasını izlemek de büyüleyici bir deneyim.

O zaman hadi, zaman kaybetmeden Tower Bridge nedir, tarihçesi nasıldır ve özellikleri nelerdir diye başlayalım ve devamında da köprünün ziyarete açık olduğu saatler, giriş ücretleri gibi bilgilerle devam edelim.

Tower Bridge Tarihçesi

tower bridge köprüsü londra

Tower Bridge Köprüsü’nün tarihçesi Londra’nın doğusunun nüfus açısından yoğunlaştığı ve Batı Londra ile arasındaki ulaşımın artmasının gerektiği 1800’lü yılların sonuna uzanıyor. Bu yüzden de 1876 yılında köprü, metro, alt geçit gibi herhangi bir ulaşım çözümü alternatifi üretilmesi için bir komisyon kuruluyor. Ancak komisyonun sunulan projeler arasından birini seçmesi de 8 yıl sürüyor.

Sonunda onaylanan, şehir planlamacısı Sir Horace Jones ve John Wolfe Barry’nin projesi olan Victoria Stili baskül köprü projesi böylece 1886 yılında başlıyor ve köprünün yapımı 1894 yılında tamamlanıyor.

Köprünün iki ayağının yerinde iki kule yer alıyor ama adının Tower Bridge olmasının sebebi bu değil. Ünlü baskül köprü, bir başka ünlü Londra yapısı Londra Kulesi’nin (Tower of London) yakınında yer aldığı için Bridge Tower (Kule Köprüsü) adını alıyor.

Yapımında 70.000 ton çimento, 10.000 ton çelik kullanılan, 500’e yakın işçinin çalıştığı köprü 1894 yılında dönemin Galler Prens ve Prensesi tarafından açılmış. O günden beri de sadece Doğu ve Batı Londra’yı birbirine bağlamıyor aynı zamanda turistik açıdan da son derece keyifli, eğlenceli bir ziyaret noktası olma özelliğine sahip.

Tower Bridge Köprüsü’nü Neden Ziyaret Etmelisiniz?

Tower Bridge hakkında bilgiler londra

Tower Bridge Köprüsü’nü bu kadar ünlü yapan elbette Victoria tarzı Gotik mimarisi ve muhteşem manzarası ancak bununla birlikte Thames Nehri’nden geçmekte olan gemilere izin verebilmesi için açılıp kapanabilir olması da en önemli özelliklerinden.

Köprü ilk açıldığında nehir yolu üzerinde seyreden gemilerin geçebilmesi için günde ortalama 20 – 30 defa açılıp kapanıyormuş. Ancak bu rakam bugün günde ortalama 3 sefere denk geliyor. Ki bazı günler hiç açılmadığı gibi bazı günler fazla sık açılıp kapanıyor.

Ziyaretiniz sırasında köprünün açılıp kapandığı anlara denk gelirseniz şanslı ziyaretçilerden birisiniz. Tower Bridge Köprüsü’nün en altında yer alan, günde ortalama 40.000 kişi veya aracın karşılıklı olarak geçtiği köprünün kanatlarının açıldığı, gemi geçişine izin verdikten sonra kapandığı aktivite burada görebileceğiniz en eğlenceli aktivitelerden biri. Tower Bridge Köprüsü’nün en önemli özelliğine bizzat tanıklık ediyorsunuz, daha ne olsun?

Yeri gelmişken belirteyim, özellikle böyle bir anı görmek isterseniz, Tower Bridge resmi internet sitesinden köprünün açılacağı gün ve saatleri öğrenebilir ve ziyaretinizi buna göre programlayabilirsiniz.

Elbette Tower Bridge turunda görecekleriniz açılış-kapanışla sınırlı değil. Köprü turu her iki yakadaki kuleleri ve bu kuleleri nehir seviyesinden 45 metre yükseklikte birbirine bağlayan koridoru da kapsıyor. İşte yazının devamında da buralarda neler görebileceğinizden bahsedeceğim.

Tower Bridge İçerisinde Neler Göreceksiniz?

Londra tower bridge turu

Tower Bridge Köprüsü’nü turistik amaçla ziyaret ettiğinizde görebilecekleriniz köprünün tarihçesi ve yapılışına odaklanmış bir sergi, köprünün açılma ve kapanma mekanizmasını yerinde görebileceğiniz makine odası ve iki kuleyi birbirine bağlayan koridordan hem nefis bir Londra manzarası hem de bu koridorun cam zemininden nehir ve nehir trafiği manzarası diyebilirim. Ancak bu da çok özet oldu, gelin biraz daha detaylandıralım isterseniz.

Kuzey Kulesi

Tower Bridge Köprüsü’nü Kuzey Kulesi’nden gezmeye başladığınızda 19. YY Londrası’na adım atıyorsunuz. Kulede köprünün tarihçesi ve yapılışına dair görseller ve gösterimlerin sunulduğu, köprünün hem ulaşım hem de İngiliz halkı nezdindeki öneminin anlatıldığı sergiyi ziyaret edebilirsiniz.

Güney Kulesi

Güney Kulesi’nde ise Tower Bridge Köprüsü’nün sıradışı mimarisinin detaylarını öğrenebilir buradan aşağı inerek makine dairesini ziyaret edebilirsiniz.

Tower Bridge Köprüsü ilk yapıldığında Makine Dairesi’nde buhar makineleri kullanılıyormuş ve köprü buhar gücü kullanılarak açılıp kapanıyormuş. 1974 yılında ise elektrikli sisteme geçilmiş.

Eski sistemin de turistik amaçlı ziyaretlerde gösterilebilmesi için hala tutulduğu Makine Dairesi’nde buhar kazanlarını, baskülleri ve yeni elektrikli sistemi yerinde görebilir, bu mühendislik harikasının çalışma prensibini öğrenebilirsiniz.  Yeri gelmişken belirteyim, Makine Dairesi’ne gidebilmek için mavi işaretleri takip etmelisiniz.

Koridor ve Cam Zemin

Kuzey ve Güney Kuleleri arasındaki koridor muhteşem bir Londra manzarasına ev sahipliği yapıyor. Şehrin en önemli yapılarını buradan seyrettikten sonra bir de aşağıya, üzerinde durduğunuz zemine bir bakmalısınız.

11 metre uzunluğundaki cam zemin bu koridora (ya da köprüye diyelim) 2014 yılında eklenmiş ve ayaklarınızın altında Thames Nehri’ni, araç ve yaya trafiğinin aktığı, nehirden gemi geçeceği zaman açılıp kapanan köprüyü tepeden seyretmenize izin veriyor.

Yazının başında da söylediğim gibi, ziyaretiniz bir de köprünün gemi geçişi sebebiyle açıldığı bir zamana denk gelirse araç ve yaya trafiğinin durdurulduğu, köprünün tam ortasından ikiye ayrılarak açıldığı bu olayı seyretmek son derece keyifli.

Tower Bridge Ziyaret Saatleri

Londra Tower Bridge giriş ücretleri

Tower Bridge Köprüsü 24, 25 ve 26 Aralık tarihleri haricinde yılın her günü turistik ziyaretlere açık. Ziyaret saatleri ise 09:30 – 17:00.

Köprüyü gezmek çok uzun sürmüyor, en fazla 1 saatinizi ayırmanız yeterli. Yavaş gezen, her şeyi merak eden ve sürekli durup dinlenen bir gezginseniz 1,5 saat ayırabilirsiniz

Tower Bridge Giriş Ücretleri

Tower Bridge Köprüsü giriş ücretleri ise yaşa göre değişken. Şu şekilde özetleyebilirim:

Yetişkin £9,80, 5-15 yaş arası çocuklar £4,20, 2 yetişkin ve 1 çocuk £20, 2 yetişkin ve 2 çocuk £22, 5 yaş altı ücretsiz.

ÖNEMLİ NOT: Köprüden yaya olarak geçmek istediğinizde zaten araç ve yaya trafiğine açık olan aşağıdaki köprüden geçebiliyorsunuz. Ücretler kuleleri ve bu kuleleri birbirine bağlayan üst köprüyü gezmek için.

Biletleri Tower Bridge resmi web sitesinden almanız halinde 10% indirim de mevcut.

Tower Bridge Köprüsü’nü ücretsiz gezmenin bir diğer yolu da London Pass kartını satın almak. 1 günlük £69, 2 günlük £94, 3 günlük £114 ödeyerek satın alabileceğiniz London Pass ile Tower Bridge dahil olmak üzere Londra’daki 80 turistik noktayı ücretsiz ziyaret edebiliyorsunuz.

Tower Bridge Nerede ve Nasıl Gidilir?

Londra tower bridge nerede ve nasıl gidilir

Londra’nın merkezinde yer alan Tower Bridge ulaşımı son derece kolay. Aşağıda size farklı seçenekleri özetleyeyim:

Metro ile: District veya Circle hatlarından birine binerek Tower Hill İstasyonu’nda inip, köprünün kuzey kanadına ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile: 15, 42, 78 veya 100 no’lu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Londra geziniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın