Tower of London, Londra Kalesi hakkında bilgiler

Tower of London (Londra Kalesi) Hakkında Bilgiler

Londra‘nın eski kraliyet sarayı, eski darphanesi, eski hayvanat bahçesi, kraliyet mücevherlerinin ve silahlarının daimi mekanı, bir zamanların en korkulan hapishanesi… Evet Londra Kalesi (Tower of London) bunların hepsi.

Geçmişi 1000’li yılların en başına uzanan Tower of London tarihindeki acımasız olaylar sebebiyle bir zamanların korkulan mekanı olmasına rağmen bugün şehirdeki görkemli, estetik ve dikkat çekici turistik noktalardan biri. O yüzden bu yazıda da Londra’ya gidecek olan ve tur programına Londra Kalesi‘ni de almak isteyenlere bu kale ile ilgili merak edebilecekleri bilgileri derlemek istiyorum.

Yakınlarda bir Londra seyahati planlıyorsanız şehirde bir turist olarak ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri Londra Gezi Rehberi yazısında okuyabilirsiniz.

 

Londra Kalesi – Tower of London Hakkında Bilgiler

Tower of London hakkında gezi notları

Londra’nın en ünlü kalesi Tower of London zaman zaman vahşet dolu olsa da zengin tarihi ile, sahip olduğu koleksiyon ve yüzyıllardır sürdürülen muhafızlık gibi, kuzgun nöbetleri gibi gelenekleriyle dünyanın her yerinden milyonlarca turist çekiyor.

Haliyle burada sadece kaleyi oluşturan bölümler gibi mimari ve dekoratif güzellikle görmeyeceksiniz. Aynı zamanda Beefaters isimli, hala Tudor Dönemi’nden kalma üniformalar giyen 35 adet Kraliyet Muhafızı, kalenin daimi sakinleri ve eğer onlar terk ederlerse İngiliz Monarşisi’nin sonlanacağına inanılan kuzgunlar, bir zamanlar burada hapis yatmış ve sonradan idam edilmiş kişilerden 9 günlüğüne Kraliçe olan Lady Jane Grey, VIII. Henry’nin eşleri Anne Boleyn ve Catherine Howard, VIII. Henry’nin Anne Boleyn ile evliliğine karşı çıkan Sir Thomas More, Jane Grey’in hükümdarlığını destekledikleri için cezalandırılan Lord Dudley ve kardeşleri ile VI. Henry‘nin hikayesi de burada sizi bekliyor olacak.

Sadece Londra Kalesi değil, şehirdeki tüm görmeye değer yerler hakkında da bilgi edinmek için Londra Gezilecek Yerler yazımızı okuyabilirsiniz.

Londra Kalesi Tarihçesi

Londra Kalesi hakkında bilgiler, tarihi

Londra Kalesi tarihçesi aslında 1078 yılında I. William tarafından yaptırılan White Tower (Beyaz Kule) ile başlıyor. Şehri koruma amacıyla inşa edilen bu kuleye zamanla, takip eden krallar tarafından eklemeler yapılmış. Ancak Tower of London en çok III. Henry zamanında genişlemiş, Kral 13 kule ile birlikte kaleyi çevreleyen iç duvarı yaptırmış ve bu sıra Kraliyet Mücevherleri de buraya taşınmış.

Takip eden yüzyıllarda yapı darphane olarak kullanılmış, silah üretimi yapılmış, bir ara hayvanat bahçesi olmuş ama en acısı da soylu ya da sıradan halktan olan tutuklulara dayanılmaz işkencelerin yapıldığı bir hapishane  olarak işlev görmüş.

Tower of London Bölümleri

Tower of London'da görülmesi gereken yerler

Londra Kalesi’nin yüzyıllardır sürdürülen muhafızlık geleneğinden ve burada tutuklu bulundurulan soyluların bir kısmından kısaca bahsettim. Ki kaleyi ziyaret ettiğinizde bunların hikayeleriyle ilgili daha detaylı gözlemde de bulunabileceksiniz. Artık biraz da Tower of London bölümlerinden, nerede ne olduğundan bahsetmenin zamanı geldi.

White Tower – Beyaz Kule

Tower of London gezilecek yerler White Tower

Yazının başında da belirttiğim gibi kalenin en eski bölümü. Bugün burada tarihi değeri olan Kraliyet Zırhları koleksiyonu sergileniyor. 1097 yılında yapımı tamamlandığında Londra’daki en yüksek yapı olan White Tower’ın duvarları da 5 metre kalınlığında.

Jewel House – Kraliyet Mücevherleri Koleksiyonu

Londra Kalesi Jewel House Londra seyahati

En pahalı taşlarla süslenmiş kraliyet taçlarının saklandığı Kraliyet Mücevherleri Koleksiyonu Londra Kalesi içerisindeki en ilgi çeken yerlerden de biri.

Burada sergilenen koleksiyonda 2,2 kilogram ağırlığındaki Aziz Edward Tacı, VI. George’un tahta çıkışı için yapılan ve sonrasında da resmi imparatorluk tacı olarak kullanılan 3000’e yakın elmas, safir, zümrüt, yakut ve inciyle süslenmiş İmparatorluk Tacı, dünyanın en büyük elması ile süslenmiş olan İmparatorluk Asa’sı ve diğer mücevherler bulunuyor.

Bloody Tower – Kanlı Kule

Tower of London Bloody Tower bölümü

Kral III. Richard‘ın 10 ve 12 yaşlarındaki iki yeğeninin ve ağabeyinin 1483 yılında burada öldürüldüğüne inanılan kule adını da bu olay sebebiyle almış. Öldürülen çocukların iskeleti yaklaşık 200 yıl sonra bu kulede bulunduğu için olay yerinin burası olduğu düşünülüyor tabii ki. Yoksa bu olayla ilgili çok de net bir bilgi mevcut değil. Bugün Bloody Tower’da bu hazin olaya dair sergiler yer alıyor.

Tower Green – Yeşil Kule

Londra Kalesi’nde eğer sıradan halktan bir tutuklu varsa ve idam edilecekse bu Tower Hill’de, halkın gözü önünde gerçekleştiriliyormuş. Ancak Kraliyet Ailesi’nden veya aristokrat bir tutuklu idam edilecekse bunun mekanı Tower Green oluyormuş. Ki Jane Grey, Anne Boleyn ve Catherine Howard burada idam edilen kraliçelerden.

Beuchamp Kulesi

Aristokrat tutukluların tutukluluk koşulları elbette halktan tutuklularla aynı değilmiş, ve çok daha iyiymiş. Hizmetçileri ile birlikte soyluların hapsedildiği Beuchamp Kulesi de işte bu aristokratların hapis tutulduğu yer.

Kraliyet Silahhanesi

VIII. Henry tarafından oluşturulan ve sonrasında da genişletilen Kraliyet Silahlarının sergilendiği koleksiyona ev sahipliği yapan bölüm.

Ortaçağ Sarayı

Londra Kalesi Londra'da gezip görülecek yerler

Tower of London kale kompleksinin Themes Nehri kıyısında yer alan ve 1220 yılında III. Henry tarafından yaptırılan Ortaçağ Sarayı, önündeki Hainler Kapısı dolayısıyla tutukluların kaleye sevk edildiği bir geçit olmuş.

St John Şapeli

Fransa’dan getirilen taşlarla yapılan St John Şapeli Romanesk stili mimarinin en güzel örneklerinden. Ve Tower of London turunda mutlaka uğramanız gereken duraklardan.

Tower of London Nerede ve Nasıl Gidilir?

Londra Kalesi nerede ve nasıl gidilir

Themes Nehri kıyısında yer alan Tower of London’a metro, tren veya otobüsle ulaşabilirsiniz.

  • Metro ile; District veya Circle metro hatlarını kullanarak, Tower Hill İstasyonu’nda inebilirsiniz.
  • Otobüs ile; 15, 42, 78, 100 ve RV1 otobüsleri ile ulaşabilirsiniz.
  • Tren ile; Frenchurch Caddesi İstasyonu’nda inip, 5 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Londra Kalesi – Tower of London civarında veya Londra’nın herhangi bir bölgesindeki konaklama alternatiflerini, bu bölgelerin özelliklerini öğrenmek için Londra’da Nerede Kalınır? yazımızı okumanızı öneririz.

Londra Kalesi Güncel Giriş Ücretleri

Londra Kalesi giriş ne kadar

Londra Kalesi giriş ücretlerini de ziyaretçi türüne göre aşağıda liste halinde vereyim.

  • Yetişkinler için; 22,70 Pound
  • 16 yaşından büyük öğrenciler ve 60 yaşından büyükler için 17,70 Pound
  • 5–15 yaş arası çocuklar için; 10,75 Pound

Biletleri online satın almak isterseniz Tower of London resmi web sitesi üzerinden alabilirsiniz.

Ayrıca, eğer London Pass kartınız varsa Londra Kalesi biletlerinin de ücretsiz olduğunu belirtmek isterim. Kale girişinde London Pass kartını okutmanız yeterli.

 

Tower of London Ziyaret Gün ve Saatleri

Tower of London 24 – 26 Aralık arası ve 1 Ocak günlerinde ziyarete kapalı. Bunun dışında yılın her günü ziyarete açık ve ziyaret saatleri de…

  • Kış aylarında (1 Kasım–28 Şubat) 09:00–16:30 arası açık.
  • Yaz aylarında (1 Mart–31 Ekim) 09:00–17:30 arası açık.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 thought on “Tower of London (Londra Kalesi) Hakkında Bilgiler”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top