Mercati di Traiano, Traianus Pazarları

Traianus Pazarları, Roma’nın en önemli tarihi yapılarından biridir. M.S 2. yüzyılın başlarında İmparator Traianus ile mimarı Damascuslu Apollodoros tarafından yaptırılan yapı günümüz modern alışveriş merkezlerinin antik Roma’daki karşılığı gibidir. 150 dükkân ve muhtemelen tahıl dağıtımı için kullanılan bürolardan oluşan Traianus Pazarları’nda Ortadoğu’dan ipekler ve baharatlar, taze balık, meyve ve çiçekler satılırdı.

Traianus Pazarları’nda alışveriş genellikle günün erken saatlerinde başlar ve öğle saatinde sona ererdi. Alışveriş genellikle erkekler arasında yapıldığı pazarların en güzel dükkânlarında satılan malların mozaikleri genellikle dükkânlara işlenirdi.

Günümüzde Traianus Pazarları eski ihtişamını yansıtmayan bir görünümde olsa da Antik Roma’nın bu önemli yapısını Roma gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Pazarın olduğu alanda birçok ünlü yapı yer almaktadır. Traianus Sütunu, Vittorio Emanuele II Abidesi ve Piazza Venezia çevrede yer alan önemli yapı ve meydanlardan birkaçıdır.

Traianus Pazarları Roma
Traianus Pazarları, Roma

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Via IV Novembre 94, Roma
  • Metro: “Colosseo” metro durağında inerek yapıya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: 1 Ocak ve 25 Aralık tarihlerinde kapalıdır. Salı-Pazar 09.00-16.30 (yazları 18.30). Giriş ücretlidir.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın