Colonna Traiana Roma

Roma’nın ünlü sütunlarından olan Traianus Sütunu, İmparator Traianus tarafından MS 113 yılında Daçya’ya (Romanya) yaptığı zaferle sonuçlanan 2 seferin (MS 101-3, 107-8) anısına yaptırılmıştır. Kaidesiyle birlikte 40 metre yükseklikteki sütunun üzerinde Roma ordusunun hazırlıkları, Daçyalıların yurtlarını savunmaları gibi seferlerden ayrıntılı sahneler yer almaktadır. Sütun içinde spiral bir merdiven yer almaktadır (ziyaret kapalıdır) ve bu merdiveni aydınlatmak için küçük pencereler açılmıştır.

Traianus M.S 117 yılında öldüğünde, kendisinin ve eşinin külleri sütunun içi oyuk kaidesinin içine konmuştur. 1587 yılına kadar sütunun tepesinde duran Trainus heykeli, bu tarihte Aziz Petrus’un bir heykeli ile değiştirilmiştir.

Traianus Sütunu Roma
Traianus Sütunu, Roma

Trainus Sütunu’nun etrafında Roma gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birçok önemli yapı yer alıyor. Traianus Pazarları, Piazza Venezia ve Vittorio Emanuele II Abidesi bölgedeki önemli yapılardan birkaçıdır.

Traianus Sütunu Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Via dei Fori Imperiali, Roma
  • Ulaşım: “Colosseo” metro durağında inerek sütuna ulaşabilirsiniz.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın