Trebinje gezi rehberi

Trebinje, Bosna Hersek ‘in mütevazi şehirlerinden biri. Esasen Sırp Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalıyor. Sırp Cumhuriyeti , Bosna Hersek Federasyonundaki iki devletten biri ama bu konular uzun ve karmaşık, ayrıntılı bir yazıyı hak ediyor. Karadağ’dan çıkıp Saraybosna’ya gitmek için karayolunu kullanırsanız (ki bence Balkanlarda bunu tercih edin, otobanları sınırlı ancak manzaralar şahane) uğramadan geçmemeniz gereken destinasyonlardan biri.

Uzun bir Balkan turu yapıyorsanız ya da son dönemlerde ilginin üzerine döndüğü Adriyatik şehirlerinden birinde birkaç gün konaklayacaksanız, Trebinje ufak bir soluklanma noktası, biraz kalabalıktan kaçış, biraz da hüzne kulak veriş olabilir.

Sabah erken yola çıkılarak, çevre ülkelerden günübirlik gelinebileceği gibi, bir gece konaklayarak şehrin sakin sokaklarının keyfini de sürebilirsiniz.

Trebinje bosna hersek

Trebinje gezi rehberi yazısında neler bulacaksınız?

Trebinje Gezi Rehberi

Eski şehirlerin tümünde olduğu gibi, Trebinje’de,  nehir kenarına kurulmuş ve dışarıya doğru genişlemiş. Trebişniça Nehri, şehri kalbinden ikiye ayırıyor. Ama ben kişisel olarak şehrin gezilebilinecek kısmını 4 bölge olarak ayırıyorum.

Birinci bölge, kaldığım otelin bulunduğu bölge. Türk ya da Osmanlı mahallesi dedikleri kısmın tam karşısında kalıyor. Yürüyerek birkaç dakikada Preobrazenska caddesine çıkıyorsunuz. Sağa doğru dönerseniz,  solunuzda Market 99 kalıyor, hemen sokağın başında da L’sasson. Burada pizza veya güzel sandviçler bulabilirsiniz.

Biraz daha yürüyünce hemen sağınızda kocaman ahşap kapısı ve nispeten yüksek duvarlarıyla Osmanlı Mahallesi var. İçine girip tipik mimarideki iki ve tek katlı evleri, Osman Paşa ve Sultan Ahmed camilerini görebilirsiniz.

Sokaklarında yavaş yavaş dolaşıp havasını soluyun, sonra da dönüp çıkışa yakın olan Brko’da biraz soluklanıp bir şeyler içerken içinize sindirin gördüklerinizi.

Eğer bu bölgede konaklamak isterseniz Hotel Porto Bello mevcut. Aslında eski şehirde konaklamak bana her zaman daha cazip geliyor ama bu seyahatimde kısmet olmadı.

Trebinje turu

Osmanlı mahallesinden çıkıp Preobrazenska caddesininden devam edince, sağda Spomenik Braniocima’yı göreceksiniz. Yugoslavyanın yıkılması, Balkan Devletlerinin bağımsızlığı döneminde yaşanan acı ve direnişi anlatan bu anıtı görmeden geçmeyin derim.

Bir de Preobrazenska ile Svetovska caddelerinin kesiştiği noktadaki Gradski Parkta yeşilin tadını çıkarabilir, İkinci Dünya savaşı direnişi için yapılan anıta bir selam verebilirsiniz.

Otelden çıkıp sağa dönmek yerine düz giderseniz o zaman,şehrin 1900lerin başında inşa edilen, haliyle Germen esintisinin hakim olduğu, iki katlı künt taş evlerinin olduğu kısmına geçiyorsunuz.

Genelde pencerelerde siyah ya da lacivert ışık geçirmeyen perdeler var. Bu blokların hemen arka sokağında eski bir lokomotifin tam ortasına konulduğu bir park var.

Eğer mevsim sonbaharsa, yaprakları süpürmedikleri için masalsı bir ortam içerisine girdiğinizi düşünmeniz mümkün. Kendinize 10 dakika ayırıp burada biraz bugünden uzaklaşabilirsiniz.

Geceleri sokaklarda rahat rahat yürümek mümkün ama saat 20:00den sonra tenhalaşmaya başlıyor. Sokak lambaları da bizdeki gibi yakın ve yüksek ışıklı değil, aklınızda bulunsun.

Trebinje seyahati

Trebinje’de Konaklama

Ben, Nehir kıyısındaki Leotar Otelde kaldım. Bence notu ortalama, odalar çok küçük, iki kişiyseniz hareket alanınız çok kısıtlanmış oluyor. Çok büyük beklentileriniz yoksa, benim gibi siz de temiz yatak ve sıcak su yeter diyorsanız, o zaman sorun olmayacaktır.

Otel personelini büyük kısmı İngilizce biliyor ve yardımseverler. Kahvaltıda envai çeşit Boşnak reçelini ve çeşitli hamur işlerini yiyebilirsiniz. Üstelik şehrin görülmesi gereken tarihi mahallesine ve civardaki market ve kafelere yürüme mesafesinde.

Yine bahsettiğim civarda konaklanabilecek otel ve pansiyonlar mevcut. Bir de otelin hemen arkasında bir hastanede mevcut. Olmasın ama hani olur da acil bir durum için lazım olursa diye.

Trebinje gezisi

Trebinje’de Yeme İçme

Elbette Cevapi var. Bilmeyenler için hemen anlatayım. Cevapi,  Balkanlarda pek çok yerde karşınıza çıkabilecek bir yiyecek. Aslında köfte 🙂 İçerisinde sadece soğan ve tuz var. Bizdeki gibi ekmek ve baharat yok. Yanında bizdeki tırnak pidesine benzeyen ekmeği ve küp doğranmış soğanı ile geliyor.

Balkanlarda porsiyonlar büyüktür. Bu nedenle öncelikle yarım almanızı beğenirseniz devam etmenizi tavsiye edebilirim.

cevapi köfte

En meşhur biraları Sarajevska. Marketlerde ve elbette restoranlarda bulabilirsiniz. Oralara kadar gitmişken, elbette bira severseniz, mutlaka deneyin.

Bunun dışında Market 99 un üst katında keyfinize göre pek çok yiyecek çeşidi bulabilirsiniz. Amerikan tarzı fast food ve Adriyatik kıyılarına yakınlık nedeniyle pizza ve makarna çeşitleri oldukça popüler. Bir de Osmanlı Mahallesinin girişinde solda bir lokanta mevcut orada da güzel şeyler bulup yiyebilirsiniz.

Eğer ev yemeği ya da sulu yemek arıyorsanız o zaman işiniz biraz zor. Çünkü Bosna Hersek’in genelinde bizdekine benze esnaf lokantası bulmak zor. Yöresel yemekler genelde evlerde yapılıyor bu nedenle eğer kendinizi bir eve davet ettiremezseniz işiniz çok zor.

Kahvenin envai çeşidi mevcutken çay maalesef yok. Daha doğrusu alıştığımız usul demleme çay yok. Türk bir işletmeciye denk gelirseniz (ki ben gelemedim) size bir güzellik yapabilir.

Bosnia Kava dedikleri kahve, cezve içerisinde ateşte yapılan bir kahve. Türk kahvesine kardeş diyebilirim. Bazı yerlerde adı Tursco Kava zaten. Tirtakiyseniz kahvesiz kalmazsınız hiç endişeniz olmasın.

Orthodox monastery Tower Trebinje

Trebinje’de Alışveriş

Ben gittiğim her şehirde, çok değil, yarım saat belki 40 dakika kadar vakit ayırıp, market gezerim. Eğer münferit geziyorsanız internet üzerinden, turla ya da en azından yerel rehberle geziyorsanız da onlar tarafından anlatılanın dışına çıkmak isterim.

Mutlaka tavsiye edilen ürünler ve hediyelikler olacaktır ama samimiyetle söyleyebilirim ki, bazen daha iyilerini gözden kaçırırsınız. Hangi meyve sebze satılıyor, fiyatları ne kadar, Türk parasına çevirerek karşılaştırma yapmak ve ziyaret ettiğiniz ülkenin refah seviyesini ilk elden keşfetmek içim birebirdir Pazar ve marketler.

Trebinje’de Saraybosna’nun aksine ben Türkçe bilen birisiyle hiç karşılaşmadım. İngilizce de kısıtlı maalesef ama vücut diliyle ve işaretle anlaşmak mümkün. Meraklıları için belirtmek isterim. Market 99 ‘un oldukça büyük bir içki reyonu var.

Erik rakısı denilen Sljivovica ve Sırp’ların meşhur Ayva rakısını farklı markalarda ve boylarda bulmak mümkün. Bosna genelinde fiyatlar makul olduğu için buralardan da alışveriş yapabilirsiniz. Böylece valizinize koyma avantajınız olacaktır.

Nitekim gümrüksüz mağazalarda ve kabin içerisine sokmada belli sınırlar var, hele de son varış noktanız İstanbul’da değilseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Yine market ve pazarlarda değişik peynirler bulmak mümkün. Vakumlanmış olanlarından getirebilirsiniz. Ancak başıma geldiği için burada belirtmek isterim, vakumunu açtığınız anda hızla bozulma sürecine girer. Denemek için kaşkaval peyniri almıştım ama koruyucu madde kullanılmadığı için dolapta bile ömrü uzun değil, aklınızda bulunsun.

Trebinje gezilecek yerler

Trebinje İçin Minik Tavsiyeler

Balkanların havası dalgalıdır. Ne zaman yağmur yağar, ne zaman güneş yakar kestiremeyebilirsiniz. Bu nedenle, hangi mevsim olursa olsun, mutlaka yedek ayakkabı ve yağmurluk, şemsiye almayı unutmayın.

Bir naçizane tavsiyem de valizinizin dibine kalınca bir gazete koymanız. Eğer yağmurda ayakkabılarınız ıslanırsa, bu gazete kağıtlarını buruşturarak içlerine doldurun, 1 saat kadar bekleyin. Sonra o kağıtları atıp yenilerini koyup yine 1 saat sonra değiştirin. Üçüncü kez yapıp sabaha kadar bırakın kurusunlar. Bunu özellikle kalorifere yakın bir yerde yaparsanız işiniz kolaylaşır. Aksi takdirde Balkanların deli yağmurunda ıslanmış bir bot ya da ayakkabıyı ertesi gün giymeniz mümkün olmayacaktır.

Bosna’nın genelinde şişe suları gazlıdır. Duyduğum kadarıyla Türk şirketlerde pazara girmiş ancak ben rastlamadım. Ancak bu sizi korkutmasın. Sular gayet lezzetli. Maden suyu gibi. Eğer size sert geleceğini düşünürseniz şöyle yapabilirsiniz. Alır almaz şişenizi açın ve gazını boşaltın. Eğer müsaitseniz bırakın ağzı açık kalsın. Değilse ara ara açıp kapatarak gazını boşaltın. Böylece içmeniz kolay olacaktır.

Bosna’nın para birimi KM ya da Bosna-Hersek Konvertibl Mark. Seyahatinizden önce internet üzerinden paranın görsellerine ve Türk lirası karşısındaki değerine bakmanızda fayda var. Ben alışkın olmadığım bir paranın kullanıldığı ülkelerde Monopoly oynuyormuş hissine kapılıyorum ve bazen hesabımı şaşırabiliyorum. Bazı yerlerde Euro kabul ediyorlar ancak mutlaka yukarı doğru bir yuvarlama olduğundan paranızı değiştirmenizi tavsiye ederim. Market 99 içerisinde bir döviz gişesi var, aklınızda bulunsun.

Trabinje’nin insanları biraz keyifsiz, işlerini yaparken çokça söylenirler. Özellikle de dillerini anlamadığınız fark ederlerse. Aldırmayın ama kimseyle de zıtlaşmayın, çabuk parlarlar.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın