Roma Aşk Çeşmesi hakkında bilgiler

Roma’daki En Romantik Yer: Trevi Çeşmesi

Biz Türkler tarafından (aslında sadece bizim tarafımızdan) Aşk Çeşmesi diye bilinen Roma’nın La Dolce Vita diye lakap takılan bölgesindeki Trevi Çeşmesi kenti ziyaret eden her turistik uğrak noktası.

Hatta turistik seyahatler bir yana, iş için Roma‘ya gidenler bile diğer tarihi yapıları görmeseler de biraz zaman yaratıp Trevi Çeşmesi’ne mutlaka uğruyorlar.

Aslında yılda 10 milyona yakın kişinin ziyaret ettiği çeşmeyi bu kadar popüler yapan tek bir sebep de yok.

Yapımındaki ince zanaatkarlık, nefis bir estetik kurgu, zamanla ortaya çıkan ve bu çeşmenin önündeki havuza para atmanın kişiye tekrar bir Roma seyahati vaat etmesi geleneği, gece ışıklandırmalarıyla çeşmenin nefes kesici güzellikte görünmesi bu sebeplerden belki de sadece birkaçı. Ancak sebep her ne olursa olsun güzeller güzeli Trevi Çeşmesi Roma’daki En Romantik Yer olarak zihninizde yer etmeye aday.

Trevi Çeşmesi Hakkında Bilgiler

Roma Aşk Çeşmesi efsanesi

Trevi Çeşmesi hakkındaki bilgilere belki de adının nereden geldiğiyle başlamak gerekiyor.

Rivayete göre çeşme adını Roma İmparatorluğu döneminde askerelere su kaynağı gösteren bakire Trivia‘dan almış. Ayrıca Trevi Meydanı’na çıkan 3 yoldan dolayı isminin İtalyanca’da 3 Yol anlamına gelen Tre Vie kelimelerinin birleşiminden de türediği de söyleniyor.

Genel inanışa göre Trevi Çeşmesi önündeki havuza sırtınızı dönüp, sol omzunuz üzerinden sağ elinizle havuza para attığınızda Roma’ya tekrar gideceğinize inanılıyor. Ancak bu sadece bir inanış ve elbette tüm inanışlar gibi çeşitli varyasyonları da türemiş.

Örneğin pek çok kişi, özellikle biz Türkler, bu şekilde havuza para atarkan herhangi bir konuda dilek tuttuğumuzda o dileğin gerçekleşeceğine inanabiliyoruz. Kişisel deneyimimi söyleyecek olursam eğer havuza parayı atmamdan sonra 3 yıl kadar geçti ve bu sürede Roma’ya bir kez daha gidemedim. Henüz….

Roma Trevi Çeşmesi dilek dilemek

Poli Sarayı‘nın duvarlarından birine Nicola Salvi tarafından tasarlanarak yapılan çeşme temelde iki tritonun (deniz tanrıları) arasındaki bir deniz kabuğunda duran bir tanrı heykeli. Ancak tabii ki etrafında başka betimlemeler, heykeller ve kabartmalar da mevcut.

Yapıldığı tarih, simgelediği değerler ve yapımında emeği geçen tüm sanatçılar göz önüne alındığında da  Klasik ve Barok mimarinin nefis bir karışımı olan yapı bir “sanat eseri” sıfatını sonuna kadar hak ediyor. Aslında hazır yapımı demişken biraz da Trevi Çeşmesi tarihçesinden bahsetmekte fayda var.

Trevi Çeşmesi Tarihi

Roma Aşk Çeşmesi dilek dilemek

Trevi Çeşmesi tarihi çeşmenin yapılışından da önce başlıyor diyebiliriz aslında. Romalılar’ın kırsal bölgelerdeki kaynaklardan çıkan içme suyunu su kemerleri aracılığıyla kilometrelerce uzaklıktaki şehirlere taşımalarının tarihi antik dönemlere kadar uzanıyor.

Trevi Çeşmesi ise tam da bu su kemerlerinden birinin başlangıç noktasında yer alıyor. Hatta rivayete göre tam bu noktada Romalı genç bir kız olan Trivia su arayan askerlere şehrin dışındaki su kaynağının yerini işaret ediyor. M.Ö 19 yılında İmparator Agustus tarafından yaptırılan Aqua Virgo isimli su kemerinin ise işte bu noktadan, işaret edilen su kaynağına gittiği düşünülüyor.

Derken 1629 yılında Papa VIII. Urban Gian Lorenzo Bernini’den burada var olan bir çeşmeyi yeniden tasarlamasını istemiş ancak bu tasarım tamamlanamadan proje yarım bırakılmış ve 1732 yılında Papa XII. Clement tarafından heykeltraş Nicola Salvi‘ye Trevi Çeşmesi heykelini yapma işi ihale edilmiş.

Ünlü heykeltraş başka sanatçıların da yardımıyla tanrı ve tritonlardan oluşan heykeli 30 yılda tamamlamış, hatta heykel tamamlanmadan önce vefat etmiş kendisi. Aslında heykel Salvi’nin 1751 yılındaki ölümünden sonra Giuseppe Pannini tarafından bitirilmiş.

Her ne kadar çeşmenin yapımı sırasında halk tarafından beğenilmesi amaçlanmış ve beklenmiş olsa da sanırım ne heykeltraş Salvi ne de Papa XII. Clement Trevi Çeşmesi’nin bir gün bu kadar ünlü olacağını ve dünyanın her yerinden milyonlarca insanın görmeye geleceğini hayal edebilmişlerdir.

Trevi Çeşmesi Detayları

Roma Trevi Çeşmesi fotoğrafları

Yapımı 1762 yılında tamamlanan çeşme o dönemde yaygın olduğu üzere sanat eserlerinde doğayı, mitolojik kahramanları veya hikayeleri betimleme akımına uygun olarak tasarlanmış.

Gerek Poli Sarayı duvarındaki heykel ve kabartmalar, gerekse iki triton arasında yer alan Tanrı Neptün heykeli ve diğer tüm betimlemeler bunun canlı bir örneği. Dolayısıyla Trevi Çeşmesi de, diğer bütün sanat eserleri gibi, bir hikaye anlatıyor aslında.

Traverten ve mermerden yapılan 26 metre yüksekliğindeki çeşmenin merkezinde Roma Mitolojisi’nde su ve denizlerin tanrısı olan Neptün yer alıyor. Neptün’ün iki yanında ise arabasını çeken birisi uysal diğeri de agresif görünen iki deniz atı ve bu deniz atlarını tutan iki Triton mevcut.

Roma Aşk Çeşmesi resimleri

Neptün’ün solunda bolluk ve bereketi temsil eden bir tanrıça heykeli ile onun üzerinde su kemeriyle ilgili askerlerine emir veren bir komut rölyefini görebilirsiniz.

Neptün’ün sağında ise sağlığı temsil eden bir tanrıça heykeli ile onun hemen üzerine askerlere su kaynağının yerini gösteren Trivia isimli bakirenin rölyefi mevcut.

En yukarıda ise her biri bir sütun üzerine oturtulmuş 4 heykel görülüyor. Bu heykeller de bol meyve ve sebze kabartmaları, buğday ve çiçekler gibi detaylarla temelde bolluk, bereket ve doğa ananın cömertliğini sembolize ediyor.

Trevi Çeşmesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Roma Aşk Çeşmesi harita konumu

Via Della Muratte Sokağı’nda, küçük bir meydanda (Trevi Meydanı) yer alan çeşmeye eğer konaklamanızı Roma’nın tarihi şehir merkezinde, Piazza Navona, Pantheon, İspanyol Merdivenleri civarında yapıyorsanız yürüyerek gitmenizi tavsiye ederim.

Daracık sokaklarda ne taksiyle uğraşmaya, ne de otobüse inip binmeye değmez. Bu bölgelerden, hatta Termini Tren İstasyonu‘ndan bile Trevi Çeşmesi’ne yürümek ortalama 10-20 dakika sürer. Sokaklarda kaybolma gibi bir endişeniz de olmasın zira tabelalarla Trevi Çeşmesi’ni bulmak hiç zor değil.

İlle de toplu taşıma kullanmak istiyorum diyenler içinse bir kötü haberim var, şehrin bu tarihi bölgelerinin içlerine kadar metro ulaşımı yok. Öte yandan Roma’nın uzak bölgelerinde konaklayan turistler metronun A hattını kullanarak en yakın istasyon olan Barberini’de inip yine yürüyerek çeşmeye ulaşabilirler.

Trevi Çeşmesi Güncel Giriş Ücretleri

Trevi Çeşmesi bir sokakta yer alan halka açık bir yapı olduğu için herhangi bir giriş ücreti ödenmiyor. Giriş çıkış gibi bir uygulama da yok zaten, çeşme her daim sokakta ve gelip geçenlerin gözlerine bir estetik ziyafet çekiyor.

Trevi Çeşmesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Roma Trevi Çeşmesi ziyaret

Giriş çıkış uygulaması olmaması sebebiyle ziyaret için belirlenmiş gün ve saatler de mevcut değil. Trevi Çeşmesi istediğiniz herhangi bir anda ziyaret edebileceğiniz bir tarisi eser. Öte yandan; ziyaret saatlerinizi belirleyebilecek tek etken kalabalık diyebilirim.

Çeşmenin önü günün her saati turistlerle dolu, hatta gündüz saatlerinde bu kalabalık adım atmanın bile zorlaşacağı seviyeye ulaşabiliyor. Geceleri ise nispeten daha sakin. O yüzden Trevi Çeşmesi’ne mümkünse hafta içi bir gün ve güneş batmadan hemen önce gitmek en iyisi.

Roma gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri Roma gezi rehberi, Roma gezilecek yerler ve Roma’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top