Trevi Çeşmesi (Roma Aşk Çeşmesi)

Trevi Çeşmesi (Fontana di Trevi) ya da bilinen adıyla Aşk Çeşmesi Roma’nın en ünlü yapılarından biridir. Çeşme, Papa XII. Clement tarafından Heykeltıraş Nicola Salvi’ye yaptırılmıştır. Roma’daki diğer ünlü yapılara nazaran daha yeni sayılan çeşmenin yapımına 1732 yılında başlamış ama toplam 30 yılda, pek çok sanatçının yardımı ile tamamlanabilmiştir.

Trevi İtalyanca “üç yol” anlamına geliyor. Bu ismin çeşmenin olduğu meydana çıkan 3 yoldan dolayı verildiği düşünülüyor. Günümüzde çeşmenin etrafı özellikle gece saatlerinde çok hareketlidir.

Roma’nın en ünlü simgelerinden olan Trevi Çeşmesi üzerinde birçok heykel görebilirsiniz. Çeşmenin orta kısmında 2 Triton’un (deniz ulakları) çevrelediği bir Neptün figürü bulunur. Tritonlardan biri huysuz bir denizaltını dizginlerken diğeri ise daha sakin olan hayvanı sürmektedir. Bunlar denizin 2 zıt halini simgeler. Çeşmenin sağındaki rölyefte Acqua Vergine su kemerini yaptırarak suyunu kente getirdiği kaynağı keşfeden bakire betimlenmiştir.

Trevi Çeşmesi Bozuk Para
Çeşmeye bozuk para atarsanız Eoma’ya tekrar geleceğinize inanılıyor.

Trevi Çeşmesi her ne kadar muhteşem bir görünüme sahip olsa da çeşmenin bu kadar ünlü olmasının bir nedeni de çeşmeye dilek dileyip bozuk para atılmasıdır. İnanışa göre kim dilek diler ve sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye bozuk para atarsa o kişinin dileği gerçekleşir ve Roma’ya tekrar gelirmiş. Trevi Çeşmesi’nin havuzunda her hafta binlerce Euro toplanır ve hayır kurumu olan Caritas’a verilerek yoksullara yiyecek ve içecek yardımı yapılır.

Trevi Çeşmesi 2
Aşk Çeşmesi Roma

Trevi Çeşmesi yıllar içinde birçok önemli filmde de sahne olmuştur. Bunlardan en önemlisi 1960 yılında Federico Fellini’nin yönettiği Tatlı Hayat (La Dolce Vita) filmidir. Filmde, dönemin ünlü aktrisi Anita Ekberg çeşmenin havuzuna girmiştir. 2003 yılında vizyona giren İtalya’da Aşk (Lizzie McGuire) filminde de Trevi Çeşmesi’ne bozuk para atıp dilek dileme sahnesi vardır.

Dünyanın en ünlü çeşmelerinden olan Trevi Çeşmesi’ni mutlaka Roma gezilecek yerler  listenize ekleyin.

Trevi Çeşmesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza di Trevi, Roma
  • Ulaşım: 52, 53, 61, 62, 63, 71, 80, 95, 116, 119 numaralı otobüs hatlarını kullanarak bölgeye ulaşabilirsiniz. Trevi Çeşmesi’ne en yakın durak ise “Barberini”.
  • Not: Trevi Çeşmesi ile 2014 yılının ortasında yenileme çalışmaları başlamış olup çalışmaların 1,5 yıl süreceği tahmin ediliyor.
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın