Trilye gezi rehberi blog

Trilye Gezi Rehberi: Trilye Gezisi İçin Gezi Notları

Trilye gezi rehberi: Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı beldesi Trilye, özellikle hafta sonu kaçamakları için mükemmel bir destinasyon.

Sokaklarında yavaş yavaş gezerek keşfedeceğiniz, keyifli yemek yiyeceğiniz, doğaya, manzaraya, huzura doyacağınız bir gezi düşünüyorsanız Trilye’yi bir düşünün deriz.

Zeytin bahçeleri, eski Rum evleri, denize çıkan dar sokaklar, keyifli yeme içme alternatifleri, alışveriş seçenekleri ve çok daha fazlası Trilye’de sizi bekliyor.

Trilye Gezi Rehberi yazımızda Trilye’de gezilecek yerlerden konaklamaya, yeme içme için en keyifli Trilye restoranlarından alışveriş muhabbetlerine ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz.

Trilye Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

Trilye gezi rehberi genel bilgiler

Trilye Tarihi: Trilye, Bursa’nın tarihi bir beldesi. Trilye tarihinde birçok medeniyet yer almıştır. Bu bölge tarih içerisinde Mysialılar, Traklar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından yönetilmiş, günümüze ise bu medeniyetlerden birçok eser ulaşmıştır.

Bu eserler arasında M.S 720 yıllarına dayananlar olduğu gibi daha yakın tarihli 1900’lü yıllardan kalma eserler de yer alır.

Trilye tarihi hakkında ilgi çekici bir diğer konu ise Trilye’nin ismi. Eski tarihi kayıtlarda “Bryllion“, “Trigleia” gibi farklı isimlerle anılan Trilye, 1900’lü yılların başında Mahmut Şevket Paşa Kasabası olarak değiştirilmiştir.

Ancak ne yerliler ne de dışarıdan kimse beldeyi bu isimle anmamış, Trilye olarak devam edilmiştir. 1963’te ise Zeytinbağı adını almıştır. Yine herkes Trilye demeye devam edince 2011’de tekrar Trilye olmuştur. Şu an yine Tirilye ve Trilye olarak kullanımları var.

Ulaşım: Bursa’nın Mudanya ilçesine 12 km mesafede yer alan Trilye’ye ulaşım eğer İstanbul, Bursa ve çevre illerde yaşıyorsanız oldukça kolay. Bursa’dan karayoluyla, İstanbul’dan deniz ya da karayoluyla Trilye’ye rahatça ulaşabilirsiniz. Trilye’ye ulaşım için detaylı bilgileri yazının devamında bulacaksınız.

Nüfus & Toplum: Trilye’nin sabit nüfusu yaklaşık 1500 kişi. Burada o kadar az insan yaşıyor ki sokaklarda gezerken resmen herkesin birbirini tanıdığını fark edebiliyorsunuz. Önceden bir Rum köyü olan Trilye’de şu an Rum nüfusu yok denecek seviyede. Mübadeleden sonra Rumların neredeyse hepsi gitmiş ve Türkler yerleşmiş.

Trilye yerlilerinin çoğu zeytincilik ve balıkçılık ile uğraşıyor. Turizm geliştikçe butik oteller, restoranlar, yeni yeni kafeler açılmaya başlanmış, bu da yerliler için yeni bir ekmek kapısı olmuş denilebilir.

Trilye için kaç gün yeter?: Trilye’ye ne kadar zaman ayırmalı konusu aslında size kalmış diyebiliriz. Eğer Trilye’yi şehirden kaçacağınız bir hafta sonu kaçamağı olarak düşünüyorsanız gönül rahatlığıyla Trilye’de 1 gece 2 gün konaklayabilirsiniz. Trilye ne kadar sürede gezilir konusuna gelirsek ise bir gün, hatta aceleniz varsa yarım gün yeter.

Trilye’ye Ne Zaman Gidilir?

Trilye'ye hangi aylar gitmeli

Marmara Denizi’ne kıyısı olan Trilye’de ılıman iklim koşulları hakim. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçiyor. Ancak ne yazın ne de kışın ekstrem iklim koşulları gerçekleşmediği ve Trilye, günlerce zaman ayırmanız gereken bir yer olmadığı için aslına bakıldığında her zaman gidebilirsiniz.

Tabii ki Trilye’de her mevsimin kendine göre özellikleri de var. Örneğin, kış dönemi giderseniz Uludağ’ın soğuklarını hissedebilirsiniz. Hatta Uludağ’da kar tatili için güzel bir bahaneniz bile olabilir.

Üstelik Kasım – Şubat arası gidecek olursanız zeytin bahçeleriyle ünlü Trilye’de zeytinlerin toplanma zamanına denk gelirsiniz. Trilye’de kış için bence en cazip konu ise yazın, özellikle hafta sonları yaşanan o kalabalığın olmaması.

Eğer tercihiniz Trilye’ye yaz dönemi gitmekten yana olursa Trilye’nin en cıvıltılı zamanına denk gelmiş olursunuz. Özellikle Trilye’nin meşhur balık restoranları için yaz dönemi oldukça keyifli bir seçenek oluyor.

Marmara Denizi çok cazip olmasa da Trilye’de yazın yüzme imkanınız da var. Yazın tek ve aslında ciddi kötü yanıysa kalabalık. Eğer Trilye’nin huzurlu halini yaşamak istiyorsanız yaz dönemini tercih etmemenizi tavsiye ederim.

Özetle Trilye’ye ne zaman gidilir sorusuna cevabı, Trilye gezisinden beklentilerine bakarak kendiniz bulmalısınız. Ne yazın o kalabalık ve sıcağını, ne de kışın ıssızlık ve soğuğunu çekmek istemezseniz tabii ki baharda Trilye sizin için kurtarıcı olacaktır.

Trilye’ye Ulaşım & Trilye’de Ulaşım

Trilye gezisi ulaşım seçenekleri

Trilye’ye ulaşım ve Trilye’de ulaşım, Trilye Gezi Rehberi yazımızın önemli konulardan biri. Öncelikle Trilye’ye ulaşım ile başlayıp sonrasında da Trilye’de ulaşım konusunu sizler için anlatacağız.

Trilye’ye nasıl gidilir sorusunu çevre illeri baz alarak cevaplamaya çalıştık. Sırasıyla Bursa, İstanbul ve Eskişehir’den ulaşım detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Bursa’dan Trilye’ye Ulaşım

Bursa Trilye ulaşım Zeytinbağı tatili

Trilye, Bursa şehir merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta yer alıyor. Kendi aracınız ya da toplu taşıma seçenekleriyle Bursa’dan Trilye’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel araç ile gelecekseniz Bursa Çevre Yolu üzerinden rahatça Trilye’ye ulaşabilirsiniz. Bursa Trilye arası ulaşım yaklaşık 1 saat sürüyor ancak Mudanya taraflarında özellikle yaz dönemlerinde hafta sonu trafiği İstanbul trafiğini aratmayacak cinsten oluyor. Trafikte sıkıntı çekmemek adına ulaşım için sabah erken saatleri tercih etmenizi öneririm.

Eğer toplu taşıma kullanacaksanız ise Bursa’dan Trilye’ye minibüs ve otobüs seferleri mevcut. Öncelikle Bursa’dan Trilye’ye tur veya özel otobüs şirketlerine ait otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Öz Zeytinbağı Taşıyıcılar Kooperatifi’ne ait Trilye seferleri olduğunu ben araştırmalarım sonucu bulmuştum. Organize Sanayi BursaRay Konutlar İstasyonu’ndan kalkan bu otobüsler ile Trilye’ye ulaşım sağlayabilindiğini okudum ancak deneyimlemediğim bir şey olduğu için çok yorum yapamıyorum.

Bir diğer alternatif ise Bursa’dan Mudanya’ya ve Mudanya’dan Trilye’ye ulaşım. Bursa’dan Mudanya’ya ulaşım için Bursa Organize Sanayi Bölgesi Metro İstasyonu’ndan her 10 dakikada bir kalkan minibüsleri ya da aşağıdaki otobüsleri kullanabilirsiniz:

 • 1/M Emek İstasyonu-Mudanya
 • 2/GM Güzelyalı-Mudanya
 • 2/M Mudanya-Mudanya Devlet Hastanesi
 • 104 Gemlik-Kurşunlu-Güzelyalı-Mudanya İskelesi
 • 2/U Uludağ Üniversitesi-Mudanya İskelesi
 • F/1 Bursa Terminali-Mudanya İskelesi
 • F/3 Teleferik-Heykel-Çekirge-Mudanya İskelesi

Mudanya’dan Trilye’ye ulaşım içinse hem minibüs hem otobüs seçenekleri mevcut. 2/Z numaralı halk otobüsü 06.00 – 22.30 saatleri arasında her 40 dakikada bir karşılıklı sefer düzenliyor. Mudanya’dan Trilye’ye yolculuk minibüs ve otobüslerle yaklaşık 15 – 20 dakika sürüyor.

İstanbul’dan Trilye’ye Ulaşım

Trilye gezi rehberi istanbul trilye ulaşım

İstanbul’dan Trilye’ye ulaşım için iki alternatif var: Deniz yolu ulaşımı ve karayolu ulaşımı.

İstanbul’dan Trilye’ye araba ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul Trilye arası yaklaşık 260 km. İstanbul’dan Bursa yönüne doğru ilerleyip Gemlik’i geçtikten sonra Engürücük sapağına girerek sahil şeridinde ilerleyip Kurşunlu, Güzelyalı, Mudanya üzerinden Trilye’ye ulaşabilirsiniz.

Sahilden değil de Bursa merkez tarafından gelecek olursanız ise Bursa içerisinde Mudanya yoluna girerek devam etmeniz gerekiyor. İstanbul’dan karayolu ile Trilye’ye ulaşımda Osmangazi Köprüsü’nü kullanarak vakitten kazanabilirsiniz.

Aracınız yoksa genellikle günübirlik ya da hafta sonu farklı beldeleri de kapsayan İstanbul Trilye turları ilginizi çekebilir ya da farklı otobüs firmalarının Bursa ve Trilye otobüsleri için araştırma yapabilirsiniz.

Deniz ulaşımına gelecek olursak ilk olarak İstanbul’dan Mudanya’ya deniz otobüsü ya da feribot kullanmanız gerekiyor. Mudanya’dan da kendi aracınız ile geldiyseniz öyle devam edebilir, diğer koşullarda minibüs ve otobüsler ile Trilye’ye ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Mudanya’ya ulaşım için üç seçenek var:

Budo: Eminönü ve Sirkeci’den düzenlenen seferler ile Mudanya’ya yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Budo yalnızca yaya kullanımına açık. Araç ile geçmek isterseniz hızlı feribot tercih etmelisiniz. Sefer detayları için tıklayın: budo.burulas.com.tr/tr/Page/VoyageTime

Deniz Otobüsü (İDO): Kadıköy ve Yenikapı kalkışlı Bursa deniz otobüsleri ile Mudanya’ya ulaşabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 95 dakika sürüyor. Yaz dönemlerinde sefer sayısı oldukça fazla ancak kış dönemlerinde daha seyrek. Deniz otobüsü de yalnızca yayalar için kullanılıyor.

Hızlı Feribot (İDO): İstanbul’dan Mudanya’ya araba ile ulaşım için İDO’ya ait hızlı feribotları kullanabilirsiniz. Kadıköy ve Yenikapı kalkışlı Bursa hızlı feribot seçenekleri mevcut.

Eskişehir’den Trilye’ye Ulaşım

Eskişehir Trilye ulaşım Trilye gezi rehberi

Eskişehir Trilye arası yaklaşık 200 km ve yol ortalama 3 saat sürüyor diyebiliriz. Çok uzak bir seçenek olmaması nedeniyle Eskişehir’de yaşayanlar için de güzel bir hafta sonu kaçamağı ya da kısa zamanlı tatil günü değerlendirme planı olabilir.

Eskişehir’den Trilye’ye araba ile gidecekseniz İnegöl yönüne doğru ilerleyip Mudanya yoluna bağlanmalısınız. Eğer özel araç ile gitmiyorsanız Eskişehir Trilye turları için göz atabilirsiniz.

Bireysel gitmek isterseniz ise şehirlerarası Eskişehir Mudanya veya Eskişehir Bursa otobüslerini kullanarak ilk bu noktalara ulaşabilir, oradan da Trilye’ye minibüs ve otobüslerle devam edebilirsiniz.

Trilye’de Nerede Kalınır? & Trilye Otel Tavsiyeleri

Zeytinbağı gezi rehberi oteltavsiyeleri,

Trilye Gezi Rehberi yazımızın bu kısmında Trilye’de konaklama bölgeleri ve Trilye otel tavsiyelerine yer verdik. Trilye’de konaklama için iki alternatif bölge sunabiliriz: Trilye ve Mudanya.

Öncelikle Trilye otelleri ile başlayalım. Trilye oldukça küçük bir yer olduğu için otellerin hepsi birbirine yakın, merkezde yer alıyor. Kısacası otel seçimi yaparken Trilye’de nerede kalınır diye düşünmenize gerek yok.

Trilyalı Butik Otel, Trilye’nin en güzel otelleri arasında sayabileceklerimizden biri. Osmanlı Dönemi’nden kalma bir konak içerisinde hizmet veren bu otelin en güzel yanı panoramik deniz manzarası. Deniz manzaralı bir oda tercih edebilir ya da otelin restoranlarında manzara eşliğinde yemeğin keyfini çıkarabilirsiniz. Odalar da hem dekorasyon hem de konfor ve hijyen olarak oldukça iyi.

Tirilye Kalamya Butik Otel ise fiyat performans açısından iyi bir seçenek. Trilye’nin meşhur Tabut Ev’ine yakın bir konumda yer alan bu otel büyük oda seçenekleri ve ekstra yatak alternatifiyle özellikle aileler ve kalabalık gruplar için ideal.

Üçüncü tavsiyemiz Tirilye Nar Çiçeği Butik Otel ise sahile oldukça yakın bir ara sokakta yer alan şirin ve uygun fiyatlı bir seçenek. Ücretsiz otopark, kahvaltı ve oda servisi seçenekleri mevcut. Temizlik ve konfor dışında lüks beklentiniz yoksa gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Son tavsiyemiz ise 3 yıldızlı Trilye Kaplan Hotel. Standart, bahçe manzaralı, 2 veya 3 kişilik oda seçenekleri bulunuyor. Otel içerisinde ücretsiz otopark hizmeti, akşamları keyifli vakit geçirebileceğiniz bir var ve oturma grupları olan bir bahçe var.

Mudanya’da konaklama seçenekleri Trilye’ye göre daha fazla. Özellikle otel seçimi konusunda daha lüks yerler tercih ediyorsanız Mudanya otellerine bakmanızda fayda var.

Ayrıca eğer tüm planınız Trilye üzerine kurulu değilse Mudanya’da otel rezervasyonu yaparak Bursa’da görülmesi gereken yerleri de gezinize rahatlıkla dahil edebilirsiniz. Gölyazı, Uludağ, Kumkaya Mudanya’dan kolaylıkla ulaşabileceğiniz başlıca seçenekler.

Mudanya otelleri olaraksa başlıca önerilerimiz Armistis Hotel, ÖZ Butik Otel Antik Kent Myrleia, Montania Special Class Hotel ve Apameia Hotel.

Trilye’de Gezilecek Yerler

Trilye gezisi boyunca gezip görülmesi gereken yerler

Trilye’de gezilecek yerler hem doğal güzellikler hem de tarihi yapılar olarak sayılabilir. Zamanın yavaş yavaş aktığı bu güzel yerde gezilecek yerlerin sakin sakin keyfini çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Trilye’de görülmesi gereken yerlerle başlayacak olursak ilk önerim Trilye sokakları! Her bir sokağı tarih dolu olan, kimileri denize açılan şirin Trilye sokakları adım adım gezilmeyi kesinlikle hak ediyor.

Adım adım gezerken en ilgi çekici kısımlar ise Trilye evleri. Trilye sokaklarını süsleyen cumbalı eski Rum evleri, Rum mimarisinin en güzel örneklerinden. Bu sokaklarda göreceğiniz çoğu ev çok güzel olsa da kimileri oldukça popüler ve Trilye’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

İnce uzun şeklinden dolayı “tabut ev” olarak isimlendirilen, 200 yıllık bu yapı Trilye’nin en popüler noktalarından. İki sokağın arasına sıkışmış, resmen bir duvar görevi görüyor.

Tabut evin tam karşısında ise “perili ev olarak adlandırılan bir başka ikonik ev yer alıyor. Perili ev hakkındaki söylentileri adını duyduğunuz an tahmin etmişsinizdir 🙂

Meşhur Trilye evlerinden bir diğeri de Trilye’nin merkezinde bir manavın üzerinde yer alıyor. Sola doğru eğimlenmiş, 3 katlı, yıkıldı yıkılacak gibi görünen bu yapı Trilye fotoğraflarını süsleyen o meşhur ev!

Trilye’de gezilecek dini yapıları ise şöyle sıralayabiliriz: Aya Todori Kilisesi, Aziz Vasil Kilisesi ve Yuannes Kilisesi (Trilye Dündar Evi).

Tarihi binalardan devam edecek olursak Trilye’nin simgelerinden olan Taş Mektep, Trilye’de görülmesi gereken yerler listesinin başında geliyor. 1900’lü yıllarda Neoklasik tarzda inşa edilmiş bu bina ilk başta papaz okulu olarak kullanılıyormuş. 1924 yılında ise Kazım Karabekir tarafından öksüzler evi olarak kullanılmaya başlanmış.

Şu an ise kelimenin tam anlamıyla ne yazık ki kendi halinde bırakılmış. Etrafı çitlerle çevrili olduğu için içeriyi gezme şansınız yok ancak bu tarihi yapıyı dışarıdan inceleyebilirsiniz.

1902 yılında postane olarak yapılan tarihi binada Trilye’de görülmesi gereken yapılardan. Özel mülk olan binayı sahipleri oldukça güzel renove etmiş ve ortaya güzel bir manzara çıkmış.

Buralar dışında Trilye Yat Limanı, deniz havasını içinize çekeceğiniz yürüyüşler için çok keyifli. Ufak ama şirin bu limanda sıralı balıkçılarda yemek yiyebilir, gün batımını seyredebilir ya da kahve molası verebilirsiniz.

Trilye’de Ne Yapılır?

Trilye gezi rehberi, Trilye'de ne yapılır

Trilye hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapılarıyla keyifli zaman geçirebileceğiniz bir yer. Huzur dolu ve sakin bir rota olmasına rağmen Trilye’de yapılacak şeyler oldukça fazla.

Siz de Trilye’de ne yapılır diye düşünüyorsanız seyahate başlamadan önce aşağıdaki maddeleri gezi planınıza ekleyebilirsiniz. Böylece bu küçük beldede geçireceğiniz her saniyenin hakkını vermiş olursunuz.

 • Tarihi Trilye sokaklarında yavaş yavaş gezinin.
 • Trilye evleri önünde bol bol fotoğraf çekin.
 • Trilye manzarasına mutlaka tepeden bakın.
 • Çamlı Kahve’de kahvaltı yapın.
 • Tarihi Trilye Kahvecisi’nde yerlilerle birlikte bir kahve için.
 • Trilye balıkçıları meşhur, mutlaka bir balık sofrası kurun.
 • Trilye’nin tarihi yapıları için zaman ayırın.
 • Trilye Çarşısı’nda hediyelik ve hatıra alışverişi yapın.
 • Zeytin ve zeytin ürünlerini deneyin.

Trilye’de Alışveriş

Trilye turu boyunca ne alınır

Trilye’de alışveriş için öyle çok seçenek ve büyük mağazalar yok, birbirinden şirin dükkanlar ve yöresel Trilye ürünleri var.

Trilye’de alışveriş yapmak istiyor ancak Trilye’de ne alınır ve Trilye’de nerede alışveriş yapılır diye düşünüyorsanız cevaplarınız bizde.

Trilye’de ne alınır sorusunun ilk cevabı tabii ki zeytin! Dünyaca ünlü zeytinlere sahip Trilye’den zeytin almadan dönmek olmaz. Trilye zeytinleri hem lezzetli hem de doğal.

Sevdikleriniz ve kendiniz için kesinlikle Trilye’den alabileceğiniz en güzel şey. Tabii ki işin zeytin ile bitmediğini de söyleyelim. Trilye zeytinyağı, zeytin sabunu gibi birçok doğal ürünü de bulabileceğiniz bir yer.

Zeytin dışında Trilye’de yerliler tarafından yapılan el işleri, ahşap süsler, takılar, magnetler, anahtarlıklar gibi hediyelikler de satın alınabilir.

Bunlar çok sıradan seçenekler gibi görünse de Trilye dükkanları ile karşılaştığınızda pek öyle hissetmiyorsunuz çünkü hepsi birbirinden şirin ve otantik. Örneğin, El Emeği isimli dükkanda takıdan el yazmalarına, zeytinden reçele birçok şey satılıyor ancak hepsi el emeği!

Peki Trilye’de nerede alışveriş yapılır? Başta da dediğimiz gibi Trilye’de alışveriş için seçenek yok. Trilye’nin sevimli pazarı Köylü Pazarı ve Tarihi Trilye Çarşı içerisinde yer alan otantik dükkanlarda alışveriş yapabilirsiniz. Trilye merkezde yer alan bu dükkanları zaten gittiğinizde fark etmemeniz imkansız.

Trilye’de Yeme İçme

Trilye gezi notları yöresel lezzetler

Gelelim Trilye Gezi Rehberi yazımızın en lezzetli kısmı Trilye’de yeme içme konusuna. Bu kısımda Trilye’de ne yenir, Trilye restoranları, Trilye’de nerede yemek yenir gibi soruların cevabını vermeye çalıştık. Kimi zaman iştahınız açılabilir, şimdiden uyaralım! 🙂

Öncelikle Trilye’de kahvaltı ile başlayalım çünkü gerçekten kahvaltısıyla ünlü olmuş mekanlara sahip. Çamlı Kahve ve Trilye Bağ Evi Restoran, Trilye’de kahvaltı için en sevilen yerler. Her iki yerde de büyüleyici Trilye manzarasının denizle buluşmasına karşı kahvaltı yapma fırsatı buluyorsunuz.

Serpme kahvaltı seçeneği en çok tercih edilen ancak dilerseniz farklı alternatifler de bulunuyor. Birini seç derseniz kişisel tercihim Çamlı Kahve’den yana olur. Masanıza gerçekten lezzetli ürünlerle masanın donatıldığı bir serpme kahvaltı geliyor. Atmosfer olarak da çok samimi ve sıcak bir yer.

Trilye’nin eski bir balıkçı köyü olduğunu Trilye’de yemek söz konusu olduğunda hatırlamak lazım! Trilye’de balık yemeden dönmeyin. Her balık ve balık ürünü oldukça lezzetli, ancak eğer sezonuna denk gelirseniz özellikle barbun tercih edin. Trilye barbunu o kadar meşhur ki adını barbunun Rumcası olan “Trigliya“dan aldığı söylentisi var.,

Trilye’de nerede balık yenir diyecek olanlara birkaç tavsiyemiz var: Kız Denizi Balıkçısı, Vedat’ın Yeri, Liman Restoran, Savarona Restoran, Şeker Ev Balık Restoran ve Mahur Restoran.

Bu dört yer de hem lezzet hem kalite olarak birbirine yakın yerler. Her birinde manzaraya karşı güzel bir balık sofrası kurabilir ve keyifli bir yemek yiyebilirsiniz.

Özet geçecek olursak Trilye’de zeytinyağlı yemekler, balık ve güzel bir kahvaltı için zaman ayırmadan dönmeyin!

Trilye’de gezip görülmesi gereken tüm önemli yerler ile ilgili detaylı bilgileri Trilye gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top