Kuğulu Park gezilecek yerler

Tunalı Hilmi Caddesi & Kuğulu Park, Ankara’nın en popüler, en hareketli noktalarından ikisi. Park konuklarına yazın serinleme, karlı kış günlerinde enfes manzaranın tadını çıkarma fırsatı veriyor. Cadde ise ziyaretçilerine çeşitli alışveriş ve eğlence fırsatları sunuyor.

Tunalı Hilmi Caddesi Hakkında Bilgi

Tunalı Hilmi, Esat Caddesi’nden başlayıp Kuğulu Park’a kadar uzanıyor. Geçmişte belirli aralıklarla araç trafiğine kapatılan ikonik cadde çevresinde çok sayıda eğlence mekânı, kafe ve mağaza faaliyet gösteriyor.

Tıpkı Kızılay Meydanı gibi kentte sosyal yaşamın merkezlerinden biri olarak anılan caddede günümüzde ise araç trafiği tek yönlü olarak sağlanıyor. Özellikle hafta sonu caddeye ilgi bir hayli fazla oluyor. Bu yönüyle cadde, İzmir’deki Kıbrıs Şehitler ve İstanbul’daki İstiklal ile benzerlikler gösteriyor.

Ankara Tunalı Hilmi Caddesi

Cadde, adını 1871-1928 yılları arasında yaşamış ünlü siyasetçiden almış. Osmanlı döneminde Meclis-i Mebusan’da, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından TBMM’nin ilk üç döneminde vekillik yapan Tunalı Hilmi, ilerici ve yenilikçi düşünceleri ile tanınıyor.

Jön Türk ve Türkçülük hareketlerinin önde gelen isimleri arasında sayılan siyasetçi, vekillik yaptığı dönemde kadın, köylü, işçi hakları ile Öz Türkçe kullanımına yönelik çalışmalar yürütmüş.

Caddenin üst kesiminde bulunan Kuğulu Park ise semte adını veren derenin oluşturduğu göletin yerine 1958’de inşa edilmiş. İlk yıllarda parkın arazisi günümüzdeki göre biraz daha büyükmüş. Ancak açılışından bir yıl önce gerçekleştirilen Atatürk Bulvarı’nın genişletme çalışmaları sırasında alınan Polonya Sefareti topraklarının tazminatı olarak parkın bir bölümünün sahipliği 1960’lı yıllarda el değiştirmiş.

Ankaralılar’ın uzun süre ilgi göstermedikleri park, Vedat Dalokay’ın belediye başkanlığı yaptığı dönemde yeniden düzenmiş ve bu sayede kentin en önemli cazibe noktalarından biri konumuna yükselmiş.

Parkın günümüzdeki adını almasına, açılışının ardından Viyana Belediyesi tarafından hediye edilen beyaz kuğular vesile olmuş. Bu kuğulardan üçü daha sonra Seğmenler Parkı’na nakledilmişler. Günümüzde parkta dolaşan gri kuğularsa Çin hükümeti tarafından Pekin’den gönderilmiş. Kavak, leylak, erguvan ile kaplı yeşil alanda bu sevimli canlılar dışında 23 farklı kuş türü daha bulunuyor.

Tunalı Hilmi Caddesi & Kuğulu Park’ta Neler Yapılır?

Ankara Kuğulu Park

Eğer bölgeye alışveriş yapmak veya eğlenmek için gidecekseniz, Tunalı Hilmi Caddesi & Kuğulu Park gezintinize antika dükkânlarının yoğunlukta olduğu Esat Caddesi yönünden başlamanızı tavsiye ederim. Bu sayede cadde üzerindeki alışveriş olanaklarına daha fazla odaklanıp, gezintinizin sonunda parkın huzur dolu ortamında dinlenme fırsatı bulabilirsiniz.

Tabi arada karnınız acıktığında cadde boyunca faaliyet gösteren veya ara sokaklardaki yeme-içme mekânlarında kısa molalar verebilirsiniz.

Cadde üzerinde aradığınızı bulamazsanız, eğlenmek için Arjantin Caddesi’ne doğru rotanızı çevirebilirsiniz. Filistin Sokak ile Meksika Meydanı arasında uzanan Ankara’nın en lüks ve popüler caddesinde eğlencenin dozu özellikle Cumartesi günleri bir hayli artıyor.

Alışveriş yapacak ekstra yerler aradığınızdaysa soluğu Karum Alışveriş Merkezi’nde alabilirsiniz. Başkentin en eski alışveriş merkezi, Arjantin ile Tahran caddelerinin kesiştiği noktada yer alıyor. AVM’nin bünyesinde, müşterilerine giyimden kozmetiğe, hediyelik eşyadan ev dekorasyonuna kadar farklı kategorilerden ürünler sunan çok sayıda mağaza bulunuyor.

Kültür ağırlıklı bir gezinti içinse odak noktanıza Kuğulu Parkı yerleştirebilirsiniz. Görünümü ile insanı adeta büyüleyen parkın yürüyüş alanlarını adımlarken, Ümit Öztürk’ün imzasını taşıyan Tunalı Hilmi Heykeli’ni ve Muzaffer Ertoran’ın eseri Öpüşenler’i inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Ardından Atatürk Bulvarı üzerinde, parka bitişik konumdaki Sevda ve Cenap And Evi’ni ziyaret edebilirsiniz. Emin Onat’ın tasarımına bağlı kalınarak inşa edilen ev, 1955 yılında tamamlanmış ve İkinci Ulusal Mimarlık Dönemi’nin tüm özelliklerini yansıtıyor. Buradan ayrıldıktan sonra bol bol fotoğraf çekebileceğiniz bir yeşil alan ararsanız, İsmet İnönü Evi’nin yakınındaki Seğmenler Parkı’na gidebilirsiniz.

Tunalı Hilmi Caddesi & Kuğulu Park Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ankara Tunalı Hilmi Caddesi

Ankara’nın en popüler mekânları arasında haklı bir yere sahip olan cadde ve park, Çankaya İlçesi’nin Kavaklıdere Semti’nde yer alıyor. Bölgeye ulaşmak için dilerseniz Kızılay Meydanı’ndan Atatürk Bulvarı’nı takip ederek yürüyebilir ya da EGO’ya bağlı otobüslere binebilirsiniz.

Eğer kendi aracınızla caddeye ulaştığınızda park yeri bulamazsanız, Karum Alışveriş Merkezi’nin otoparkını kullanabilirsiniz.

Konuklarına eğlenceli vakit geçirebilecekleri çok sayıda fırsat Tunalı Hilmi Caddesi & Kuğu Park civarında konaklama önerileri için “Ankara’da Nerede Kalınır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Bölge dışında başkentin gezilip görülmeye değer diğer kültürel varlıkları hakkında detaylı bilgiyi ise “Ankara Gezilecek Yerler” isimli liste içeriğimizde bulabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın