Bursa Yeşil Medrese Türk İslam Eserleri Müzesi

Osmanlı Devleti‘nin kuruluş dönemi eserleri arasında en önemlilerinden biri olan Yeşil Külliyesi içerisindeki Türk İslam Eserleri Müzesi hem ilgi çekici tarihi hem de koleksiyonundaki eserlerle bir ziyareti hak ediyor.

Yeşil Külliyesi yapılarından biri olduğu için Yeşil Medrese de denilen, ancak aslında Çelebi Mehmet Sultan tarafından yaptırıldığı için asıl adı Sultaniye Medresesi olan yapı zamanında bölgedeki en önemli okullardan biriymiş.

Bugün müze olarak kullanılıyor olsa da Sultaniye Medresesi, ya da halk arasındaki adıyla Yeşil Medrese ilim yayma görevinden aslında pek de uzaklaşmış sayılmaz, ne dersiniz?

Not: Bursa şehir merkezinde gezip görülmesi gereken tüm önemli yerleri Bursa gezilecek yerler, Bursa çevresinde gezip görülmesi gereken önemli yerleri ise Bursa çevresinde gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Konaklama ve otel tavsiyeleri konusunda detaylı bilgiler ise Bursa’da nerede kalınır? yazımızda yer alıyor…

Türk İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese) Hakkında Bilgiler

Yeşil Medrese Bursa'da gezilecek yerler

Yapımı diğer Yeşil Külliyesi eserleriyle birlikte 1419 yılında başlayan Yeşil Medrese’nin mimarı o dönemde Bursa’ya önemli eserler kazandırmış olan Hacı İvaz Paşa olarak biliniyor.

Ana eyvanının biraz dışarıda kalması dışında dikdörtgen olarak planlanan yapıda yer alan merdivenlerden dolayı aslında yapının iki katlı olarak planlandığı ancak Çelebi Mehmet Sultan’ın ölümünden sonra üst kattan vazgeçildiği düşünülüyor.

Dikdörtgen yapının üç kanadında toplam 13 adet hücre bulunuyor. Bunun dışında Sultaniye Medresesi, nam-ı diğer Yeşil Medrese içerisinde bir müderris (öğretmen) odası ve tuvaletler de yer alıyor.

Türk İslam Eserleri Müzesi Yeşil Medrese

Üç taraflı Bizans Dönemi’ne ait sütunların arasında yer alan revaklarla çevrili avlusu ile aslında dönemin medrese planlarının bir benzeri olan yapıdan ziyade fonksiyonu her zaman daha ön planda olmuş diyebiliriz.

Çünkü Sultaniye Medresesi o dönemde ülkenin en yüksek ünvanlı ve en iyi hocalarının ders verdiği, pek çok önemli bilim ve din adamı yetiştiren bir medreseymiş ve Cumhuriyet Dönemi’ne kadar da eğitim hayatına devam etmiş.

16., 17., 18. ve 19. yüzyıllarda çeşitli tadilatlar geçiren, yüzyıllar boyunca son derece değerli bilim adamları, din adamları ve devlet adamları yetiştiren ve 1923 yılında Türk Arkeoloji Müzesi olarak, 1975 yılında ise Arkeoloji Müzesi’ne bağlı Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılmaya başlayan Yeşil Medrese bu tarihten beri ilim yayma görevini daha farklı bir kulvarda da olsa sürdürüyor.

Türk İslam Eserleri Müzesi İçerisinde Görebilecekleriniz

Yeşil Medrese seegiler

Türk İslam Eserleri Müzesi’nin 13. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan koleksiyonunda beylik dönemleri, Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerine ait çini, seramik, ahşap ve metal sanat eserleri, farklı dönemlerde günlük hayatın bir parçası olmuş objeler ve dekoratif ögeler yer alıyor.

Önceden Yeşil Medrese hücreleri olan odalarda sergilenen eserleri genel bir başlıkta sınıflandırmak gerekirse;

  • Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çiniler,
  • Osmanlı dönemine ait kesici, vurucu ve ateşli silahlar,
  • Osmanlı döneminden kalma sedef veya kemik kakmalı ahşap eserleri, anahtarlar, kilitler,
  • Altın, gümüş ve bronz sikkeler ile nişan ve madalyalar,
  • El yazması kitaplar, kitabeler,
  • Hat ve tezhip sanatının en büyük üstadlarının eserleri,
  • Hamam kültürüne ışık tutan hamam objeleri,
  • Bakır mutfak objeleri ve dekoratif ürünler,
  • Seramik mutfak ürünleri ve dekoratif objeler şeklinde sıralayabilirim.

Bursa Yeşil Camii ve Yeşil Türbe yazısında bu iki tarihi yapının zengin çini süslemeleri olduğundan bolca bahsetmiştim. Aslında aynı külliye içerisinde yer alan ve bugün Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılan Yeşil Medrese binasının da çinilerle süslü olduğunu düşünebilirsiniz.

Ancak asıl adı Sultaniye Medresesi olan bu yapı içinde bulunduğu Yeşil Külliyesi’nin diğer yapılarından farklı olarak çok daha sade ve çok daha az çini süslemesine sahip. Bu da yapıya mütevazi bir güzellik katıyor.

Türk İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese) Nerede ve Nasıl Gidilir?

Türk İslam Eserleri Müzesi nerede ve nasıl gidilir

Yeşil Külliyesi içerisinde yer alan Türk İslam Eserleri Müzesi ulaşımı için şehir merkezinden 35C ve 35B numaralı otobüslere binebilirsiniz.

Türk İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese) Giriş Ücretleri

Türk İslam Eserleri Müzesi için giriş ücreti aslında 10 TL olup ve müze kartla girişler ücretsizdir.

NOT: Bu yazının yazıldığı Nisan 2019 tarihinde müze tadilat sebebiyle ziyaretlere kapalıdır. Müzenin açılışından sonra fiyatlar güncellenebilir.

Türk İslam Eserleri Müzesi Ziyaret Saatleri

Tadilat sebebiyle ziyarete kapalı olan Türk İslam Eserleri Müzesi’nin normalde ziyaret saatleri 08:00 – 17:00’dir.

Tadilat sonrası ziyaret saatlerinin güncellenmiş olup olmadığını şu linkten kontrol edebilirsiniz.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın