Türk ve İslam Eserleri Müzesi İstanbul
Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Türk ve İslam eserlerinin toplu bir şekilde bulunduğu bir müzedir. Yaklaşık 33.000 eserden oluşan müze koleksiyonunda etnoğrafya, maden, cam, keramik, halı, kilim, evrak, taş ve yazma eserler mevcuttur. Osmanlı’nın son döneminde müze kurulma çalışmaları artırılmıştır ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi de bu dönemde kurulmuştur. Eski adı Evkaf-i İslamiye Müzesi olan bu yapı, 1913 yılında günümüzdeki adını almıştır.

Günümüzde ünlü Pargalı İbrahim Paşa’ya ait olan İbrahim Paşa Sarayı içerisinde bulunsa da ilk olarak Süleymaniye İmarethanesi’nde hizmet vermekteydi. Bu saray, Kanuni Sultan Süleyman tarafından veziri Pargalı İbrahim Paşa’ya hediye edilmiş, İbrahim Paşa’nın infazından sonra el konularak farklı yöneticiler tarafından ikametgah olarak kullanılmıştır. Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin buraya taşınması 1983 yılında olmuştur.

Bir padişaha yapılmayıp ayakta kalan nadide yapılardan olan bu saray günümüzde müzede sergilenen eserler kadar çok dikkat çekmektedir. Sarayın tören salonunda koleksiyonun birçok temel parçası sergilenmektedir ve salonun gravür ve işlemeleri de görülmeye değerdir. Türk ve İslam Eserleri Müzesi, araştırmalara kaynak oluşturması açısından da önemli bir müzedir.

Şehrin bu önemli müzesini İstanbul gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: At Meydanı Sok. No:46 İbrahim Paşa Sarayı Sultanahmet İstanbul
  • Ulaşım: Müze, Sultan Ahmet Meydanı bölgesindedir. Eminönü’nden tramvayla buraya ulaşabilirsiniz
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Müze, Pazartesi günleri hariç 1 Kasım’dan itibaren 09:00 – 17:00, 15 Nisan’dan itibaren 09:00 – 19:00 arasında ziyaret edilebilir
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücreti 20 Lira’dır
  • Web sitesi: http://www.tiem.gov.tr/
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın