Aydın

Ülkemizin Ege Bölgesi’nde Ege Denizi’ne kıyısı da bulunan Aydın 1 milyonu geçen nüfusuyla bölgenin İzmir ve Manisa’dan sonra en kalabalık 3. şehri. Turizm ve tarım açısından Türkiye’nin en gelişmiş kentlerinden biri olan Aydın “Efeler Diyarı” olarak da adlandırılıyor. Asıl tarihi milattan önce 7 binli yıllara dek uzanan şehrin kayıtlı tarihi Hititler’den başlıyor ve sırasıyla Truvalılar, Mikenler, Aioller, İionlar, parayı ilk kullanan Lidyalılar, Frigler, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve son olarak Türkler’in hakimiyetine geçen Aydın çok sayıda antik şehir barındırıyor.

Özellikle adını güzellik tanrıçası Aphrodite (Afrodit)’den alan Aphrodisias Antik Şehri sadece Aydın şehrinin değil,  tüm Türkiye’nin en önemli tarih miraslarından. Yeme içme olarak bölge mutfağının örneklerini bulacağınız şehrin en çok rağbet gören yemeği ise özellikle Ortaklar Bölgesi’nde yemeniz gereken çöp-şiş. Deniz turizmiyle ilgilen misafirler ise Kuşadası ve Didim bölgelerini tercih edebilirler. Didim’deki Altın Kum Plajı her yaz özellikle Batı Avrupa’dan bir çok turist ağırlıyor.

Kuşadası'nda nerede kalınır? blog rehber

Kuşadası’nda Nerede Kalınır? En İyi 6 Bölge & Oteller

Kuşadası’nda nerede kalınır? Aydın’ın bir ilçesi olan Kuşadası, Ege’nin en sevilen tatil beldelerinden biri. Nefis doğası, mavi bayraklı plajları, zengin sualtı hayatı, gece hayatı ve tarihi mekanlarıyla Kuşadası, özellikle yaz tatilini geçirmek için güzel bir seçenek olabilir.

Kuşadası gezilecek yerler

Kuşadası Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 15 Yer!

Aydın’ın turizm alanında önde gelen ilçelerinden biri olan Kuşadası gezilecek yerler konusunda tatilcilere birçok seçenek sunuyor. Plajlarının güzelliği, doğasının çeşitliliği ve bölgedeki diğer turistik ilçelere ulaşımının kolaylığı ile öne çıkan ilçede gezmek istediğiniz noktaları belirlerken sizler için hazırladığımız listeden faydalanabilirsiniz.