Denizli

Ege Bölgesi’nde yer almasına rağmen Ege Denizi’ne kıyısı olmayan bir iç şehir olan Denizli 1 milyonluk nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 21. kenti. Dokumacılığı ve tekstil ürünleriyle meşhur olan şehrin sembolü ise Denizli Horozu. 2 bin senedir kaplıca merkezi ve şifahane olarak yerel ya da yabancı milyonlarca insana hizmet vermiş olan bölgede Pamukkale Travertenleri tüm dünyada ünlü.

35 ila 100 derece arası değişen sıcaklıkta 17 sıcak su alanıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunan Pamukkale, şehir merkezinden sadece 18 kilometre uzaklıktaki Hierapolis Antik Kenti’yle aynı bölgede yer alıyor. Ege mutfağından örnekler de bulabileceğiniz Denizli’nin en meşhur yemeği aslında bir çeşit tandır olan Denizli kebabıdır.

Metalin etin yağının tadını bozduğu gerekçesiyle çatal-bıçak servisi verilmeden ve kuru soğanla sunulan, özel seçilmiş kuzu etinden yapılan  yemek istisnasız her lokantada elle yenir. Şehir merkezinde Bayramyeri olarak bilinen bölgede birçok lokanta seçeneği bulunabilir.

Scroll to Top