Pamukkale

Türkiye’nin dünya çapında tanınan sembollerinden biri, belki de birincisi olan Pamukkale, Ege Bölgesi’nde bulunan Denizli şehrinin travertenlerden oluşan ve görsel açıdan muhteşem güzellikte olan doğal bölgesi. Adını Bergama Kralı’nın eşi Kraliçe Hiera’dan alan ve çok sayıda dini yapı bulundurmasından dolayı arkeologlar tarafından “Kutsal Kent” olarak adlandırılan Hierapolis Antik Kenti’yle iç içe bulunan Pamukkale, sıcaklıkları 35 ila 100 derece arasında değişen 17 sıcak su alanı ile 1988’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de girmiş.

2000 yıldan uzun süredir kaplıca ve şifahane bölgesi olarak anılan bölgenin kalsiyum oksit içeren sularının raşitizm, romatizma, tansiyon, damar sertliği ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklara iyi geldiği söyleniyor. Çevresi birçok otel, lokanta ve fast-food dükkanıyla dolu olan Pamukkale zengin bir Ege ve Denizli mutfağına da  sahip. Ege otlarından yapılan yerel yemekleri, Buldan kapaması, keşkek, kaçamak, un çorbası, sura ve tirit gibi seçenekleri yerli ve yabancı misafirlerine sunuyor.

Pamukkale'de nerede kalınır? blog rehber

Pamukkale’de Nerede Kalınır? En İyi 3 Bölge & Oteller

Doğal güzellikleri keşfetmek, antik kentlerle tarihi bir seyahate çıkmak ya da travertenler ve kaplıcalarla şifa bulmak… Hangi sebeple olursa olsun, Pamukkale‘ye seyahat etmeyi düşünen herkesin ortak bir sorusu var: “Pamukkale’de nerede kalınır?”