Türkiye’de, Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeybatısındaki onlarca dağın üzerine ve arasına yayılan coğrafi konumuyla Kars, 1756 metrelik ortalamayla ülkemizin en yüksek rakımlı şehirlerinden biri. Topraklarının yarısı yaylalardan oluşan Kars, kışın -10°C, yazı ise 17°C ortalamalarıyla yaşayan yüksek yayla iklimiyle özellikle kış turizmine yönelik beklentileri fazlasıyla karşılıyor.

Dağları, gölleri, akarsuları, ormanları ve geniş bozkırlarıyla doğanın deniz ile çöl dışındaki bütün güzelliklerini bir arada sunan şehir 6 bin yıllık tarihinde onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yapmasının getirisi olan Kars Kalesi, Ani Antik Kenti, Ardahan Kalesi, Havariler Kilisesi, Paşa Sarayı ve şehir merkezindeki eski Kars evleri başta olmak üzere birçok tarihi eseriyle de dikkat çekiyor.

Hayvancılığın şehir ekonomisindeki başat konumundan dolayı peynir ve bal konusunda tüm Türkiye’de haklı bir ün sahibi olan kentin özellikle Kars kaşarı ve Kars gravyeri pek meşhur. Yöresel börekleri, çorbaları, et yemekleri ve tatlılarıyla yeme-içme keyfinizden de eksik kalmayacağınız şehir sırf damağımıza uygun ama farklı mutfak kültürüyle de görmeye değer.

Bulunamadı

Aradığınız sayfa bulunamadı. Belki arama kutusu aradığınızı bulma konusunda yardımcı olabilir.