Konya

Tarihte İpek Yolu’nun ticaret ve konaklama merkezi olan, Türkiye’nin Orta Anadolu Bölgesi’nde bulunan Konya, 2.2 milyon nüfusuyla ülkenin 7. en kalabalık, yüzölçümü açısındansa en büyük ili. M.Ö 7000’li yıllardan beri yerleşim alanı olan şehrin adını, yetiştirdiği en ünlü kişi, şiirleri ve sözleriyle çağını aşan Mevlana Celaleddin Rumi’den ayrı anmak neredeyse imkansız.

1926’dan beri açık olan Konya Mevlana Müzesi hem yurtiçi hem de yurdışından gelen ziyaretçileriyle ülkenin en çok gelir getiren 2. müzesi. Selçuklu tipi ahşap sütunlu Eşrefoğlu Cami, 1567’de tamamlanan ve Osmanlı klasik mimarisinin en güzel örneklerinden olan Selimiye Cami, Şems-i Tebrizi Cami, 10.000 kişilik Hacı Veyiszade Cami gibi birçok önemli eserin görülebileceği Konya, geniş kaldırımlı caddeleriyle yürüyüş için de çok uygun bir kent.

Merinos bölgesinin koyun ve kuzularından yapılan yemekleriyle ünlü şehrin sembol yemekleri etli ekmeğiyle, 4-7 saat arası bakır kaplarda pişirilen fırın kebabı. Döner gibi ince kesilmiş koyun etinden yapılan tirit ile safrandan yapılan zerde tatlısı ise Konya’nın tanınan lezzetlerinden diğer ikisi.

Konya gezilecek yerler

Konya Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 15 Yer!

Konya gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine birçok seçenek sunuyor. İnanç turizminde ülkemizin önde gelen bölgelerinden biri olan şehir; camileri, müzeleri, yeşil alanları, gölleri ve mağaraları ile tatilinizi keyifli hale getiriyor.