Trabzon

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda, Karadeniz’e kıyısı bulunan Trabzon, 1 milyona varan nüfusuyla ülkenin yirmi dokuzuncu kalabalık kenti. Yemyeşil dağları, yaylaları, masmavi deniziyle çok özel bir coğrafyaya sahip olan kent, merkezde şehir hayatını, taşradaysa, vahşi doğayla iç içe köy hayatını bir arada barındırmakta.

Rum İmparatorluğu döneminde önce Selçuklu, sonra da Osmanlı kuşatmalarına toplamda 400 sene dayanan, sonunda Fatih Sultan Mehmet’e yenilen Trabzon, günümüzde o günlerin Hristiyan kültüründen pek çok eseri barındırmaya devam ediyor. Maçka Altındere Köyü’nde, Karadağ’ın dik yamacına 12. YY’da inşa edilen ünlü Sümela Manastırı, Hz.Yahya’ya adanmış Türkiye’deki ilk ibadet yeri olan tarihi Vazelon Manastırı, Fatih’in ele geçirdiği Bizans’dan kalma Trabzon Kalesi ve 13. YY’da yapılan  Ayasofya Manastırı’nın yanı sıra Trabzon halkının Ata’sına hediye ettiği, günümüzde müze olarak gezilebilen Atatürk Köşkü, en çok ziyaretçi çeken yapılardan sadece birkaçı.

Eşsiz Karadeniz mutfağının en nadide örneklerini tadabileceğiniz Trabzon tüm ülkede tanınan 3 de simge yemeğe sahip: arasına peynir konulan 2 kılçıksız hamsinin kızartılmasıyla yapılan hamsi kuşu, mısır unu, Trabzon tereyağı ve peynirle yapılan mıhlama ve tabii ki hamsili pilav. Trabzon Gezi Rehberi kategorisindeki diğer yazılar…

Trabzon'da nerede kalınır? blog rehber

Trabzon’da Nerede Kalınır? En İyi 5 Bölge & Oteller

Trabzon’da nerede kalınır? Cevabı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz! Siz de Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Trabzon‘a seyahat etmeyi planlıyor ve konaklama için doğru oteli bulmak istiyorsanız aradığınız cevaplar burada.