en ünlü kayak merkezleri türkiye

Dört mevsimin görüldüğü güzel ülkemizde kayak, özellikle son zamanlarda popüler olan bir kış aktivitesidir. Profesyonel olarak bu spor ile ilgilenenler tarafından sezon kısa görülse de kış mevsimini iyi değerlendirmek gerekir.

Bu kayak merkezleri kimi zaman da suni kar ile canlandırılmaktadır. Kar alma durumuna göre kayak merkezlerinin işler durumda olduğu dönemler yerine göre değişebilmektedir. Türkiye’deki 10 kayak merkezi ve özellikleri şunlardır:

1. Uludağ

uludağ kayak merkezi

Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olan Uludağ, 1961 yılından beri milli park kategorisindedir. Türkiye’nin en ünlü kayak merkezi olan Uludağ, kaliteli pistleri ile amatör ve profesyonel kayak severlerin gözdesidir. Kayak, snowboard, buz pateni ve bigfeet burada yapabileceğiniz aktivitelerdendir. Ayrıca kayak yapmazsanız bile özellikle kış döneminde Uludağ’da bir otelde kalarak mevsimin tadını çıkarabilirsiniz. Eğer yakından ulaşım sağlıyorsanız günü birlik gidip dönme imkanınız da vardır.

2. Kartalkaya

kartalkaya kayak merkezi

Bolu’ya 38 km. mesafedeki Kartalkaya Kayak Merkezi Köroğlu Dağları’nda bulunmaktadır. Kayak ile olduğu kadar adını snowboard ile duyuran Kartalkaya’da kış mevsiminde kar kalınlığı 3 metreye kadar ulaşmaktadır. Bu özelliği ile Avrupa’da adından söz ettirmektedir. Yerli ziyaretçilerin yanı sıra yabancı turistlerin de tercih ettiği bir kayak merkezidir. Giderek daha çok ziyaretçi çeker hale gelmiş bir merkezdir.

3. Erciyes

erciyes kayak merkezi

Kayseri’ye 25 km. mesafedeki Erciyes Kayak Merkezi, merkeze yakınlığı nedeniyle günübirlik ziyaretler için de tercih edilmektedir. Kayak merkezinde birkaç otel, kamp alanı ve sağlık ocağı bulunmaktadır. Kar yağışı ve karın kalitesi nedeniyle Erciyes Kayak Merkezi’nin en çok tercih edildiği ve popüler olduğu zaman Mart ve Aralık aylarıdır.

4. Palandöken

palandöken kayak merkezi

Palandöken Dağları üzerinde kurulan Palandöken Kayak Merkezi Erzurum’da bulunmaktadır. Türkiye’nin en yüksek zirvesi olan Palandöken toz kar özelliği ile dikkat çeker, bu kayak severler için önemli bir şeydir. Uluslararası Olimpiyatlara ev sahipliği yapan Palandöken, 3125 metrelik pisti ile kış mevsiminde her gün yüzlerce kişiyi ağırlar. Kayak merkezinde lüks otellerden kayak evine geniş bir konaklama yelpazesi vardır.

5. Kartepe

kartepe kayak merkezi

Kışın İstanbul‘dan yakın bir yere kaçamak yapmak istiyorsanız İstanbul’a 115 kilometre mesafedeki Kartepe Kayak Merkezi‘ne gidebilirsiniz. Sapanca Gölü’ne yakınlığı nedeniyle de tercih edilen Kartepe’de 12 tane pist vardır. Özellikle hafta sonları daha çok kişi Kartepe’ye gelmektedir. Pansiyondan lüks otellere kalacak yer seçenekleri çeşitlidir.

6. Sarıkamış

Türkiyedeki kayak merkezleri sarıkamış kayak merkezi

Kars‘ta bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi‘nde kar kalınlığı 1,5 – 2 metre arasındadır. Aralık Mart arasında popüler olan Sarıkamış Kayak Merkezi hem amatör hem de profesyonel spor severleri ağırlamaktadır. Burada bulunan özel kristal kar çeşidi, Sarıkamış’ı dünyaca ünlü hale getirmektedir.

7. Davraz

davraz kayak merkezi

Son yıllarda daha popüler olan Davraz Kayak Merkezi, Isparta’ya 26 km. mesafededir. Ülkemizde düzenlenen kimi kayak müsabakaları Davraz’da organize edilmektedir. Amatör ve profesyonel kayak sporcuları için farklı pistlerin olduğu Davraz’da konaklama seçenekleri de mevcuttur.

8. Güneykaya

Guneykaya kayak merkezi

Güneykaya Kayak Merkezi Ağrı’ya 45 km. uzaklıktadır. Kayak sezonu olarak Aralık – Nisan ayları arası görülse de yılın hemen her döneminde kar yağması nedeniyle kayak severlerin gözdesi olmaya başlamıştır. Fakat kar yağışının sürekli olması pisti kimi zaman zor hale getirmektedir. Bu da özellikle amatör kayak sporcuları için engel teşkil edebilmektedir.

9. Ilgaz

ılgaz kayak merkezi

Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu’da bulunmaktadır. Çankırı ile Kastamonu arasında yer alan merkez, 2500 metre yüksekliktedir. Manzara, kayak ve snowboard’un tadını çıkarmak istiyorsanız burayı mutlaka görmelisiniz. Ayrıca kayak merkezi, Ilgaz Milli Parkı yakınındadır. Kayaktan sonra milli parkı da gezebilirsiniz.

10. Saklıkent

saklıkeny kayak merkezi

Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya‘dadır. Toroslar’ın Beydağları kısmında bulunan Saklıkent’te kayak sezonu kısa olmasına rağmen bölgede popüler destinasyonlardandır. Yılda 50 – 60 gün kayak yapılabilecek durumda olmasına rağmen civardaki güzel kayak merkezi noktalarındandır.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın