Ucuz araç kiralama

Biz Türkler ekonomik olarak seyahat planlamayı çok severiz. Uçuşlarımızı mesela gece saatlerine denk getirmeye çalışırız, turlara katılacaksak aylar öncesinden turların incelemesini yaparız. Tüm bu işlemler için ise en çok online sistemleri kullanır ve onların yönlendirmesi ile hareket ederiz.

Çoğu rent a car firmasının ana sayfasında; araç kiralama kampanyaları, ayın fırsatı, indirimli araçlar , bayram kampanyası gibi ibareler bulunur, ama bunlar muhtemelen sizin istediğinize kiralama günlerine denk gelmiyordur 🙂 www.vivi.com.tr yönetim kurulu başkan yardımcısı İbrahim Yılmaz, araç kiralama fiyatlarının nasıl değiştiğini ve nasıl daha ucuza araç  kiralanabileceğini anlatıyor.

Havalimanı rent a car firmalarını inceleyeceğiz ve araç kiralama fiyatlarını nasıl belirlediklerini sizlere aktaracağız. Birçok kurumsal ve büyük rent a car firmalarının araç fiyatları planlıdır ve sürekli olarak değişkenlik göstermez. Ara ara fiyat yelpazesinde hareketlilik meydana gelir ve bunun sebebi de ellerindeki araç stoğunun çok fazla olmasından kaynaklanır.

Bununla birlikte insanların araç ihtiyaçları mevsimlere bağlı olarak ta değişkenlik gösterir. Aşağıda bununla ilgili olarak bir rapor paylaşımı yapıyorum.

Vivi Araç kiralama raporu

* Bu rapor vivi.com.tr web sitesinin 2015 kiralama başlangıç tarihi verileri göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Türkiye’deki dini bayram tatilleri verileri göz ardı edilmiştir.

Grafiğe bakıldığında da anlaşılacağa üzere yaz aylarında çok daha fazla araç kiralama işleminin gerçekleştiğini görmekteyiz. En basit mantıkla söyleyebiliriz ki yaz turizminin başladığı aylarda araç kiralama fiyatları kış aylarına göre daha yüksek olacaktır.

Araç kiralama raporu 2

Yine tablo üzerinde yapılan yorumlamaya göre dikkat çekici birkaç dönem de vardır. Şubat ve Aralık ayları. Özel günleri içinde barındıran bu aylarda araç kiralama işlemlerinde bir yükseliş olur. Şubat ayı, Sevgililer Günü nedeniyle bir zıplama yaşarken, Aralık ise yılbaşı tatili nedeniyle kiralama işlemlerinin fazla olmasına sebep olur. Ancak bu demek değildir ki araç kiralama fiyatları bu aylarda yüksek olacak.

Gelin bir de bu fiyatların nasıl planlandığını ve sizlerin sezonlara göre nasıl ucuz araç kiralama şansı yakalayabileceğinizi değerlendirelim.

Öncelikli olarak araç fiyatları günlük baremler üzerinden hesaplanır. Yani bir arabayı 1 gün kiralamak ile 8 gün kiralamak arasında farklar olmaktadır. Rent a car firmaları genel anlamda bu baremleri aşağıdaki tabloya benzer bir şekilde oluşturmaktadır.

Yukarıdaki örnek tabloya göre düşünürsek, 16 Haziran tarihinde 1 gün kiraladığınız araca 99 TL öderken, 8 gün kiraladığınız araca 560 TL ödemiş olursunuz. Veya iş abartıp 30 gün kiraladığımızı varsayalım 1800 TL ödeme yapmış oluruz. Ancak 1 günlük fiyata göre gayet mantıklı bir seçim olmuş olacaktır.

Şimdi de sezonların oluşturulmasının nasıl şekillendiğine bakalım. Araç kiralama firmaları, sezonlarını mevsimlere göre oluştururlar ve hangi ayları kapsayacağını kendileri belirlerler.

Örneğin: Bahar sezonu fiyatları için Mart – Nisan – Mayıs – Haziran – Ekim ayları seçilir. Yaz sezonu için Temmuz – Ağustos – Eylül ayları, kış için ise Kasım – Aralık – Ocak – Şubat ayları seçilir. Bu aylar içinde de sezonların başlangıç tarihi olur. Eğer ki firmalar sizlere bu sezonlarının tarih aralıklarını web sitelerinde gösteriyorlarsa yaz aylarında yüksek fiyattan araç kiralamaktansa, daha uygun fiyata araç kiralama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıdaki tabloya yenide göz atalım. 16 Haziran’da kiralama süresi başlayan bir araç kiralama işlemi yaparsak 560 TL öderiz, ancak kiralama başlangıç tarihimizi 15 Haziran’a çektiğimiz anda 8 günlük kiralamamız 52 TL’ye gelir ve daha az ödemiş olursunuz.

Herhangi bir tarihte araç kiralama ihtiyacınız oldu ve tarih aralığınızda esnemeler yapabilecek durumda iseniz mutlaka araç kiralama firmalarının sezon fiyatları tablosunu inceleyin. Bu şekilde sizler de daha uygun fiyata araç kiralayabilirsiniz.

Bununla beraber firmaların kampanyalarını ve fırsatlarını da takipte kalın. Gerçi birçok firma bu konuda bazı diretmelerde bulunabiliyor. En az XX gün kiralama yapmalısınız, kiralama başlangıç tarihiniz A tarihi ile B tarihi arasında olmalı gibi.

Bu yönden sizlere tavsiyem sizi yönlendiren web sitelerini incelemeniz ve size en uygun aracı kiralamanız. Vivi’de tüm sezon fiyatlarını ve fırsatlarını anında görebilirsiniz. Sadece kiraladığınız tarihleri girin ve karşınıza çıkan rent a car firmalarının araçlarını karşılaştırın.

Vivi’nin İstanbul rent a car firmalarının istatisliğini sizler için paylaştık, gerekli araştırmalarınızı yaparak fiyat değişkenliğini gözlemleyebilirsiniz.

PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

1 Yorum

  1. genel anlamda fiyatların ne zaman yükseldiğini zaten biliyoruz.
    burda esas sorun şu göstermiş olduğunuz fiyat tablosu sadece vivi.com.tr de var, diğer hiç bir sitede ben görmedim. Hangi tarihlerde sezon olup olmadığını bulmak için farklı farklı aylarda tarih aramamız gerekecek bu şekilde, buda uzun iş demek.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın