Uffizi Galerisi Floransa

Uffizi Galerisi, Floransa’da yer alan dünyaca ünlü bir galeridir. Yapı 1560 – 1580 yılları arasında Dük I. Cosimo’nun çalışma ofisi olarak inşa edilmiştir. Mimar Vasari tarafından yapılan bina, sonrasında galeriye dönüştürülmüştür. Floransa gezilecek yerler listemizin en üst sıralarında yer alan galeride dünyanın en nadide sanat eserleri sergilenmektedir. Medici Ailesine ait kişisel sanat koleksiyonları oldukça değerlidir.

Vasari’nin en büyük eseri olarak bilinen bu galeride kronolojik sıraya göre düzenlenmiş geniş bir koleksiyon vardır. Rönesans’ın en önemli eserlerinin de görülebileceği koleksiyon Medici Ailesi tarafından oluşturulmuştur.

Uffizi Galerisi Floransa
Uffizi Galerisi, Floransa

Uffizi Galerisi’nde Görülebilecek Eserler

Urbino Venüsü: 1538 yılında Tiziano tarafından yapılan bu eserde müstehcen bir tanrıça betimlenmektedir.

Venüs’ün Doğuşu: Botticelli 1485 yılında Roma aşk tanrısının doğuşunu tasvir etmiştir.

Urbino Dükü ve Düşesi: 1460 yılında Piero della Francesca tarafından yapılan bu çalışmada dük ve düşes resmedilmiştir.

Uffizi Galerisi Floransa
Urbino Dükü ve Düşesi, Uffizi Galerisi, Floransa

Ognisanti Madonna: 1310, Giotto imzalıdır. Derinlik algısı ve perspektif konularında bir başyapıttır.

Kutsal Aile: 1506’da Michelangelo tarafından yapılan bu resimde Hz. İsa, Hz. Meryem’in kucağında görülmektedir.

Uffizi Galerisi Doni Tondo Kutsal Aile
Kutsal Aile, Uffizi Galerisi, Floransa

Ayağından Diken Çıkaran Çocuk: Bir Roma heykelidir, fakat Yunan orijinalinden esinlenilmiştir.

Uffizi Galerisi’nde görülebilecek diğer dönem, sanatçı ve eserlerden bazıları gotik sanat, erken Rönesans, Botticelli, Leonardo da Vinci, yüksek Rönesans ve Maniyerizm’dir. 1 – 6 numaralı odalarda gotik sanat dönemine ait eserler vardır. 12. – 14. yüzyıllar arasında yapılan eserler arasında Lorenzetti’nin “Tapınağa Sunuluş”, Giottino’nun “Pieta”, Ognissanti’nin “Madonna” bulunmaktadır. Erken Rönesans denildiğindeyse Paolo Uccello’nun “San Romano Savaşı”, Fra Filippo Lippi’nin “Madonna ve Çocuk ile Melekler” eserleri akla gelir. Yüksek Rönesans ve Maniyerizm dönemine ait eserler arasındaysa Parmigianino’dan “Uzun Boyunlu Madonna”, Raffael’in “Goldfinch Madonnası” görülmelidir.

Uffizi Galerisi Floransa 2
Uffizi Galerisi, Floransa

Uffizi Galerisi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Santa Croce Meydanı
  • Ulaşım: Galeriye otobüs B, 23A, 23B, 71B, 71C ile ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Pazar 08:15 – 18:50 arasında ziyaret edilebilir. Bilet gişesi 18:05’de kapanmaktadır.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 6.5, indirimli bilet 3.25 Euro’dur. Geçici sergileri ziyaret etme bedeli ise tam bilet 10, indirimli bilet 3.5 Euro’dur.
  • Web Sitesi: http://www.uffizi.com/
  • Notlar: Ünlü Uffizi Galerisi her zaman ziyaretçisi olan bir yerdir. Uzun kuyruklardan ve zaman kaybından kaçınmak için rezervasyon yaptırmanız tavsiye edilir. Erken rezervasyon bedeli 4 Euro’dır. Bunun dışında yanınızda bir yerleşim planı bulundurmanızda da fayda vardır. Galeri, Pazartesi, 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta kapalıdır.

Floransa Şehir Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Oteller hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için fiyat kutularına tıklayabilirsiniz. Booking.com

Floransa'daki En Popüler Turlar

Önceki makalePitti Sarayı (Palazzo Pitti)
Sonraki makaleSanta Maria Novella Bazilikası
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın