5 Maddede Universal Studios Singapore Rehberi

Singapur‘daki en önemli gezi noktalarından biri olan Universal Studios Singapore benim şu ana kadar gezip gördüğüm, en keyifli zaman geçirdiğim yerlerden biri. Bu nedenle siteye bu güzel eğlence parkı ile ilgili detaylı bir rehber eklemek istedim. Zaten burası Singapur gezilecek yerler yazısının da önemli duraklarından biri.

Olaya tamamen yabancı olanlar için öncelikle Universal Studios’u formatını anlatarak başlayalım. Burası kabaca tematik bir lunapark. Normal lunapark yani eğlence parklarından farkı ise bu park içinde yer alan her bölüm ve atraksiyonun Universal Studios filmlerindeki çeşitli filmler konseptlerine sahip olması.

Dünya genelinde Orlando, Hollywood, Florida, Japonya ve Singapur’da şubeleri var. Pekin ve Moskova’daki parkların ise inşası devam ediyor.

1. Universal Studios Singapore Hakkında Genel Bilgiler

The Ride Universal Studios Singapore

Universal Studios Singapore, şehrin “Eğlence Adası” olarak bilinen Sentosa Adası’nda yer alıyor. Yaklaşık 20 hektar alana yayılmış olan bu parkta 6 roller coaster, 2 su atraksiyonu ile toplamda 21 adet atraksiyon var. Bunlar dışında parkta 30’a yakın restoran ve 20’ye yakın satış mağazası yer alıyor.

Sigapur seyahatim öncesinde parkla ilgili araştırma yaparken buranın sık sık Amerika’daki şubeleri ile kıyaslanıp vasat bulunduğunu okudum.

Daha önceden Universal Studios Hollywood şubesini gezmiş ve hayatımın en eğlenceli günlerinden birini yaşamıştım. Bu yüzden parka gelmeden önce açıkça ben bu parkı olduğu gibi kabul edip eğlenceli bir gün geçirmeyi düşündüm, yani kıyaslama yapmadan, ön yargı ile yaklaşmadan parktan keyif almayı düşündüm nitekim öyle de oldu.

Size de tavsiyem eğer önceden benzer park ziyaretleriniz olmuşsa siz de burayı olduğu gibi kabul etmeye bakın.

Parkla ilgili ikinci tavsiyem ise ziyaret günleri ile ilgili. Singapur gezilecek yerler yazımda da bahsettiğim gibi burası Singapur’un en çok ilgi gören noktalarından biri. Hafta sonları, resmi tatiller ve Çin yeni yılı gibi özel günlerde parkı ziyaret etmemeye çalışın, aşırı kalabalık olabilir.

Ben kendi ziyaretimi Cuma günü yaptım. Park bilet gişesinde 5 dk bile beklemedim ama park içerisindeki atraksiyonlarda 110 dk gibi bekleme süreleri gördüm. Konu ile ilgili detaylar ve tavsiyelerim yazı devamında.

Bu arada eğer Singapur’daki konaklamanız hakkında henüz karar vermediyseniz, kentteki turistik konaklamaya uygun bölgeler hakkında bilgi edinebileceğiniz Singapur’da nerede kalınır? yazısını da okumalısınız.

2. Universal Studios Singapore Bölümleri

Universal Studios Singapore toplamda 7 tematik bölüme ayrılmış durumda. Her bölümde birbirinden farklı atraksiyonlar ve hediyelik eşya dükkanları yer alıyor. Parktaki bölümler ve bu bölümlerde yer alan atraksiyonlar ise şu şekilde:

Hollywood

Hollywood Universal Studios Singapore

Parkın girişinde sizi ilk önce Hollywood bölümü karşılıyor. Burası 1970’li yıllardaki orijinal Hollywood Bulvarı temalı bir bölüm. Ana bulvar boyunca birçok hediyelik eşya satan dükkanlar bulabilirsiniz.

Park etmiş klasik model araçları, Frankenstein’in canavarı, Winnie Woodpecker, Marilyn Monroe ve Charlie Chaplin çeşitli karakterleri bu bölümde görebilirsiniz.

Pantages Hollywood Theatre: Hollywood bölümünün en ünlü ve tek denebilecek bölümü burası. Burası 1500 koltuk kapasiteli Broadway stili tiyatro. Çeşitli müzikal ve gösterilerin yapıldığı yerde günümüzde “Sesame Street Show – When I grow Up” adlı oyun gösteriliyor.

New York

Sesame Street Show Universal Studios Singapore

Hollwood bölümünden sağ tarafa doğru devam ettiğimizde bizi New York bölümü karşılıyor. Adından da anlaşılacağı üzere burası neon ışıkları, klasik restoranları ile New York temalı bölüm.

New York’taki Public Library adlı ünlü kütüphane binasının güzel bir replikası var. Minik Kuş, Kurabiye Canavarı gibi çeşitli Susam Sokağı karakterlerini bu bölümde bulabilirsiniz.

Bu bölümde 2 tane önemli atraksiyon var; Lights! Camera! Action! Hosted by Steven Spielberg ve Sesame Street Spaghetti Space Chase.

Lights! Camera! Action! Hosted by Steven Spielberg: Burası çok güzel bir film stüdyosu. İçeri girdiğinizde önce ünlü yönetmen Steven Spielberg’in size filmlerde kullanılan efektlerle ilgili verdiği bilgilerin anlatıldığı kısa bir film anlatılıyor, daha sonra ise film stüdyosuna geçiyorsunuz. Bu alanda size New York’a vurmuş bir fırtına canlandırılıyor, çok başarılı, biz çok eğlendik.

Sesame Street Spaghetti Space Chase: Film platosunun hemen karşısına geçtiğimizde gördüğümüz bu atraksiyon daha çok ufak ziyaretçiler için. Ufak trenlere binerek Susam Sokağı karakterleri ile uzaya çok keyifli bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Çocuk ve her zaman çocuk kalanlar için çok eğlenceli.

Sci-Fi City

Si Fi City Universal Studios Singapore

New York devamında bizi gelecek dönem şehirlerinin anlatıldığı Sci-Fi City adlı bölüm karşılıyor. Uzay çağı teknolojileri ile donatılmış bu alan aynı zamanda Universal Studios Singapore’un en ünlü atraksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

Bu bölümde 4 aktraksiyon var, bunlar: Transformers The Ride, Accelerator ve Battlestar Galactica Human & Cylon hız trenleri.

Transformers The Ride : The Ultimate 3D Battle: Parkta en çok keyif aldığım atraksiyonlardan bir tanesi bu alet. 3D gözlükler ile bindiğiniz özel trenler ile ünlü Transformers karakteri Optimus Prime’a eşlik edip dünyayı kurtarmaya çalışıyorsunuz. Çok keyif verici gerçekten. Normal biletle sıra bekleme süresi 45-60 dakika ise biz Express Pass ile 10-15 dk sıra bekledik.

Accelerator: Bu bölümde bindiğimiz 2. alet Accelerator adındaki dönen fincanlar. Yavaş yavaş hızlanan bu alette baş dönmesi ve mide bulantısı yapabilir. Ama çok uzun sürmüyor hemen gözünüz korkmasın, açıkçası ben binmeden önce daha zorlu bir şey bekliyordum.

Battlestar Galactica CYLON: Gelelim Universal Studios Singapore’un en ünlü atraksiyonuna. Bu roller coaster Asya’nın en ünlülerinden. (Karıştırmamanız açısından mavi renkte olan Cylon) Çanta, gözlük, cüzdan, telefon hatta erlik vb hepsi yasak, emanete bırakmanız lazım.

Ekspres biletim ile neredeyse hiç beklemeden bu alete bindim. Senelerdir bu tip hız trenlerine binmediğim için içimde bir tedirginlik vardı ama hız treni boyunca sürekli bağırmak stresimi kolayca atmamda yardımcı oldu diyebilirim 🙂

Hız treni yaklaşık 1 dakika boyunca inanılmaz taklalar atıyor, dönüyor ve kalbinizin heyecanla atmasını sağlıyor.

Battlestar Galactica HUMAN: Sci-Fi bölümündeki 2. hız treni burası. Kırmızı renkte olan. Burası Cylon’un aksine çok daha sakin sayılsa da yine de de heyecan dolu bir yolculuk yaşamanızı sağlıyor. Burada da tüm eşyalarınız emanete bırakılıyor.

Express Pass en çok bu bölümde işime yaradı. Alet içinde sıra beklerken normal bilet sahiplerinin bekleme süresi 110 dk, Express Pass sahiplerinin ise 40 dk bekleme süresi olduğu anons edildi.

Normal aletlerde en fazla 10-15 dk bekleme süresi varken burada 40 dk beklemek biraz can sıkıcı oldu. Yazı bazında da belirttiğim gibi hafta içi gün böyleyse hafta sonu ya da resmi tatil günlerinde bu aletlerdeki bekleme sürelerini tahmin bile edemiyorum.

Ancient Egypt

Ancient Egypt Universal Studios Singapore

Parkta sıradaki bölüm 1930’lu yıllardaki Mısır’ın gösterildiği Ancient Egypt bölümü. Devasa heykeller sizi karşılıyor.

Revenge of the Mummy: The Ride: Parkta en çok eğlendiğim aletlerden biri de bu. Kapalı bir roller coaster olan Revenge of the Mummy’de heyecan dolu zaman geçirebilirsiniz.

Burada da yanınızda çanta vb taşımanız yasak. Bu nedenle alete binmeden önce hemen yandaki emanet dolaplarını kullanabilirsiniz. Aletler 40 dakikaya kadar ücretsiz.

Treasure Hunters

Treasure Hunters Universal Studios Singapore

Parkın açık ara en kötü aleti de bu. Bineceğiniz jipler ile kısa bir yolculuk yapıyorsunuz. Express Pass bu alette geçmiyor.

Biraz meraktan yaklaşık 45 dakika bekledik bu alet için ama jiplerden indikten sonra ne kadar büyük bir hata yaptığımızı anladık. Bana kalırsa bu aleti direkt pas geçin.

Lost World

The Lost World Universal Studios Singapore

Lost World alanında 2 adet önemli bölüm var, bunlar: Jurassic Park ve Waterworld.

Jurassic Park Rapid Adventure: Parkta en çok eğlendiğimiz aletlerden bir diğeri bu. Yuvarlak, 6 kişilik bindiğiniz botlar su kanallarında eğlence bolu bir yolculuğa çıkıyor.

Express Pass bu alette de çok işimize yarıyor. Normal bekleme süresinin belki de 5’te birine alete binebiliyoruz. Kimi uyanıklar ıslanmamak için yanlarında kullan at yağmurluk getirmiş, park içerisinde de satılıyor.

Dileyenler eşyalarını emanet dolabına bırakabiliyor ama ücretli. Biz çantamızı vermeyip botta kucağımıza siper olarak koyduk. Botta kimileri çok ıslanıyor kimi hiç ıslanmıyor, biraz şans işi ama çok zevkli 🙂

Waterworld: Bu bölümde 1995 yapımı “Su Dünyası” filminin sahneleri canlandırılıyor. Yalnız gösteri gün içerisinde yalnızca birkaç kez yapılıyor, bu yüzden gösteriyi izlemek isterseniz girişte gösteri saatlerini öğrenerek ona göre plan yapabilirsiniz.

Canopy Flyer: Önlü arkalı koltuklara oturularak kısa ve heyecanlı bir hız treni deneyimi yaşamak isterseniz bu oyuncağa binebilirsiniz.

Dino Soarin: Dinozor temalı, sürekli yükselip alçalarak dönen bir oyuncak. Çocuk ziyaretçiler için uygun.

Amber Rock Climb: Duvar tırmanma bölümü. Dilerseniz halatlar ve kasklar eşliğinde duvara tırmanabilirsiniz.

Far Far Away

Far Far Away Universal Studios Singapore

Universal Studios Singapore’un Far Far Away bölümünde Dreamworks animasyonu Shrek’in bölümü canlandırılıyor.

Universal Studios Singapore Far Far Away. Görselde gözüke yapı içerisinde Shrek 4D sinema var.

Shrek 4D Adventure: Parkın eğlenceli bölümlerinden olan bu 4D sinemada eğlence dolu anlar yaşayabilirsiniz. Koltuklarınıza oturup kısa ve eğlenceli, 4D film seyredebilirsiniz.

Donkey Live: Burada Shrek’in eşeği (donkey) animasyon olarak hem stand up yapıyor hem şarkı söylüyor. Gösteriye sizin de katılmanız isteniyor ama dileyen oturup dinleniyor. İngilizce bilirseniz gösteriden daha fazla zevk alırsınız.

Puss in boots giant journey: Far Far Away bölümünde yer alan kısa ve eğlenceli hız trenlerinden bir tanesi.

Magic potion spin: Çocuklar için küçük bir dönme dolap

Enchanted Airways: Tanıtım ufak bir roller coaster yazsa da pek basit, olmayan eğlenceli bir ufak hız treni.

Madagascar

Madagascar Universal Studios Singapore

Burası parkın son bölümü. Dreamworks’un dünyaca ünlü animasyonu olan Madagascar temalı bölüm.

Madagascar: A Crate Adventure: Parkın bir çok noktasından gözüken devasa gemi içerisine girerek eğlenceli dolu bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Parktaki eğlenceli su atraksiyonlarından biri olan bu oyuncakta ıslanmadan, eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

King Julien’s Beach Party – Go Round: Madagarcar kahramanları temalı, çocuklar için dönme dolap.

Bu arada bu bölümüne günün belirli saatlerinde Madagascar kahramanları gelip şarkı söyleyip gösteri yapıyorlar.

3. Universal Studios Singapore Bilet Fiyatları & Satın Alma

Universal Studios Singapore giriş ücretleri

Her güzel şeyin bir bedeli var maalesef. Universal Studios’ta eğlence dolu bir gün geçirmek elbette isteriz ama parkın giriş ücretleri maalesef çok da ucuz değil.

Benim bu konudaki düşüncem Singapur’a kadar gitmişim, eğlence dolu bir gün geçirmek için biraz da bütçemden fedakarlık eder parkta keyifle gezerim şeklinde oldu ve mümkün olduğunda bütçemde park için fedakarlık yaptım. Park giriş ücreti konusu önemli olduğu için biraz detaylı anlatmak istiyorum.

Parkın 1 günlük giriş ücreti yetişkinler için 81 Singapur Doları çocuklar içinse 61 Singapur Doları. (13-59 yaş arası için 1 Day Pass: 81 S$ / 4-12 yaş arası için 1 Day Pass: 61 S$) Dilerseniz bu biletin üzerine ekstra ödeyerek parktan doyasıya yararlanabilirsiniz.

Universal Studios’ta “Express Pass” adında bir bilet var. Bu bilet sahibi olanlar park içerisindeki atraksiyonlarda kendilerine ayrılan özel girişten girerek uzun bekleme kuyruklarından kurtulabiliyor.

Örnek olarak popüler bir atraksiyonda normal bekleme süresi 60 dk iken bu ekspres bilet sahipleri yalnızca 5-10 dk bekleyerek aktrasksiyonlardan faydalanabilir.

Express Pass için de 2 seçiminiz var. Her oyuncak için yalnızca bir ekspres geçiş hakkı ya da her oyuncak için sınırsız express giriş hakkı olan 2 tip bilet var. Ben her oyuncaktan yalnızca 1 kez hızlı giriş hakkı bulunan biletten aldım.

Kabaca anlatmak gerekirse normal bir atraksiyonda beklemeniz gereken sürenin 3’te biri kadar bekleyerek ekspres girişten faydalanabilirsiniz.

Bu biletlerin fiyatları şu şekilde: Express Pass Skip the Queue!: 40 S$ / Universal Express Unlimited Skip the Queue Unlimited times!: 70S$

Bu bilet için önce normal bilet de satın almanız gerekiyor. Yani her oyuncak için yalnızca 1 kez hızlı giriş hakkı olan bilet almak isterseniz 81 S$ + 40 S$ olmak üzere toplamda 121 S$ yani yaklaşık ödemeniz gerekiyor.

Universal Studios park biletini internetten ya da parkın girişinde yer alan gişelerden satın alabilirsiniz. Hafta sonlar, resmi tatiller ya da Çin yıl başı gibi özel günlerde park girişinde çok yoğunluk olabilir.

Bu yüzden biletinizi ya internetten satın alın ya da park giriş saatinden önce gişelerde yer alın.

Biletinizi internet üzerinden almanın bir başka yolu da kullanımı çok daha kolay ve basit olan uygulamalar. Örneğin;

Giriş Bileti

Universal Studios Singapore Giriş Bileti: Uygulama kolay olduğu ve resmi satış kanallarıyla aynı fiyat olduğu için tercih edebileceğiniz, planlarınızın değişmesi halinde kolaylıkla iptal veya tarih değişikliği yapabileceğiniz bir seçenek.

4. Universal Studios Singapore Ziyaret Saatleri

Universal Studios Singapore ziyaret günleri

Park ziyareti genellikle 12.00 – 19.00 saatleri arasında yapılıyor. Giriş saati sabitken çıkış saati güne ve mevsime göre değişiklik gösterebiliyor.

Örnek olarak benim parkı ziyaret ettiğim gün park 20.00’de kapandı ama bir önceki gün 19.00’da kapanmıştı. Park ziyaret saatlerini üstteki Universal Studios Singapore resmi sitesinden takip edebilirsiniz.

5. Universal Studios Singapore Ulaşım

Universal Studios Singapore nerede

Universal Studios parkı Singapur gezilecek yerler listemizin en önemli gezi noktalarından olan Sentosa Adası‘nda yer alıyor. Adaya ulaşımda birçok yol var.

Parkın olduğu alana en kolay ulaşmak için önce metroya binin ve HarbourFront durağında inin, buradan okları takip ederek RW8 numaralı otobüse binin.

Otobüs, Universal Studios parkının giriş noktasının hemen alt katında duruyor.

Universal Studios Singapore özetle eğlence dolu saatler geçirebileceğiniz güzel bir park. Eğer kendinize sevdiklerinize parktan hediyelik bir şeyler almak isterseniz her ünlü atraksiyonun sonunda hediyelik eşya dükkanları var.

Minion, Jurassic Park, Battlestar Galactica, Transformers ve Madagascar temalı ürünleri dilerseniz parkın ana bulvarı olan Hollywood’daki dükkanlardan da satın alabilirsiniz. Eğlence dolu bir gün geçirmek isterseniz Universal Studios Singapore parkını Singapur gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Universal Studios Singapore yazısı Uzak Doğu’nun en popüler parklarından biri olan yer hakkında detaylı bilgi ve tavsiyeler paylaşmaya çalıştım.

Singapur seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek diğer önemli bilgileri; Singapur’da ne yapılır?, Singapur havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi ve Singapur’da nerede alışveriş yapılır? başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

Yorum yapın