izmir urla gezi rehberi

Yarımada’da yer alan beş ilçeden Urla, İzmir il merkezine 41 km uzaklıkta olup, sınır komşuları Güzelbahçe ve Seferihisar; Çeşme ve Karaburun’dur. 

Eski adıyla Klazomenai (Urla, İskele) MÖ 6. yüzyılda dünyanın ilk zeytinyağı atölyesinin kurulduğu yer, Osmanlı döneminde başlıca yerleşim merkezi ve İzmir işgali sırasında Milli Direniş’in başladığı yer olması sebebiyle tarihsel önemi yadsınamayacak olan bir ilçedir.

Urla Gezi Rehberi

Son zamanlarda gerek doğal güzellikleri gerekse belirli dönemlerde düzenlenen festivalleri yöreyi turistik açıdan da cazip kılmıştır. Eğer tarihi, doğayı ve eğlenceyi bir arada bulmak istiyorsanız, Urla gezi rehberi yazımıza geçebiliriz.

izmir urla gezisi

Urla’da Gezilecek Yerler

Son zamanlarda ünü artan bu keyifli ilçede yapılabilecek şeyleri elbette bir çırpıda keşfetmek mümkün değildir ancak kısıtlı vakti olan gezginlere Urla gezi rehberi yazısının bir fikir vereceğine eminim.

1. Klazomenai

urla izmir gezilecek yerler

MÖ 180’li yıllardan MS 5. yy’a kadar yerleşimin devam ettiği antik kentlerden biri olup, şu an kazılar bölgede devam etmektedir.

Bulgular eşliğinde bu antik kentin arazisinin bir kısmının Gülbahçe olarak adlandırılan semte ait olduğu, kalıntılardan bir kısmının ise Karantina Adası’nda bulunduğu söylenmektedir. O döneme ait olduğu söylenen zeytinyağı fabrikası kalıntıları da bölgede yürütülen arkeolojik çalışmalar açısından önemlidir.

2. Karantina Adası

Dünyadaki tescilli 3 Karantina Adası’ndan biri olan ve Helenistik-Roma döneminde önem kazanan bir ada olup Osmanlı döneminde ihracat ithalat limanı olarak kullanılmış, gelen gemilerin dışarıdan getirebilecekleri hastalıklara karşı önlem amaçlı günlerce bu adada karantinaya alınması gerekmiştir.

1950’li yıllara kadar işlemini sürdüren adada, 1955 yılında Karantina Hastanesi yapılmış, sonrasında bir süre Kemik Hastanesi olarak kullanılan bina, 2014 yılına kadar da Urla Devlet Hastanesi olarak kullanılmıştır.

3. Sanat Sokağı

Urla gezi rehberinde bahsetmemiz gereken bu en meşhur sokağında bulunan birçok işletme içinde Urla kelimesini barındıran sözcüklerle hizmet anlayışlarını vurgulamaktadırlar; OnUrla, HuzUrla, GurUrla, gibi.

Urla merkezde, özellikle Sanat Sokağı’nda dolaşırken doğal yapısını kaybetmemiş binalara rastlarsınız. Urla son zamanlarda turistik açıdan adını çokça duyurmuş olsa da kışın burada yaşamakta olan ciddi bir nüfusu olması sebebiyle yaşam kış aylarında da burada kaldığı yerden devam etmektedir ve birçoğu hediyelik eşya dükkanı ya da butik otel ve cafe olarak değerlendirilen bu işletmeler yaz kış çoğunlukla misafirler için açıktır.

Tam anlamıyla çevre ve hayvan dostu olan bu ilçe, hem her sokak başına canlı dostlarımız için su ve yemek koyan insanları hem de şehrin tüm sokaklarında karşınıza çıkacak çöp kutularını rengarenk boyayan belediyesi ile diğer birçok turistik il ve ilçeden farklıdır.

4. Park Kave

Urla meydanda daha önce bulunan beton yapı yıkılıp yerine yeşillikler arasında eski köy kahvelerini yansıtan ve tarihi doku göz önünde bulundurularak inşa edilen Park Kave’de bir yorgunluk kahvesi içmenizi öneririm.

5. Açıkhava Sineması

Yaka Mahallesi’nde Kemal Ergün’ün öncülük ettiği Açıkhava sineması projesi kapsamında her Cumartesi 21.00’da farklı bir film gösterimi ile Urla halkına nostaljik saatler yaşatılmaktadır.

6. Malgaca Pazarı ve Arasta

izmir urla malgaca alışveriş

Evliya Çelebi’nin Seyahatname’de övgüyle bahsetmiş olduğu ve yan yana bulunan bu asırlık çarşılar geçmişte Urla halkının hem alışveriş yapacağı hem de dost sohbetlerini sürdürdükleri mekanlar iken teknoloji ve hızlı yaşamın baskın olduğu günümüzde bile bu geleneği mümkün oldukça sürdürdükleri bir yerdir.

Kasaptan kuyumcuya, manavdan katmerciye, terziden berbere tüm ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bu iki çarşıda yazın ortaya atılmış minik tabure ve sandalyelerde dinlenip çayınızı yudumlarken esnafla sohbet edebilirsiniz.

7. Urla Bağ Yolu

Türkiye’nin Toscanası olarak adlandırılan ve 5 tane şarap işletmesinin olduğu bu rota şarap severler için keyifli bir tatil deneyimi yaratacaktır.

Bağ yolunda bulunan MMG Şarapçılık, Urla Şarapçılık, Urla Bağevi, Mozaik Şarapçılık, Urlice Şarapçılık genelde aile işletmeleri olup restoranlarında yemeğinizle beraber, yabancı ve yerel üzümlerden yapılan şarapları deneyebileceğiniz gibi, birçoğunda bu şarapların ücretsiz tadına bakmanız da mümkündür.

8. Bademler Köyü

Susuz Yaz filminin çekimlerine ev sahipliği yapan, Tahtacı Köyü olarak da bilinen bu sıra dışı köyün adı orada yetiştirilen badem ağaçları nedeniyle daha sonradan Bademler olarak değiştirilmiştir.

Camisi olmayan, temizliği ile meşhur ve 1930’lardan itibaren tiyatro oyunlarının sergilendiği bu köyde her köşe başı bir sanat galerisi dersek abartılı olmaz çünkü köyde 76 yıllık bir kütüphane, Türkiye’nin ilk Oyuncak Müzesi ve Bademler Tiyatrosu bulunmaktadır. Eğer edebiyat, felsefe ve tiyatroya dair sohbete aç iseniz, Urla’ya 9 km. uzaklıktaki bu köyü ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

9. Plaj

urla'da denize girilecek yerler

Çeşmealtı Mavi Plaj, Devlet Demiryolları Kampı plajı, Demircili Koyu Plajı, Yağcılar’da bulunan Altın Köyü Plajı, Urla- İçmeler Plajı, İskele’de bulunan mavi bayraklı Kum Denizi Plajı özellikle uygun fiyatlı olmaları ve yakınlarında bulunan kafeler sayesinde günübirlik denize girmek isteyen tatilcilerin sıklıkla tercih ettikleri yerler arasındadır.

Urla’da Alışveriş

urla gezi notları alışveriş

Pazarı ve festivalleri ile ünlü olan Urla’da, Urla gezi rehberi yazısına girmeyi hak etmiş ve ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri Urla Sanat Sokağı’dır.

Son dönemde yapılan restorasyonlar sayesinde bir çok dükkanın ön cephesi otantik çehresini korurken, bu dükkanların arka taraflarına açılan avluları cafe olarak kullanmaları da ilçeye farklı bir hava katmıştır. Çoğu butik olan bu cafelerde alacağınız soğuk içecekler özellikle ev yapımı limonataları ya da tatlıları gününüzü tatlandıracaktır.

Ziyaretiniz hafta sonuna denk gelirse Cumartesi günleri eski Tamirhane binasında kurulan Kadın Üretici Pazarını, Pazar günleri ise İskele mahallesindeki Ot Pazarını ziyaret edip, çok çeşitli otlarla (cibes, şevketi bostan, börülce, radika, rezene, turp otu, deniztarağı, vs.) tanışma fırsatınız olabilir.

Yine üretici kadınların hazırlamış olduğu farklı türden reçeller (İncir reçeli, Süt reçeli, Ceviz reçeli gibi), Sakız enginarı, zeytin, zeytinyağı ve zeytinden yapılan sabun, krem gibi ürünlerin yanı sıra el yapımı hediyelik eşyalar da pazarlarda karşınıza sıklıkla çıkacaktır.

Her yıl Nisan ya da Mayıs ayında düzenlenen Enginar Festivali ve yine Ağustos ayında düzenlenen Geleneksel Bağbozumu festivalinde kurulan stantlarda da benzer ürünleri bulmanız mümkündür. Yerel kızlara naylon çizme giydirip, üzümlerin ezilmesiyle renklendirilen festivalde, ziyaretçilere üzüm ve üzüm suyu ikram edilir.

Urla’nın sebze ve meyvelerinin en çok yetiştirildiği köy olan Kuşçular Köyü’nün meşhur Kınalı bamyası da buradan dönmeden almanız gereken sebzeler arasındadır.

Eğer kitap kurdu iseniz ve tatilinizin olmazsa olmazı kitaplar ise Urla meydan çarşının 2. Katında bulunan ve zaman zaman ünlü yazarlara ev sahipliği yapan Rüzgar Gülü kitap cafe tam sizin için bir yer diyebilirim. Gelirinin bir kısmını sokak hayvanlarına ayıran Enginar Hediyelik’ten alabileceğiniz küçük Urla hediyelikleri de hem uzaktaki dostlarınızı hem de minik patileri sevindirecektir.

Urla Festivalleri

izmir urla festivaller

Urla gezi rehberi yazımızın olmazsa olmazı ise festivallerdir; zira Urla her mevsim tam bir festival alanıdır. Bir ayağı Özbek köyünde düzenlenen Mart Dokuzu Ot Festivali, Nisan ayında gerçekleştirilen Urla Enginar Festivali, Mayıs/Haziran ayında düzenlenen ve temalı festival olarak adlandırılan Barbaros Oyuk (Korkuluk) Festivali, Temmuz ayında Toprak Sahne Tiyatro Festivali, Ağustos ayında düzenlenen Bağbozumu Şenlikleri, Eylül ayında düzenlenen Nohutalan Kavun Festivali bunlardan sadece bazılarıdır.

urla izmir üzümler

Urla’da Yeme İçme

Urla, Ege mutfağının en güzel örneklerini bulabileceğiniz nadide yerlerden biridir. Gerek pazarında satılan değişik sebze ve otlar gerekse restoranlarda sunulan yemekleri, aklınızın Ege’de kalmasına sebeptir.

izmir urla'da yeme içme

Buraya gelenlerin denemeden dönmemesi gereken şeyler arasında Beğendik Abi’de yenilebilecek Kabak çiçeği dolması ve Enginar dolması, Malgaca Pazarı’nda bulunan minik ve salaş bir salonda sunulan Urla katmeri, Keçi Cafe’de sadece bağ bozumu döneminde bulabileceğiniz Şıra, Özbek mahallesindeki kahvaltı salonlarında yine sadece Pazar günleri sunulan Keşkek, İskele tarafındaki restoranlarda deneyeceğiniz balık ürünleri ve eşsiz mezeler, yine Urla ana cadde üzerinde bulunan Balıkçım adlı yerde uygun fiyata yiyebileceğiniz lezzetli sardalya tavanın yanı sıra hepsi birbirinden taze deniz ürünleri, VOURLA Cafe’de serinlemek için aldığınız ev yapımı limonatanın yanında tadabileceğiniz profiterol var iken daha uluslararası tatlar denemek isterseniz Urla meydan çarşısının ikinci katında bulunan EDEM Waffle salonunda Belçika’daki Waffle ile yarışır kıtırlıkta dondurma ile sunulan Waffle tabağı ya da hemen Kipa’nın bulunduğu meydanın çaprazında bulunan Pizzeria Luna Romana’da tadacağınız birbirinden lezzetli İtalyan pizzaları gezinize lezzet katacaktır, bilginize.

Urla’da Ulaşım

Urla gezi rehberi yazımı sonlandırmadan önce Urla’yı ziyaret etmek isteyen misafirler için alternatif ulaşım imkanlarından bahsetmeliyim.

Kara Ulaşımı: Aracınız ile Urla- İzmir merkez (Konak) arası seyahat için iki yol vardır ve yaklaşık 40 dakikada ulaşmanız mümkündür. Birincisi Çeşme-İzmir otoyolu üzerinden, ikincisi ise eski sahil yolundan Güzelbahçe, Narlıdere, Göztepe üzerinden tercih edebileceğiniz yoldur.

Toplu taşıma kullanacaklar için Urla ilçe garından binilen Express Üçkuyular dolmuşları sayesinde yaklaşık 45 dakikada Üçkuyular metro istasyonuna 5 TL ile ulaşmak mümkün iken Express olmayan dolmuşlarla İskele- Karantina Adası hattı üzerinden bir saatlik daha turistik diyebileceğimiz bir yolculuk sonrası Üçkuyular metro istasyonuna ulaşabilirsiniz.

Üçkuyulardan yapacağınız aktarma ile Konak’a ulaşmak oldukça rahattır. Ayrıca yaz aylarında seyahat edeceklere gönül rahatlığıyla aşırı sıcakları dert etmemeleri gerektiğini söyleyebilirim zira metro ve otobüslerde klimalar gayet düzgün çalışmaktadır.

Yine aynı güzergahı takiben Konak’tan Urla’ya dönebilirsiniz. Urla merkez- Adnan Menderes Havaalanı arası özel araç ile 45 dakika olup, araç olmaması durumunda havaalanından direk shuttle imkanı olmadığı için ya taksi ile yaklaşık 150 TL civarında bir ücret karşılığında ya da Üçkuyular’a giden belediye otobüsleri aracılığıyla yukarıdaki tarife uyarak Urla’ya ulaşabilirsiniz.

Deniz Ulaşımı: Urla iskeleden Konak iskeleye “Deniz Ulaşımı Geliştirme Projesi” kapsamında şu an için sadece hafta sonu ile sınırlı vapur seferleri sayesinde hem Urla’da yaşayanlar için İzmir merkeze kolay ulaşım imkanı hem de turistlere nostaljikbir gezi imkanı sunulmuştur. Deniz sefer saatleri ve diğer detaylara www.izdeniz.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın