üsküp ulaşım

Makedonya’nın (FYROM) hem başkenti, hem en büyük şehri Üsküp. En başından şu parantez içerisinde yazdığım, gittiğinizde de pek çok tabelada karşınıza çıkacak olan FYROM nedir, onu açıklamakla başlayayım.

FYROM= Former Yugoslav  Republic of Macedonia. Bu isim, bölgenin yapısı ve tarihi nedeniyle Yunanistan ile yaşanan bir çok sıkıntı sonucunda, Birleşmiş Milletlere ve NATO’ya girebilmeleri için aldıkları isimdir.

Bayraklarında gördüğünüz modern güneş sembolü de Yunanistan ile çıkan kriz sonucunda bugünkü haline gelmiştir. Esasen bayrakları kırmızı zemin üzerine yerleştirilmiş, Büyük İskender’in de sembol olarak kullandığı Vergina Yıldızı‘ydı.

Ancak Yunanistan’ın bu sembolün Antik Yunan Sembolü olduğu teziyle, değiştirilmesi konusundaki baskısı ile 1995 de bugün kullanılan halini almıştır. Uzun lafın kısası Yunanistan ile araları biraz limonidir.

Üsküp’te Ulaşım

üsküp'te ulaşım taksi

Bizim dilimizde Üsküp, onların dilinde ise Skopje olarak adlandırılan bu şehre ulaşımınızı iki yoldan yapabilirsiniz. Uçakla ya da otobüsle. Şehrin Havalimanı, Alexander the Great, TAV tarafından işletilmekte. Bu nedenle pek yabancılık çekmeyeceğinizi söyleyebilirim.

Hem yerleşim ve düzen açısından Türkiyedeki TAV işletmelerine benziyor, hem de Türk ya da Türkçe bilen personel de çalışmakta. Türk Hava Yolları ve Pegasus‘un İstanbul ve İzmir’den uçuşu mevcut.

İstanbul’dan yaklaşık olarak 1 saat 30 dakikalık bir uçuşla Üsküp’e ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca, Londra, Zürih, Basel, Münih, Dusseldorf, Viyana, Roma, Milano, Venedik, Ljublijana, Zagreb, Belgrad gibi şehirlerin başını çektiği pek çok Avrupa şehrinden ve hatta Dubai’den direk uçuş bulunuyor.

Uçan havayolu şirketleri arasında, Türk Hava Yolları ve Pegasus haricinde Sunexpress, Austrian Airlines, Alitalia, Air Berlin, Air Serbia, Craoatia Airlines, Swiss ve Air Dubai ilk akla gelenler.

üsküp'te araba kiralama

Havayolu ile Üsküp’e ulaştıysanız, şehir merkezine 20 Km kadar bir yolunuz var demektir. Şehre inmek için taksi ya da otobüs kullanabilirsiniz. Havalimanında her daim hazır bulunan, 7 gün 24 saat hizmet veren hava alanı taksilerin Üsküp şehir merkezine inmek için aldığı ücret sabit, 1220 Makedon Dinarı ya da 20 Euro.

Eğer havalimanının biraz dışına çıkıp taksiye binerseniz bu ücret düşüyor, eğer dil konusunda anlaşabilirseniz, pazarlık yapma şansınız da oluyor. Minik bir not, Üsküp son varış noktanız değilse, ya da Üsküp‘ü gezip bitirdikten sonra başka şehirlere geçmek isterseniz, yine havalimanı taksi ile şehirler arası yolculuk mümkün.

Diğer seçeneğiniz ise, havalimanından kalkan Vardar Ekspress otobüsleri ile şehir merkezine inmek. Bu otobüslerin bilet ücreti 175 Dinar ve biletler havalimanındaki Vardar Ekspress gişesinde satılıyor.

Bu araçlar yalnızca şehir merkezine girmekle kalmıyor, Uluslar arası Otobüs terminaline ve şehirdeki önemli noktalara da uğruyor. Biletinizi alırken, sormayı ya da broşür almayı ihmal etmeyin. Yine dönüşünüzde de, havaalanına bu biçimde, şehir işi noktalardan bineceğiniz otobüsle ulaşmanız mümkün.

Üsküp için iki gün yeterli ancak daha uzun süre kalacaksanız ya da hedefleriniz arasında civardaki kanyonlara, tabiat parkına gitmek ya da Vodna Dağı varsa o zaman üçüncü bir seçenek devreye giriyor. Araç kiralamak.

Aralarında Avis, Hertz gibi isimlerinde bulunduğu 14 rent a car servisinin ofisi bulunuyor Üsküp Havaalanı’nda. Gitmeden minik bir araştırma yapabilir ya da gittiğinizde ofislerden bilgi alabilirsiniz.

Ücret tarifesi şirkete ve süreye göre değişiklik gösteriyor. Elbette seçtiğiniz aracın marka ve modeli de fiyatlandırmada devreye girecek, hatırlatmak isterim.

Üsküp’e ulaşım için tercihiniz havayolu değilse, mesela uçağa binmekten hoşlanmıyorsanız, ya da civarı da görerek gitmek istiyorsanız, o zaman şanslısınız çünkü pek çok ülkeye ulaşım otobüs ile mümkün değilken, Üsküp’e otobüsle gelebilirsiniz.

İstanbul ve Bursa kalkışlı, Üsküp otobüs seferi düzenleyen, Ekspress Tur, Jadran, Karaçi gibi  muhtelif şirketler bulunuyor. Neden Bursa kalkışlı derseniz, Bursa’da çok Balkan göçmeni ikamet ediyor, o yüzden 🙂 Bilet fiyatları değişmekle birlikte, tek yön 2000-2500 MKD, gidiş dönüş ise 3200-3800 MKD civarında.

Tercihinizi otobüsten yana kullandıysanız, son varış noktanız olan Uluslar arası otobüs terminelinden Üsküp şehir merkezine, yine Vardar Ekspress otobüsleriyle ulaşabilirsiniz.  Otobüs Terminali’de şehre çok yakın zaten.

Üsküp Şehir İçinde Ulaşım

üsküp'te şehir içi ulaşım otobüsler

Çok şaşırtıcı ancak, Üsküp‘te, diğer Balkan ülkelerinin aksine, henüz metro ya da tramvay ağı mevcut değil. Bu yüzden şehir içi ulaşımında, otobüs , taksi ve binmeyi biliyorsanız bisiklet kullanacaksınız.

Üsküp’te kullanılan otobüsler ikiye ayrılıyor. Devlete ait çift katlı kırmızı otobüsler (JSP) ve özel işletmesi olan tek katlı otobüsler. Biletinizi otobüslere binmeden bilet gişelerinden alabileceğiniz gibi, otobüs içerisinde şoförden de alabilirsiniz.

Şoförden alacağınız biletler her zaman bir miktar daha fiyatlı olacaktır aklınızda bulunsun. Bilet fiyatları istikamet ve mesafeye göre değişiyor.  30-60 MKD civarında.

Şehir içerisinde binebileceğiniz bir diğer taşıt ise taksi. Dünyanın pek çok başkentine oranla, taksi fiyatları Üsküpte oldukça düşük. Taksimetre bulunuyor ve ne yazarsa onu alıyorlar. Binmeden pazarlık da yapabilirsiniz ama dediğim gibi oldukça düşük.

Ben hiç aksi bir durumla karşılaşmadım ancak, yolun uzatıldığı ya da fazla para istendiğine dair şeyler de duydum. Eğer herhangi bir değişiklik yapılmadıysa, şehir içi taksileri, Sırbistan ya da Bosna Hersek’te olduğu gibi,  devlet denetiminde değil bildiğim kadarıyla. Temkinli olmanızda fayda var.

Bir diğer seçenek bisiklet ama aklınıza diğer Avrupa şehirlerindeki gibi karmaşık bir kiralama sistemi gelmesin. Öyle herkes, okula, işe, alış verişe vızır vızır bisikletlerle gitmiyor. Sonuçta Amsterdam’da değilsiniz.

Ancak 2010 yılında başlatılan “Rent a Bike” isimli çevre dostu proje ile, 4 önemli noktadan bisiklet kiralamanız ve yine oralara bırakmanız gerekiyor. Şimdilik 120 bisikletle hizmet veriyorlar. Saatlik ücreti 10 MKD.

üsküp'te şehir içi ulaşım bisiklet

Son ve en çok kullanacağınız ulaşım aracı ise ayaklarınız, çünkü Üsküp’ün gezilip görülmeye değer yerleri birbirine oldukça yakın, şehir merkezi de çok büyük sayılmaz. Eğer merkeze yakın bir otelde konaklarsanız toplu taşımaya ihtiyacınız az olacaktır.

Şehir içi ulaşımda aklınızda bulundurmanız gereken en önemli nokta, Üsküp’de kullanılan alfabenin Kiril olduğu. Bu büyük bir dezavantaj. Hırvatistan, Slovenya, Karadağ gibi Balkan ülkelerinin bir kısmı Kiril alfabesini tamamen bıraktı, Sırbistan ve Bosna Hersek  ise hem Kiril hem Latin alfabesi kullanıyor.

Bu nedenle otobüslere binerken şoförlere gideceğiniz yeri sormanız, yanınızda gideceğiniz yer ve kaldığınız otelle ilgili kart ya da broşür bulundurmanız, dil konusunda mutabakata varılamaması durumunda, bu kart ya da broşürleri göstererek yardım istemeniz sizin için iyi olacaktır.

Üsküp’ten Diğer Şehirlere Ulaşım

Üsküp‘ü gezdik dolaştık, yedik içtik kam aldık, buralara kadar gelmişken Makedonya’nın başka şehirlerine, Bitola’ya, Tetova’ya, Ohrid’e; veyahut yakın başka Balkan ülkelerine yolculuk yapalım, biraz da oraları gezip görelim derseniz, muhtelif otobüs şirketleriyle ya da Macedonia Railway tarafından işletilen trenlerle yolculuk yapabilirsiniz. Makedonya’da oldukça yaygın bir demiryolu ağı bulunmakta ve bu ağ üzerinde  dizel yakıtlı ya da elektrikli trenler hizmet vermektedir.

Ya da havalimanına bağlı taksiler aracılığıyla, Komanova (1530 MKD), Tetova (2750 MKD), Struga, Ohrid (5800 MKD) gibi şehirlere ve hatta Arnavutluk‘a sabit ücret tabelasındaki fiyatlar üzerinden yolculuk yapabilirsiniz.

Üsküp seyahatiniz boyuna ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri; Üsküp gezi rehberi, Üsküp gezilecek yerler, Üsküp’te nerede kalınır?Üsküp’te yapılacak şeyler ve Üsküp yemek rehberi gibi yazılarımızda bulabilirsiniz.

Avatar
okur yazar,gezer dolaşır

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın