üsküp'te yapılacak şeyler

Makedonya’nın başkenti olmasının yanında en büyük şehri de olan Üsküp, elbette en fazla yatırım yapılan şehir. Tarih boyunca, Makedonların, Arnavutların ve Türklerin yoğunlukla ve birlikte yaşadığı Üsküp, hem tarihten getirdikleriyle, hem farklı milletlerin kültürlerinin harmanlanmış olmasıyla, hem  doğal güzellikleriyle hem de insanlarıyla  size çok şey vaat ediyor. Bugün, Türk ve Arnavut nüfusun azalmasıyla ve 2014 yılından beri, içerisine girdiği yapılanma ile, adeta bir kabuk değişimi yaşamakta Üsküp.

Üsküp’te Yapılacak Şeyler Listesi

Köprülerden geçin.

üsküp taş köprü

Vardar Nehri‘nin iki yakasına kurulmuş olan Üsküp’te bağlantılar elbette köprülerle sağlanıyor. Osmanlı döneminden kalmış olan, şehrin kült mimari örneklerinden Taş Köprü 15.yüzyılda inşa edilmiş.

Taş köprü haricinde son yıllarda sayıları artan, barok ya da Latin tarzda, bol heykelli, görece daha yüksek köprülerden geçip fotoğraf çekebilir ve şehrin her iki yakasına da farklı açılardan bakabilirsiniz.

Makedonya Meydanı’ndaki heykelleri görün.

Arkeoloji Müzesi üsküp

Üsküp şehrinin ana meydanı olan Makedonya Meydanı, Skopje 2014 projesi kapsamında yenilenmiş ve pek çok heykelle süslenmiştir. Devasa büyüklükteki bu heykeller, milli kahramanları Büyük İskender’in hayatını, başarılarını ve fetihlerinin tasvir eden heykeller.

üsküp makedonya meydanı

Özellikle Atlı Savaşçı Heykeli oldukça dikkat çekici. Bu savaşçı elbette Büyük İskender, ama diğer yazımda da anlattığım üzere Yunanistanla yaşanan Husumet sebebiyle bu isimle anılmış. Ayrıca bu heykellere harcanan paranın, planlananın kat be kat üzerinde oluşu sebebiyle Üsküplüler tarafından mesefali bakılıyor.

Rahibe Teresa’nın evini ziyaret edin.

üsküp'te yapılacak şeyler Rahibe Teresa evi

Esasen Üsküp doğumlu bir Arnavut olan, Nobel Barış ödüllü Rahibe Teresa’nın 100. doğum günü anısına yaptırılmış olan evdir. Daha önce bu evin yerinde, kendisinin vaftiz edildiği bir kilise bulunmaktaymış. Alt katı günümüzde de kilise olan, üst katında ise temsili bir oda ve yaşama alanı düzenlenmiş olan bu yapı ziyarete açıktır. Bu kısmında Rahibe Teresa’ya ait eşyalar da bulunmakta.

Atlı karıncaya binin.

üsküp yapılması gerekenler

Vardar Nehri’nin kıyısında, Arkeoloji Müzesi’in hemen karşısında bulunan boş alanda yaz kış demeden hizmet veren bir ufak atlı karınca var. Eğer çocukluğunuza uzanmak, Üsküp’le ilgili değişik bir anı oluşturmak isterseniz, ya da sosyal medya hesabınıza ilginç bir Üsküp fotoğrafı eklemek isterseniz atlı karıncaya binmeyi deneyebilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi’ni gezin.

üsküp'te yapılacak şeyler arkeoloji müzesi

Vardar Nehri’nin Doğu yakasına inşa edilen, yüzü yeni şehre dönük konumda bulunan ,Yunan Mimarisinden esintiler taşıyan Üsküp Arkeoloji Müzesi, bünyesinde tarih öncesi dönemden ortaçağa kadar geniş bir skalada buluntular barındıran bu müzede, araalrında toprak kaplar, paralar, süs eşyaları da bulunan yaklaşık 6.000 parça eser bulunmakta.

Bu eserler arasında, orijinali İstanbul Arkeoloji Müzesi‘nde sergilenen, İskender Lahti’nin de bir kopyası bulunuyor. 2014 yılında TİKA ortaklığı ile yapılan bu bina ve elbette içindeki şahaserler görülmeye değer. Her bölümünde çağa ait müziklerin çalınarak, o döneme gitmeniz sağlanan müzede fotoğraf çekmek yasak.

Makedonaya’nın Milli Mücadelesi’ne şahit olun.

üsküp makedonya mücadele müzesi

Arkeoloji Müzesi gibi Vardar Nehri kıyısında yer alan bu yapı, Yeni Şehir’den bakıldığında sol tarafta kalmaktadır. Açılışı bağımsızlık günü olan 8 Eylül2de yapılan bu müze aslında bağımsızlığın 20.yılına yetişmiştir. Tarih boyunca verilen mücadelelerin anlatıldığı bu müze 16 bölümden oluşuyor.

Eski Çarşı’da alışveriş yapın.

üsküp'te yapılacak şeyler Eski Çarşı

Balkanların da en eski çarşısı olan burası, eski , şaşalı günlerini arar durumda diyebiliriz. İstanbul Kapalıçarşı‘nın planları göz önüne alınarak, ona benzer biçimde yapılan bu çarşının 4 kapısı ve caddesi varmış. Loncalara, yani meslek gruplarına ayrılan çarşıda 2150 dükkan çalışmaktaymış.

Civarında hanlar, hamam ve camiler bulunan bu ihtişamlı çarşıdan geriye nostalji kalmış. Bugün, ne loncadan ne o sayıdan eser var. Aktif olarak 700 civarı dükkanın hizmet verdiği çarşıda, kuyumcudan tekstile, ayakkabıya, hediyelik eşyaya kadar pek çok dükkan ve restoran büfe hizmet vermekte. Kapı önündeki esnafla sohbet edebilir , alışveriş yapıp, kahvenizi içebilirsiniz. Sayı azalmış olabilir ama eskinin ruhu orada yaşamaya devam ediyor.

Hanları dolaşın.

üsküp'te ne yapılır üsküp hanları

Eski Çarşı civarında  bulunan Kapan Han, Sulu Han ve Kurşunlu Han 1500’lü yıllardan günümüze kadar ayakta kalmış üç önemli yapı. Bu üç hanın varlığı vakti zamanında bu çarşıda ticaretin ne boyutlarda olduğunun bir işareti. Bugün her üçü de restore edilmiş olan hanlardan,  Sulu Han’da Üsküp Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ikamet ederken, Kapan Han’da bir restoran hizmet vermekte. Ama üçünün de içine girip gezebilir, fotoğraf çekebilirsiniz.

Camileri görün.

üsküp'te ne yapılır üsküp Mustafa Paşa Camii

Üsküp’te Eski Şehir’de bugün hala ayakta olan, dönemin vezir ya da lalaları tarafından yaptırılmış Murat Paşa, Mustafa Paşa, İshak Bey camileri bulunmakta. Son yıllarda TİKA tarafından restorasyonu da sağlanmış camilerin. Ayrıca Avrupa’daki tek Selçuklu Camii olan uskup-hanlari ile, piramit şeklindeki kubbesiyle dikkat çeken uskup-hanlari ziyaret edilmesi gerekenler arasında.

Eski Tren Garı’na uğrayın.

üsküp'te ne yapılır üsküp eski tren garı

Günümüzde Üsküp Şehir Müzesi olarak hizmet veren eski tren garı aslında pek de eski bir bina sayılmaz. 1938-1940 yılları arasında inşa edilen bu bina, 1963 yılında olan depremde büyük hasar görmüştür. Ön cephesinde bulunan saat, depremin olduğu 05:17 de durmuştur. Şehrin %80’inin yıkıldığı, 2000’den fazla insanın öldüğü bu üzücü hadise sonrası duran saat, o günün ve depremde ölenlerin anısına öyle, durduğu saatte muhafaza edilmektedir. Tren Garı ise 1970 yılında kalıcı ve geçici sergiler için Üsküp Şehir Müzesi’ne dönüştürülmüştür.

Üsküp Civarı Yapılacak Şeyler

Matka Kanyonu’nu görün.

matka üsküp

Üsküp’e 15 km uzaklıkta bulunan Matka, kilise, kale ve manastır kalıntılarının da bulunduğu bir Orta Çağ kasabası ve onu çevreleyen eşsiz bir doğa aslında.

Matka Kanyonu üsküp

Yaklaşık 5000 Hektarlık bir alanı kapsayan Matka Kanyonu, onlarca mağara ve pek çok endemik bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Yapılan son çalışmalar, bu bölgenin buzul çağının en önemli yaşam merkezlerinden olduğunu göstermektedir.  Yetmişten fazla endemik kelebek türüne de burada rastlamak mümkündür.

Mavrovo Gölü’nde yüzün.

lake üsküp

Üsküp’ten yaklaşık 100 km uzakta olan Mavrova Gölü ve Ulusal Parkı , yaz ayları boyunca, yüzme, balık avlama gibi rekreasyon hizmetleri veriyor. Eğer mevsim ve hava koşulları müsaitse, burada yüzmek ilginç bir deneyim olacaktır, benden söylemesi.

St Nicholas Mavrovo makedonya

Civar şehirlerden yerli yabancı pek çok sayıda turist çeken Mavrova Ulusal Parkı içindeki kanyonlar, karlı tepeler, minik göller ve dereler ile sizi alıp masal diyarına götürüyor. Gölün hemen kıyısında bulunan, 1853 yılında inşa edilmiş St. Nikolas Kilisesi ve içerisindeki freskler de görmeye ve fotoğraflamaya değer.

Üzüm bağlarını ziyaret edin.

üsküp'te yapılacak şeyler organic grape

Ülkenin iki büyük şarap üreticisi, Kavadarsi bölgesindeki bağlarını turizime açmış bulunuyorlar. Popova Kula ve Tikvesh markalarının üzüm bağlarını gezebilir, müsaade edilen yerlerde üzüm toplayabilir,  ikram edilen nefis yemeklerin tadına bakabilir, isterseniz şarap degustasyonlarına katılabilir ve hatta Popova Kula’nın bağların içine kurulmuş butik otelinde bir gece konaklayabilirsiniz bile.

Şehir içinde yapmayı planladığınız her şeyi yapıp bitirdiyseniz ve hala vaktiniz varsa, ya da gitmeden ayırdıysanız o vakti yapılabilecek en keyifli şey, araba kiralayıp köy köy gezmek.  Üsküp şehrine yakın olmayan sayacağım üç köy, hem doğal güzellikleriyle hem de hala yaşattıkları kültürleriyle gözünüzü gönlünüzü açacak.

Bistra dağları üzerinden yer alan Galichnik, bölgenin en eski ve büyük dağ köylerinden biri olmasının yanında, özenle korudukları yerel mimarisi ile de dikkat çekiyor. Yaygın olarak sürdürülen hayvancılık sayesinden nefis Kashkaval peyniri yapıyorlar. Köyün bir diğer ünü ise temmuz ayında, St. Patrick Günü‘nde yapılan Galichnik Düğünü. Üç gün süren bu düğünden köyün erkekleri, hayatın zorluklarını yenmeyi sembolize eden, “Teškoto” denen yerel bir dans yaparlar.

Lazarapole ise yine Bistra Dağları üzerinde, 1350 metre yüksekte bulunan bir başka Makedon köyü. Bu yükseklik sizi yanıltmasın Akdeniz İklimi etkisi altında olan bu köyün iklimi ılıman. Yılda 2000 saatten fazla güneşlenen bu köyde 400 hane yaşıyor. Balkanların en temiz havası burada.

üsküp yapmadan dönme Lazaropole
Lazaropole

Tavsiye edeceğim üçüncü köy ise, Mariovo. Türklerin de rol aldığı bazı hikayelerle de ünlü olan bu doğa harikası köyde, lokal mimarinin ve eşsiz doğanın keyfini sürebilirsiniz. Ayrıca Gradeshka Nehri üzerine kurulmuş olan, ünlü taş köprüden kalanları da görebilirsiniz.

Mariovo üsküp
Mariovo

Üsküp seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer bilgileri Üsküp gezi rehberi, Üsküp’te nerede kalınır?Üsküp gezilecek yerler ve Üsküp ulaşım rehberi başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Avatar
okur yazar,gezer dolaşır

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın