Valencia gezilecek yerler

Katalonya‘nın en beğenilen şehirlerinden Valencia; bütünüyle Akdenizli insanı, portakal bahçeleri ve dünyaya nam salmış festivallerinin yanı sıra fütüristik mimarisiyle büyülüyor.​ Valencia denilince ilk akla gelen La Liga’da devleşen futbol takımı olsa da Valencia gezilecek yerler listesinin kalabalıklığı tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinin hiç de azımsanmaması gerektiğini gösteriyor. Tabi bu konuda kentin ev sahipliği yaptığı farklı kültürlere ve 15 ile 16. yüzyıllarda Akdeniz kıyılarındaki en zengin ticaret merkezi olmasına teşekkür etmemiz gerekiyor.

Valencia; Katalonya bölgesinde yer alan Comunidad Valenciana özerk bölgesinin başkenti. Her ne kadar bağlı olduğu İspanya gibi resmi dil İspanyolca olsa da yerli halk 2. resmi dil olarak Valencianaca adı verilen bir dili konuşmayı tercih ediyor.

Bu arada Katalanca’ya fazlasıyla benzeyen bu dil resmi kayıtlarda Katalanca’nin güney aksanı olarak geçse bile Valencia halkı bunun bir dil olduğu konusunda ısrarcı.

Romalılar tarafından kurulan kentin adı Latince güç anlamına gelen Valentina kelimesinden geliyor. Akdeniz kıyısında yer alan kent Romalıların yanı sıra Vizigotlar, Berberiler, Endülüs Arapları ve Aragonlara ev sahipliği yaptı.

Sanatla bezenmiş daracık sokaklarının her bir köşesinde barındırdığı kültürel şölenden izler görmeniz mümkün. Roma döneminden kalan ihtişamlı eserlerden çağdaş mimarinin en güzel örneklerine kadar farklı birçok mimari güzellikle de karşılaşmaya hazır olun.

Valencia gezilecek yerler yazısında neler var?

Valencia Gezilecek Yerler Listesi

Farklı zevklere sahip insanların ortak noktada buluşmalarını sağlayan çok renkli bir şehir Valencia. Tarihin tanıklık ettiği her dönemine ait önemli eserleri, sunduğu Katalan ve Akdeniz mutfağının enfes lezzetleri, doğa özlemini gideren natural parkları, sabahın ilk ışıklarına kadar süren hareketli gece hayatı ve zengin müzeleriyle Valencia’da size hitap birçok etkinlik bulabilirsiniz.

Eski kenti tümüyle yürüyerek gezebilir, ulaşım için zengin otobüs ve metro ağından tüm gün boyunca yararlanabilirsiniz.

Bu arada Valencia’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Valensiya’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Valencia Cathedral

Valencia gezilecek yerler Valencia Cathedral

Plaza de la Virgin Meydanı’nda yer alan Valencia Cathedral (Catedral de Santa María de Valencia); ilk olarak 13. yüzyılda Endülüslü Araplar tarafından bir cami olarak inşa edilmiş.

İnşa edilmesinden kısa bir süre sonra Hristiyanlarca şehir ele geçirilince katedral olarak kullanılmaya başlanmış. Eski şehir bölgesi içindeki en önemli yapılardan biri olan katedral 16. yüzyılda yangın sebebiyle büyük oranda zarar görmesi ve üç farklı dönemde büyütülerek geliştirilmesi nedeniyle eşine az rastlanır özellikte bir mimari zenginlik sunuyor.

Dış mimarisi gotik, barok ve neo-klasik dönemden izler taşıyor. Valencia gezilecek yerler listenizin ilk sırasına bu yapıyı mutlaka ekleyin.

2. City of Arts and Sciences

Valencia gezilecek yerler City of Arts and Sciences

Günümüzde modern mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen City of Arts and Sciences (Bilim ve Sanat Şehri); altı adet devasa yapının birleşiminden oluşuyor.

1996 yılında Valencialı mimar Santiago Calatrava tarafından planlanan bilim ve sanat merkezi; Palau De Les Arts Reina Sofia (opera binası), Hemisferic (IMAX sinema salonu), Agora (farklı etkinliklerin yapıldığı bir merkez), Umbracle (botanik park) ve Oceanografic (Avrupa’nın en büyük akvaryumu) adı verilen altı farklı yapıyı bir araya getiriyor.

3. Llotja de la Seda La Lonja

Valencia Llotja de la Seda La Lonja

UNESCO tarafından koruma altına alınan Llotja de la Seda La Lonja; geç dönem gotik mimarinin başyapıtları arasında sayılıyor. 1482 ile 1548 yılları arasında inşa edilen yapı ipek borsası binası olarak kullanılmış.

Valencia’nın altın çağı olarak kabul edilen Ortaçağ kalelerine benzerliğiyle dikkat çeken mimari şaheser dönemim en önemli mimarlarından Pere Compte‘nin eseri. Özellikle çok sayıdaki spiral sütundan oluşan sözleşme odası ile dikkat çeken yapı ana kule, Consulado del Mar ve portakal bahçesinden oluşuyor.

4. Mercado Central

Valencia Mercado Central

Valencia’nin en büyük kapalı pazarı olan Mercado Central (Central Market); 1914 yılında inşa edilmiş. Valencia stili mozaiklerle süslü bu yerel markette sebze, meyve, et ve balık ürünleri başta olmak üzere birçok lezzeti bulabilirsiniz.

Alışveriş yapmayacak bile olsanız bu pazarı Valencia gezilecek yerler listenize ekleyip halkın gündelik alışveriş alışkanlıklarını gözlemleyebilirsiniz.

5. Turia Bahçeleri

Valencia Turia Bahçeleri

City of Arts and Sciences‘in hemen yanında yer alan Jardins del Turia (Turia Bahçeleri) Valencia’nin yaşadığı büyük felaketlerin bir cennete dönüşmesi esasında. Turuel, Cuenca ve Valencia bölgelerinden geçerek Akdeniz’e dökülen Turia Nehri tarihinde defalarca kere taşmasına rağmen 1975 yılında 81 kişinin öldüğü büyük bir felakete sebep olmuş.

5800‘ün üzerinde evin yıkılması ile birlikte Valencia’ya ciddi oranda maddi zarar da veren bu afetten sonra İspanya hükumeti böyle bir durumun tekrar yaşanmaması adına nehrin geçtiği güzergahı değiştirmeye karar vermiş.

Nehrin eskiden aktığı bölüm ise günümüzde insanların bisiklete binebileceği, yürüyüş yapabilecekleri ve dinlenebilecekleri büyük bir park haline getirilmiş. Birçok farklı ağaç türünü görebileceğiniz Turia Bahçeleri; Valencia’nin orta yerinde yemyeşil bir vaha gibi görünüyor.

6. Bioparc Valencia

Valencia gezilecek yerler Bioparc

Yenilikçi hayvanat bahçeleri arasında yer alan Bioparc Valencia; hayvanların kendi doğal ortamlarında hissedebilecekleri bir alan tanıyor. Ziyaretçiler ise neredeyse görünmez olan duvarlar arkasından hayvanları rahatsız etmeden görebilme şansı veriyor.

Afrika’nın minik bir yansımasını sunan bu parkta sırtlanlardan zürafalara kadar pek çok farklı hayvanı yakından tanıyabilirsiniz.

7. Palace of the Marques de Dos Aguas

Valencia Palace of the Marques de Dos Aguas

15. yüzyılın sonunda yapımına başlanan bütünüyle 1740 yılında biten Palace of the Marques de Dos Aguas; Rococo mimarisinin en güzel örnekleri arasında yer alıyor. İlk yapıldığı senelerde ağırlıklı olarak gotik mimariden etkilenen yapı; yaklaşık iki asır süren inşası sonrasında barok stilinden büyük ölçüde etkilenmiş.

1954 yılında Gonzalez Marti tarafından satın alınan köşk günümüzde ağırlıkla seramik objelerin sergilendiği bir müze olarak görev yapıyor.

8. Torres de Serranos

Valencia gezilecek yerler Torres de Serranos

12 adet kapıdan oluşan Torres de Serranos (Ancient Town Gate) Ortaçağ’dan günümüze dek herhangi bir hasar almadan gelmeyi başaran ender eserler arasında yer alıyor.

Kule görüntüsünde olan 12 adet kapının temel görevi şehri herhangi bir kuşatmadan korumak olsa da tarihte de genel olarak kutlamalar için kullanılmış. Günümüzde de kısmen bu gelenek devam ettiriyor. Birçok festivale ev sahipliği yapan kentte çoğu kutlamaya başlangıç yeri olarak Torres de Serranos gösteriliyor.

9. Barrio del Carmen

Valencia Barrio del Carmen

Valencia’nin oldukça iyi korunmuş tarihi şehir bölgesi olan Barrio del Carmen Plaza de la Virgin ana meydanı etrafında genişliyor. Yürüyerek gezebileceğiniz bu bölgede çok sayıda kilise ve müze de yer alıyor. Ana meydanda yer alan Turia Çeşmesi’nin akşam ışıklandırması özellikle kaçırmamanız gereken ayrıntılar arasında yer alıyor.

Tarihi çehresi ve Arnavut kaldırımlarıyla oldukça romantik bir görünüm çiziyor. İçerisinde yer alan birçok tarihi bina günümüzde otel, restoran ve kafe olarak hizmet veriyor. Kısaca burayı sadece gezilip görülecek bir yermiş gibi değil konaklanacak, oturulacak kısacası içinde zaman geçirilecek bir yer olarak görebilirsiniz.

10. L’Oceanogràfic

Valencia L'Oceanogràfic

City of Arts an Sciences‘in içerisinde yer alan L’Oceanogràfic; içerisinde farklı özelliklerdeki deniz habitatlarının sergilendiği devasa bir akvaryum. Avrupa’nın en büyüğü olma özelliği gösteren yapı içerisinde balık, memeli, kuş, sürüngen ve omurgasızlardan oluşan 500 farklı türde 45.000 hayvan sergileniyor.

Köpekbalığı, penguen, yunus, deniz aslanı, balina ve mors görebileceğiniz canlı türlerinin sadece küçük bir kısmını oluşturuyor. Özellikle çocuklu aileler burayı Valencia gezilecek yerler listelerine ekleyip eğlenceli vakit geçirebilirler.

11. Malvarrosa Beach

Valencia Malvarrosa Beach

Mavi bayraklı olan Malvarrosa Beach; Alboraya ve Acequia de La Cadena arasında kalan kusursuz bir şehir plajı olma özelliği gösteriyor. İnce kumdan oluşan plaj yaklaşık bir kilometre kadar uzunluğa sahip.

12. Torres de Quart

Valencia Torres de Quart

Torres de Quart; 14. yüzyıldan kalan eski Hristiyan duvar inşa örneklerinden biri. Yapının dış kısmı Fransız bombardımanı esnasında gördüğü hasarı üzerinde barındırıyor. Yapı yüzyıllardan beri askeri hapishaneden kadınlar hapishanesine kadar farklı amaçlarla kullanılmış.

13. The Albufera Natural Park

Valencia görülecek yerler Albufera Gölü

İber Yarımadası’nda yer alan Albufera Gölü (The Albufera Natural Park); İspanya’nin en önemli sulak alanlarından biri. Nadir kuş türlerini barındıran bu bölge şehrin 12 km güneyinde yer alıyor.

Gölün yakınlarında yer alan El Palmar Köyü geleneksel olarak gölde pirinç yetiştirerek ve balık avlayarak geçiniyor. Bölgenin oldukça meşhur olan Paella isimli sarı pirinci gölün sularında yetiştiriliyor. Doğa ile iç içe birkaç saat geçirmek, Katalan mutfağından lezzetli örnekler tatmak  için Albufera Gölü’nü es geçmeyin.

14. Museu de Belles Arts de València

Valencia gezilecek yerler Güzel Sanatlar Müzesi

1913 yılında kurulan Musueu de Belles Arts de Valencia (Güzel Sanatlar Müzesi); 14 ile 17. yüzyıllar arasında 2000‘in üzerinde çalışmaya ev sahipliği yapıyor. İtalyan Rönesansı’nın önemli isimlerinden Pinturicchio ve Giovanni Battista Piranesi başta olmak üzere pek çok İtalyan sanatçının eserlerini görebilirsiniz.

15. Calle Colón

Valencia Calle Colón

1914 yılında Francisco de Mora y Berenguer tarafından inşa edilen Calle Colon; şehrin en yenilikçi mimari örnekleri arasında sayılıyor. İçeri doğru açılan yuvarlak alan akla klasik pazar yerlerini getiriyor. Gaudi’yi anımsatan çok renkli Valencialı havası ile şehrin buluşma merkezleri arasında yer alıyor.

Valencia’da Gezilecek Diğer Yerler

Valencia gezilecek yerler listesinin ilk sıralarına eklemeniz gereken yerleri yukarıda paylaştım. Bunlar dışında Valencia’da yeterli zamanı olan gezginler şu noktaları da listelerine ekleyebilirler;

 • Church of San Nicolás
 • Plaza de Ayuntamiento
 • Plaza Toros de Valencia
 • Colegio del Patriarca
 • Iglesia de Santo Tomás y San Felipe Neri
 • Institut Valencià d’Art Modern
 • Lladro Porcelain Museum and Factory
 • Museo de Enterologica
 • Museo de las Ciencias Principe Felipe
 • Museo Del Patriarca
 • Museo del Prehistoria
 • Plaza de la Reina
 • Plaza del Ayuntamiento

Valencia’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Valencia‘da 700’ün üzerinde otel var. Konaklama yapacağınız otelinizi internetin en çok tercih edilen rezervasyon sitelerinin başında gelen booking.com üzerinden seçebilirsiniz. Buradan seçim yapacağınız otel ve konaklama tipine göre otel ödemenizi tesise vardığında yapabilir, eğer seyahat planlarınızda bir değişiklik olursa da rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar hiçbir ücret ödemeden iptal edebilirsiniz. Valencia’da yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Otel tavsiyesi olarak da 3 yıldızlı Catalonia Excelsior adlı tesisi önerebilirim. Bu tesis şehirdeki en yüksek ziyaretçi değerlendirme puanlarından birine sahip.

Şehirde konaklama yapılabilecek tüm bölgeler hakkında detaylı bilgiler ve diğer tüm otel tavsiyelerimizi Valensiya’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Valencia'da nerede kalınır
3 yıldızlı Catalonia Excelsior, Valencia’da konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden bir tanesi.

Özetle Valencia gezilecek yerler yazısında şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım. Umarım bu yazı Valencia seyahatiniz öncesinde sizler için faydalı bir kaynak olur. Şimdiden iyi eğlenceler!

1 Yorum

 1. Mrb lar bu yaz tatilinde İspanya’ya gitmeye niyetimiz var. Valencia için gezilecek yerler listesinde bilet ücretlerinden filan bahsetmemişsiniz ücretsiz mi yazdığınız yerler acaba? İspanya gezisi için çok güzel bi yazı oluşturmuşsunuz çok teşekkürler emeğinize sağlık…☺️

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın