Van Gogh Müzesi hakkında bilgi ve fotoğraflar

Bir Dahinin Gelişimine Tanıklık Edin: Van Gogh Müzesi

Amsterdam‘daki turistik atraksiyonlar ve müzeler arasında belki de en çok ilgi çeken yerlerden biri çılgın dahi Vincent Van Gogh’a adamış olan Van Gogh Müzesi diyebilirim.

30’lu yaşlarından sonra başladığı resim sanatına 900’ün üzerinde eser veren ancak hayattayken sadece tek bir resmini satabilen ünlü ustanın resimleri, taslak çizimleri ve kardeşi Theo Van Gogh’a yazdığı yüzlerce mektubun sergilendiği, bunlar yanında döneminde etkilendiği veya kendisinden etkilenen ressamlarının eserlerinin de bulunduğu Van Gogh Müzesi Amsterdam tur programınızda mutlaka olması gereken yerlerden biri.

Ortalama 2–3 saatte gezilebilecek müzenin ana koleksiyonu Van Gogh’un 200 civarında resmi ve 500 kadar taslak çizimlerine ayrılmış.

Diğer ressamların eserlerinin sergilendiği bölüm yanında bir de zaman zaman müzenin koleksiyonunda yer alan ancak sürekli gösterilmeyen eserlerin çeşitli temalar altında sergilendiği dönemsel sergiler de yer alıyor. Ünlü sanatçı ve müzeye dair daha detaylı bilgilere ise zaman kaybetmeden geçelim isterseniz.

 

Van Gogh Müzesi Hakkında Bilgiler

Van Gogh Museum
Amsterdam Madame Tussauds Müzesi’nde sergilenen Vincent van Gogh Balmumu Heykeli

1853 doğumlu ünlü ressamın eserlerinin tarih sırasına göre sergilendiği müzede sanatçının hayatının farklı dönemlerinde yaşadıklarından ve başından geçen trajik olaylardan nasıl etkilendiği de -bu sıralamadan kaynaklanıyor muhtemelen- eserlerinde açıkça görülebiliyor.

Bodrumu da dahil olmak üzere 5 katlı ana bina ve yan binası sanatçıya dair eserlerle dolu. Ana binanın tasarımı Mimar Gerrit Rietveld’e, geçici sergilerin yapıldığı ek binanın tasarımı ise Mimar Kisho Kurokawa’ya ait.

Ünlü ressamın kardeşi aynı zamanda da bir sanat simsarı olan Theo Van Gogh tarafından bir araya getirilen ve bugün milyonların ziyaretine açılan eserler aynı zamanda sanatçının hayatına da bir ışık tutuyor.

Van Gogh Müzesi Tarihi

Van Gogh Museum tarihi

Van Gogh Müzesi tarihi doğal olarak ressam Vincent Van Gogh’un hayatı ile başlıyor. Hollanda’nın Brabant Bölgesi’nde bir köyde doğan ve hayatının ilk yıllarında papaz yardımcılığı, dil öğretmenliği ve resim galerilerinde satış elamanlığı gibi çeşitli işler yapan ressam –belki de epilepsi hastalığından ötürü- dengesiz davranışlar sergilediği için bu işlerin hiçbirinde tutanamayarak 30 yaşından sonra resme başlıyor.

Ancak isyankar ruh hali resimlerini de etkiliyor ve dönemin popüler kültürünün aksine karamsar resimlerle sanat hayatına başlıyor. Sonraki yıllarda ağabeyi Theo’nun desteğiyle aldığı resim eğitimleri ile renkleri seven ve kullanmaya başlayan ünlü ustanın aslında öyle ya da böyle tüm resimleri biraz hüzün, biraz kasvet içeriyor.

Van Gogh Müzesi sergilenen eserler

Resimlerinde Çağdaş Sanat’ı başlatan Van Gogh 37 yıllık hayatının son dönemlerinde yaptığı başarılı eserlerle, ancak maalesef 1890 yılındaki intiharından sonra, değeri anlaşılan ressamlardan.

1973 yılında açılan Van Gogh Müzesi ise sanatçının eserlerine çok geniş kapsamlı olarak yer vermesinin yanında yaşadığı dönemin sanat hayatına da ışık tutması açısından son derece ilgi çekici bir müze.

Van Gogh Müzesi Bölümleri

Van Gogh Müzesi ana bina ve ek bina olmak üzere iki yapıdan oluşuyor demiştim. 4 katlı olan ana binanın her katı farklı bir amaca hizmet ediyor.

Giriş kat ve 3. Katta; Van Gogh’ın çağdaşı ressamların eserleri sergileniyor. Burada resimleri sergilenen sanatçılar arasında Claude Monet, Edouard Manet, Renoir, Rodin ve Delacroix gibi ustalar yer alıyor.

Van Gogh Museum Amsterdam bilgiler

1.Katta; Vincent Van Gogh’un yapılış tarihi ve yapıldığı yere göre sınıflandırılmış eserleri mevcut. İşte ressamın hayatı üzerinde içinde bulunduğu çalkantılı duygu durumlarını da tam olarak burada gözlemleyebilirsiniz.

2. Katta; Ünlü ustanın çizimleri ve taslaklarıyla birlikte itinayla muhafaza edilmesi gereken çalışmaların korunduğu bir bölüm yer alıyor.

Ek Binada ise; farklı dönemlerde Van Gogh’un veya başka sanatçıların eserlerinden oluşan geçici sergiler yer alıyor. Burada özel bir sergiyi ziyaret edip edemeyeceğiniz müzeye gitme tarihinize bağlı.

Van Gogh Müzesi’nde Yer Alan En Önemli Eserler Hakkında

Van Gogh Museum Van Gogh Portresi
Van Gogh kendi portresi, Van Gogh Müzesi, Amsterdam

Sanatçının 1883 yılından 1890 yılındaki trajik ölümüne kadarki zaman dilimi içerisinde sanatının nasıl geliştiğini, nereden nereye geldiğini gösteren resimlerinin şüphesiz her biri çok değerli.

Ancak içlerinde bazıları var ki renkleri kullanışındaki ustalığı, o dönemde yaşadığı olayların belirgin etkisi veya yeni bir tekniği ustaca uygulaması gibi farklı özelliklerinden dolayı öne çıkıyor. Müzede görmeden ayrılmamanız gereken bu eserler ise;

Van Gogh Müzesi Günebakan
 • Usta renk kullanımıyla “Günebakanlı Vazo” isimli natürmortu,
 • Fakir köylüleri resmettiği “Patates Yiyenler“,
 • Kendine özgü bir teknikle oluşturduğu “Les Saintes Maries de la Mer’de Plajda Balıkçı Tekneleri“,
 • Ustalığın sadelikten geldiğini gösteren “Arles’deki Yatak Odası
 • Ve kendi otoportreleri.
Van Gogh Museum Patates Yiyenler
Patates Yiyenler, Van Gogh Müzesi

Bunun yanında Monet’nin “Prens Hendrikkade ve Kromme Waal Manzarası“, Breton’un “Çapalı Genç Köylü Kızı“, Gaugin’in “Sefiller” isimli otoportresi, Jan Sluijters’in “Kucaklaşan İki Kadın” isimli eserleri de ünlü ressamın çağdaşlarının eserleri arasındaki mutlaka görülmesi gerekenlerden.

Van Gogh Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Van Gogh Müzesi konum bilgisi

Museumplein (Müze Meydanı)’nda bulunan Van Gogh Müzesi, Stedelijk Müzesi ve Rijksmuseum ile çok yakın bir konumda.

Açık adresi Museumplein 6, 1071 DJ Amsterdam olan Van Gogh Müzesi’ne Amsterdam Tren İstasyonu’ndan yürüyerek 15–20 dakikada ulaşabilirsiniz. Herhangi bir yerde toplu ulaşımla gitmek isteyenler içinse;

 • Tramvay no: 2 ile Nieuw Sloten veya Van Baerlastraat İstasyonları,
 • Tramvay no: 5 ile Amstelveen Binnenhof veya Van Baerlastraat İstasyonları,
 • Tramvay no: 12 ile Museumplein İstasyonu,
 • Otobüs no: 347 ile Uithoorn yönünde, Rijksmuseum veya Museumplein Durakları,
 • Otobüs no: 357 ile Kudelstaart yönünde, Rijksmuseum veya Museumplein Durakları.

Van Gogh Müzesi Güncel Giriş Ücretleri

Van Gogh Müzesi nerede ve nasıl gidilir

Van Gogh Müzesi giriş biletlerini isterseniz internetten isterseniz müze gişesinden alabiliyorsunuz ancak dönemsel olarak gişeden satış işlemleri durdurulabiliyor. O yüzden seyahat tarihiniz belli olduğunda adresinden kontrol etmekte fayda var.

Giriş ücretleri yetişkinler için 19 Euro, 18 yaşından küçükler içinse ücretsiz. Ayrıca I Amsterdam Card ile her yaştan ziyaretçiye de ücretsiz giriş hakkı var.

 

Van Gogh Müzesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Van Gogh Müzesi ziyaretleri mevsimsel olarak değişkenlik gösteriyor. Ancak ziyaret saatlerini yazmadan önce müzeyi ilk açıldığı saatlerde veya kapanmasına birkaç saat kala gezerseniz, daha az kalabalık olacağı için daha çok keyif alabileceğinizi söylemek isterim. Ziyaret saatlerine gelecek olursak;

Van Gogh Museum ziyaret gün ve saatleri

Kış aylarında hafta içi 18:00 civarında kapanırken, Cuma günleri daha geç, Yaz aylarında ise hafta içi 19:00 civarında kapanırken Cuma günleri 21:00’de kapanıyor. Açılış saatleri ise hep sabah 09:00.

Amsterdam’la ilgili ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri Amsterdam gezi rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Gezip görülecek yerler için Amsterdam gezilecek yerler, konaklama ve otel tavsiyeleri içinse Amsterdam’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Booking.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 thoughts on “Bir Dahinin Gelişimine Tanıklık Edin: Van Gogh Müzesi”

 1. İyi yazı! Göz sorunu olan varsa buraya gidin ve tüm bilgileri kontrol edin ve gözlerinizi test edin. Harika bilgiler paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

 2. Babası gibi rahip olmak istemesine rağmen girdiği sınavların hiçbirinde başarılı olamamış ve yolunu kaybetmiş bir şekilde oradan oraya savrulmuş. Pek çok yer gezen, zaman zaman akrabalarının zaman zaman ailesinin yanında kalan Van Gogh, uzun süre kötü şartlar altında yaşamış. Alkol ve sigara kullanımı arttırması ile hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı bozulmuş. Onu hiçbir zaman bırakmayan tek yoldaşı ise kardeşi Theo olmuş. Gerçekten çok büyük zorluklardan geçmiş. Büyük başarılara da imza atmış. Bu içerikte okumuştum: https://paratic.com/vincent-van-gogh-kimdir/

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top