Van Gogh Müzesi Amsterdam

Van Gogh Müzesi, Amsterdam başta olmak üzere dünyanın en önemli müzelerinden biridir. Şehrin en çok ziyaretçi çeken müzelerinden olan Van Gogh Müzesi, De Stijl mimarlarından Gerrit Rietveld’in planına dayanılarak inşa edilmiş ve 1973 yılında ziyarete açılmıştır.

Dünyanın en kapsamlı Van Gogh (1853-1890) koleksiyonu, sanatçının kardeşi Theo tarafından düzenlenmiş olup bu müzede sergilenmektedir. Müzede; Van Gogh’un 200’den fazla resmi, 500’den fazla çizimi, çoğu kardeşi Theo’ya yazılmış yüzlerce mektubu, Japon baskıları ve tümü kalıcı olarak sergilenmese de, çağdaş sanatçıların resimleri sergilenir.

Eğer Amsterdam'da kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Amsterdam'da nerede kalınır? başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yazı boyunca son Amsterdam seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 3★ Hotel ibis Amsterdam Centree başta olmak üzere  3★ RHO Hotel, 4★ Hotel Estheréa, 5★ NH Collection Amsterdam Grand Hotel Krasnapolsky gibi şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Müzede toplam dört kat bulunur ve ayrıca bir ek bina da vardır. Van Gogh’un önemli eserlerinin tümü birinci katta, kronolojik olarak sergilenmektedir. Bu kronoloji ilk yıllarının, “Patates Yiyenler” gibi karanlık, kasvetli eserleri ile başlar ve St. Remy’deki akıl hastanesinde geçirdiği yıllarda ve son olarak Auvers’deki son üç ayında yaptığı ıstıraplı resimleriyle biter.  İkinci katta Van Gogh’un yaşamı ve sanat dönemlerine ilişkin ayrıntılı bilgisayar kayıtlarına ulaşılabilen bir çalışma alanı mevcuttur. Üçüncü katta ise birçok eskizi ve birkaç daha az tanınmış eseri bulunur. Bu kat aynı zamanda konuyla ilgili geçici sergiler için – Van Gogh’un sanatsal esinleri, diğer sanatçılar üzerindeki etkileri ve kendisinin etkilendiği, ki bunlar arasında en önemlileri Gauguin ve Millet’dir – alan sağlamaktadır.

Dilerseniz müzenin hediyelik eşya satan mağazasında çeşitli kırtasiye malzemeleri, hediyelikler ve kitaplar satın alabilirsiniz.

Van Gogh Müzesi Amsterdam İç Görünüm
Van Gogh Müzesi İçi

Van Gogh Müzesi’nde Sergilenen Önemli Eserler

Müzede sergilenen eserlerin hepsi birbirinden özeldir fakat sanatçının dünyaca ünlü tanınmış bazı eserleri müzenin en ilgi çekenleri arasında yer alır.

Arles’teki Yatak Odası (1888): Sanatçı bu çalışmasında, Arles’teki sarı evde, ev yaşamına uyum sağlama konusunda gösterdiği başarıyı kutlamıştır.

Van Gogh Müzesi Arles’deki Yatak Odası
Arles’deki Yatak Odası

Günebakan Vazo (1888): Bu eser, sanatçının Arles’teki sarı ev için hazırladığı natürmort serisinden bir parçadır. Baskın sarı ve turuncu renkler, parlak açık ve mor fırça darbeleri ile zıtlık oluşturur.

Van Gogh Müzesi Günebakan Vazo
Günebakan Vazo

Buğday Tarlasındaki Kargalar (1890): Van Gogh’un son eserlerinden biri olan bu resimdeki tehditkâr kargalar ve yeğin gökyüzü, sanatçının zihinsel ıstırabını yansıtır.

Patates Yiyenler (1885): Sanatçının ilk büyük komposizyonudur. Köylüleri, abartmadan, gerçekçi bir biçimde resmetmek isteyen sanatçı, umduğu başarıyı kazanamamıştır.

Van Gogh Müzesi Patates Yiyenler
Patates Yiyenler

Yağmurdaki Köprü: Sanatçının Japon sanatına, özellikle de Utagawa Hiroshige duyduğu ilginin göstergesidir.

Kendi Portresi: 1887 yılında yaptığı bu resim, oto portrelerinin sonuncusu ve en başarılısıdır. Sanatçının özgün Pointilizm yorumu açığa çıkar.

Van Gogh Müzesi Kendi Portresi
Van Gogh – Kendi Portresi

Bunlar dışında Van Gogh Müzesi’nde birçok önemli eser sergilenmektedir. Eğer müze ve sanat galerileri vazgeçilmezleriniz arasındaysa müzeyi mutlaka Amsterdam gezilecek yerler listenize ekleyin.

Van Gogh Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Paulus Potterstraat 7, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım: Museumplein (Gabriel Metsustraat) 16, 24; Van Baerstraat (2, 5)
  • Ziyaret Bilgileri: Her gün 10.00-18.00 (Cuma 10.00-22.00).
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücreti 14€
  • Web: www.vangoghmuseum.com
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

  1. Babası gibi rahip olmak istemesine rağmen girdiği sınavların hiçbirinde başarılı olamamış ve yolunu kaybetmiş bir şekilde oradan oraya savrulmuş. Pek çok yer gezen, zaman zaman akrabalarının zaman zaman ailesinin yanında kalan Van Gogh, uzun süre kötü şartlar altında yaşamış. Alkol ve sigara kullanımı arttırması ile hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı bozulmuş. Onu hiçbir zaman bırakmayan tek yoldaşı ise kardeşi Theo olmuş. Gerçekten çok büyük zorluklardan geçmiş. Büyük başarılara da imza atmış. Bu içerikte okumuştum: https://paratic.com/vincent-van-gogh-kimdir/

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın