varna gezilecek yerler

Bulgaristan‘ın Karadeniz kıyısındaki tatil şehri olan Varna; her yıl nüfusunun 4 katı kadar turist ağırlıyor. Yıllardır pek çok büyük imparatorluğun hakimiyeti altında kalmış olan şehir, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine deniz ve kültür turizmini bir arada sunuyor. Kentte 6 üniversite, Bulgaristan Askeri Denizcilik Akademisi ve Bulgaristan Bilim Merkezi’nin Gemi Hidrodinamik ve Okeloji Enstitüsü bulunuyor. Bu nedenle Varna ekonomisinde, turizmin yanı sıra eğitim ve gemi inşa faaliyetleri de önemli bir yer tutuyor. Uzatmadan Varna gezilecek yerler listemize geçelim…

Varna Gezilecek Yerler Listesi

Başkent Sofya‘dan sonra Bulgaristan’ın en büyük şehri olan Varna nüfusunun 80.000‘ini Türkler oluşturuyor. Bu sayede restoranlardaki ve otellerdeki görevlilerin birçoğuyla Türkçe anlaşmak mümkün oluyor.

Gri, siyah ve yeşil pasaport sahipleri için vize şartı aranmazken bordo pasaport sahiplerinin Bulgaristan’a gidebilmek için vize alması gerekiyor.

Varna’ya İstanbul‘dan hava yolu ile veya İstanbul, İzmir, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne ve Bursa’dan hareket edilen otobüslerle ulaşım sağlanabiliyor. Yolculuk uçakla 1 saat, otobüsle İstanbul üzerinden yaklaşık 9 saat sürüyor.

Şahsi aracıyla İstanbul’dan yola çıkanlarsa 6 saat gibi bir sürede Varna’ya ulaşabiliyor. Varna’daki pek çok alışveriş merkezi ve restoran yalnızca nakit ödeme kabul ediyor. Bu nedenle Varna’da birçok döviz bürosu buluyor. Türk lirası veya Euro, döviz bürolarında yerel para birimi olan Levaya dönüştürülebiliyor.

Bu arada Varna’da konaklama konusunda bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Varna’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Varna Arkeoloji Müzesi

Bulgar mimar Petko Momchilov tarafından tasarlanmış, 1901 yılında ziyarete açılmış olan Varna Arkeoloji Müzesi‘nde (Varna Archaelogical Museum) 100 binden fazla tarihi eser sergileniyor.

Üç katlı müzede, Varna çevresinden ve Bulgaristan’ın çeşitli noktalarından çıkarılan arkeolojik buluntular yer alıyor. Şehir merkezindeki müzeye oteller bölgesinden yürüyerek veya taksiyle ulaşılabiliyor.

2. Altın Kumlar (Zlatni Pyasatsi)

varna gezilecek yerler Golden Sands

Yaz turizminin gözde rotalarından biri olan Altın Kumlar (Golden Sands (Zlatni Pyasatsi), Bulgaristan’ın en ünlü tatil bölgesi olarak biliniyor.

İnce kumlu tertemiz plajları, ormanın yeşilinin denizin maviliğine karıştığı büyüleyici manzarasıyla turistlerin uğrak noktası haline gelen Altın Kumlar’da pek çok otel ve pansiyon bulunuyor. Beldeye ulaşmak için Varna merkezinden hareket eden trenler veya otobüsler kullanılabiliyor.

3. Deniz Parkı

varna Deniz Parkı

1878 yılından bu yana Astronomik Gözlemevi, akvaryum ve müze olarak kullanılan Deniz Parkı (Sea Park) sahil şeridinde yer alıyor. Şehrin en büyük parkı olan Sea Park‘taki gözlemevinde gözlem seansları düzenleniyor. Ayrıca park bünyesinde kaplıca, Doğa Tarihi Müzesi, Ulusal Denizcilik Müzesi ve Yunus Akvaryumu bulunuyor.

4. Roma Hamamları

varna gezilecek yerler Roma Hamamları

Roma dönemindeki adı Odessos olan Varna’da eski çağlardaki günlük yaşantıya ışık tutan antik kent içinde Roma Hamamları (Roman Baths) yer alıyor.

Geçen yıllara ve şehrin gördüğü savaşlara rağmen oldukça iyi korunmuş durumda olan antik hamamlar 7000 metrekarelik bir yerleşke içinde bulunuyor. Yerleşkede MS II-III ve MS IX-X. yüzyıllara ait kalıntılar gezilebiliyor.

5. Denizcilik Müzesi

varna gezilecek yerler Denizcilik Müzesi

1923 yılında Deniz Harp Okulu kampüsünün içine kurulan Denizcilik Müzesi (Naval Museum), günümüzde Sea Park‘ta yer alıyor.

Müzede deniz silahları koleksiyonu, minyatür gemiler ve tarihi mayın tarama gemilerine ait parçalar sergileniyor. Ayrıca müzede, Balkan Savaşları sırasında Osmanlı’ya ait Hamidiye gemisini batıran Drazki Torpido Botu da bulunuyor. Bu bot, günümüze kadar korunabilmiş tek tarihi torpido botu olma özelliği taşıyor.

6. Katedral

varna gezilecek yerler Katedral

Varna’nın sembolik yapılarından biri olan Dorminition of the Mother of God Katedrali, şehir meydanında bulunuyor. 19. yüzyılda Ortodoks Hristiyanlar için bir ibadethane olarak inşa edilen katedral renkli kubbeleri, freskleri, seramikle süslenmiş zemini ve 1.5 ton ağırlığındaki devasa çanı ile dikkat çekiyor. Katedrali ziyaret etmek için herhangi bir giriş ücreti ödemek gerekmiyor.

7. Varna Yunus Akvaryumu (Dolphinarium)

varna görülecek yerler Varna Yunus Akvaryumu

Sea Park içinde yer alan Varna Yunus Akvaryumu (Dolphinarium), 1932 yılından beri deniz canlılarının barındığı Bulgaristan’ın tek akvaryumu olarak biliniyor.

Üç bölümden oluşan akvaryum binasının ilk salonunda nadir deniz canlıları, hol bölümünde tropik balıklar, ikinci salonda kabuklular ve son bölümde memeli hayvanlar bulunuyor.

8. Aladzha Manastırı

varna Aladzha Manastırı

Varna gezilecek yerler listesinde mutlaka görülmesi gereken yapılar arasında bulunan Aladzha Manastırı (Aladzha Monastery), şehir merkezine 14 km uzaklıkta Karadeniz sahilinde yer alıyor.

Manastır bünyesinde keşişlerin inzivaya çekildiği hücreler, şapeller, mezarlar, bir kilise ve yemek odası bulunuyor.

9. Retro Müzesi

varna Retro Müzesi

Antika otomobillerin ve eski eşyaların sergilendiği Retro Müzesi (Retro Museum), ziyaretçilerine 19. yüzyıl başlarına zaman yolculuğu yapma fırsatı sunuyor. Müzede yer alan antika ürünler özellikle de çocukların ilgisini cezbediyor.

10. Varna Plajı

Varna Plajı

Temiz kumu ve sakin deniziyle şehir merkezinde yüzmeye en uygun plaj olan Varna Plajı‘nda (Varna Beach) gece eğlenceleri ve çeşitli aktiviteler yapılıyor.

Sabahın ilk ışıklarına kadar hizmet veren plajın çevresindeki restoran, bar ve kafelerde manzara eşliğinde yemek yenip yerel içkiler tadılabiliyor.

11. Primorski Parkı

varna'da gezilecek yerler Primorski Parkı

Şehir içinde 1862 yılında küçük bir alana kurulmuş ve zamanla adeta ormana dönüşmüş devasa bir yeşil alan olan Primorski Parkı, keyifli doğa yürüyüşleri yapmaya olanak tanıyor. Sea Park’ın içinde bulunduğu koruluk alan, çok sayıda heykele ve anıta da ev sahipliği yapıyor.

12. Evksinograd Sarayı 

varna Evksinograd Sarayı

19. yüzyılda Viyanalı bir mimar tarafından tasarlanmış olan görkemli saray, günümüzde resmi görüşmelerin yapıldığı bir kamu binası olarak kullanılıyor.

Evksinograd Sarayı‘nda (Euxinograd palace) kabul odasında Bulgar ressamlara ait çeşitli tablolar bulunuyor. Sarayın diğer bölümlerinde ise Çin porselenleri, otantik mobilyalar, çariçenin ve çocuklarının yaşadığı döneme ait kişisel eşyalar sergileniyor.

13. Opera Binası

varna gezilecek yerler Opera Binası

Varna Opera ve Filarmonik Topluluğu bünyesinde hizmet veren Opera Binası (Opera Hall), 1947 yılından bu yana pek çok sanatçıyı müzikseverlerle buluşturuyor. Kentin orkestrası, festivallerde ve önemli günlerde bu binada konserler veriyor.

14. Tarihi Tren İstasyonu

varna Tarihi Tren İstasyonu

İlginç mimarisiyle görenleri kendisine hayran bırakan Tarihi Tren İstasyonu (Historical Train Station), şehir merkezine oldukça yakın bir konumda, sahile yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Şehir içi ulaşımın sağlandığı mini trenler, bu istasyondan hareket ediyor.

15. Nicolaus Copernicus Gözlem ve İzleme Evi

varna Nicolaus Copernicus Gözlem ve İzleme Evi

1968 yılından beri çeşitli astronomik gözlem etkinliklerine ev sahipliği yapan Nicolaus Copernicus Gözlem ve İzleme Evi (Nicolaus Copernicus Observatory and Planetarium), Sea Park bünyesinde hizmet veriyor.

Varna gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından biri olan gözlem evinde devasa teleskoplardan gökyüzünü izlemek ve bilimsel çalışmalar hakkında bilgi edinmek mümkün oluyor.

Varna’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Varna seyahatinizde konaklama için 3 yıldızlı Best Western Prima Hotel adlı tesise göz atabilirsiniz. Şehirde konaklama konusunda genel bilgileri ve tüm otel tavsiyelerimizi Varna’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Şehirde yer alan tüm otelleri incelemek içinse şu linke tıklamanız yeterli.

Varna Best Western Prima Hotel
3 yıldızlı Best Western Prima Hotel, konaklama için güzel bir seçenek.

Varna gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Bulgaristan’da keyifli vakit geçirmenizi dilerim.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın