Polonya yemekleri

Varşova’da Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Varşova’da ne yenir? Bir ülkenin yerel mutfağını büyük ölçüde coğrafyası belirler. Ne yetişir, ne avlanır, ticaret yolu geçere mi gibi sorulara verilen cevapların bir tür özeti gibidir yerel mutfak.

Varşova mutfağında da iklimin soğuk oluşu sebebiyle, hem kıymetli kalori alabilmek, enerji sağlamak için, hem de tarımı yapılan ürünlerin azlığı sebebiyle protein ağırlıklı bir beslenme yolu seçilmiş. Tarih boyunca maruz kaldığı Rus ve Tatar akınları ve komşuları Alman ve Macar mutfaklarından da lezzetler benimsemiş.

Patates, lahana ve havuç en çok kullanılan sebzeler, hatta bunların olmadığı bir tabak görmek neredeyse mümkün değil. Ekmeğin yerini patatesin aldığını söylesem abartmış olmam sanırım. Önünüze gelen her tabakta, ya püresini ya kızartmasını garnitür olarak göreceksiniz. Bir de havuç ve beyaz lahanadan yapılan salatayı.

Et kısmına gelirsek alışkın olduğumuz tavuk ve sığır etinin haricinde, başta bizon ve ördek olmak üzere av hayvanları ve Baltık denizi balıkları çokça tüketilmekte.

Mevsim şartlarının çetin oluşu sebebiyle, yüzyıllar önce keşfettikleri, eti kurutarak saklama yöntemi, yani sosis-sucuk yapma geleneği, artık ihtiyaç duyulmasa da hala devam ediyor.

Bir diğer kurutma yöntemi ise tuzlayıp kurutma, bu yöntemi de en çok balıklara uyguluyorlar. Daha sonra, yiyecekleri zaman  bu balıkları kızartarak tüketiyorlar.

Önemli Not: Bu içerik bölgedeki yöresel  yemekler hakkında bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Tavsiye niteliği taşımaz. Altta adı geçen yiyecekler domuz eti, yağı içerebilir. Ya da yiyecekler sığır eti vb bile olsa helal kesim olmayabilir.

Bu konuda bizim gibi hassas davranıyorsanız içeriğinde et vb malzemeler bulunan yiyecekler yerine sebze, tatlı türü yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Polonya Varşova yemek

Varşova’da Yeme İçme

Varşovalılar için iki ana öğün var: sabah kahvaltısı ve geç yenen öğle yemeği.

Sabah kahvaltıları tam anlamıyla bir protein bombardımanı. Tabaklarında mutlaka yumurta, sosis, salam ya da jambondan biri ya da hepsi, tereyağı bulunuyor. Reçel çok tüketilen bir şey değil.

Ekmeği de yalnızca kahvaltı da tüketiyorlar, diğer öğünlerde böyle bir alışkanlıkları yok. Hatta yemek yerken belirtmezseniz sofraya ekmek gelmiyor.

Bir de, şimdi size belki hoş gelmeyecek bir yiyecek daha oluyor sofralarında: Turşu. Ben denedim, tereyağı sürülmüş çavdar ekmeği ile hiç fena olmuyor

Polonya Varşova kahvaltı

İkinci ana öğünleri ise oldukça geç yenen bir öğle yemeği (Lehçesi Obiad), yani aslında öğleden sonra yeniyor ve çorbasından etine, salatasından tatlısına eni konu bir yemek. Akşam yemeği ve sabah öğlen arası hafif atıştırma şeklinde geçiyor.

Varşova’da Ne Yenir?

Atıştırmalıklardan başlayacak olursam, Kiełbasa etin uzun süre saklanabilmesi için geliştirilen yolların en başarılılarından ve çeşitlilerinden. Aslında Kiełbasa sosis, sucuk türü yiyeceklerin genel adı.

İçerisine konan et ya da etlerin çeşidine, içerisine eklenen bahratlarave  tütsülenme ya da kurutma yoluyla son halini almasına göre çeşitli isimleri var.

KabanosyKrupniok, Kiszka, Kaszanka, Parówki hızla sayabileceklerimden. Bu sosisler cinslerine göre haşlanabiliyor, kızartılıyor ya da ızgarada pişirilerek tüketiyorlar. Kabanosy ise bunların haricinde dilimlenip ciğ de tüketilebiliyor.

Kabanosy Polonya Varşova yemekleri
Kabanosy

Bir diğer atıştırmalık başlığı da peynirler: İtalyanların Ricottasına da oldukça benzeyen Twarog, namı dünyaya yayılmış isli peynirleri Oscypek ve %60’ı koyun sütü içeren kremsi Bryndza, ödüllü Kreuzer Varşova’da gün içerisinde açlığınızı yatıştırabileceğiniz leziz peynirlerden.

Polonya yöresel yemekleri

Varşova’nın meşhur dere otlu salatalık turşusu ogórkimałosolne, susamsız bir simit diyebileceğimiz Obwarzanek, (Krakow‘a özgü olduğu söylense de Varşova‘da bulunuyor ve tüketiliyor), baget benzeri ekmek üzerine peynir, turşu, şarküteri ürünlerinin çeşitli kombinasyonlarda konulduğu zapiekanka, ekmek üzerine tereyağı sürüp Kiełbasa ve çeşitli sebzelerle hazırlanan Kanapka, peynir baharat ve soğan dilimleri ile hazırlanan Gzik  çok sevilen, öğle yemeğine kadar oylayan ya da akşamları atıştırılan Varşova tatlarından bazıları.

Polonya Zapiekanka
Zapiekanka

Çorbalar

Yerel lezzetlere çorbalarla başlayalım, tıpkı Varşova’da her yemeğe başlandığı gibi. Çorbasız bir öğle yemeği pek mümkün görünmüyor. İklimin yıl genelindeki üşütücü etkisi düşünülürse makul olduğunu göreceksiniz.

Çorbalar büyük çoğunlukla et ya da tavuk suyuna sebze eklenerek, zaman zaman da unlu gıdalarla tatlandırılarak yapılıyor.

Mesela Rosol, 3 değişik et suyunun karıştırılıp içerisine şehriye atılarak yapılan oldukça eski ve yerel bir tat, zaman zaman doğranmış sebze parçalarının konulduğunu da görebilirsiniz. Bir diğer geleneksel çorbaları ise , baharatlı bir tür işkembe çorbası olan Flaczki.

Flaczki Polonya Varşova yeme içme
Flaczki

Ana malzemesi ekşi mayalı çavdar hamuru olup, zaman zaman kocaman bir ekşi mayalı çavdar ekmeğinde servis edilen żurek içerisinde patates, haşlanmış yumurta ve Kiełbasa olan oldukça doyurucu bir başka çorbaları.

Kırmızı pancardan yapılan Borş, zaman zaman buna mantı benzeri hamur topları ve mantar ekleyerek yaptıkları Barszcz z Uszkami, soğuk olarak içilen ve içersine haşlanmış yumurta da eklenen dere otlu Chlodnik, salatalık çorbası zupaogórkowa, bezelye çorbası grochówka ve olmazsa olmaz lahanadan kapuśniak Varşova’da ne Yenir sorusuna verilecek cevapların başlangıcı.

Varşova'da ne yenir Chlodnik
Chlodnik

Ana Yemekler

Çorbalar o kadar çeşitli ve doyurucu ki ana yemekte kim bilir neler var diyeceksiniz. Yine et ağırlıklı bir sofra çıkacak karşınıza.

Pirinç, domates ekledikleri kıymayı lahana yapraklarına sararak yaptıkları Gołabki, varsa taze lahana  yoksa lahana turşusuna az etleri eklenerek yapılan kapuskaya kardeş Bigos, jambon, peynir ve ekşi krema ile ağır ağır pişen Varşova Bonfile, krema ve dereotu ile servis edilen ekşi köfteye benzeyen Klopsksmietanie, avcılığın gelişmiş olması sebebiyle bolca bulunan ördeğin şarap ya da meyve sosları ile pişip, kara ekmek ile servis edilen GooseConfit.

Bigos Polonya Varşova yemekleri
Bigos

Varşova yemeklerinin belki de en ünlüsü ise Pierogi. Hamur parçalarının içine, peynir, patates, ıspanak ya da kıyma koyarak yapılan ve mantıya benzeyen pierogi önce bol suda haşlanıyor, sonra hafifçe yağda kavruluyor.

Ekşi krema ya da karamelize soğanla birlikte servis edilen bu nefis hamur işinin porsiyonunda bazen iki ya da daha küçük ebatlıysa 4 adet bulunuyor. Yani oldukça iri bir mantı diyebiliriz

Pierogi Varşova yöresel yemekler
Pierogi

Tatlılar

Geldik Varşova’da ne yenir sorusuna verilecek en tatlı cevaba. Varşovalılar tatlıyı çok seviyorlar, tatlı yelpazeleri bir miktar kek, tart gibi hamur işleri ve meyve şuruplarıyla sınırlı, bir miktar da süt ve peynir de giriyor işin içine. Tabi meyvenin az yetiştiği ve soğuk bir iklim için normal tabii.

Tatar akınları sırasında yayılan sękacz; twarog peyniri ile yapılıp cheesecakei hatırlatan Sernik; yağda kızartılmış hamur top ya da halkalarının üzerine pudra şekeri ya da marmelatla yenilen pączki; elmalı, tarçınlı, kuru üzümlü tart Szarlotka; hashaşlı makowiec; kremalı milföy pastası Kremowka Leh mutfağının en tatlı köşesinde bulunanlardan en çok karşınıza çıkacakları.

Varşova yemekleri Sernik
Sernik

Varşova’da Ne İçilir?

Varşova’da su musluklarda içilmiyor, mutlaka kapalı şişe su isteyin. Su için iki seçeneğiniz var, tadı maden suyunu çağrıştıran gazlı sular, ki şişenin üzerinde gazowana diye belirtilir, diğer ise bildiğimiz lezzette, gazsız sular niegazowana.

Alıştığınız dünyaca ünlü pek çok içecek markası market ve restoranlarda bulunuyor. Alıştığımız biçimde çay yok (tüm Rus etkisine rağmen siyah çay demlenmiyor), bitki çayı ya da envai çeşit dünya kahvesi içebilirsiniz.

Oldukça eski zamanlardan beri bira üretimi yapılıyor, üstelik bazı firmalar hala geleneksel yöntemlerle üretim yapmaya devam ediyor. Alman biraları ile yarışır düzeyde olduğunu söyleyen profesyoneller var.

En ünlü bira markaları arasında Lech, Okocim, Tyskie, Zywiec, Warka ve Tatra sayılabilir.

Varşovalıların gün içerisinde sudan bile çok tükettikleri içecek ise votka. En sevilen ve oldukça eski bir marka olan Żubrówka, şişesindeki bizon grass ile oldukça meşhur. Wyborowa, Żołądkowa Gorzka diğer ünlü markalardan.

Yıllanmışlık düzeyine göre rengi gittikçe koyulaşıyor ve farklı yıllanmışlıklarda satılıyor. Sütlü votka Soplica ve ev yapımı votkalı likör Nalewka karşınıza çıkacak diğer bölgesel içecekler.

varşova'da içecek

Varşova’da Nerede Yenir?

Varşova’da ne yenir, bir fikir edindikten sonra geldik nerede yiyeceğimize. Restoran çeşitliliği açısından oldukça renkli olan Varşova’da Michelin Yıldızlı restoranlardan, yerel lezzetleri bir arada bulacağınız küçük lokantalara, kebabçıdan sushiciye kadar bir çok seçenek mevcut.

Geleneksel Leh mutfağını tadabileceğiniz yerler:

DomPolski: Eski bir Varşova evinin restore edilip, geleneksel öğelerle hazırlanmış bir restoran. Adres: Francuska11, Warsaw. Çalışma Saatleri:12:00-23:00

Portretowa: Geleneksel tarzda döşenmiş bu restoranda Varşova mutfağının enfes örneklerini tadabilirsiniz. Adres: Piekarska 6, 00-264 Warszawa. Çalışma Saatleri:11:00-23:00

Zapiecek: Sizi 1950’lerin orta Avrupasına götürecek sade havası ve nefis yerel tatları var. Adres: Swietojanska 13, Varşova. Çalışma Saatleri: 11:00-23:00

Restauracji Honaratka: Eski bir mahzenin içinin dekore edilmesiyle hazırlanmış bu restoran, Varşova’da yaşadığı yıllarda Chopin’in sıklıkla uğradığı adres. Çalışma Saatleri: 11:00-23:00

Türk yemeklerini özleyenlere, Varşova yemeklerini karmaşık bulanlara ise iki önerim var. Krakowskie Przedmieście 59 bulunan Kumpir House ve Świętokrzyska Metro İstasyonu civarındaki MBM Kebab.

Son olarak orta karar bir restoran için ortalama fiyatlara gelecek olursak; Çorbalar 10-17 PLN, Ana Yemekler 35- 65 PLN, Tatlılar 18-23 PLN, Kahve ve meşrubat 5-7 PLN civarı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top