varşova'da alışveriş

Varşova’dan ne alınır? Polonya’nın başkenti Varşova ister hediyelik eşya, ister hatıra almak için olsun, ister kıyafet ister antika olsun, lüks mağazalardan, sokak pazarlarına kadar, size, elbette bütçeniz elverdiğince, geniş imkanlar sunuyor. Çünkü Varşova, Polonya içerisinde en kolay ve en keyifle yapabileceğiniz yer. Varşova Alışveriş Rehberi yazımızda size faydalı olacak minik ipuçları vereceğim.

Varşova Alışveriş Rehberi: Para Birimi

polonya varşova para birimi

Polonya, Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen hali hazırda Euro değil, kendi para birimi olan Zloty‘i kullanıyor. Önümüzdeki birkaç yıl daha böyle devam edecek gibi görünüyor, en azından ekonomi stabil hale gelene kadar.

Zloty Lehçe’de “altın” demek. 1 Zloty 100 Groszy’den oluşuyor. Bozuk para olarak 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 Grozy ve 1, 2 ve Zloty piyasada bulunurken , banknot olarak ise 10, 20, 50, 100 ve 200 Zloty bulunuyor.

Varşova’da pek çok yerde kredi kartınızı kullanabilirsiniz, Türk bankalarına ait kredi kartları, eğer yurt dışı alışverişlerine açıksa, bir sorun olmadan kullanılabiliyor.

Ben market alışverişim sırasında kullandım, sorun da yaşamadım, komisyon da ödemedim. Üstelik banka kasiyeri Dolar ya da Euro‘ya çevirme konusunda bilgilendirdiği için, o da dönüp size soracaktır. İsterseniz anında Dolar ya da Euro üzerinden de çekim yaptırtabilirsiniz.

Varşova Alışveriş Rehberini okurken aklınızde beliren Vergi iadesini (tax free) nasıl alacağız sorusuna gelecek olursak, Global Blue amblemi olan yerlerde alışveriş yaptığınızda ülkeden ayrılmadan vergiyi iade almanız mümkün.

İzleyeceğiniz yol şöyle, alışverişinizi yaptıktan sonra, alışveriş merkezi içindeki Global Blue ofisine uğrayıp faturanız ve pasaportunuzu, birlikte görevliye vererek işletmelisiniz. Daha sonra, ülkeden ayrılırken Varşova Chopin Havaalanı‘ndaki Global Blue ofisine aldığınız doküman ve ürünle birlikte gittiğinizde vergi iadenizi alabileceksiniz. Tax Free uygulaması için geçerli alt limit ise 150 Zloty.

varşova hediyelik eşya alışverişi magnet

Varşova’nın eski komünizm günlerinden eser yok artık. Tüm dünyada rüzgarlar estiren, gençleri ve moda severleri peşlerinden koşturan, kapılarda bekleten, Michael Kors, Louis Vitton, Chanel, Kiko Milano vs den, Mango, Zara, H&M kadar tüm dünya markalarının mağazaları caddelerde ve alışveriş merkezlerinde boy göstermekte.

Eğer Türkiye’de arayıp bulamadığınız ya da belki internet kataloglarından görüp beğendiğiniz bir giysi, ayakkabıyı, parfümü ya da elektronik eşyayı almak istiyorsanız, Varşova’nın büyük alışveriş merkezlerinin yolunu tutun derim ben Varşova Alışveriş Rehberinde. Peki nereler buralar, adresleri ne, nasıl gidebiliriz derseniz, şöyle kısa kısa geçivereyim.

Varşova Alışveriş Merkezleri

Złote Tarasy: Varşova’nın merkezinde, Bilim ve Kültür Sarayı’nın hemen karşısında yer alan Złote Tarasy, gerek konumu, gerekse yerli yabancı pek çok markayı bir arada bulunması sebebiyle en sevilenler, ziyaretçisi bol bir alışveriş merkezi.

İçerisinde mağazalara ek olarak sinema, yiyecek katı ve teknoloji marketlerde bulunan bu alışveriş merkezi pazartesiden cumartesiye 10-22 saatleri arasında hizmet verirken, pazarları saat 20 ye kadar çalışıyor.

Metrodan Centrum istasyonunda inerek, önünden geçen 4, 9 ve 25 numaralı tramvaylara ya da 131 numaralı otobüse binerek de ulaşabilirsiniz. (Adres: Ul. Złota 59, 02-120 Varsova)

varşova alışveriş merkezleri

Galeria Mokotów: Mokotow, Varşova’nın en nezih semtlerinden biri. Burada konumlanmış Galeria Mokotow, ünlü markaları bir arada barındıran, çok ziyaretçisi olan bir alışveriş merkezi.

İçerisinde oyun salonları, sinemalar, cafe ve restoranlarla bir de hipermarket bulunan bu alışveriş merkezine Metro Centrum durağından 17 no’lu tramvaya binerek, Metro Sluzew’den 189117 ve 141 numaralı otobüslere ve Metro Wierbno durağından 4, 18 ve b numaralı tramvaya binerek ulaşabilirsiniz. (Adres: ul. Wołoska 12 Varsova)

Blue City: Varşova’nın en lüks alışveriş merkezi olan Blue City’de yok yok. Bünyesinde bulundurduğu markalarla da konumu itibarıyla da sosyoekonomik düzeyi yüksek gruba hitap ettiği söylenebilir.

Bu alışveriş merkezine tramvay ya da metro ile ulaşım söz konusu değil maalesef. Ancak Metro Centrum istasyonundan geçen 127, 130, 158, 187, 191, 517 ve 717 numaralı otobüslere binerek gidebilirsiniz. (Adres: Al. Jerozolimskie 179; 02-222 Varşova)

Arkadia: Varşova’nın en büyük alışveriş merkezi olan Arkadia da yok yok denilebilir. eğer aradığınız bir şey varsa burada bulamama ihtimaliniz az. İçerisinde yalnızca butikler değil elektronik mağazalarından kafelere hatta hipermarkete kadar pek çok ihtiyaca cevap verecek mağaza bulunuyor.

Buraya ulaşmak için, Metronun Dworzec Gdanski İstasyonundan herhangi bir tramvay ile bir durak gitmeniz yeterli. (Adres: 82, JanaPawla Avenue, Varşova)

Polonya varşova alışveriş merkezi arkadia

Yok, ben o kadar kapsamlı alışveriş yapmayacağım, taşıyama ya da Türkiye’de bulurum, belki ufak tefek minik hatırala eşyaları alacaksanız o zaman size birkaç hediyelik eşya dükkanı önerebilirim.

  • NEPTUNEA: ul. KrakowskiePrzedmieście 47/51
  • ABONDA: ul. Śniadeckich 12/16
  • Bolesławiec Pottery: ul. Prosta 2/14
  • Galeria Bursztynek: ul. Długa 8/14 lok.70
  • Goshico: ul. Koszykowa 51a lok.37

Varşova Alışveriş Caddeleri

varşova'da nerede alışveriş yapılır

Eğer daha yerel ürünler, şallar, danteller, hediyelik küçük objeler ve kehribar alacaksanız o zaman doğru adres Stare Miasto.

Varşova’nın eski şehri olan bu bölgede, pek çok küçük dükkanda yerel kumaşlara yapılmış işlemeler, şallara, yerel kıyafetlere rastlayabilirsiniz. Ayrıca ara sokaklarda, büyük caddelerde ve alışveriş mağazalarında rastlayamayacağınız küçük tasarım butiklerini bulabilirsiniz.

Eğer şanslıysanız, her zaman olmuyor ama zaman zaman , özellikle özel günlerde, Varşova’da kurulan sokak pazarlarına, bit pazarlarına rastgelirseniz

Varşova’dan Ne Alınır?

varşova kehribar

Varşova Alışveriş Rehberinde geldik açık açık neler alınabileceğini yazmaya. Bu soruya verilebilinecek ilk cevap Kehribar.

Baltık denizinden çıkartılan kehribar sanılanın aksine fosilleşmiş bir tür reçine. İşlenerek istenilen şekil verilen kehribardan değişik formlarda takılar, minik objeler yapılıp satılıyor.

Varşova’nın en büyük ihracatçılardan bir olması nedeniyle piyasa değerini belirlemesi nedeniyle, kehribarın ana vatanı da olsa fiyatlar sudan ucuz değil. Ama başka yerlerde bulamayabileceğiniz türde ve işçilikte olanları var içlerinde, özellikle opak olanları ve içlerinde minik böcek fosili bulunanları hem şık hem de kıymetli.

Bir diğer cevap ise Porselen. Ben koca yemek takımı alan bile gördüm, çünkü porselenler hem çok iyi kalite hem de kalitesine oranla oldukça ucuz.

Ben o kadar alengirli işe giremem diyen Varşova alışveriş rehberi okuruna ise önerim, çay fincanı, minik çanlar, kupalar, hatıra tabakları, minik geleneksel çorba kaseleri ve yüksükler olacak.

varşova hediyelik eşya alışverişi

Tavsiye edebileceğim bir diğer şey, yerel kumaşlardan yapılan geleneksel şal ve giysiler. Elbette yerel giysiyi günlük hayatınızda kullanmanız zor ancak şal, yelek gibi küçük parçalar, hanımların günlük giysilerine adapte edebileceği şıklıkta. Geleneksel iri güllerle süslü ürünlere bir göz atmanızı tavsiye ederim.

varşova hediyelik eşya

Yiyecek içecek getirmekTen yüksünmeyenlere ise tavsiyem, sıkı sıkı paketletip, valizin sağlam yerlerine koyarak, isli peynir Oscypek, dere otlu salatalık turşusu ogórkimałosolne almaları.

varşova alışveriş yeme içme

Varşova seyahati boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri; Varşova gezilecek yerler, Varşova yapılacak şeyler, Varşova’da ne yenir ve Varşova ulaşım rehberi başlıklı yazılarda bulabilirsiniz.

Avatar
okur yazar,gezer dolaşır

1 Yorum

  1. 9 günlük berlin bileti aldım 4 kişilik ailece. Berlin. Varşova ve krakow a gitmek istiyoruz. Kac gün merde. Ulaşım ve uygun komsklMa ve nasıl Bi rota takip edelim. Teşekkürler

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın