varşova gezilecek yerler

Polonya‘nın modern yapısını ve geçmişini simgeleyen başkent Varşova, kendine özgü mimari eserleri ve kültürel dokusu ile gezilmesi gereken başlıca Avrupa şehirlerinden birisini oluşturuyor. Modern ve klasik unsurları bir arada bulunduran tarihi kent, bol yeşillikli yapısı sayesinde birçok turistin ilgisini çekmeyi başarıyor. Siz de Varşova gezilecek yerler içerisinde değerlendirilen bu doğal güzellikleri ziyaret ederek huzur verici bir tatil geçirebilirsiniz.

Varşova Gezilecek Yerler Listesi

Vistül Nehri üzerinde kurulu olan Varşova; turistik meydanları, doğal parkları, masmavi nehirleri ve birbirinden seçkin görkemli mimari yapıtları ile her yıl pek çok sayıda Avrupa gezginine ev sahipliği yapıyor.

Turistik meydanlarında göze çarpan mimari eserlerin pek çoğu, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Kapsamlı bir Doğu Avrupa turu sunan destinasyon, özellikle İlkbahar-yaz döneminde daha yoğun turist kafileleriyle karşılaşıyor.

Avrupa Birliği’ne girmiş olan şehirde, üstelik ekonomik bir tatil geçirmek de son derece mümkün. Bölgede henüz euro kullanılmadığı için daha az bütçe ile pek çok kültürel etkinlik yapılabiliyor.

1. Eski Şehir Merkezi

varşova gezilecek yerler Eski Şehir Merkezi

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından 1980’lı yıllarda restore edilen Eski Şehir Merkezi (Old Town (Stare Miasto), Varşova gezilecek yerler arasında bulunan en can alıcı noktalarından birisini işaret ediyor.

Taştan merdivenlerin ve kaldırımların bulunduğu bölgede, otantik bir atmosfere şahit olacaksınız. Cafe, restoran ve mağaza gibi çeşitli mekanların çevrelediği merkezi meydana, havaalanından gelen 175 numaralı otobüs ile direkt olarak ulaşabilirsiniz.

2. Kültür ve Bilim Sarayı

varşova gezilecek yerler Kültür ve Bilim Sarayı

Polonya’nın en yüksek yapısı olarak öne çıkan Plac Defilad 1 adresindeki Kültür ve Bilim Sarayı (Place of Culture and Science), devasa ölçülerdeki boyutu ile ziyaretçilerini şaşırtmayı başarıyor.

1952-1955 yılları arasında Sovyetler Birliği tarafınca inşa edilmiş olan yapıtın 3000’i aşkın odası bulunuyor. Yüzme havuzu, Akademik Bilimler Merkezi, kütüphane, postane ve müze gibi unsurlarla zenginleştirilen 42 katlı mimari eserin 30. katı ise Varşova’yı yekpare açıdan izlemenize imkan veriyor.

3. Lazienki Parkı

varşova Lazienki Parkı

Doğanın keyfine varmanızı amaçlayan Lazienki Parkı, “Bahçeli Saray” ismiyle de anılıyor. Uçsuz bucaksız yemyeşil göllerin ve güzel kokulu ağaçların bulunduğu parkın içerisinde estetik mimaride inşa edilmiş bir müze göze çarpıyor.

Park, bahçeli saray ve müze şeklinde dizayn edilmiş olan konsept yapı içerisinde, ister yürüyüş yapabilir ister çimlere uzanıp kitabınızı okuyabilir isterse de kafesinde oturup kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

4. Frederic Chopin Müzesi

varşova gezilecek yerler Frederic Chopin Müzesi

Ünlü klasik müzik  bestecisi  Frederic Chopin‘in 200. yıl doğum günü anısına yapılan biyografik müze, Okolnik Caddesi üzerinde karşınıza çıkıyor.

İnteraktif ve multimedya özellikli tasarlanmış olan mekanın içerisinde Chopin’e ait bilgilerin yer aldığı tam 11 ayrı bölüm mevcut. Varşova gezilecek yerler çemberinde bulunan müzenin odalarından birinde, Ignace Pleyel’in tasarladığı ve Federic’in kullandığı son piyano sergileniyor.

5. Barbakan

varşova Barbakan

1548 yılında mimar Giovanni Battista Venetian tarafınca inşa edilen Barbakan (Barbican), bir zamanlar kentin koruyuculuğu üstlenmiş surlara dikkati çekiyor.

Günümüzde sanat eseri olarak ziyaretçilerini ağırlayan kaleler, tarihi tasarımları sayesinde Orta Çağ dönemini ait izlenim veriyor. 17. yüzyıl gravürleri temelinde restore edilen sanatsal surları, Nowomiejska semtine geldiğinizde görebilir ve panoromik kareler çekerek tatilinizden geriye unutamayacağınız bir fotoğraf anısı bırakabilirsiniz.

6. Meçhul Asker Anıtı

varşova görülecek yerler Meçhul Asker Anıtı

Şehrin Pilsunski Meydanı üzerinde karşınıza çıkan Meçhul Asker Anıtı (Tomb Of The Unknown Soldier), Polonya için yaşamını kaybeden tüm askerlere ithafen kurulmuş bir yapıt. “Lviv Savunması” esnasında hayatını kaybetmiş olan bir askerin mezarı, bu anıt yanında bulunuyor.

İki Polonyalı asker, “Ebedi Alev” etrafında devamlı olarak saygı nöbetinde bekliyorlar. Polonya ziyaretlerinde çelenk bırakılan anıtın sütunları üzerinde 972-1945 yılları arası yapılan tüm savaşların isimlerine yer veriliyor.

7. Kraliyet Kalesi

varşova Kraliyet Kalesi

1569 yılında Giovanni Battista di Quadro tarafından restorasyon çalışmalarına tabi tutulan Kraliyet Kalesi (The Royal Castle), Polonya’nın resmi makamı olarak kullanılıyor. Yapıtın içerisinde antika mobilyalardan mümizmatik eşyalara, Avrupa goblenlerinden seçkin ressam eserlerine kadar pek çok farklı koleksiyon sergileniyor.

Old Town‘da yükselen kalenin asıl ihtişamını ise Oval Galeri, Şövalye, Mermer, Taht ve Meclis ismindeki odalar yansıtıyor.

8. Wilanow Sarayı

varşova Wilanow Sarayı

Varşova gezilecek yerler içerisinden görkemli ve sanatsal dokusu ile sivrilen Wilanow Sarayı (Wilanow Palace), şehrin simgesi olarak nitelendiriliyor. King Jan III Sobieski‘nin 17. yüzyılın sonlarına doğru inşa ettiği mimari eser, özellikle yemyeşil büyüleyici bahçesi ile büyük beğeni topluyor.

Polonyalılara ait figürlerle ve portre galerileri ile süslenmiş olan sarayın ana binası, görkemli Kral Dairesi’ne açılıyor. Wilanow otobüsleri ile ulaşımınızı gerçekleştirerek, St. Kostki Potockiego semtindeki bu mimari eseri daha yakından inceleyebilirsiniz.

9. Varşova Ulusal Müzesi

varşova'da gezilecek yerler Varşova Ulusal Müzesi

Bugünkü ismini 1916 yılında alan Varşova Ulusal Müzesi (National Museum Warsaw), 1938 yılında eklenilen “Dekoratif Sanatlar Bölümü” ile ülkenin en büyük müzelerinin başında geliyor. 8300.000’den fazla eserin sergilendiği yapının içerisinde Antik Sanat, Yabancı Tablolar, 20. yy Polonya Sanatı, Orta Çağ Sanatı ve Polonya Dekoratif Sanati Eserleri gibi çeşitli koleksiyonlar varlık gösteriyor.

1927-1932 yılları arasında Tadeusz Tolwinsky isimli kişi tarafından günümüzdeki modern binasına kavuşturulan müzeye, Aleje Jerozolimskie adresine geldiğiniz zaman uğrayabilir ve kültürel anlamda bilgi dağarcığınızı genişletebilirsiniz.

10. Varşova Hayvanat Bahçesi

varşova gezilecek yerler Varşova Hayvanat Bahçesi

1928 yılında tasarlanan Varşova Hayvanat Bahçesi (Warsaw zoo), 500 farklı türe ait 5000 hayvanı içerisinde barındırıyor. Hayvan türlerinin bir kısmı Polonya yerlilerinden karşılanmasına rağmen bir kısmı dünyanın farklı bölgelerinden getiriliyor.

Bu denli zengin canlı çeşitliliği sayesinde ziyaretçilerini büyülemeyi başaran hayvanat bahçesinde, kafe ve küçük market gibi kuruluşların yanı sıra çocuklar için yapılmış güvenli büyük bir oyun alanı da var. Ratuszowa’da görebileceğiniz hayvanat bahçesini, hafta sonu çocuklarınız eşliğinde gezebilir ve gününüzü eğlenceli bir şekilde sonlandırabilirsiniz.

11. Polin

varşova Polin

Postmodern mimari anlayışına uygun olarak dizayn edilen Polin (Museum Historii Zydow Polskich), eski bir getto alanı olarak bilinen Murona’da yükseliyor. 2013 yılının Nisan ayında ziyarete açılan müze, bin yıllık Yahudi tarihini sembolize ediyor.

Grazyna Pawlak‘ın fikirleri ile ortaya atılan yapıtın camdan tasarlanan dış cephesinde, Latin ve İbranice harflerle desteklenen Polin yazısı bulunuyor. Yedi bölümden oluşan sergi alanında üstelik Yahudilerin 10. yüzyılda başlayan tarihinden Polonya ekonomisine yaptıkları katkılara kadar pek çok ayrıntılarını öğrenme şansı yakalıyorsunuz.

12. Arkadia Alışveriş Merkezi

varşova Arkadia Alışveriş Merkezi

Polonya’nın en büyük alışveriş kompleksi olan Arkadia Alışveriş Merkezi (Arkadia Biggest Mall), 287.000 metrekarelik büyük bir alanı kaplıyor. 230 dükkan, 1 sinema ve 25 restoran ile hizmet veren AVM, 2004 yılından beri hem yerli halkın hem de gelen turistlerin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Al. Jana Pawła semtindeki alışveriş merkezinde Carrefour, Satürn, H & M, Zara ve Leroy Merlin gibi dünyaca ünlü markaların mağazalarına rastlayabilir ve keyif dolu alışverişler gerçekleştirebilirsiniz.

13. Varşova Üniversitesi Kütüphanesi 

Varşova Varşova Üniversitesi Kütüphanesi

Labirent şeklindeki tasarımı ile ilgi çeken Varşova Üniversitesi Kütüphanesi (Biblioteka Universytetu Warszawskiego), sessiz ve ferah iç düzenlemesi ile oldukça verimli bir çalışma ortamı sağlıyor. Özel pencereleri ile ışıklandırılma yapılan binada, halka binlerce kitap seçeneği sunuluyor.

Krakowskie Przedmiescie caddesinde kurulmuş lüks yapıdaki kütüphane, Avrupa’daki en büyük açık bahçelerden birisi ile çevrelendiği için her dönem pek çok turistin akınına uğruyor.

14. Ulusal Stadyum

varşova gezilecek yerler Ulusal Stadyum
2012 yılında Avrupa Futbol Şampiyonası için Gerkan ve Marg und Partner isimli mimarla aracılılığıyla inşa edilen Ulusal Stadyum (National Stadium), futbol maçlarında 58.500, konser gibi çeşitli kültürel aktivitelerde de 72.900 kişilik bir kapasite ile seyircilerini ağırlıyor.

Polonya-Portekiz milli takımları arasındaki milli maçla faaliyete başlayan ve Eski Şehir‘e yakında konumda bulunan stadyuma gelmeden önce, düzenlenen sportif veya kültürel aktiviteler hakkında araştırma yapabilirsiniz. Böylelikle geziniz boyunca stadyumda organize edilecek etkinliklere, gününde ve vaktinde katılabilme fırsatı elde edeceksiniz.

15. Sakson Bahçesi

varşova Sakson Bahçesi

15.49 hektarlık bir alan üzerinde yeşilliği ile göz dolduran Sakson Bahçesi (Ograd  Saski), Polonya’nın en eski parklarından birisi. 1727 yılında Kral Augustus tarafından yapılan bahçenin tasarımında Güneş Saati, Meçhul Asker Anıtı, Empire Çeşmesi, Su Kulesi ve Yaz Tiyatrosu gibi bazı ana nesnelerden faydalanılıyor.

Marszalkowska meydanında görülen ve kamuya açık en eski park olarak önem kazanan yeşili bol bahçeye, Varşova gezilecek yerler çizelgenizde mutlaka eklemelisiniz.

Varşova’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Eğer Varşova gezinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz 4 yıldızlı Hotel Polonia Palace adlı tesise göz atabilirsiniz. Bu otel dışında şehirde yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Varşova’da konaklama konusunda detaylı bilgileri ve her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi Varşova’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

varşova gezilecek yerler
4 yıldızlı Hotel Polonia Palace, Varşova’da konaklama için güzel bir seçenek.

Varşova gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Varşova’da keyifli vakit geçirmenizi dilerim.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın