Varşova ulaşım

Polonya’nın başkenti Varşova gerek şehir içi, gerek başka şehirlere ulaşım açısından zorluk yaşamayacağınız şehirlerden biri.

Polonya’nın, Orta Avrupa’da bulunması, ayrıca ülkenin Baltık Denizi’ne kıyısı bulunması sebebiyle kara, deniz, hava ve raylı taşımacılık gibi çeşitli olanakları elinde bulunduruyor ve kavşak noktası teşkil ediyor. Varşova ulaşım rehberi yazımızda pek çok ayrıntıya ulaşmış olacaksınız.

Varşova Frederic Chopin Hava Limanına Türk Hava Yolları’nın İstanbul‘dan doğrudan uçuşu bulunuyor. Uçuş, hava koşullarına bağlı olarak (malum Karpatların üzerinden uçuluyor, her türlü çetin hava şartı söz konusu olabilir) 2 saat 40 dakika kadar sürmekte.

Oldukça modern tasarlanmış, içerisinde çoğu zaman piano tınılarının duyulduğu Chopin Hava Limanı şehir merkezine 10 km uzaklıkta.

Varşova Chopin Airport

Chopin Havalimanı‘ndan şehir merkezine ulaşım için pek çok seçeneğiniz bulunuyor. Birincisi, A Terminali içerisinden kalkan raylı sistemle şehir merkezine kolayca ulaşmanız mümkün. Bu hat üzerinde hizmet sağlayan iki firma var: Szybka Kolej Miejska –SKM ve Koleje Mazowieckie-KM.

Eğer SKM tercih ederseniz S2 ya da S3 hatlarından birini kullanarak merkez tren garı  Warszawa Centralna‘ya ulaşmanız mümkün. Tren garı zaten şehrin tam kalbinde yer alıyor. KM ise otobüs terminaline gidiyor.

Varşova Warszawa Centralna

İkincisi, sabah 04 ile akşam 23 arası hizmet veren 175 ya da 188 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Varşova’nın güzel caddelerinden geçerek yolculuğunuzu yaklaşık 30 dakikada tamamlıyorsunuz.

Gece 23’ten sonra ise havalimanından şehir merkezine N32 numaralı otobüs çalışıyor. Şehir merkezine otobüsle ulaşmanın bedeli, günüz olsun gece olsun 4,40 PLN.

Varşova ulaşım

Üçüncü seçeneğiniz, taksiye binmek. Şehir merkezine ulaşmanın bedeli yaklaşık olarak 40 PLN. Ancak hava alanında bulunan duraklardan, legal taksiye binmenizi tavsiye ederim.

Denetimi yapılan  taksi şirketleri; EleTaxi, SawaTaxi ve SuperTaxi. Bu üçünden birini tercih etmeniz durumunda kafanız rahat bir biçimde şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Varşova ulaşım super taksi

Dördüncü seçenek ise yine havalimanında ofisi bulunan şirketlerden araç kiralamak olabilir. Avis, Budget, Hertz gibi dünyaca bilinen şirketlerin ofisleri mevcut.

Kalabalıksanız iyi bir seçenek olabilir, gitmeden internet üzerinden de kiralayabilirsiniz. Günlük ücreti 30 €’dan başlamakta ve aracın cins ve yolcu kapasitesine göre fiyat değişmekte elbette.

Varşova Şehir İçi Ulaşım

Gelelim Varşova ulaşım rehberinin, şehir içi ulaşım ipuçlarına. Varşova’da şehir içi toplu taşıma ZTM (Zarzad Transportu Miejskiego) olarak adlandırılıyor ve otobüs, tramvay ve metro hatlarını içeriyor.

Varşova’da otobüslere verilen numaralar aslında onların hat ve bölgeleri ile ilgili size bilgi verir. Şöyle ki: 100-200 ve 300 ile başlayanlar, belirli güzergah üzerinde, tüm duraklarda duran standart otobüsler, 400 ve 500 ile başlayanlar ise ekspres hatlar.

E ile başlayanlar yoğun saatlerde konulan ek seferler. 700 ve 800 lü hatlar şehrin banliyölerine çalışmakta, N ile kodlananlar ise gece çalışan hatlar. Z ise, tramvaylarda arıza olduğu durumlarda onların yerine çalışan otobüsleri belirtir.

Varşova otobüs

Tramvay ise toplam gittiği güzergaha göre 79 hattan oluşuyor. 40-49 arası yoğun saatlerde çalışan hatlar, kalanlar ise rutin. Bir de T Line dedikleri hat var ki, nostaljik bir tramvay ile, rehber eşliğinde şehrin önemli noktalarını geziyorsunuz.

Metro ise M1 ve M2 olmak üzere iki hattan oluşuyor ve  Swiętokrzyskie durağında kesişiyorlar. M1 hattı Mlociny’den başlayarak, merkezeden geçerek şehrin kuzeyine yolcu taşır ve Ursynow da KAbaty durağında sonlanır.

Görece daha kısa bir hat olan M2 ise Vistula nehrinden Praga‘ya kadar yolcu taşır. Toplu taşıma ile ilgili tüm saat ve harita bilgilerine seyahatinizden önce ZTM’den de ulaşabilirsiniz.

Varşova tramvay

Varşova ulaşım rehberini okurken mutlaka biletlerin nereden alındığı, kaç para olduğunu merak ettiniz. Toplu taşıma için kullanılan biletler tek, yani metro için ayrı, otobüs için ayrı bilet yok, hepsi için tek bilet kullanılıyor.

Bu bilete ZTM’nin satış noktalarından, yetkili gazete bayii ya da büfelerden ulaşabileceğiniz gibi, metro istasyonlarındaki ya da havalimanı ve  tren garındaki elektronik cihazlardan da satın alabilirsiniz.

Satış noktaları ve diğer gişelerde ödeme nakit, ancak elektronik cihazlarda kredi kartı seçeneği mevcut. Üstelik bu cihazlarda İngilizce ve Almanca dil seçeneği de var.

Varşova'da ulaşım

Biletlerin üzerinde yazan 1 ve 2 numaraları ile yapılmış bir ayrım var. Bu ayrım şehrin bölgelerini temsil ediyor. 1 ile belirtilen şehir merkezi, 2 ise banliyöyü, yani şehrin görece uzak bölgelerini işaret etmekte.

Biletin 1 ya da 2 oluşuna göre fiyat değişiyor.  Örneğin tek kullanımlık bilet 1 numaralı bölge için 4,40 PLN iken, 1 ve 2 numaralı bölgeler için 7,00 PLN.

Varşova'da ulaşım biletleri

Varşova’da dakika, gün ya da hafta bazlı bilet satın alabilirsiniz. 20 dakikalık biletlerin fiyatı 3.40 PLN. 75 dakikalıklar 4,40 PLN, 90 dakikalıklar ise 7,00 PLN‘den satılıyor. Dilerseniz 24 saat boyunca geçerli biletlerden alabilirsiniz, 1 numaralı bölge için 15 PLN, 1 ve 2 numaralı bölgelerde geçerli olanın fiyatı ise 26 PLN.

72 saat boyunca geçerli olanların fiyatları ise 36 ve 57 PLN. Bir de Cuma akşamından pazartesi sabahına kadar geçerli olan Hafta Sonu biletleri var, her iki bölge içinde geçerli olan bu biletin ücreti ise 24 PLN.

30 günlük biletler de mevcut, artık seyahatinizin süresine ve kullanacağınız toplu taşıma sıklığına göre kendinize en uygununu seçersiniz. Belki önce 3 günlük bilet alıp, sonrasında hafta sonu biletiyle devam edersiniz, size kalmış.

Biletlerinizi aldıktan sonra ilk kullanımınızda okutuyorsunuz, böylece süreniz başlamış oluyor. Biletlerinizi mutlaka okutun, belirlenmiş süreye de riayet edin. Çünkü olası bir kontrolde eğer biletiniz okutulmamış ya da süresi geçmiş olursa cezası var ve 186 PLN den başlıyor, benden hatırlatması.

Bir de Warsaw City Card adlı bir kart göreceksiniz gittiğinizde ama üzgünüm, bu diğer Avrupa şehirlerinden alışkın olduğunuz gibi, turistler için yapılmış, birkaç günlük toplu taşıma, müze girişi, indirim vesaire sağlayan bir kart değil. Varşova halkı için hazırlanmış, üzerinde fotoğraf ve bilgilerin bulunduğu bir toplu taşıma kartı.

Panaromik bir şehir turu yapmak isterseniz Warsaw City Tour otobüsleri ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Tüm önemli anıtlar ve kiliselerin, mezarlığın ve parkların çevresinden dolaşan bu otobüse ara duraklardan da binmek mümkün.

12 dilde rehberlik hizmeti de sağlıyorlar. Panoromik tur 40 PLN. Eğer aradaki duraklarda inip bir sonrakine binmek isterseniz o zaman günlük bilet almanız gerek o zaman da 56 PLN.

Varşova’dan Diğer Şehirlere Ulaşım

Varşova ulaşım bilgileri

Diyelim ki, Varşova’yı gezip dolaştınız, tadını çıkardınız, Varşova Yapılacak Şeyler yazımızda belirttiğimiz her şeyi yaptınız ve diğer Polonya şehirlerini merak ediyorsunuz. O zaman yapacağınız şey Warszawa Centralna‘a gitmek ve trene binmek.

Polonaya’da diğer pek çok Avrupa ülkesi gibi, demir yolu taşımacılığında iyi durumda. Üstelik hizmet veren 4 firma mevcut, bunlardan ikisini zaten yukarı da, havalimanından şehre ulaşımda yazmıştım, SKM ve KM.

Diğerleri ise Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD)ve Przewozów Regionalnych (PKP). Polonya’nın tüm şehirlerine hatta kasabalarının çoğuna trenle ulaşmak mümkün. Kalkış saatinden 40 dakika öncesine kadar da bilet alabilirsiniz.

Bir diğer seçeneğiniz ise PolskiBus ile seyahat etmek. Varşova’dan, yalnızca Polonya şehirlerine değil pek çok Avrupa şehrini güzergahınıza ekleyebilirsiniz. Bilet ücretleri mesafeye göre hesaplanıyor ve internet üzerinden alınabiliyor.

Varşova ulaşım PolskiBus

Varşova seyahati boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri;

Avatar
okur yazar,gezer dolaşır

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın