Varşova'da yapılacak şeyler

Varşova, hali hazırda turist akınına uğrayan şehirlerden biri değil. Fakat tarih boyunca uğradığı akınlar, bu akınlarla zenginleşen kültürü ve tarihi ile olsun, hatta hatta Naziler tarafından yerle bir edilip küllerinden yaratılmış oluşuyla olsun görülmeye değer bir şehir. Zaten siz gitmeyi kafanıza koyun, şehir merkezine ayak basar basmaz o size hikayesini anlatacak. Varşova’da Yapılacak Şeyler neler derseniz, başlayalım saymaya.

Bilim ve Kültür Sarayı’ndan şehre bakın

Varşova'da yapılacak şeyler

Varşova’nın tam ortasında, Metro Centrum istasyonunun karşısında, yüksekliği ile sizi şaşırtan bir bina ile karşılaşacaksınız. Stalin tarafından, kominizim yıllarında Polonya’ya hediye edilen, Rus Mimarisindeki 230,5 m yüksekliğindeki, 42 katlı, 3000 odalı bu binanın 30. katı şehri seyretmek için bulunmaz bir nimet. Binanın dört tarafında bulunan balkonlardan bütün şehri kuş bakışı olarak görebilirsiniz. Zaten diğer kısımları turistlere kapalı, devlet dairesi birimleri olarak kullanılıyor. Bilim ve Kültür Sarayı’na giriş ücretsiz, seyir balkonuna çıkmak için girişteki gişeden 20 PLN karşılığında bilet alıp, o biletle asansöre biniyorsunuz. Terasta dilediğiniz kadar kalabilir, içerideki minik cafede soluklanabilirsiniz.

Stare Miasto’da yürüyün

Stare Miasto Varşova

Varşova’nın eski şehri, nam-ı değer Stare Miasto. Nazi bombardımanı ile neredeyse tamamı yıkılmış 1940’larda. Ancak dönemin şartları sebebiyle bu durumun olabileceğini hesaplayan akıllı insanlar, ileride restore etmek gerekeceğini düşünüp, şehrin tüm planlarını çıkarıp saklamışlar. 1980’lerin başında da yeniden, aslına uygun olarak yapılmış. Rengarenk, Varşova mimarisindeki evleri, ortasında bulunan meydanı çevreliyor. Meydandaki küçük havuzun çevresine kadar uzanan cafeler, her cafenin rengarenk çiçekleri sizi bilmediğiniz bir zamanda götürecek. Meydandan ara sokaklara girerek, minik geçitlerden geçebilir, gölgeli kaldırımlarda oturup etrafı seyredebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Deniz kızı heykeliyle fotoğraf çektirin

Varşova'da yapılacak şeyler deniz kızı heykeli

Varşova’nın sembolü olan deniz kızı Syren‘in hikayesi, Danimarka’ya Kopenhag’a gidenler için tanıdık gelebilir. Zira bu şehrin sembolü Syren ile Kopenhag’dakinin kardeş olduğu hikayesini, kızların denizdeki hayatlarından sıkılıp, birbirlerinden ayrılarak, ayrı ayrı rotalara yüzdüklerini, Syren‘in Gdansk’a gelince Vistula Nehri‘ne geçip, Varşova’ya kadar uzandığı buralarda şarkılar söyleyip denizcileri büyülediğini anlatanlar var. Böyle masalsı hikayeler dünyanın dört bir yanında anlatılıyor, amaç gelen turistlere biraz daha çekici hikayeler anlatabilmek. Siz masalları sevmiyorsanız bile, Varşova’nın simgesi bu deniz kızı ile fotoğraf çektirebilirsiniz. Çünkü bronzdan yapılmış bu heykel hem çok naif hem de çok zarif.

Wilanow’da Kraliyet zerafetini görün

Varşova'da yapılacak şeyler Wilanow
Wilanow

Varşova şehir merkezine 10 km uzaklıktaki Wilanow, vakti zamanında bir sayfiye yeriymiş aslında. 1600’lü yılların sonlarında 3. Jan Sobieski tarafından yazlık saray olarak yaptırılan Wilanow’da dönemin yaşam tarzını gösteren pek çok obje, yemek takımları, yazı masaları, kraliyet ailesinden kalma yatak odaları bulunuyor ve gezilebiliyor. Ayrıca pek çok akımdan resim, baskı malzemeleri, porselen ve mermer vazo ve heykeller bulunan Wilanow, dönemim zenginliğini ve zarafetini yansıtıyor.

Lazienki Royal Parkta sincap besleyin

Varşova sincap

Şehrin içinde olup 76 hekratlık bir alana yayılması ile Varşova’nın içinde bir zümrüt taşı adeta. İçindeki göller, yaşını almış kocaman ağaçlar ve mevsimine göre renk renk çiçeklerle dolu olan Lazienki Park’ın içerisinde bir de Su Üstü Sarayı denebilecek Lazienki Palace bulunmakta. Adeta suyun üzerinde duran bu sarayı gezip bahçesindeki tavus kuşlarını seyredebilirsiniz.

İçerisindeki toprak yürüyüş yollarını takip edip temiz havayı içinize çekin, o toprak yollardan, çok değil biraz içerilere girerek, parkın gerçek ev sahiplerini, kuşları, sincapları, kirpileri ve diğer canlıları görün. Yanınıza çok değil, bir avuç kadar fındık, badem gibi kuru yemiş varsa, biraz da sabırlıysanız, yere oturup beklemeye başlayın. Etrafa bir iki fındık bırakın. Kokuyu alan sincaplar ortaya çıkacaktır. Elinizden yemezler (yapmayın da zaten, çünkü sincap dişleri jilet gibi keskindir, ne olur ne olmaz) ama size o kadar yaklaşırlar ki şaşarsınız.

Bir Pazar günü giderseniz ve şanslıysanız, Chopin konserine denk gelebilir, yemyeşil çimlere oturup ya da uzanıp Chopin’in hüzünlü notalarını dinleyerek eşsiz bir hatıra edinebilirsiniz.

Yahudi Gettosunu gezin

Yahudi Gettosu Varşova

Avrupayı kasıp kavuran Nazi rüzgarından Varşova’nın etkilenmemiş olması imkansız. Nazilerin Polonya Valisi Hans Frank’ın emriyle Varşova Valisi tarafından 1940 yılının Kasım ayında açılan Yahudi Gettosu‘nda toplam 440 bin Yahudi yaşıyordu. Ancak gezdiğinizde göreceksiniz, bugünkü yerleşim olanakları sizi yanıltmasın, getto Varşova nüfusunun %38‘inin yaşamasına elverişli değildi. Burayı başlarda bir mahalle olarak düşünebilirsiniz, ancak zamanla bir tecrit alanına dönüşmüş, giriş çıkış engellendiği gibi ambargo da konularak gıda ve ilacın da girişi engellenmiş. 1943 yılında kapatılana kadar 100 binden fazla kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Gettonun ortasında bulunan Varşova Uprising Müzesi‘ni gezerek, yaşanan zorluklara dair pek çok fotoğraf ve obje görebilirsiniz.

Meçhul Askeri ziyaret edin

Varşova'da ne yapılır meçhul asker

Piłsudski Meydanı‘nda bulunan Meçhul Asker Anıtı (Grób Nieznanego Żołnierza), Polonya için ölen tüm askerlere adanmış olup, 972-1945 yılları arasında ölen tüm askerlerin adının yazılı olduğu bir anıt. Lviv Savunması sırasında ölen meçhul bir askerin gömülü olduğu bu anıtın ortasında “ebedi ateş” bir ateş yanıyor ve anıt iki asker tarafından korunuyor. Eğer saatine denk gelirseniz, askerlerin nöbet değişimine rastlarsınız oldukça ilginç bir seromoni izleyebilirsiniz.

Saxon Bahçesinde çiçek koklayın

Varşova'da yapılacak şeyler Saxon

Yine Piłsudski Meydanı‘nda, Meçhul  Asker Anıtı‘nın arkasında bulunan Saxon Bahçesi, heykelleri, havuzları, ağaç gölgesine yerleştirilmiş bankları, envai çeşit çiçeği ve ağaçlarıyla (ben temmuz ayı başında gittiğimde ıhlamurlar yeni açmıştı, kokularını anlatamam :)) sizi bambaşka bir diyara götürecek. Biraz soluklanabilir, ağaç altında kitap okuyabilir, gezdiğiniz yerlerle ilgi notlarınızı alıp burada biraz huzur bulabilirsiniz.

Bankta oturun

Varşova bank

Varşova’da ne yapılır sorusuna cevap arayan sevgili okur, ne alaka şimdi burada bu demeyiniz lütfen. Fotoğrafını görmüş olduğunuz bank, Varşova Belediyesi tarafından şehrin çeşitli noktalarına yerleştirilmiş, üzerinde Varşova haritası bulunan bir bank gibi gelebilir size. Bankın kenarında metal minik bir düğme göreceksiniz, o düğmeye bastığınızda yaklaşık 1 dakika boyunca Chopin’in eşsiz notalarını duyacaksınız.  Bu hem Chopin’in ne kadar kıymetli olduğunun bir göstergesi hem de şehrin sanata karşı hissiyatının bir özeti.

Bristol’de kahve için

Varşova'da ne yapılır Bristol

Bristol Otel oldukça pahalı bir otel, o fiyatlara bir tatil daha yapabilirsiniz. Ama otelde kalamasanız bile cafesinde oturup tadını çıkarmanız mümkün. Krakowskie Przedmiescie 42/44 numarada bulunan Cafe Bristol, Bristol Otel’in hemen girişinde. 1901 yılında açılan ve günümüze kadar varlığını sürdüren Cafe Bristol bir dönem ressamların, şair ve yazarların uğrak yeri olmuş.  Aynı Ambiansı devam ettiren cafe sizi alıp 1900’lerin ilk yıllarına götürecek.  Kahvelerin fiyatları 15 PLN den başlıyor. Ayrıca, kurulduğu günden beri üretilen, el yapımı Tort Bristol de satın alabilirsiniz. 80 gramlığı 20 PLN, 300 gramlığı ise 80 PLN den satılıyor.

Chopin’in kalbini dinleyin

Chopin Varşova

Polonya’nın medarı iftiharı Freyderyk Chopin, yaşarken değerini bulan nadir sanatçılardan biri. 20 yaşına kadar Varşova’da yaşayan, daha sonra ayrılıp pek çok Avrupa şehrini gezen, son yıllarını ise Paris‘te geçiren Chopin aslında şehrinden, Varşova’dan hiç kopmamış. Ölümünden sonra, kalbi bedeninden çıkarılarak bir kutuya konmuş ve ablası tarafından Varşova’ya getirilmiş. Kutsal Haç kilisesinin sütunlarından birinin içerisine yerleştirilmiş. Bugün hala o sütunun içinde duruyor Chopin’in kalbi. Bedeni ise Paris’te Pere Lachaise mezarlığında.

Yapılanın, yani kalbinin bedeninden çıkarılıp, Varşova’ya gelişinin, işgali protesto etmek için olduğu söylense de daha güçlü diğer iddia ise Polonya kültüründe (ve tabi tarihinde) bir kutu içinde kalbi saklamanın sonsuz aşkı simgelediği. Chopin’in Varşova’ya ve ülkesine aşkı ise tarif edilemez. Zaten polonaiselerinin güzelliği anlatıyor aşkının büyüklüğünü. Varşova’ya kadar gitmişken Kutsal Haç Kilisesindeki  bu büyük aşkın hatırasına bir kulak verebilirsiniz.

Varşova'da yapılacak şeyler Chopin

Varşova seyahati boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri; Varşova gezilecek yerlerVarşova’da ne yenirVarşova ulaşım rehberi ve Varşova’dan ne alınır başlıklı yazılarda bulabilirsiniz.

Avatar
okur yazar,gezer dolaşır

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın