Varşova'da nerede kalınır blog, Varşova'da konaklama yapılacak bölgeler

Varşova’da Nerede Kalınır? Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri

Varşova’da nerede kalınır? İkinci Dünya Savaşı sırasında şehrin %80’lik dilimi yıkılarak tamamen harabeye dönen ve bugün “küllerinden doğan şehir” olarak da bilinen Varşova, Polonya’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri.

Varşova’nın gelişen kültür ve eğlence yaşamını, ilgi çekici tarihini, mimarisini ve gezilecek yerlerini doyasıya keşfetmek için “Varşova’da nerede kalınır?” diyenler için kendi deneyimlerimin yer aldığı bir rehber hazırladım. Varşova’da konaklanacak en güzel bölgeleri ve Varşova otel seçenekleri hakkında bilgileri bu rehberde bulabilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: Varşova’da nerede kalınır yazısı boyunca her bütçeye göre otel tavsiyeleri vereceğim ama hızlıca tavsiye isteyenler için; şehrin tam merkezinde, ekonomik bir yer isteyenlere 3★ Ibis Warszawa Stare Miasto otelini, yine merkezde ama kaliteli bir yer olsun diyenlere de 5★ Hotel Bellotto otelini önerebilirim.

Varşova’da Nerede Kalınır?

Varşova'da nerede kalınır konum bilgileri
Varşova’da nerede kalınır haritası.

Varşova’da konaklama için en güzel bölgeler nereler, Varşova’da nerede kalınır diyorsanız 4 bölgeye göz atabilirsiniz:

 1. Varşova’nın modern yüzünü yansıtan, her daim canlı şehir merkezi Srodmiescie,
 2. Şehrin geçmişi en eskiye dayanan ve en fazla turist çeken Eski Şehir bölgesi,
 3. Varşova’nın en eski bölgelerinden olmasının yanı sıra gelişen eğlence ve kültür hayatını en iyi yansıtan Praga Polnoc,
 4. Yeşil alanları ve ev sahipliği yaptığı kültürel miraslarla dikkat çeken Mokotow.

1. Varşova Eski Şehir Bölgesi

Varşova'da konaklama Eski Şehir otelleri

Seyahat ettiğiniz şehrin ruhunu doyasıya hissedeceğiniz bölgelerde konaklamayı tercih ediyorsanız Varşova’da otel rezervasyonu yapmanız gereken bölgeyi buldunuz: Varşova Eski Şehir (Sitare Miesto)!

Birçok turistin Varşova’da konaklama için en çok tercih ettiği Varşova Eski Şehir bölgesi, benim için de Varşova’da nerede kalınır sorusunun ilk cevabı.

Varşova Eski Şehir bölgesi eşsiz atmosferi, Varşova’da görülmesi gereken yerlere yakınlığı, yeme – içme alternatifleri ve alışveriş olanaklarıyla Varşova’da konaklamak için en ideal bölge.

Eski Şehir bölgesinin kalbinde yer alan Rynek Meydanı’nın çevresindeki konaklama seçeneklerini tercih ederek Varşova Eski Şehir bölgesini yürüyerek keyifle keşfedebilirsiniz. Kısa bir yürüyüşle Vistül Nehri’nin kıyısına inebileceğiniz gibi şehrin görülmesi gereken diğer bölgelerine ise toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşmanız mümkün.

Şehrin en turistik ve göz alıcı bölgesi olmasından dolayı otel fiyatları da diğer bölgelere göre biraz daha yüksek. Ancak, güzel bir araştırma ve erken planlamayla Varşova Eski Şehir çevresinde bütçenize uygun bir alternatif bulmanız mümkün. Özellikle uygun fiyatlı bir sürü daire seçeneğiyle şehrin keyfine varabilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • Castle Inn: Booking.com puanı 8.6. Eski Kent bölgesinin kalbinde hizmet veren bir butik otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 3★ Ibis Warszawa Stare Miasto: Booking.com puanı 8.3. Vilnus Nehri’ne ve Eski Şehir merkezine birkaç dakikalık yürüme mesafesinde. Rezervasyon için tıklayın.
 • Julia’s Apartments Warsaw Old Town: Booking.com puanı 9.8. Eski Kent bölgesinde, Kale Meydanı’na 3 dakikalık mesafede yer alan dairelerle şehrin keyfini çıkarma imkanı sunuyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 5★ Mamaison Hotel Le Regina Warsaw: Booking.com puanı 9.2. Şehrin kalbinde yer alıyor. Şık odaları ve mimarisiyle dikkat çekiyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 5★ Hotel Bellotto: Booking.com puanı 9.1. Kraliyet Sarayı’na 200 metre mesafede yer alıyor. Klasik tarzda döşenmiş, lüks odalarıyla dikkat çekiyor. Rezervasyon için tıklayın.

2. Varşova Şehir Merkezi / Śródmieście

Varşova'da nerede kalınır şehir merkezi otelleri

Varşova’nın merkezi gerçek anlamda neresidir?” diyecek olursanız cevap, Srodmiescie.

Varşova’nın tarihi ve modern yüzünün birleşim noktası sayılan Srodmiescie, şehrin tam kalbinde yer alıyor. Turistik açıdan olduğu kadar aynı zamanda bir finans, ticaret ve kültür merkezi.

Varşova’ya gidiş nedeniniz arasında iş yer alıyorsa hem şehri kolayca keşfetmek hem de işlerinizi halletmek açısından sizin için en ideal nokta Srodmiescie olacaktır.

Varşova’da konaklama için en güzel bölgelerin başında gelen Srodmiescie’de kafelerden restoranlara, alışveriş merkezlerinden sinema ve tiyatrolara aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Parlamento Binası, Sigismund Sütunu, Kültür ve Bilim Sarayı gibi Varşova’nın görülmesi gereken en önemli birçok noktası da bu bölgede yer alır. Üstelik Varşova şehir içi ulaşım ağının da merkezi sayılan bu bölgeden şehrin dilediğiniz bölgesine kolayca ulaşabilirsiniz.

Srodmiescie’da konaklama seçeneklerinin bol olması fiyatların da daha uygun olmasını sağlıyor. Hem ekonomik hem keyifli bir Varşova seyahati için şehir merkezinde konaklayabilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • 3★ Hotel MDM City Centre: Booking.com puanı 8.7. Şehrin merkezinde, Varşova’nın ünlü Anayasa Meydanı’nda yer alıyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 3★ Hampton by Hilton Warsaw City Centre: Booking.com puanı 8.9. Warszawa Centralna Tren İstasyonu, Złote Tarasy Alışveriş Merkezi ve Kültür ve Bilim Sarayı birkaç adım mesafede yer alıyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Hotel Indigo Warsaw Nowy Swiat: Booking.com puanı 9.3. 19. Yüzyıldan kalma bir binada, Varşova Ulusal Müzesi’nin karşısında yer alan butik otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 5★ H15 Boutique Hotel: Booking.com puanı 9.3. Varşova’nın merkezinde, mükemmel konuma sahip olan tarihi bir binada yer alıyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 5★ Sheraton Grand Warsaw: Booking.com puanı 8.8. Meşhur Nowy Swiat Caddesi’ne ve Lazienki Royal Parkı’na yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3. Mokotow Bölgesi

Varşova'da nerede kalınır Mokotow otelleri

Hem şehir merkezine yakın hem de yeşil alanı bol bir bölgede konaklamak istiyorsanız Mokotow, tam size göre!

Varşova şehir merkezinin hemen güneyinde yer alan Mokotow, yeşil alanları ve ev sahipliği yaptığı kültürel noktalarla öne çıkıyor. Varşova’da nerede kalınır sorusuna vereceğimiz en doğa dostu cevap bu bölge diyebiliriz.

Sayısız park, Varşova’nın en büyük gölü olan Czernikowskie Gölü ve şehrin en uzun bisiklet parkuru Mokotow bölgesinde yer alıyor.

Seyahatiniz özellikle yaz aylarına denk geliyorsa Varşova’da konaklama için Mokotow bölgesini seçerek doğal yüzme havuzu olarak kabul edilen Czernikowskie Gölü’nün ve şehri bisikletle keşfetmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Saraylar, müzeler ve kiliseler gibi birçok turistik noktaya da yürüyerek ulaşmanız mümkün.

Mokotow, şehir içi ulaşım ağı bakımından da oldukça gelişmiş bir bölge. Şehir merkezine yakınlığının yanı sıra Varşova Havaalanı’na yakınlığı da Mokotow’u, Varşova’da konaklama için en ideal bölgeler arasına sokan nedenlerden biri.

Özetle Varşova’da nerede kalınır diyenler ve şehrin yeşil yüzünü keşfetmek isteyenler Mokotow bölgesindeki otelleri tercih edebilir.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • 3★ Centrum Barnabitow: Booking.com puanı 8.8. Mokotow bölgesinin sakin bir kısmında, Lazarski Üniversitesi’nin yanında yer alıyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 3★ Hampton by Hilton Warsaw Mokotow: Booking.com puanı 9.2. Tam donanımlı odaları ve turistik yerlere yakınlığıyla tercih edilebilir, uygun fiyatlı bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Four Points by Sheraton Warsaw Mokotow: Booking.com puanı 9.3. Parklara ve toplu taşımaya yakınlığıyla dikkat çeken bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Vienna House Mokotow Warsaw: Booking.com puanı 9.1. Şık tasarımı ve konumuyla dikkat çekiyor. Terasında şehir manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4. Praga Polnoc Bölgesi

Varşova'da nerede kalınır praga polnoc otelleri

Şehrin daha trend, genç ve eğlenceli yüzünü görmek için Varşova’da nerede kalınır diyorsanız Praga Polnoc bölgesini tercih etmelisiniz diyebilirim.

Praga Polnoc, iki farklı karakteristik özelliğe sahip bir bölge. Bir yanda Varşova’nın gün geçtikçe gelişen eğlence ve kültür hayatını, diğer yanda ise karanlık sayılan yüzünü keşfedebilirsiniz.

Karanlık derken küçük bir açıklama yapmakta fayda var. Praga Polnoc, ekonomik açıdan şu anda da Varşova’nın en kötü durumdaki bölgesi olsa da şehrin karanlık yüzüyle özdeşleşmesi aslında geçmişten süregelen nedenlere dayanıyor. Günümüzde, sokaklarda rahat rahat gezerek şehrin tadını çıkarmak mümkün.

Gün geçtikçe sayısı artan trend restoran ve barlar, alternatif kafeler, bağımsız sanat galerileri, sanatçıların atölyeleri ve duvarları süsleyen grafitiler ile Praga Polnoc, artık eski namını geride bırakmış, şehrin en hip bölgesi olma yolunda ilerliyor.

Üstelik Nazi saldırılarından etkilenmemiş bir bölge olarak Varşova’nın savaş dönemi öncesi karakterini, tarihi yapılar ve binalarla burada keşfetmek de mümkün.

Varşova’nın en turistik bölgesi Varşova Eski Şehir ise konum olarak Praga Polnoc’un tam karşısında, nehrin diğer yakasında kalıyor. Yani konum olarak bakıldığında da Varşova’da konaklama için en ideal bölgelerden biri.

Varşova otel tercihinizi Praga Polnoc bölgesinden yana kullanmak isterseniz her bütçeye ve zevke uygun seçenek arasından tercih yapabilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • 3★ Targowa 21 by Visitwarsaw Apartments: Booking.com puanı 9.7. Mini mutfağı, ferah yatak odası ve keyifli balkonuyla ihtiyacınız olan her şeyi bulabileceğiniz bir daire. Bilgi ve rezervasyon için tıklayınız.
 • 3★ Hotel Hetman: Booking.com puanı 8.7. Praga Polnoc’un kalbinde, Eski Kent bölgesine ise 2 km mesafede yer alıyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayınız.
 • 3★ Moxy Warsaw Praga: Booking.com puanı 9.2. Modern odaları, kullanışlı ortak alanları ve toplu taşımaya elverişli konumuyla Varşova’da konaklamak için keyifli bir seçenek. Bilgi ve rezervasyon için tıklayınız.
 • 3★ Arthotel Stalowa 52: Booking.com puanı 8.8. Praga Polnoc bölgesinin en bohem kısımlarından birinde, 100 yıllık tarihi bir binada yer alıyor. Toplu taşıma açısından oldukça elverişli, şehrin her yerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Rezervasyon için tıklayınız.

Varşova’da Şehir İçi Ulaşım

Varşova'da nerede kalmalı, ulaşım

Varşova otel seçiminizi yaparken Varşova şehir içi ulaşım olanaklarını da göz önünde tutmanız faydalı olabilir.

Varşova Havaalanı şehir merkezi ulaşım: Varşova Chopin Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için 4 alternatif bulunuyor: Tren, otobüs, taksi ve araç kiralama. Konforlu, hızlı ve ekonomik bir yolculuk için treni kullanabilirsiniz.

Yürüme: Varşova turistik yerler düşünüldüğünde çok büyük bir şehir olmadığı için yürümeyi seven biriyseniz şehri yürüyerek rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Özellikle Vilnus Nehri kıyısında keyifli yürüyüşlerle Varşova’da görülmesi gereken yerlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Varşova otel seçeğinizi Varşova Eski Şehir ya da Varşova şehir merkezi taraflarında seçerseniz işiniz daha da kolaylaşır.

Tramvay: Tramvay, Varşova’da sık kullanılan toplu taşıma araçlarından biri. Toplam 79 tramvay hattının yanında bir de turistik gezilere yönelik nostaljik bir “T” hattı bulunuyor. Varşova’da nerede kalınır diye düşünürken tramvay duraklarına yakın bir otel seçerek Varşova seyahatinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Metro: Metro ile şehrin çoğu noktasına kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. M1 ve M2 olmak üzere iki hattan oluşan metro sistemi hem şehir merkezini hem de merkezin daha dışında kalan bölgeleri keşfetmeniz için ideal.

Otobüs: Varşova şehir içi ulaşımınızı otobüslerle de sağlayabilirsiniz. Trafiğin az olduğu bir şehir olan Varşova’da dilediğiniz yere otobüsle de kolaylıkla gitmeniz mümkün.

Varşova Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Varşova'da nerede kalınır internetten otel rezervasyonu

Varşova’da nerede kalınır sorusu söz konusu olduğunda en çok merak edilen konulardan biri doğal olarak ortalama otel fiyatları.

Daire mi, otel mi?: Varşova’da konaklama için araştırma yaptıysanız çok sayıda daire seçeneği bulunduğunu fark etmişsinizdir. Daire çoğu zaman otelde konaklamaya göre daha az tercih edilen ve riskli bir seçenek gibi görünse de Booking.com’da yer alan Varşova daire seçeneklerine gönül rahatlığıyla göz atabilirsiniz.

Fiyatlar: Polonya bir Avrupa ülkesi olmasına rağmen para birimi olarak “Zloty” kullanılmaktadır. Bu nedenle, diğer Avrupa şehirlerine oranla Varşova’da otel fiyatları oldukça uygundur.

Eğer 3 – 4 yıldızlı, standart koşullara sahip ancak konumu iyi bir otelde kalmak isterseniz iki kişi için gecelik ortalama fiyat 60 – 80 Euro arasında değişiyor. Bütçeniz daha fazlaysa oldukça kaliteli ve şık otellerde iki kişi gecelik 90 – 120 Euro’ya kalmanız da mümkün.

Vergi: Varşova’da otel fiyatları %8 KDV dahil şeklinde sunuluyor. Kişi başı gecelik 0.72 Euro da şehir vergisi bulunuyor.

Kahvaltı: Varşova’da kahvaltı kültürü pek aşina olduğumuz kahvaltılar gibi değil. Avrupa şehirlerinin çoğunda olduğu gibi Varşova otellerinde ortalama bir kahvaltı çay, kahve, kruvasan, reçel, bol şarküteri ürünü gibi unsurlardan oluşuyor.

Kişisel tavsiyem bütçenize daha uygun bir seçenek arıyorsanız gönül rahatlığıyla otelinizi kahvaltı hariç rezervasyonla daha uygun fiyata ayarlayabilir, kahvaltınızı pastaneler, kafeler ya da marketlerle halledebilirsiniz. Tabii ki kahvaltının sizi tatmin edeceği, lüks oteller bulmak da mümkün.

Rezervasyon: Varşova’da otel rezervasyonu için birçok gezgin gibi benim tercihim de internetin en güvenilir ve bilindik sitelerinden olan Booking.com. Varşova seyahatiniz öncesi otel rezervasyonunuzu kolaylıkla Booking.com’dan gerçekleştirebilirsiniz.

Booking.com Varşova otellerinde geçerli otelde ödeme, ücretsiz rezervasyon iptali, erken rezervasyon fiyatları gibi birçok avantajla otel rezervasyonunuzu oldukça uyguna yapabilirsiniz.

 • Booking.com’da yer alan tüm Booking.com otellerini incelemek için tıklayın.

Özetle Varşova’da Nerede Kalınır?

Varşova'da nerede kalmalı, Varşova'da konaklama yapılacak bölgeler

Özetle Varşova’da konaklama için her bütçeye ve zevke hitap edecek otel seçeneği olduğunu söyleyebiliriz.

Varşova’yı tarihle iç içe yaşamak isterseniz Stare Miasto olarak anılan Eski Kent merkezini tercih etmelisiniz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş binalar arasında konaklayabilir, şık kafe ve restoranlarda şehrin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Eğer Varşova’nın daha modern ve hareketli kısmında konaklamak isterseniz şehrin kalbi, Srodmiescie sizin için ideal olacaktır. Srodmiescie bölgesi hem gelişmiş ulaşım ağı hem de Varşova’nın en turistik bölgesi Eski Kent merkezine yakınlığıyla oldukça ideal. Birçok müze ve ünlü alışveriş caddesi de burada bulunuyor.

Varşova’yı bahar ya da yaz aylarında ziyaret edecekseniz ve doğayı seviyorsanız Varşova’nın doğayla iç içe bölgesi, Mokotow otellerini tercih edebilirsiniz. Bu bölgede daha sakin ve şık oteller bulmak mümkün.

Son olaraksa Varşova’nın en eski bölgelerinden olmasının yanı sıra gelişen eğlence ve kültür hayatını en iyi yansıtan Praga Polnoc, şehrin savaş öncesi mimarisini ve lokal hayatını görmek için mükemmel bir seçenek. Praga Polnoc otel fiyatları da şehrin bahsi geçen diğer bölgelerine oranla çok daha uygun.

Varşova’da nerede kalınır rehberi boyunca bahsettiğim oteller arasından bütçenize ve zevkinize en uygun olanı seçerek seyahatinizi en keyifli hale getirebilirsiniz.

Bahsettiğimiz oteller arasında ise ekonomik ve merkezi bir otel arıyorsanız öncelikle Castle Inn isimli otele, daha lüks ve konforlu bir seçenek arıyorsanız ise H15 Boutique Hotel’e göz atmanızı

Varşova’da nerede kalınır içeriği boyunca Polonya’nın bu güzel şehrinde konaklama konusunda elimden geldiğince detaylı bilgiler vermeye çalıştım.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top