Vasa Müzesi giriş ücretleri, ziyaret gün ve saatleri

Vasa Müzesi: Stockholm’un En Popüler Turistik Noktası

Dünya denizcilik tarihinde Titanic’in kaderiyle yarışacak büyüklükte bir trajedi daha varsa bu da ünlü İsveç Savaş Gemisi Vasa‘dır herhalde. Tabii Vasa Gemisi‘nin trajedisi hayatını kaybeden insan sayısı, batışında yardım gelip gelmemesi ile ilgili değil. Onun trajedisi; en büyük, en görkemli, en tehlikeli savaş gemisi olma iddiasıyla ve amacıyla yapılıp daha limandan çıkarken batması.

Vasa Müzesi yazısına başlarken “Mütevazi olmak” dünyanın her yerinde, hayatın her alanında önemli diyelim ve devam edelim. Bugün İsveç‘in Stockholm kentinde, Djurgarden Adası’ndaki Vasa Müzesi içerisinde sergilenen işte bu görkemli savaş gemisinin son derece iyi korunmuş halde bizzat kendisi, gemiden çıkarılan tarihi eserler ve tarihçesini aydınlatan dokümanlar.

Vasa Savaş Gemisi ve Vasa Müzesi Tarihçesi

Stockholm Vasa Müzesi hakkında bilgiler

Dönemin İsveç Kralı Gustav II. Adlof‘un emriyle 1626 yılında yapımına başlanıyor Vasa Savaş Gemisi’nin. Geminin yapılış amacı ülkenin o yıllarda devam eden Polonya ile savaşında kullanılması olmakla birlikte Kral aynı zamanda bu geminin İsveç’in gücünü dünyaya göstermesi açısından en büyük, en tehlikeli ve en görkemli savaş gemisi olmasını istemiş.

Öte yandan böyle bir hedefle yola çıkınca geminin denge mekanizmaları, taşıması gereken silah miktarı ve bunun gibi diğer tüm detaylar bazı noktalarda göz ardı edilmiş.

1628 yılının 10 Ağustos’unda ilk yolculuğuna çıkan Vasa Savaş Gemisi demir almasından 15 – 20 dakika kadar sonra güçlü bir rüzgara yenik düşerek ve mürettebatından yaklaşık 30’unun da ölümüne sebep olarak batmış.

Vasa Museum stockholm

Geminin batmasının en önemli sebebi olarak bordosuna normalde taşıyabileceğinden daha fazla top, gülle ve silah alınmış olması, ayrıca bu ağırlığı dengelemek için geminin suyun altında kalan kısmına konulması gereken –ve safra olarak adlandırılan- ağırlıkların da mekanın yetersiz olması sebebiyle az olması gösteriliyor.

Kısaca, fazlasıyla ağır bir geminin su üzerinde, rüzgarlı havalarda dengede durması için tabanının da hem o ölçüde ağır olması hem de ağırlığın geniş bir alana yayılması gerekir. Oysa Vasa Savaş Gemisi yapımında bu detay, belki de Kralın korkusundan, ihmal edilmiş  ve tarihin en görkemli savaş gemisinin daha yola çıkar çıkmaz batmasına sebep olmuş.

Baltık Denizi’nde kaybolan ve sular altında 333 yıl geçiren gemi 1956 yılında İsveçli araştırmacı Anders Franzen tarafından bulunmuş.

Gemi 1961 yılında turistik ziyaretlere açılarak 1988 yılına kadar geçici bir müzede sergilenmiş. Ardından sırf bu gemiyi sergilemek amacıyla özel bir yapı inşa edilerek müzeye dönüştürülmüş ki bugün Vasa Müzesi olarak ziyaret ettiğimiz yer de burası.

1990 yılında kapılarını açan Vasa Müzesi bugüne kadar 30 milyona yakın ziyaretçisi ile İskandinavya’nın en çok ziyaret edilen müzesi unvanını almış.

Vasa Müzesi’ni İlginç Kılan Başka Ne Var?

Vasa gezisi Stockholm

Vasa Savaş Gemisi 1600’lü yıllardan bugüne kalan, görüp görebileceğiniz en iyi korunmuş gemi –ki geminin %95 oranında korunduğu belirtiliyor-. Hatta 17. Yüzyıldan kalan tek gemi de diyebiliriz. Ayrıca gemi yapıldığı dönemde de en büyük savaş gemisi idi.

Vasa Müzesi ayrıca hem 1600’lü yılların denizcilik teknolojisi, hem de o dönemin sosyal hayatı hakkında son derece geniş bilgiler veriyor. Ki müzede, geminin etrafında yer alan çeşitli sergiler bu tarih odaklı tur için yapılmış zaten.

300 yıldan uzun bir süre denizde kalmış bir geminin tahrip olmaması mümkün değil, bugünkü tahribat minimumda olsa da. Ki gemi her geçen gün tahrip olmaya da devam ediyor.

Vasa Müzesi’nin bir amacı da gemiyi en az 1000 yıl daha yaşatacak şekilde korumak. Dolayısıyla gemi düzenli olarak bakımdan geçiriliyor ve çeşitli kimyasallarla korunmaya çalışılıyor. Sorun şu ki teknoloji ilerledikçe gemi kalıntısı koruma işlemleri de gelişiyor, değişiyor. Sadece bu bile Vasa Müzesi turunda görmekten keyif alabileceğiniz detaylardan.

Vasa Müzesi İçerisinde Neler Göreceksiniz?

Vasa Museum ulaşım

Vasa Müzesi içerisinde sergilenen en önemli eser elbette ki geminin kendisi. Geminin içerisine ziyaretçi alınmıyor ama özellikle Vasa Savaş Gemisi’ni sergilemek amacıyla inşa edilen yapı geminin etrafında 7 kat yükselerek ziyaretçilere gemiyi her açıdan görme imkanı tanıyor.

Bunun yanında bu katlarda hem geminin tarihçesine, hem dönemin sosyal hayatına ışık tutan sergiler yer aldığı gibi, gemiden çıkarılan tarihi eserler de sergileniyor. Bu sergilerden de kısaca bahsetmem gerekirse;

Vasa Müzesi gezilecek yerler

Face To Face isimli sergide gemi ile birlikte batarak ölen mürettebat ve ailelerinin (gemi limandan ayrılana kadar ailelerin de binmesine izin verilmiş) bulunabilen iskeletleri ve bu kişilerin hikayeleri sergileniyor.

Vasa Savaş Gemisi enkazında 11 kişinin iskeletine ulaşılmış ve elbette hiçbirinin kimliği tanımlanamıyor. Bu yüzen alfabetik sıra ile hepsine isim verilmiş. Ve kemik incelemeleri ile yaşları, sağlıkları ile ilgili bilgilere ulaşılmış. Ayrıca teknoloji yardımıyla kurbanların canlı haldeki görüntülerinin nasıl olabileceği de çizilmiş.

Preserve Vasa Sergisi ise yazının başlarında bahsettiğim, geminin zamana ve tahribata karşı korunması için alınan önlemlerin anlatıldığı, görsellerle ifade edildiği bir sergi. Dolayısıyla Vasa Savaş Gemisi’ni koruyabilmek için alınan bu sıra dışı önlemler de görülmeye, dinlenmeye değer bilgiler içeriyor.

The Salvaging Sergisi‘nde ise gemi enkazının bulunuşu ve denizden çıkarılması ile ilgili süreçler çeşitli videolar ve görsellerle anlatılıyor.

Stockholm gemi müzesi Vasa Müzesi

The Sailing Ship Sergisi geminin yelkenlerine ayrılmış bir bölüm. Vasa Savaş Gemisi yola çıkarak battığında açık 4 yelkeni varmış ancak gemi enkazı bulunduğunda açılmamış halde 6 yelken daha bulunmuş. Sergide özellikle çocuklar için bir yelkenli gemiyi yüzdürme simülasyonu da yer alıyor.

Bunlar dışında Vasa Müzesi içerisinde çeşitli resimlerle 1628 yılında İsveç hayatının ve Savaş Gemisi etrafında Avrupa’nın betimlendiği His Majesty’s Ship, gemi enkazından çıkarılan tarihi eserlerin, mürettabata ait eşyaların sergilendiği Life On Board, Vasa Savaş Gemisi’nin denizde tahribata uğramadan önceki halinin ve renklerinin gösterildiği The Power And The Glory,  savaş gemisinin orijinalinin 1:10 boyutundaki birebir kopyasının sergilendiği The Vasa Model, hem Vasa Savaş Gemisi’nin yapılışını hem de o dönemdeki Stockholm Tershanesi’ni gösteren modellerin sergilendiği The Stockholm Shipyard, gemi enkazından çıkarılan silahların sergilendiği Battle da son derece ilgi çekici sergilerden.

Vasa Müzesi içerisinde 16 farklı dilde gösterimi yapılan ve geminin tarihçesine değinen film de seyredebileceğiniz gibi içerisindeki restoran ve cafede yorgunluk da atabilirsiniz.

Vasa Müzesi Açılış Saatleri

Vasa Museum Stockholm gezis

Vasa Müzesi 1 Ocak ile, 23, 24 ve 25 Aralık tarihleri dışında yılın her günü ziyarete açık. Ziyaret saatleri ise;

  • 1 Eylül – 31 Mayıs tarihleri arasında 10:00 – 17:00 (Ki Çarşamba günleri kapanış saati 20:00’ye kadar uzatılıyor),
  • 1 Haziran – 31 Ağustos arasında 08:30 – 18:00.

Vasa Müzesi Giriş Ücreti

Vasa Müzesi giriş ücretleri yetişkinler için 150 SEK olup, 18 yaşından küçük herkes için müze ücretsiz. Ayrıca Stockholm Card satın alanlar da müzeyi ücretsiz ziyaret edebiliyor.

Vasa Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir? 

Vasa Museum konum bilgisi

Yazının başında da belirttiğim gibi Vasa Müzesi Stockholm’deki Djurgarden Adası’nda yer alıyor. Ve müzeye tramvay, otobüs veya metro ile gidebileceğiniz gibi şehir merkezinden yaklaşık 20 dakikada yürüyerek de ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma tercih edenler için detay vermem gerekirse…

Metro: Red Line hattına binerek Karlaplan İstasyonu’nda inmelisiniz. Bundan sonra isterseniz müzeye 10 dakika yürüyebilir, isterseniz buradan 67 no’lu otobüse binerek Vasamuseet Durağı’nda inebilirsiniz.

Tramvay: Vasa Müzesi ulaşımının en kolay yolu olan tramvay için 7 no’lu tramvaya binmeli (Central Station ve Kungstragarden’dan geçiyor), Valdemarsudde’de inmelisiniz.

Otobüs: 67 no’lu otobüse binerek Vasamuseet Durağı’nda, 69 no’lu otobüse binerek Djurgardsbron Durağı’nda, 76 no’lu otobüse binerek yine Djurgardsbron Durağı’nda inebilirsiniz.

Stockholm seyahatinizde ihtiyacınız tüm bilgileri şu yazılarımızda okuyabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top