Vatikan Müzeleri hakkında bilgiler

Roma’da Sanatın Kalbi: Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli

Vatikan, ruhani bir merkez ve mimari açıdan mükemmelliğe ulaşmış tarihi yapıların bolluğunun yanında resim, heykel gibi plastik sanatların en değerli eserlerinin sergilendiği müzeleriyle biliniyor. Bu küçük şehre yapacağınız ziyarette Vatikan Müzeleri turu yapmazsanız seyahatiniz eksik, yarım kalır.

Hatta başka hiçbir şey bilmeseniz bile, Bernini, Michelangelo, Boticelli gibi Rönesans’ın en değerli ustalarının eserleriyle dolu müzelerin Vatikan’da ücretli girişi olan tek yer olması bu müzelerin ne kadar önemli ve değerli olduğunu ifade etmeye yeter.

O yüzden sözü fazla uzatmadan Vatikan Müzeleri’nin bölümleri, tarihçesi ve burada yer alan başyapıt sayılabilecek güzellikte önemli eserlerden bahsedelim.

 

Vatikan Müzeleri Hakkında Bilgiler

Vatikan Müzeleri yerleşim planı
Vatikan Müzeleri yerleşim planı

Başlangıçta kilise ve şapel duvarlarında, kitleleri dini hikayeleri görsel araçlarla anlatıp etkilemek için kullanılan plastik sanatların Papalar’nın sanata düşkünlükleri sayesinde zengin bir koleksiyona ulaşılmasıyla temelleri atılan Vatikan Müzeleri birbirinden farklı konseptlere sahip müzeler ve galerilerden oluşuyor.

En ünlüsünün Sistina Şapeli olduğu bu galeri ve müzelerden detaylı bahsedeceğim ancak Vatikan Müzeleri buralarda sergilenen eserlerden daha fazlasına da sahip.

Belverede Sarayı ve buna zamanla eklenmiş olan yapılardan oluşan müze kompleksi içerisinde resim, heykel gibi sanat eserleri dışında görebileceğiniz mimari güzelliklerden bazıları:

Sarmal Merdiven Vatikan Müzeleri Roma gezisi
Sarmal Merdiven, Vatikan Müzeleri
 • Müzelerden çıkış yaparken geçeceğiniz, Guiseppe Momo tarafından 1932 yılında yapılan sarmal rampa,
 • Camporese’nin 1792 yılında yaptığı geniş kubbeli Dört Kapı Atrium’u,
 • Belvedere Sarayı ve Avlusu (hatta müzenin tüm bahçesi),
 • Komplekse 1700’lü yılların sonunda eklenen tonozlu Simonetti Merdivenleri.

Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli Tarihçesi

Vatikan Müzeleri hakkında bilgileri

Aslında Vatikan Müzeleri Papalar’ın sanat düşkünlüklerinden doğan bir müzeler kompleksi. Koleksiyonun temeli Papa II. Julius’un sanat eserlerini toplamaya Apollo Belvedere Heykeli ile başlamasıyla atılmış ve ardından gelen 5 yüzyılda da dünyanın farklı yerlerinden sanat eserleri ile antik kalıntılar toplanmış.

Papa VIII. Innocentus’un konutu Belvedere Sarayı’nın, takip eden yıllardaki Papa IV. Sixtus, II Julius’un saraylarıyla avlular, galeriler ve koridorlarla birleştirilmesiyle elde edilen komplekste bu süreçte toplanan, bir kısmı da Michelangelo, Boticelli gibi sanatçılara sipariş üzerine yaptırılan eserler sergilenmeye başlamış.

Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli Bölümleri

Vatikan Müzeleri bilgi ve tavsiyeler

Her biri farklı döneme ait veya farklı konseptlerde eserler içeren Vatikan Müzeleri mümkünse 1 tam gün, değilse de en azından yarım gününüzü ayırmanız gereken bir yer.

Sırası gelmişken bahsedeyim; girişte 4 farklı renkle işaretlenen 4 farklı turdan (yol) birini seçerek Vatikan Müzeleri’ni gezebilirsiniz. Bu rotaların farkı ise süresi. En kısası 1,5 saat en uzunu 5 saat kadar sürüyor. Sahip olduğu galeriler ve buralarda görebileceklerinizden de birer paragrafla bahsetmem gerekirse…

1. Sistina Şapeli

Sistina Chapel Vatikan Müzesi
Sistina Şapeli’nin en önemli bölümü, tavanı.

Öncelikle şunu söyleyeyim; eğer diğer Vatikan Müzeleri ile ilgilenmiyor sadece Sistina Şapeli’ni görmek istiyorsanız buraya komşusu St Pietro Bazilikası’ndan geçiş yok. Bu şekilde kapı arayan çok turist gördüğüm için belirtmek istedim. Girişi Vatikan Müzeleri Girişi’nden yapmalısınız.

Papa IV. Sixtus için yapılan Sistina Şapeli temelde Boticelli ve Michelangelo eserleriyle dolu diyebilirim.

Musa ile İsa Peygamberler’in hayatlarından kesintiler betimlenen yan duvarlardaki freskler Boticelli liderliğinde Perugino ve Signorelli gibi sanatçılara ait. Altar’daki Michelangelo’nun Son Yargı isimli freskini karşınıza aldığınızda sağ duvarda sırasıyla;

Vatikan Müzesi Sistina Şapeli Adem'in yaratıllışı
Adem’in Yaratılışı, Sistina Şapeli, Vatikan Müzeleri

İsa’nın Vaftizi, İsa’nın Baştan Çıkarılması, Aziz Petrus ile Andreas’a Çağrı, Dağdaki Vaaz, Anahtarların Aziz Petrus’a Verilişi ve Son Yemek fresklerini görebilirsiniz.

Sol duvarsa ise, yine sırasıyla;

Musa’nın Mısır’a Yolculuğu, Musa’nın Çağrıyı Alması, Kızıldeniz’i Geçiş, Altın Buzağıya Tapınış, Asilerin Cezalandırılması ve Musa’nın Son Günleri isimli freskler mevcut.

Sistina Şapeli Vatikan Müzesi tavan planı
Sistina Şapeli freskleri

Altar’daki Michelangelo’nın Son Yargı isimli freski ise sanatçının olgunluk döneminin başyapıtlarından. Ölülerin ruhlarının Tanrı’nın gazabıyla yüzleşmek için mezarlarından kalkmalarının betimlendiği fresk belki de Sistina Şapeli’ndeki en popüler eserlerden.

Michelangelo’nın tek başına yaptığı tavan freskleri ise temelde dünyanın yaratılışı, İsa’nın düşüşü gibi konuları betimliyor. Bunlar arasında ik tanesi ise çok ünlü… Adem ile Havva’nın yasak elmayı yiyerek cennetten kovulmalarını betimleyen İlk Günah isimli freskle bundan iki sonraki Adem’in Yaratılışı freskleri sanatçının çalışmasının zirve yaptığı yerlerden.

2. Pinacoteca

Pinacoteca Vatikan Müzeleri

Geç Ortaçağ Dönemi ve sonrasına ait tabloların sergilendiği Pinacoteca; Giotto’nun Stephaneschi Triptiği, Raphael’in Transfiguration ve Caravaggio’nun Deposition adlı eserlerini görebileceğiniz zengin bir müze.

3. Pio-Cristiano (Erken Dönem Hıristiyanlık Eserleri) Müzesi

Roma Pagan kültürü etkisinde kalmış erken dönem Hıristiyanlık eserlerinden mozaik, heykel ve kabartmaların sergilendiği müze Vatikan Müzeleri arasından ilgi çekici olanlarından biri.

4. Pio-Clementino Müzesi

Pio Clementino Müzesi Vatikan Müzeleri

Laocoon ve Oğulları, Apollo Belvedere gibi eserler başta olmak üzere farklı sanatçılara ait heykellerin sergilendiği antik heykel koleksiyonu.

5. Etrüsk Müzesi

Papa XVI. Gregory tarafından 19. YY’da müze kompleksine eklenen Etrük Koleksiyonu’nda Etrüsk medeniyetlerinin ölülerle birlikte gömülen değerli objeleri sergileniyor.

6. Goblenler Galerisi (Galleria degli Arazzi)

Vatikan Müzesi Goblenler Galerisi

Üst kattaki uzun koridorda yer alan Goblenler Galerisi’nde çoğunluğu Raphael’in öğrencilerine ait olmak üzere 15-16 ve 17. YY’a ait goblenler sergileniyor.

7. Haritalar Galerisi (Galleria delle Carte Geografiche)

Roma Vatikan Müzesi gezilecek yerler Harita Galerisi

Adriatik Kıyısı, Batı İtalya ve Fransa gibi ülkelerin yanında Malta Kuşatması gibi betimlemelerin de sergilendiği Haritalar Galerisi Goblenler Galerisi’nin devamında yer alıyor.

8. Raphael Odaları

Raphael Odaları Vatikan Müzesi Roma tatili

Raphaello ve öğrencileri tarafından Papa II. Julius için dekore edilen 4 papalık dairesinden oluşan Raphaello Odaları Vatikan Müzeleri içerisinde Sistina Şapeli’nden sonra mutlaka görmeniz gereken bir diğer yer. Yapımı 16 yıl süren ve ünlü ustanın çalışmalar tamamlanmadan hayatını kaybettiği odalar ve içerisinde görebilecekleriniz ise;

Constantinus Salonu; Hıristiyanlık zaferlerini betimleyen freskler,

Heliodorus Salonu; Tanrı ve Katolik Kilisesi öğretisini benimseyen hikayelerin freskleri,

Segnatura Salonu; Hıristiyanlık öğretisine dair hikayelerin yer aldığı fresklerle birlikte bu odadaki en değerli eser, Raphael’in farklı dönemlerde yaşamış filozof ve sanatçıları (Platon, Aristo, da Vinci, Michelangelo ve Bramante gibi) birlikte resmettiği fresktir.

Borgo’da Yangın Odası; Önceleri yemek odası, sonradan müzik odası olan salonda yer alan freskler 9. YY Papaları III. Ve IV. Leo’nun hayatlarından kesitler içeriyor. Ve elbette Borgo’da Yangın freski buradaki en değerli eserlerden.

9. Çağdaş Dini Sanatlar (Collezione Arte Religiosa Moderna) Müzesi

Vatikan Müzeleri Collezione Arte Religiosa Moderna

Vatikan Müzeleri içerisindeki Borgia Binaları’nda yer alan Çağdaş Dini Sanatlar Müzesi’nde Hıristiyanlık öğretilerinin betimlendiği yakın dönem eserleri yer alıyor.

10. Mısır Müzesi

Vatikan Müzeleri Mısır sergisi

Antik Mısır’a ait heykel, mumya, dikilitaş ve moziklerin sergilendiği Mısır Müzesi Vatikan Müzeleri kompleksine daha geç katılan ancak çok etkileyici bölümlerden biri.

Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli Nerede ve Nasıl Gidilir?

Vatikan Müzesi konum bilgisi

Vatikan’ın kuzey kısmında, St Pietro Bazilikası’nın yanında yer alan Vatikan Müzeleri ulaşımı son derece kolay.

Eğer St. Pietro’dan çıkıp müzelere geçecekseniz iki yapı arasında (aslında yapılar birbirine komşu da girişleri mesafeli) 10 dakika yürümeniz gerekiyor.

Eğer metro ile gidecekseniz; A hattına binip Ottiviano, Battistini veya Cipro İstasyonları’nda inebilirsiniz.

Otobüs ile gitmeyi tercih edenler; 49 no’lu otobüse binerlerse müzelerin hemen önünde, 32, 81 veya 982 no’lu otobüse binerlerse Risorgimento Meydanı Durağı’nda, 492 veya 990 no’lu otobüsü kullananlar ise Leone IV Caddesi’nde inebilirler.

Villa Borghese’den kalkan 19 no’lu tramvayla gelenler ise Risorgimento Meydanı’nda inebilirler.

Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli Güncel Giriş Ücretleri

Vatikan Müzesi giriş ücretleri

Öncelikle Vatikan Müzeleri girişi Roma Pass kartı kapsamında değil, onu belirteyim. Gişeden veya internetten bilet alarak gezmeniz gerekiyor.

Bilet fiyatları ise; yetişkinler için 17 Euro, her milletten 26 yaş altı öğrenciler için 8 Euro.

Eğer bilet yanında sesli rehber (İngilizce) de almak isterseniz giriş ücreti; yetişkinler için 24 Euro, her milletten 26 yaş altı öğrenciler için 15 Euro.

Bileti internetten almak isteyenler için yukarıdaki fiyatlara ek olarak 4 Euro online rezervasyon ücreti de alınıyor.

Vatikan Müzeleri İle İlgili Çok Önemli Tavsiyeler

 

Vatikan Müzeleri, Roma’nın en çok ziyaret edilen noktalarından bir tanesi. Bu yüzden müze girişinde çok uzun kuyruklar olabiliyor. Bu nedenle size tavsiyem mümkünse ziyaretinize en az 1 hafta 10 gün kala biletinizi internetten satın alın.

Planlamada sıkıntı yaşıyorsanız Roma’daki 2. gününüzün sabahına müze biletinizi satın alıp daha sonrasında Vatikan’da yer alan diğer yerleri gezerek devam edebilirsiniz.

Eğer biletinizi internetten almazsanız müze girişinde en az 2-3 saatlik uzun kuyruklara girmek zorunda kalabilirsiniz.

Müze ziyareti ile ilgili 2. tavsiyem ise müze çevresinde yer alan ve size müzenin bugün ziyarete kapalı olduğunu söyleyen dolandırıcılar.

Bu kişilere online biletiniz olduğunu söyleseniz bile biletlerin geçersiz olduğunu, yeni bilet almanız gerektiğini vb söyleyip size yeni bilet satmaya çalışabilir. Bu durumda tek yapmanız gereken bu kişilere aldırmayın, online biletinizi çıktı alın. Yanınıza geçerli bir belge (pasaport) alıp sıraya girmeden ziyaret saatinize biraz zaman kala kuyruğun en önüne geçin.

Örnek olarak biletiniz 10:00 içinse 10-15 dk kala normal kuyruğa girmeden hemen yanda bulunan ve boş olan biletli girişe yönelin ve en öne geçip müzeye rahatça giriş yapın.

Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli Ziyaret Gün ve Saatleri

Vatikan Müzeleri Pazartesi ve Cumartesi günleri arasında her gün 09:00–18:00 arası açık ancak en geç giriş saati 16:00.

Ayrıca müze ayda bir kez Pazar günü de 09:00 – 14:00 arası açık, ancak burada da son giriş 12:30’da (her ayın son Pazar günü).

Roma seyahatinizde gerekli olabilecek tüm bilgileri; Roma gezi rehberiRoma gezilecek yerler ve Roma’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

6 thoughts on “Roma’da Sanatın Kalbi: Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli”

 1. Sayın yetkililer bu mesajımı alıp dönüş yaparsanız çok memnun olacağım.
  Perge(Aksu) ile PISIDIA (YALVAÇ) arasnda yaklaşık M.S 46 da Havarilerden St.PAUL’un Hiristiyanlığı yaymak için Ali Köprüsü yolunu kullanarak Pisidia Antakyası’na geldiği söylenir.
  Ali Köprüsü(Gündoğmuş) Karyolları Gn.Md. tarafından restore edildi(internette mevcut) Orman Gn.Md. yollarını yapıyor.
  Bu tarihi yapının (tekrar harap olmaması için) turizme kazandırılmasında tanıtılmasında bizlere yardımcı olursanız çok sevineceğiz. Biz acemiyiz.Ne yapabiliriz.Saygılarımızla.
  Kaleçik(Gündoğmuş)Kültür Köyü Derneği

  0242 2260007

 2. merhaba ek bir bilgi paylaşayım..
  Vatikan müzesine her ayın son pazarı ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz.
  Ve eğlen 12 civarı giriş yaparsanız herkes papanın el sallama merasimi nedeniyle meydanda olduğu için izdiham olmadan gezebiliyorsunuz 🙂

 3. Merhaba size Roma’dan yorum yazıyorum. Özet şeklinde can alıcı noktaları anlattığınız yazılarınız oldukça yararlı. Ancak müze ve diğer ziyaret edilecek yerlere giriş konusunda tur satın almayı tekrar eden yönlendirmeleriniz biraz yanıltıcı. Zira o turların başlamasını beklemek de gerekiyor. Roma Pass kart ise şu sıralar pek kullanışlı değil çünkü Baberini ve devamındaki hatlarda çalışmalar sebebiyle istasyonlar kapalı. Her yerden tarih fışkıran böylesine değerli bir şehrin bakımsız ve kirli olması ise hayal kırıklığı yarattı. Diğer Avrupa şehirleriyle temizlik konusunda mukayese edersem bayağı alt sıralarda yer alır.
  Bol gezmeler ve sevgiler.

 4. Dört dörtlük anlatmışsınız emeğinize sağlık. Müzeyi gezmeden önce sitenizi keşfetseydim keşke diyorum:):)

 5. Merhaba Vatikan Müzesi online bilet için tavsiye edebileceğiniz herhangi bir site var mı? ferhatgokce.com bu adreste getyourguide.com.tr var ama sizin fikriniz & öneriniz nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top