Vatikan Müzeleri Roma

Vatikan Müzeleri, dünyanın en önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzelerden oluşan bir komplekstir. İçerisinde yüzyıllar boyunca farklı papalar tarafından toplanan değerli resim, heykel, harita gibi sanat eserlerini bünyesinde barındırır. 13. yüzyıldan bu yana papalık saraylarında bulunan bu galerilerde, Yunan-Roma eserleri, Etrüsk Müzesi, Dört Raffaello Odası, Modern Dinsel Sanat, Sistina Şapeli ve Resim Galerisi gibi göz alıcı koleksiyonlar ve eserler görülebilir.

Vatikan’da yer bu müzelerin yer aldığı binalar, bir zamanlar IV. Sixtus, VIII. Innocentius ve II. Julius gibi Rönesans papaları için inşa edilmiş saraylardır. VIII. Innocentius’un Belvedere Sarayı’nı diğer binalara bağlayan uzun avlular ve galeriler, Donato Bramante tarafından 1503 yılında II. Julius için yapılmıştır. Sonraki eklemelerin büyük bölümü, 18. yüzyılda, önceki papaların topladıkları sanat yapıtlarını sergilemeye başladığı zaman yapılmıştır. Vatikan Müzeleri içinde yer alan en önemli bölümler Sistina Şapeli ve Raffaello Odaları’dır.

Eğer Roma'da kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Roma'da nerede kalınır? başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yazı boyunca son seyahatimde konaklayıp çok memnun kaldığım 4★ Augusta Lucilla Palace başta olmak üzere 3★ Hotel Impero, 4★ Rome Times Hotel,  5★ Hotel Raphael gibi şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Vatikan Müzeleri’nde gezmek için özel bir sistem düzenlenmiştir. Müzelerde tek yön sistemi vardır ve müzedeki gezi rotaları dört renk koduyla bölünmüştür, bu renk kodları uzunluğu 90 dakikadan 5 saate kadar farklı gezi seçimlerini gösterir. Dilerseniz bu rotaları takip ederek müzede rahatça gezebilirsiniz. Sadece müzenin önemli bölümlerinden Sistina Şapeli ve Raffaello Odaları’nı gezmek isterseniz girişten yaklaşık yarım saat yürümeniz gerekmektedir.

Vatikan Müzeleri, bir bronz kapı ile sizi gerçek dünyadan alıp hayal dünyasına götürür sanki. Bu kapı ile ayrıca Roma’dan dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan’a geçmiş de olursunuz. Yaklaşık 42.000 metre karelik alanı kaplayan bu yerde 70.000 den fazla sanat eseri görülebilir. Tüm bunları bir güne sığdırmak ise imkânsızdır! Yorulduğunuzda bahçesinde bir mola verip bir şeyler yiyebilirsiniz.

Müzenin en dikkat çeken yerlerinden biri de ünlü merdivenleridir. Sokaktan müzelere çıkan güzel merdivenler olan Sarmal Rampa 1932 yılında Giuseppe Momo tarafından yapılmıştır ve fotoğraflara konu olacak kadar güzeldir.

Vatikan Müzeleri Roma
Vatikan Müzeleri, Roma

Vatikan Müzeleri Önemli Bölümler

Pinacoteca: Tablo galerisi, geç Ortaçağ döneminden başlar ve 18. Yüzyıla kadar uzanır.

Museo Pio-Cristiano: Koleksiyonda erken Hristiyanlık dönemine ait olan mozaikler, kabartmalar ve heykeller belirgin Roman pagan etkisi yaratır.

Museo Pio Clementino: Antik heykel koleksiyonu

Museo Etrusco: 19. Yüzyılda Papa XVI. Gregory tarafından kurulan Etrüsk koleksiyonu zenginliğini ölüleri güzel objelerle gömme âdetinden alır.

Galleria Degli Arazzi: Uzun salonun karşılıklı duvarlarında iki döngü halinde goblenler sergilenir.

Galleria Della Carte Geografiche: Güzel bir Harita Galerisi yer alır.

Stanze Di Raffaello: Raphael’in Odaları, Raphael ve öğrencileri tarafından Papalar Julius II, Leo X ve Clement VII için dekore edilmiş olan dört papalık dairesini kapsamaktadır. Üçüncü oda olan Stanze della Segnatura II. Julius’un ofisiydi. Duvarlar en sevdiği konularla; hukuk, teoloji, şiir ve filozofi öğeleri ile kaplıdır. Doğu duvarındaki “School of Athens” (Atina Okulu) tablosu tarihin en büyük düşünürlerini hayali bir felsefe akademisinde tartışır ve öğretirken betimlemektedir. Raphael görüntünün içine kendini de resmetmiştir. Kırmızı bir pelerin ve siyah beresi ile uzakta sağ taraftadır.

Vatikan Müzeleri Raffael Odaları
Raffael Odaları, Vatikan Müzeleri
Vatikan Müzeleri Raffael Odaları Atina Okulu
Atina Okulu, Raffael Odaları, Vatikan Müzeleri

Collezione Arte Religiosa Moderna: Borgia Binaları’ndaki modern dini sanat koleksiyonu yaklaşık bin adet parçayla 55 odayı doldurmaktadır.

Sistina Şapeli (Cappella Sistina): Roma’nın en önemli sanatsal hac yeri olan şapel, Papa IV. Sixtus için, 1477 ile 1481 yılları arasında yaptırılmıştır. Özellikle tavandaki Michelangelo’nun muhteşem betimlemeleri kaçırılmaması gerekir.

Sistina Şapeli, Vatikan Müzeleri
Sistina Şapeli, Vatikan Müzeleri

Yıllık 4,5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan bu dünyanın en önemli müze kompleksini Roma gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

(Not: Müze ziyaretinde, dizleri ve omuzları açıkta bırakan kıyafetlere izin verilmemektedir.)

Vatikan Müzeleri Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Viale Vaticano 100, Roma
  • Otobüs: 23, 34, 40, 49, 62, 64, 280 numaraları otobüsler ile müzeye ulaşabilirsiniz. Metro ile gitmek isteyenler için en yakın metro durakları “Ottaviano S. Pietro” ve “Cipro Musei Vaticani”
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cumartesi 08.45-16.45 (son giriş 15.20),
  • Pazar günleri, 1 Ocak, 6 Ocak, 11 Şubat, 19 Mart, Paskalya Pazarı ve Pazartesi Günü, 1 Mayıs, 29 Haziran, 14-15 Ağustos, 1 Kasım, 8 Aralık, 25-26 Aralık tarihlerinde kapalıdır.
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın