Vatikan

Roma’nın içinde, yüksek duvarların arkasında kurulu olan Vatikan dünyanın en küçük devletidir. Katolik Kilisesi’ne ait olan ülke papa tarafından yönetilir. Bu ufak ülkede, papa dâhil toplam 800 kişi yaşar. Dünyadaki bütün Katolikler üzerinde tartışmasız bir güce sahip olan bu ufak ülke, Şubat 1929 tarihinden bu yana bağımsız bir devlettir ve papa tarafından yönetilmektedir.

Ülke, İsviçre askerleri tarafından korunmaktadır. 1506’da Papa I. Julius yiğitlik ve bağlılıkları ile bilinen İsviçre askerlerinin Vatikan’ı korumasını istemiştir. Papalık hizmetindeki İsviçreli Muhafızlar olarak bilinen bu askerler dünyanın hala aktif hizmet veren en eski ordusudur. Medici Ailesi’nden Giovanni di Lorenzo 1513 yılında Papa X. Leo olmuştur. O günden bu yana papayı koruyan muhafızlar, güçlü Medici Ailesi’nin renklerini taşıyan kıyafetler giyerler.

Eğer Roma'da kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Roma'da nerede kalınır? başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yazı boyunca son seyahatimde konaklayıp çok memnun kaldığım 4★ Augusta Lucilla Palace başta olmak üzere 3★ Hotel Impero, 4★ Rome Times Hotel,  5★ Hotel Raphael gibi şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Ülkenin arması asırlardır papalığın simgesi kabul edilen iki anahtardır. Altın anahtar Cennet’i, gümüş olan ise papayı temsil eder.

Dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan toplamda 50 hektarlık bir alana yayılı olsa da içinde görülmeye değer birçok önemli yapı bulundurmaktadır. Roma ve Vatikan’ın en önemli dini yapısı olan Aziz Petrus Bazilikası, muhteşem sanat eserleriyle bürünen Sistina Şapeli’nin de yer aldığı ve toplamda 10 müzeden oluşan Vatikan Müzeleri, bazilikanın önünde yer alan ünlü Aziz Petrus Meydanı burada görülmesi gereken en önemli yerlerdir.

Ülkenin surlarla çevrili olmayan tek noktası Aziz Petrus Meydanı’dır (Piazza San Pietro). Eski bir papalık kalesi olan Castel San’t Angelo, Vatikan duvarlarının dışında doğuda yer alır.

Vatikan’da Gezilecek Yerler

Aziz Petrus Meydanı (Piazza di San Pietro): Aziz Petrus Bazilikası’nın önünde yer alan meydan Napolili sanatçı, heykeltıraş ve mimar Gian Lorenzo Bernini tarafından Papa VIII. Alexander için 1656-1667 yılları arasında yaptırılmıştır.

Vatikan Aziz Petrus Meydanı
Aziz Petrus Meydanı

Aziz Petrus Bazilikası (Basilica di San Pietro): Roma Katolik inancının merkezi olan bazilikadır. Ülkenin bu ünlü kilisesi 222 metre uzunluk ve 138 metre yükseklikteki boyutları ile devasadır.

Aziz Petrus Bazilikası Vatikan
Aziz Petrus Bazilikası

Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani): Dünyanın en önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzelerden oluşan bir komplekstir. Sistina Şapeli ve Raffaello Odaları müzenin en önemli bölümleridir.

Vatikan Müzeleri Roma
Vatikan Müzeleri

Castel Sant’Angelo: Surların dışında yer alan bu tarihi yapı bir zamanlar Papalık kalesi olarak da kullanışmıştır. Vatikan ile bu kale arasında gizli bir koridor yer almaktadır.

Castel Sant'Angelo Roma
Castel Sant’Angelo

Vatikan Bahçeleri (Giardini Vaticani): Ülkenin yarıdan fazlasını kaplayan park ve bahçelerdir. Ülkenin güney ve güneydoğusunda bulunur.

Giardini Vaticani
Vatikan Bahçeleri

Bölgede yer alan tüm gezi noktalarını gezmeseniz bile Katolikler için dünyanın en önemli yeri olan Vatikan’ı mutlaka Roma gezilecek yerler listenize ekleyin.

Vatikan Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza San Pietro (Via della Conciliazione’nin W ucu), Roma
  • Otobüs: 62 numaralı halk otobüsü ya da “Ottoviano” metro durağı ile bölgeye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Müzeleri, Aziz Petrus Bazilikası gibi bölümlerin ziyaret bilgilerini kendi sayfalarında bulabilirsiniz.
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın