Vatikan gezi rehberi blog

Vatikan Gezilecek Yerler & Vatikan Hakkında Bilgiler

Tüm dünyadaki Katolik inancını benimseyen Hıristiyanlar için kutsal bir yer olan VatikanRoma‘nın merkezinde 1000’e yakın nüfuslu da bir devlet aynı zamanda.

Papa tarafından yönetilen bu dünyanın en küçük ülkesi yüzölçümüyle kıyaslanamayacak sayıda ve değerde tarihi esere de ev sahipliği yapması sebebiyle dünyanın her yerinden ve her dinden milyonlarca turistin uğrak noktası.

Vatikan Gezilecek Yerler & Vatikan Hakkında Bilgiler yazısında sizlere bu küçük ülkenin, şehrin biraz tarihinden bahsedip ardından da Vatikan’da Görülecek Yerler hakkında sade bilgiler vermek istiyorum. Şehri gezerken göreceğiniz yapıları ve sanat eserlerini daha yakından tanımak istemez misiniz?

 

Vatikan Hakkında Bilgiler

Vatikan gezisi hakkında bilgiler

50 hektar gibi küçücük bir alana kurulmuş bir şehir devlet olan Vatikan, Papalığın da resmi ikametgahı aynı zamanda. St. Pietro Bazilikası ve Castel Sant’ Angelo Kalesi dışında surlarla çevrili şehir aslında biraz da Roma’ya karışmış durumda, yani yolda yürürken ne zaman Roma’dan çıkıp Vatikan’a girdiğinizi (elinizde bir harita yoksa) anlayamayabilirsiniz.

Ve tahmin edeceğiniz üzere Vatikan’a girmek için vize almaya gerek yok, hatta Roma’ya kadar gittiyseniz herhangi bir noktada pasaport kontrolü de yok.

Arazisinin yarısı Ortaçağ’dan bu yana bozulmadan korunan bahçelerle kaplı olan Vatikan kiliseler, tarihi yapılar, müzeler ve bunları dolduran sayısız resim, heykel gibi eserle dolu.

Papa’nın sadece Katolik Dünyası’nın ruhani lideri değil aynı zamanda Vatikan Devleti’nin de yöneticisi olduğu şehirde gezilip görülecek yerlerden bahsetmeden önce birkaç cümleyle tarihine de değinelim isterseniz.

Vatikan Tarihi

Vatikan geçmişi hakkında bilgiler

Vatikan’ın tarihini anlatmaya Hıristiyanlığın doğuşundan başlamak en doğrusu sanırım. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Petrus (St. Pietro) peygamberin ölümünden sonra Hıristiyanlar’ın etrafında toplandığı bir kişilik. Ve Hıristiyan dünyasının da ilk papası aynı zamanda. İşte temelleri Aziz Petrus’un öldüğü yerde atılan Vatikan takip eden papaların da ikametgahı olmaya devam etmiş.

Hıristiyanlığın yayılmasıyla Papalar’ın hem politik hem de ekonomik anlamda iktidarları güçlenmiş ancak sonrasında İtalya’nın birleşim harekatıyla birlikte de kan kaybetmeye başlamış.

Bugün tanıdığımız Vatikan Devleti ise 1929 yılında Laterna Anlaşması ile kurulmuş ve o günden beri hem politik anlamdaki iktidarını, hem de şehrin turistik anlamdaki popülerliğini devam ettiriyor.

Vatikan’da Görülecek Yerler

Vatikan haritası

Şehrin tamamı göz önüne alınacak olursa Vatikan’da Gezilecek Yerler hem çok çeşitli hem de sayıca çok fazla.

Başta Vatikan Müzeleri & Sistina Şapeli olmak üzere yukarıdaki haritada konumlarını da gösterdiğim her yerden kısaca bahsedeyim.

1. Vatikan Müzeleri & Sistina Şapeli

Roma Vatikan Müzesi hakkında bilgiler

Vatikan Papaları’nın sanat düşkünlükleri ile ruhani öğretileri görsel araçlarla yayma, kitlelere kabul ettirme amaçlarının birleşiminden doğan ve yüzyıllar içerisinde sayısı hızla artan sanat eserleri koleksiyonlarının sergilendiği Vatikan Müzeleri, Papa IX. Sixtus için yapılan ancak Michelangelo, Boticello gibi ustaların eserleriyle bugün dünyanın her yerinden gelen gezginlere kapısını açan Sistina Şapeli Vatikan’da görülecek yerler arasında ilk sırada.

Hatta bu müzeler o kadar önemli ki hakkında daha detaylı bilgileri Vatikan Müzeleri & Sistina Şapeli yazımda okuyabilirsiniz.

2. Pietro Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası Vatikan rehberi

Sanırım Vatikan içerisindeki en popüler ve de en çok ziyaret edilen yer St. Pietro Bazilikası. Kubbesi Michelangelo, iç dekorasyonu Bernini ve yapının kendisi Rönesans ve Barok Dönemi’nin en önemli mimarları tarafından tasarlanan kilise Aziz Petrus’un mezarının bulunduğu yerde, daha önceki bazilikanın üzerine 1506 yılında inşa edilmeye başlanmış ve yapımı yüz yıldan fazla sürmüş.

Bugün ise Katolikler için bir hac noktası. 11 şapel, 45 altardan oluşan ve resim, heykel başta olmak üzere sayısız sanat eserine ev sahipliği yapan St Pietro Bazilikası Vatikan’da Görülecek Yerler listesinin ilk ve en önemli durağı.

Aziz Petrus Bazilikası Vatikan turu

Buraya ziyaret edecekseniz sizlere sadece kilisenin içini değil, düşük bir ücret ödeyerek ve biraz merdiven tırmanarak kubbesini de görmenizi tavsiye ederim.

Kilisenin içi hem kubbeye çıkarken yukarıdan büyüleyici görünüyor, hem de kubbeden Roma manzarası. St. Pietro Bazilikası’nda sayısız sanat eseri olduğunu söylemiştim ancak sizlere mutlaka görmenizi önerdiklerim ise;

Aziz Petrus Bazilikası görülmesi gerekenler Pieta Vatikan
Pieta, St. Pietro Bazilikası
 • Kilisenin zemin katının altında yer alan ve Aziz Andrew Heykeli’nin yanındaki mermerden inilen, eski papalar ve bazı kraliyet ailesi üyelerinin mezarlarının yer aldığı Grotto,
 • Michelangelo’nun 25 yaşındayken yaptığı, kucağında ölü İsa’yı taşıyan Meryem’i gösteren ve son derece hüzün verici bir heykel olan Pieta,
 • Arnolfo di Cambio’nun bronz Aziz Petrus heykeli,
 • Bernini’nin Papa VII. Alexander Anıtı,
 • Giotto’nun 13.YY’dan kalma İsa ile Aziz Petrus’u balık avlarken resmeden Angelo della Navicella mozaiği,
 • Maria Clementina Sobieski’nin Mezarı ve üzerindeki anıt,
 • Aziz Petrus’un tahtı,
 • Baptistery, Cathedra Pedri, Navicella, Our Lady of the Column ve Sacred Heart heykelleri, freskleri ve resimleri de mutlaka görmeniz gereken eserler arasında.

3. San Pietro Meydanı

Vatikan ana meydanı Aziz Petrus Meydanı hakkında bilgiler
Aziz Petrus Bazilikası’nın kubbesinden manzara…

Ünlü usta Bernini tarafından 1656–1667 yılları arasında yapılan St. Pietro Meydanı St. Pietro Bazilikası’nın hemen önünde, Castel Sant’ Angelo yönüne doğru konumlanmış durumda.

Gerçi meydan o kadar büyük ve o kadar dikkat çekici ki gözden kaçırmaya imkan yok. Zaten yukarıda bahsettiğim St. Peter’s Bazilikası’nun kubbesine çıkmaya karar verirseniz oradan göreceğiniz manzara da bu meydanla başlıyor.

Meydanda, Bernini’den de önce oraya 1586 yılında getirildiği düşünülen bir Mısır sütunu yer alıyor ve bunun dışında elips şeklindeki meydanda sütunlar ve yüzlerce Katolik Aziz’inin heykelleri de görülmeye değer eserler arasında.

4. Castel Sant’Angelo

Vatikan gezisi Castel Sant Angelo

Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo Müzesi’ne ev sahipliği yapan kale aslında ilk başta İmparator Hadrian’ın mozolesiymiş. Ortaçağ’da bir kaleye dönüştürülen yapı tarihi boyunca sayısız savaş ve trajediye tanıklık etmiş. Burada mutlaka görmeniz gerekenler ise;

 • Ölülerin küllerinin saklandığı Sala delle Urne,
 • Papa III. Paul için yapılan görkemli fresklerin bulunduğu Sala Paolina,
 • Benzersiz bir manzarası olan Terrazzo dell’Angelo Terası.

5. Porto Santa Spirito Kapısı

Papa IV. Leo’nun M.S. 845 yılında şehri yağmalamaya çalışan Sarazenler’e karşı yaptırdığı 3 kilometrelik bir surda yer alan tarihi kapı zamanla deforme olunca 1543 yılında Mimar Antonio de Sangallo tarafından yenisinin yapımına başlanmış, ancak kapının yapımı tamamlanamamış.

6. Santa Spirito in Sassia Kilisesi

Şapeller ve Nef’i nefes kesici fresklerle kaplı, tarihi bir saat kulesi de bulunan kilise 8. YY’da burada yapılmış olan bir kilisenin yine mimar Antonio de Sangallo tarafından restore edilmiş, hatta aslında baştan yaratılmış hali. Kilise turistik ziyaretlere açık.

7. Santa Spirito Hastanesi

Vatikan görülmesi gerekenler Vatikan Santa Spirito Hastanesi

Bir hastanenin turistik ne gibi bir özelliği olabilir derseniz size “tarihi ve mimarisi” diyebilirim ve Santa Spirito’yu Vatikan’da Görülecek Yerler yazısına almamın sebebi de bu.

Roma’nın en eski hastanesi olan Santa Spirito özellikle yoksul hastalar için yapılmış. Bu arada o dönemde istenmeyen bebekler de döner bir fıçıya koyularak (ki bu annenin kimliğinin gizli kalmasını sağlıyormuş) hastaneye bırakılıyor ve bu öksüz çocuklar burada kendilerine ayrılan bölümde büyütülüyorlarmış. Bugün hastanenin bir kısmı hala çalışıyorken bir kısmı da (sekizgen şapeli) turistik ziyaretlere açık.

8. Palazzo del Commendatore

Santa Spirito Hastanesi’nin yöneticisi Commendatore’nin evi olan sarayda hastanenin kuruluş öyküsünü betimleyen fresklerle kaplı sundurma, bir değirmen ve tarihi bir saat görülmeye değer eserler arasında. Sarayın bugün sadece avlusu halka açık ki görülmesi gereken eserler de orada zaten.

9. Palazzo dei Convertendi

Palazzo dei Convertendi Vatikan Roma turu

Ünlü usta Rafaello’nun bir süre yaşadığı ve 1520 yılında vefat ettiği ev. Aslında sarayın kendisi ziyaretlere açık değil ancak bu estetik harikasını dışarıdan görebilirsiniz.

10. Palazzo dei Penitenzieri

Papa II. Julius della Rovere tarafından Kardinal Francesco Alidosi’ye hediye edilen saray birkaç kez daha el değiştirdikten sonra bugün bir otel olarak işletiliyor. Ancak hem mimarisi hem de bazı yerlerindeki canlı freskler görmeye değer.

11. Santa Maria in Traspontina

Santa Maria in Traspontina Kilisesi Vatikan

Bir Karmelit Kilisesi olan Santa Maria in Traspotina Vatikan’da Görülecek Yerler yazısındaki son kilise. Papa VI.Alexander Borgia’nın eskiden kilisenin yerinde olan piramiti yıktırmasını betimleyen resimler, savaş motifleriyle süslenmiş freskler ve tarihi sütunlarla süslü kilise ziyarete açık ve zamanınız olursa uğramanız gereken yerlerden.

12. Borgo

Bargo Vatikan Roma gezisi

Eskiden St Pietro Bazilikası’na gelen hacıların yol üzerinde mola verdiği, hatta uzun süre konakladığı bir bölge olan Borgo aslında hala aynı amaca hizmet ediyor. Eski atmosferi belki biraz kaybolmuş ancak ara sokaklarını keşfetmek yine de çok keyifli.

13. Vatikan Koridoru

Vatikan’ı Castel Sant’Angelo kalesine yer altından bağlayan geçitler zamanında hem tehlikeli durumlarda kaçış hem de Borgo Bölgesi’ni kontrol edebilme amacıyla yapılmış ancak günümüzde artık kullanılmıyor. Öte yandan turistik ziyaretlere de açık değil fakat dolaştığınız sokaklarda yerin altında böyle bir koridor olduğunu bilmek istersiniz.

14. Palazzo Torlonia Sarayı

Aslında bu da ziyarete açık olmayan yerlerden biri ancak mimarisi çok etkileyici olduğu için Vatikan’da Görülecek Yerler yazısında bahsetmek istedim.

15. YY’da Kardinal Adriano Castellesi tarafından yaptırılan saray yüzyıllar içerisinde defalarca el değiştirmiş hatta sarayın çevresi de zamanla değişmiş. Ancak Torlonia Sarayı ilk günkü sade güzelliğini koruyor.

Vatikan Nerede ve Nasıl Gidilir?

Vatikan konum bilgisi

Vatikan’da Görülecek Yerler ile ilgili kısa bilgiler verdikten sonra buraya nasıl gidileceğinden de bahsedeyim. Öncelikle; şehir Roma sınırları içinde olduğu için Roma’ya gitmelisiniz. Roma’da Vatikan’a ulaşım ise;

 • Eğer konaklamanızı Piazza Navona, Pantheon, Campo di Fiori civarında yapıyorsanız yürüyerek 15-20 dakikada Vatikan’a ulaşabilirsiniz.
 • Metro ile gitmeyi tercih ederseniz A hattını kullanarak Ottaviano İstasyonu’nda inip, St. Pietro Meydanı’na 5 dakikada yürüyebilirsiniz. Metronun C hattı da buradan geçiyor ancak bildiğim kadarıyla henüz bu hat açılmadı. Ayrıca 19 numaralı tramvay ile Villa Borghese’den Vatikan’a ulaşım da mümkün.
 • Otobüsle gitmeyi tercih ederseniz 40 ve 64 numaralı otobüsleri Termini Tren İstasyonu’ndan Vatikan’a, 81 numaralı otobüsü Kolezyum’dan Vatikan’a gidebilirsiniz.

Vatikan Güncel Giriş Ücretleri

Vatikan ziyareti hakkında bilgielr

Aslında giriş ücretlerini yazmadan önce Vatikan’da Görülecek Yerler yazısında genel bir bilgi de vereyim. Bütün olarak bir şehirden bahsettiğimiz için Vatikan’a giriş ücreti diye bir şey yok. Şehirdeki yapıları tek tek belirtmem gerekirse de;

 • St Pietro Bazilikası; giriş ücretsiz.
 • St Pietro Bazilikası Kubbesi; asansörle 10 Euro, merdivenlerle çıkış 8 Euro.
 • Saraylar; giriş ücretsiz (çoğunluğun avlusuna veya bahçesine girilebiliyor zaten).
 • Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli; ücretli ve ücret bilgilerini Vatikan Müzeleri yazısında bulabilirsiniz.
 • Castel Sant’Angelo; giriş ücreti 14 Euro.

Ve yeri gelmişken özellikle St Pietro Bazilikası ile Sistine Şapeli girişlerinde uzun kuyruklarda beklemeye hazırlıklı olun.

Vatikan Ziyaret Gün ve Saatleri

Vatikan ziyaret gün ve saatleri

Şehir olarak düşünüldüğünde Vatikan’ı gece veya gündüz istediğiniz herhangi bir zamanda ziyaret edebilirsiniz. Ancak burada yer alan yapıların her birinin kendine özgü ziyaret saatleri mevcut. Sırasıyla bahsetmem gerekirse;

St. Pietro Bazilikası; Nisan – Eylül ayları arası 07:00 – 19:00, Ekim – Mart ayları arasında 07:00 – 18:00 (Çarşamba günleri Papa’nın St Pietro Meydanı’ndan halka hitabından dolayı turistik ziyaretlerin başlangıcı 12:30’da)

St Pietro Bazilikası Kubbesi; Nisan – Eylül ayları arası 08:00 – 18:00, Ekim – Mart ayları arasında 08:00 – 17:00

Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli; ziyaret saatlerini Vatikan Müzeleri yazısında bulabilirsiniz.

Castel Sant’Angelo; Pazartesi hariç her gün 09:00 – 19:00

Vatikan’da Konaklama Alternatifleri

Vatikan Gezilecek Yerler & Vatikan Hakkında Bilgiler yazısının sonunda bu bölgelerdeki otellerde kalmayı tercih edenler için de birkaç otel önerisi vereyim.

Ki Vatikan eğer Roma seyahatinizin önemli bir bölümünü oluşturuyorsa bu bölgelerde kalmak sizin için zamanı daha verimli kullanmanıza yardımcı olur.

Residenza Paolo VI Vatikan
Residenza Paolo VI, Vatikan çevresinde konaklamak için güzel bir seçenek. Tesisi incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Residenza Paola VI: St Pietro manzaralı Residenza Paola VI eskiden manastır olan bir binadan otele dönüştürülmüş. Klasik tarzda dekore edilmiş odaları da konuklara tam bir Rönesans ruhu yaşatıyor. Otelin bir diğer özelliği ise İtalya’da pek görülmeyen tuzlu yiyeceklerin de bulunduğu açık büfe kahvaltı sunması.

Booking.com’da 9 puan gibi çok yüksek bir misafir memnuniyeti olan oteli hem Vatikan’ın içinde olması, hem de Tiber Nehri’nin diğer kıyısındaki Pantheon, Piazza Navona, Piazza Venezia gibi yerlere yakın olması sebebiyle öneririm. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Trianon Borgo Pio Aparthotel Vatikan otelleri
Vatikan çevresinde bir yerde konaklamak isterseniz Trianon Borgo Pio Aparthotel adlı tesise göz atabilirsiniz. Oteli incelemek için tıklayın.

3★ Trianon Borgo Pio Apart Hotel: Yazının başında Borgo’dan bahsetmiştim. Peki burada konaklamaya ne dersiniz? Castel Sant’Angelo ile St Pietro Bazilikası arasında yer alan otel hem çok şık, hem de konforlu. Yemekleri kendisi yapmak isteyenler için tam donanımlı mutfağı da olan odalara sahip otelde ayrıca bir restoran ve fitness salonu da mevcut.

Otelin çevresi ise restoran ve cafeler açısından gayet zengin. Konuk memnuniyeti Booking.com’da 9 puan olan oteli ayrıca uygun fiyatlarından dolayı da öneririm. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Roma tatil planı yapmadan önce şu yazılarımıza da göz atın:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top