Palazzo Vecchio
Palazzo Vecchio Florence

Vecchio Sarayı, 14. yüzyılda Floransa’da inşa edilmiş bir saraydır. Arnolfo de Cambio tarafından tasarlanan bu yapı bugünkü görünümünü daha çok 16. yüzyılda geçirdiği yenileme çalışmasına borçludur. Floransa gezilecek yerler listemizin önemli yapılarından olan bu sarayın zemin katındaki “Beş Yüzler Salonu” adını 500 üyesi olan konseyden almaktadır. Bu salonun süslemeleri Vasari tarafından yapılmıştır ve Michelangelo’nun “Zafer” heykeli de burada görülebilir. Salonun yanındaki kısımda bir laboratuvar ve araştırma merkezi resimleriyle kaplı Studiolo di Francesco I bulunmaktadır.

Sarayın ikinci katında Vasari’nin hava, su, toprak ve ateşi betimlediği “Elementler Odası” vardır. Donatello imzalı “Judith ve Holofernes” “Leylaklar Odası”nda bulunan başyapıtlardandır. “Zambaklar Odası”nda Roma devlet adamları tasvir edilmektedir. I. Cosimo’nun eşine ait olan Eleonora di Toledo’nun Odaları erdemli kadın resimleriyle bezenmiştir. Sarayda görülebilecek diğer eserlerden bir diğeri Verrochio’dan bronz “Yunuslu Putto” çeşmesidir. Yapının dikkat çekici başka bir özelliği şehrin en yüksek noktası olan 94 metrelik çan kulesine sahip olmasıdır. Vecchio Sarayı, rehberli turlar eşliğinde yaklaşık 1.5 saatte gezilebilir. Bu turlar herkese açık olmayan bazı kısımların da görülebilmesi nedeniyle oldukça talep görür.

Vecchio Sarayı Floransa
Vecchio Sarayı , Floransa

Vecchio Sarayı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza della Signoria, Firenze
  • Ulaşım: A otobüs hattı ile buraya ulaşılabilir.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi – Çarşamba ve Cuma – Pazar 09:00 – 19:00, Perşembe 09:00 – 14:00 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 10, indirimli bilet 8 Euro’dur.
  • Web sitesi: http://museicivicifiorentini.comune.fi.it/palazzovecchio

Floransa Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın