Vechhio Sarayı, Palazzo Vecchio

Vecchio Sarayı, Floransa (Palazzo Vecchio)

Signoria Meydanı‘nda yer alan Vecchio Sarayı Floransa‘daki simge yapılardan biri. Kaldı ki kent zengin tarihi ve estetik algısı yüksek ailelerin yönetiminde geçirdiği yıllar sağ olsun çok fazla simge yapıya sahip. O yüzden böyle bir bollukta öne çıkmak, şehrin simgelerinden biri olmak kolay sayılmaz.

14. YY başlarında yapımına başlanan, kimi zaman şehir yönetimi binası kimi zaman da şehri yönetenlerin konutu olan Vecchio Sarayı kentin en eski yapılarından biri olması sayesinde adeta tarihe tanıklık etmiş bir eser.

Eğer yakınlarda Floransa’ya gidecekseniz ve bu eşsiz yapıyı, içindeki eserleri görmek isterseniz bu yazıda sizlere sarayın tarihçesinden başlayarak ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri vermeye çalışacağım. Siz zamanda yolculuğa hazır olun yeter.

Vecchio Sarayı Tarihi

Vechhio Sarayı gezi notları

1299 ile 1314 yılları arasında bir kale şeklinde inşa edilen Vecchio Sarayı‘nın mimarı, o dönemde şehrin yapılanmasına çok fazla katkıları olan, Floransa Katedrali ve Santa Croce Bazilikası gibi eserleri de Floransa’ya kazandıran Arnolfo di Cambio.

94 metre yüksekliğinde bir kulesi de bulunan saray ilk etapta şehir yöneticilerinin ofisi olarak planlanmış ve adı da o zamanlar Palazzo dei Priori imiş. Kısacası burası bir belediye binasıymış.

Zamanla adı Palazzo del Popolo, Palazzo della Signoria ve son olarak da Palazzo di Vecciho olarak değişen yapı 16. YY’da buraya sahip olan Medici Ailesi sayesinde geniş bir restorasyona girmiş ve zamanla bugünkü görünümüne kavuşmuş.

Medici Ailesi bir süre burada yaşamış olmakla birlikte sonradan Pitti Sarayı‘na taşınarak Vecchio Sarayı’nı yine şehri yönettikleri ofis olarak kullanmaya başlamışlar.

Hatta Floransa’nın bir başka ünlü mimarı Giorgio Vasari’ye bu iki sarayı birbirine bağlayan ve saraylar arasında halktan ayrı ve güvenle geçiş sağlayabilecekleri bir koridor yaptırmışlar ki bildiğiniz üzere adı da Vasari Koridoru.

Vassarı Koridoru Floransa
Vasari Koridoru

Her ne kadar yapının mimari Arnolfo di Cambio olsa da Vecchio Sarayı bugünkü güzelliğini biraz da Giorgio Vasari’ye borçlu aslında.

Meslektaşından yaklaşık 2 yüzyıl sonra sarayın Beşyüzler Salonu ve Medici Ailesi’nin Daireleri gibi kısımlarını restore ederek buraya imzasını atan Vasari de dolayısıyla sarayın tarihçesinde yerini almış.

Vecchio Sarayı bugün birden fazla amaçla kullanılıyor. Sarayın bir kısmı hala belediye binası olarak hizmet verirken önemli bir kısmında da Vecchio Müzesi yer alıyor. Ünlü Beşyüzler Salonu ise yapılma amacına uygun şekilde, halen bazı etkinliklerde kullanılmaya devam ediyor.

Vecchio Sarayı Bölümleri

Floransa Vechhio Sarayı

Vecchio Sarayı gerek dış cephesi gerekse içerisindeki nefis bir dekorasyona sahip salonları ile gezginleri Geç-Gotik Dönem ve Rönesans Dönemi seyahatine çıkaran bir yapı.

Gördüklerinizi daha iyi anlamlandırabilmeniz için sizlere burayı bölüm bölüm anlatmayı tercih ederim.

Vecchio Sarayı Dış Cephesi

Vechhio Sarayı’nın bir kale formunda tasarlandığını belirtmiştim ki bu durum en çok dış cephesinde fark ediliyor. Bu kaleyi süsleyen detayların başında da sarayın ön cephesinde sıralanan heykeller geliyor.

Tabii bu heykeller içerisinde Michelangelo’nun David adlı eseri 1873 yılında buradan alınarak Akademi Galerisi‘nde sergilenmeye başlanmış, yerine de aslına çok benzeyen bir kopyası koyulmuş.

Vechhio Sarayı gezi notları

Ön cephedeki girişin üzerinde ise üzerinde İsa’nın monogramını içeren ve iki aslan arasında duran bir madalyon mevcut.

Yapının  mimarı Arnolfo Di Cambio’ya saygımız sonsuz tabii ancak bana göre Vecchio Sarayı dış cephesindeki en ilginç detaylar bunlar ve buranın asıl içi çok etkileyici.

Vecchio Sarayı Giriş Katı

1470 yılında Michelozzo tarafından kabartmalı sütunlarla tekrardan tasarlanan avlu Vecchio Sarayı içerisindeki ilk durağınız olacaktır. Ortadaki içinde yunus bulunan çeşme ve Vasari’nin 1560 ile 1563 yılları arasında yaptığı büyük merdivenler buradaki en önemli detaylardan.

Burada aynı zamanda birden fazla restorasyon geçiren saraydaki orijinal halini koruyan tek oda olan Camera dell’Arme de bulunuyor.

Beşyüzler Salonu (Salone dei Cinquecento)

Salone dei Cinquecento Palazzo Vecchio

Vecchio Sarayı birinci katının en önemli kısmı Türkçe’ye Beşyüzler Salonu diye çevirebileceğimiz Salone dei Cinquecento.

21 metre yüksekliğindeki tavanı Floransa’nın tarihçesi ve Medici Ailesi ile ilgili fresklerle süslü olan salonun duvarları da yine aynı temada resimlerle süslü.

Giorgio Vasari’nin en güzel eserlerinden biri olan ve bence saray içerisinde de en güzel bölüm olan Beşyüzler Salonu aynı zamanda gizli bir geçide de sahip ki Medici Ailesi’nin bu geçit sayesinde sarayın diğer odalarına da gizlice ulaşım sağladığı biliniyor.

Medici Daireleri ve Sala dei Gigli

Vecchio Sarayı ikinci katı ise Medici Ailesi’nin özel dairelerinin bulunduğu yer. Buradaki Sala dei Gigli Salonu Ghirlandaio’nun dev freski ve Donatello’nun heykelleri ile dekore edilmiş bir salon.

Düşes Bianca Capello, Toledo’lu Eleonora ve I. Cosimo’nun odaları ise Medici Ailesi daireleri içerisindeki en güzellerinden. Odaların tamamı ailenin ve kentin tarihçesini betimleyen fresklerle ve heykellerle süslü.

Haritalar Salonu (Sala delle Carte Geografiche)

Benim için Beşyüzler Salonu’ndan sonra saray içerisindeki en ilginç yer Haritalar Salonu, ki eminim gezince siz de benzer şekilde düşünürsünüz.

Temelde Medici Ailesi’nin önemli evrakları saklamak için kullandığı oda, duvarlarında deri üzerine çizilmiş haritalarla dolu. Ve Haritalar Salonu’nun merkezinde ise çapı 2 metreye yaklaşan, bugün bile dünyadaki en büyük dönen küre şeklindeki Dünya Haritası yer alıyor.

Arnolfo Kulesi

Vecchio Sarayı içerisindeki en eski bölüm olan Arnolfo Kulesi kare formundaki yapısı ile tarih boyunca hem Floransa’da hem de dünyanın çeşitli yerlerinde kulelere ilham olmuş bir yapı.

Bir zamanlar hapisane olarak da kullanılmış olan kulede Mediciler’den Yaşlı Cosimo ve Floransa’nın 1494-1498 tarihleri arasındaki yöneticilerinden din adamı Savonarola da cezalı olarak tutulmuş.

Neyse ki bugün 233 basamakla çıkılan Arnolfo Kulesi harika bir Floransa manzarası seyretmek için kullanılıyor.

Antik Tiyatro

Saray aslında 1. YY’dan kalma bir Roma Antik Tiyatrosu üzerinde yükseliyor. Dolayısıyla bu antik tiyatro ve beraberindeki arkeolojik kalıntılar da sarayın bir parçası.

Buraya rezervasyonla, sadece küçük gruplar halinde ziyaretçi alındığını da eklemek isterim.

Vecchio Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Palazzo Vecchio harita konumu
Vecchio Sarayı’nın harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Floransa tarihi şehir merkezinin neresinde olursanız olun Signoria Meydanı‘ndaki Vecchio Sarayı yürüme mesafesinde. Ancak uzaktan, toplu taşıma ile buraya ulaşmak isteyenler A otobüs hattını kullanabilirler.

Vecchio Sarayı Güncel Giriş Ücretleri

Vecchio Sarayı giriş ücretleri aslında sarayda nereleri görmek istediğinize göre değişken. Bir liste halinde belirtmem gerekirse:

Sadece Vecchio Sarayı Müzesi girişi yetişkinler için 12,50 Euro, 25 yaşından küçük öğrenciler için 10 Euro.

Vecchio Sarayı Müzesi ve Arnolfo Kulesi girişi yetişkinler için 17,50 Euro, 25 yaşından küçük öğrenciler için 15 Euro.

Vecchio Sarayı Müzesi, Arnolfo Kulesi ve sarayın altında bulunan yer altı arkeolojik sitesi girişi ise yetişkinler için 19,50 Euro, 25 yaşından küçük öğrenciler için 17,50 Euro.

Vecchio Sarayı Ziyaret Gün ve Saatleri

Saray haftanın her günü ziyarete açık. Ziyaret saatleri ise:

  • Ekim – Mart ayları arasında 09:00 – 19:00 arası (sadece Perşembe günleri 09:00 – 14:00 arası).
  • Nisan – Eylül ayları arasında 09:00 – 23:00 arası (sadece Perşembe günleri 09:00 – 14:00 arası).

Floransa gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri Floransa gezilecek yerlerFloransa’da ne yapılır? ve Floransa’da nerede kalınır? yazılarımızda bulabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top