Venedik Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Hareketli tarihine şahitlik etmiş mekânları, sıra dışı kültürel etkinlikleri ve romantizmin ön plana çıktığı atmosferi ile Venedik, birçok turiste uzun süre unutamayacakları tatil dönemleri yaşatıyor.

Siz de anılarınızda yer edecek günler geçirmek istiyorsanız Venedik gezi rehberi aracılığıyla eksiksiz bir şekilde tatil planlarınızı yapabilirsiniz.

Venedik Nerede?

İtalya Venedik konum bilgileri

Veneto Bölgesi’nin başkenti konumundaki Venedik, Kuzey İtalya’nın Adriyatik Denizi’ne açılan kıyı kesiminde yer alıyor.

Po ve Piave Nehirleri’nin deltaları arasında Venedik Lagünü olarak adlandırılan alana M.Ö. 160 yılı civarında kurulan kent, zamanla genişleyerek günümüzde 118 adayı kaplayan bir turizm cennetine dönüşmüş.

Aralarında 170 kanal bulunan bu adalar arasındaki ulaşım 400 köprü aracılığıyla sağlanıyor.

414,57 kilometrekarelik alanı kaplayan Venedik’in tarihi yapılarla dolu kent merkezi, 6 ilçeye bölünmüş. Yerel dilde “sestieri” adıyla anılan bu ilçeler; Cannaregio, San Polo, Dorsoduro, Santa Croce ve Castello.

Dorsoduro sınırları içerisinde Giudecca ve Sacca Fisola adaları bulunuyor.

Venedik Nasıl Bir Yer? Tarihi, Nüfusu…

Venedik gezi notları
Venedik gezi rehberi blog

Venedik Tarihi

Venedik’in kuruluşu ile ilgili günümüze ulaşmış bir yazılı kaynak bulunmuyor. Ancak birçok tarihçi, kurucu 12 ailenin atalarını konu alan çalışmaları sonucunda kentin kuzeyden gelen akınlar sonucu Padua, Aquileia, Treviso, Altino ve Concordia’dan ayrılmak durumunda kalan topluluklar tarafından kurulduğu sonucuna varmış. Hatta sonradan bulunan Geç Roma Dönemi’ne ait kaynaklarda bu görüşü destekleyen kanıtlara rastlanmış.

M.Ö. 2. ila M.S. 6. yüzyıllar arasında çeşitli kabile ve krallıkların saldırısına uğrayan, işgaller yaşayan kente Bizans İmparatorluğu tarafından ilk yönetici 697 yılında atanmış.

30 yıllık sürecin ardından Bizans’ın içine düştüğü politik karmaşadan yararlanan Venedik halkı Orso Ipato’yu ilk bağımsız yöneticileri olarak seçmiş.

Cinayete kurban gittiği 737 yılına kadar Orso, Venedik donanmasında köklü değişiklikler yapılmasını, Ravenna’nın Lombard işgalinden kurtulmasını ve Bizans ile ilişkilerin uyum içerisinde sürmesini sağlamış.

9. ila 12. yüzyıllar, bir şehir devletine dönüşen Venedik’in Avrupa’nın siyasi ve ticari hayatında etkisinin arttığı dönem olarak gösteriliyor. Dalmaçya Kıyıları’nı mesken tutan korsanların saf dışı edilmesiyle Batı Avrupa ile Bizans arasındaki ticaretin kontrolünü eline geçiren kent, Ege’deki birçok adayı ve Kıbrıs’ı kontrolü altına almış.

Müslüman devletlerle de iyi ticari ilişkiler kuran Venedik, 36.000 denizcisi ve 3.300 gemisi ile 13. yüzyılda Avrupa’nın en zengin kenti haline gelmiş. Kentin ticari faaliyetlerle elde ettiği zenginliği pekiştiren olaysa 4. Haçlı Seferi sırasında gerçekleşmiş.

Konstantinopolis’in yağmalanmasını ve Latin Krallığı’nın kurulmasını takip eden 50 yıllık süreçte kente birçok eser getirilirken Bizans’ın Avrupa’da kalan bölgelerinde kontrol Venedik’e geçmiş.

Venedik’in gerileme dönemi 15. yüzyılda Osmanlı’ya karşı Selanik’i savunmaya yönelik hamle ile başlamış. İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet Venedik’e savaş ilan etmiş. 30 yıl süren savaşın sonucunda kent, Akdeniz’deki üstünlüğünü tamamına yakınını kaybetmiş.

Bu dönemin ardından gerçekleşen Amerika’nın keşfiyse kentin elinde tutuğu ticaret yollarının önemini kaybetmesine yol açmış.

18. yüzyıla gelindiğinde bu sefer sanatsal, mimari ve edebi birikimi ile Venedik Avrupa’yı etkilemeye başlamış. Ancak kent, 1797 yılında Napolyon Bonapart’ın hâkimiyetine geçmiş ve bağımsızlığını kaybetmiş.

Napolyon kenti aldıktan sonra ilk iş olarak Yahudi azınlığın yaşadığı bölgeyi kentin diğer kısımlarından ayıran kapıları kaldırtarak topluluğa serbest dolaşım hakkı vermiş. Sonrasındaysa imzalanan antlaşma çerçevesinde Venedik’in kontrolünü Avusturya’ya bırakmış.

Antlaşmadan 50 yıl sonra çıkan savaş sonucu kent önce bağımsızlığını kazanmış ardındansa İtalya Krallığı’nın bir parçası olmayı kabul etmiş.

Nüfus & Toplum

II. Dünya Savaşı’nı Avrupa’da zarar görmeden atlatabilen nadir yerlerden biri olan Venedik, günümüzde 260 binin biraz üzerinde nüfusa sahip.

İtalyanca ana dil olmasına rağmen turizm faaliyetleri sayesinde nüfusunun büyük kısmı Katolik olan kentte İngilizce konuşan birey sayısı bir hayli fazla.

Venedik’e Nasıl Gidilir?

İstanbul Venedik uçuş bilgiler, havaalanı merkez ulaşımı

Uçak İle Ulaşım

Venedik’e ulaşmanın en kolay yolu, ülkemizden düzenlenen direkt uçak seferlerinden yararlanmak. Kente hava yolu ile direkt ulaşım sağlayan tek firma THY.

İstanbul Havalimanı’ndan kalkan Türk Hava Yolları’na bağlı uçaklar, kente 2 saat 30 dakikada varıyor. Mestre yakınlarındaki Marco Polo Uluslararası Havalimanı’na ülkemizden aktarmalı düzenlenen uçak seferleri de mevcut.

Aktarmalı uçak yolculuğunu tercih ederseniz, Marco Polo yerine kente 25 kilometre mesafedeki Treviso Havalimanı’na düzenlenen uçuşlara da göz atabilirsiniz.

Ryanair, Wizzair, Transavia gibi ekonomik fiyatlı hava yolu firmalarının varış noktası konumundaki havalimanına Pegasus’un Londra ve Prag seferlerinden yararlanarak ulaşabilirsiniz. Tabi daha pratik bir seçenek olarak önce Pegasus seferleriyle Milano’ya gidip, oradan trenle kente seyahat edebilirsiniz.

Tren İle Ulaşım

Yüksek hızlı tren yolculuğu, direkt uçak seferleri dışında gezginlerin en çok tercih ettikleri bir diğer ulaşım yöntemi konumunda.

Özellikle Floransa, Milano ve Roma gibi İtalya’nın diğer turistik şehirlerinden gün içerisinde hem kent merkezindeki Büyük Kanal’ın yanı başındaki Santa Lucia Tren Garı’na hem de ana karaya yakın konumdaki Mestre’ye pek çok sefer düzenleniyor.

Trenitalia bu şehirlerden düzenlediği seferler için bilet fiyatlarını 9 ila 29 Euro arasında belirlemiş. NTV ile Roma ve Floransa’dan 17,90 Euro’ya seyahat edebilmek mümkün.

İtalyan şehirlerinden tren ile Venedik’e ulaşmaya karar verirseniz gezilecek yerlere ve konaklama tesislerine yakınlığı sebebiyle Santa Lucia’ya düzenlenen seferler arasından tercih yapmanızı tavsiye ederim.

Otobüs İle Ulaşım

Zaman konusunda sıkıntınız yoksa veya İtalya kırsalının sunduğu güzellikleri rahatça gözlemlemek isterseniz, İtalya sınırları içerisindeki diğer şehirlerden Venedik’e otobüsle de seyahat edebilirsiniz.

Bu konuda en fazla seçeneği Flixbus ile Baltour sunuyor. Her iki firmanın da gün çerisinde hem direkt hem de aktarmalı seferleri bulunuyor.

Venedik’e Ne Zaman Gidilir?

Venedik'e ne zaman gitmeli
Şehrin en önemli noktası olan San Marco

Kuzey İtalya’nın Adriyatik Denizi’ne açılan kıyı kesimindeki 118 ada üzerine kurulu Venedik’in Akdeniz iklimi etkisi altında olması, her mevsimde gezginlerin farklı bir atmosfer yaşamasına neden oluyor.

Şubat ayında Venedik Karnavalı’nın yapıldığı günler dışında kent, kış mevsimini görece daha sakin geçiriyor. Bu sakin ortamın oluşmasında Venedik gezi rehberi dâhilinde detaylarını ayrı bir başlık altında sizlerle paylaşacağım acqua alta’nın da payı büyük.

Nisan ayında kente seyahat eden gezginlere San Marco Festivali kapsamında düzenlenen etkinlikler keyfili anlar yaşatıyor. Kentte sıcaklıkların henüz tam olarak artmadığı mayıs ayında Venedik’e gittiğinizde ise katılma fırsatı yakalayacağınız kültürel etkinlikler Vogalonga ve Festa Medioevale de vino Soave Bianco Soave.

Yüksek sıcaklıklarla aranız iyi değilse kente seyahat etmenizi önereceğim bir diğer ay eylül. Bu ay içerisinde kentte klasik müzik temalı iki festival düzenleniyor.

Haziran – Ağustos arası ise Venedik’e deyim yerindeyse ziyaretçi akını yaşanıyor. Çoğu mekâna girişte uzun süre beklemek durumunda kalabileceğiniz bu aylarda; Serenissima, Redentore ve Venedik Film Festivalleri kente ayrı bir hava katıyor.

Venedik’te Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

venedik gezi rehberi otel tasiyeleri

Venedik’te ulaşım olanakları ve tesis çeşitliliği ile 7 bölge öne çıkıyor. Bu bölgelerden 6 tanesi, yani San Marco, Castello, San Polo, Santa Croce, Cannaregio ve Dorsoduro kent merkezi olarak kabul edilen alan içerisinde yer alıyor. Giudecca ise bu yerleşimlerle ana karanın arasında bulunuyor.

Adanın Venedik şehir merkezine yakın olması ulaşım konusunda Mestre’den daha fazla tercih edilmesini sağlıyor. Manzarası ve sakin ortamıyla beğeni kazanan adada 5★ Hilton Molino Stucky gibi oteller faaliyet gösteriyor.

Kenti kalbi sayılan San Marco’daki otellerin çoğunluğu diğer bölgelerdekilere göre fiyat açısından biraz daha pahalılar. Ancak bu dezavantajlarını gezilecek yerlere olan yakınlıkları ile kapatıyorlar.

Meydan çevresinde 4★ Monaco & Grand Canal ve 5★ Baglioni Hotel Luna gibi lüks seçeneklerin yanı sıra 2★ Hotel Serenissima gibi uygun fiyatlı tesisleri de bulabilmek mümkün.

Ben son seyahatimde konaklama tesisi tercihimi, yerel halkla biraz daha iç içe olmak için San Marco Meydanı’na yürüme mesafesindeki Castello’da yer alan 3★ Hotel Fontana’dan yana kullanmıştım. Yalnız bu bölgede otel seçimi yaparken batısında yer alan tesislere öncelik verin. Çünkü aksi halde merkeze ulaşmak için biraz daha uzun mesafeyi yürümek gerekiyor.

3★ Antica Locanda Sturion Residenza d’Epoca‘nın faaliyet gösterdiği San Polo, Venedik’in en iyi restoranlarına ev sahipliği yapıyor.

4★ Hotel Santa Chiara & Residenza Parisi’nin bulunduğu Santa Croce ise İtalya’nın diğer kentlerine ulaşım ihtiyacınızı giderebileceğiniz Santa Lucia Tren İstasyonu’na oldukça yakın mesafede.

Eğer tren istasyonuna daha da yakın olmak isterseniz, Cannaregio’yu tercih edebilirsiniz. Kentin en önemli sanat galerinin olduğu Dorsoduro, gece hayatına ilgi duyanlar için ideal bir konaklama bölgesi.

Otel Rezervasyonu

Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Venedik otellerini incelemek için tıklayın.

Venedik gezi rehberi yazımızın bu bölümünde haklarında kısa bilgiler verdiğim konaklama bölgeleri ve otel seçenekleri ile ilgili daha fazla detay öğrenmek isterseniz, aşağıdaki içeriklerimizi okuyabilirsiniz.

Venedik’te Gezilecek Yerler

Venedik'te gezilecek yerler
Büyük Kanal ve Rialto Köprüsü

Venedik gezi rehberi yazımızın en önemli bölümlerinden biri tabi ki gezilecek yerler bölümü. Konuklarına sadece İtalyan Rönesansı’nın görkemini değil aynı zamanda Bizans mimarisinin zarafetini taşıyan yapıları ile mest eden Venedik’teki turunuza, kentin kalbi sayılan San Marco Meydanı’ndan başlayabilirsiniz.

Çevresi yeme-içme ve konaklama olanakları açısından bir hayli zengin olan meydana gittiğinizde “Altınların Kilisesi” adıyla da anılan San Marco Bazilikası‘nı, Aziz Mark’ın Çan Kulesi’ni, Torre dell Orologio’yu, Correr’i ve Dükler Sarayı’nı ziyaret etme fırsatı bulabilirsiniz.

Gondol turuna çıkıp, Dükler Sarayı’nın arkasında kalan küçük kanala gitme fırsatı bulduğunuzdaysa kentin mimari açıdan ilgi çekici bir diğer yapısı Ahlar Köprüsü’nü görebilirsiniz.

San Marco’daki ziyaretlerinizi bitirdikten sonra San Polo yönüne gidecekseniz, Büyük Kanal üzerine inşa edilmiş en eski köprü olan Rialto’dan geçmenizi tavsiye ederim.

Kentin ihtişamlı mimarisi ile ilgili fikir sahibi olduktan sonra sanatsal birikimini merak ederseniz, 1750’de kurulmuş Accademia’nın sergi alanlarında sizleri bekleyen koleksiyonları inceleyebilirsiniz. Ca’ D’Oro ve Ca’ Rezzonico, Peggy Guggenheim Koleksiyonu ile birlikte gezi listenize bu amaçla ekleyebileceğiniz diğer yapılar.

Rengârenk evleri ile popüler hale gelen Burano Adası‘nda Venedik’e özgü dantel işlemeciliğinin inceliklerini öğrenebilir, Murano‘da ise cam atölyelerindeki ustaların hünerli ellerinde şekillenen ürünleri satın alabilirsiniz.

Venedik gezi rehberi dâhilinde bahsetmiş olduğum mekânlar hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları “Venedik Gezilecek Yerler” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Venedik’te Ne Yapılır?

Venedi gondol turu, fiyatları, süreleri, tavsiyeler
Venedik’te yapılması gereken şeylerin başında gelen kanallar arası Venedik gondol turu.

Uzun süre boyunca siyasi bakımdan popüler olan kent, geçtiğimiz yüzyılın başından itibaren sanatsal, mimari ve kültürel birikimi sayesinde turistlerin gözdesi olmuş. Kentin her yönden zengin yapısının etkisiyle yapılacak aktiviteler de bir hayli artmış.

Eğer hangi aktiviteyi gezi programınıza ekleyeceğinize karar veremiyorsanız, şunları yapmaya öncelik verebilirsiniz:

 • San Marco Meydanı’nı ve çevresindeki tarihi yapıları gezin.
 • Kentin görkemli geçmişini anlamak için müzeleri gezin.
 • Gondol turu ile eşsiz kent manzarasının ve romantizmin tadını çıkarın.
 • Büyük Kanal’ın görkemli atmosferini Vaporetto turuna katılarak yaşayın.
 • Cam işi ürünlerin nasıl yapıldığını görmek için Murano Adası’na gidin.
 • Rengârenk evleri ile göz kamaştıran Burano’da bol bol fotoğraf çekin.
 • Venedik Barok Orkestrası’nda veya La Fenice’de Vivaldi’nin eserlerini dinleyin.
 • Huzurlu birkaç saat geçirmek için Torcello Adası’nı ziyaret edin.
 • Yerel halkla içi içe olmak için Rialto Pazarı’na ve Yahudi Mahallesi’ne gidin.
 • Venedik mutfağının eşsiz lezzetlerinin tadına varın.

Venedik gezi rehberi yazısının bu bölümünde sizlere önerdiğimiz aktiviteler ile ilgili detayları merak ediyorsanız, “Venedik’te Ne Yapılır? Venedik’te Yapılacak Şeyler Listesi” adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Tur Rezervasyonları

Venedik çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Venedik’te yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Venedik’te Ulaşım

Venedik'te ulaşım hakkında bilinmesi gerekenler
Venedik Tren İstasyonu ve önünde yer alan Vaporetto durağı.

Venedik gezi rehberi içeriğimizdeki bir diğer önemli olan konu ise ulaşım. Kentin coğrafi yapısından dolayı toplu ulaşım ağının tamamına yakın kısmı su yolu araçlarından oluşuyor. Hatta toplu taşıma görevini üstlenmiş kara taşıtları sadece Marco Polo Havalimanı‘ndan kent merkezine transfer için Piazzale Roma’ya kadar kullanılıyor.

Bu araçlardan ACTV’nin 5 hat numaralı otobüsü 04.08’den 01.10’a kadar yolcu taşıyor. ATVO gözetimindeki Express Bus 35 ise 05.20’de başladığı seferlerini 00.50’de sonlandırıyor. Her iki otobüste de bilet fiyatları yetişkinler için 15 Euro.

Havaalanı transfer ihtiyacınızı aktarmasız gerçekleştirmek isterseniz, kent merkezinde yoğun bir şekilde yolcu taşıyan su taksilerini veya otobüslerini tercih edebilirsiniz.

Su otobüsleri ile kent merkezinde 7 Euro’ya ulaşım mümkünken havalimanından yolculuk için 15 Euro talep ediliyor.

Dilerseniz ulaşım için hazır havaalanı paketlerini tercih edebilir, geziniz öncesinde internetten rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. Şehirde en çok tercih edilen paket turlardan bazıları şunlar:

Kent merkezine ulaştığınızda kentin kendine özgü atmosferini doya doya hissetmek ve fotoğrafını çekebileceğiniz ilginç ayrıntılar yakalamak için yürümeyi tercih edebilirsiniz. Romantik anlar yaşamak içinse gondol turlarından daha iyi bir seçenek bulacağınızı zannetmiyorum.

Kente ilk defa gidecekseniz, hop on hop off turların sunduğu avantajlardan yararlanmayı da düşünebilirsiniz. City Sightseeing tarafından düzenlenen turlarda sesli bilgilendirme tarihi yapılar hakkında bilgi edinmeyi fazlasıyla kolaylaştırıyor. Üstelik gezinti esnasında tekneler Lido ve Murano plajlarına da uğruyor.

Venedik’te ulaşım konusunda aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Venedik Şehir İçi İndirim Kartı: Venezia Unica Card

Venezia Unica nedir, ne işe yarar, fiyatlar

Venedik, konuklarına tatillerini keyifle geçirebilecekleri çok sayıda seçenek sunsa da sonuç itibariyle pahalı bir şehir. Ayrıca turizm sezonunun başlaması ile birlikte kente akın eden turist sayısının her ay katlanarak artması çoğu zaman müzelere ve tarihi yapılara girişte uzun kuyruklar oluşmasına yol açıyor. Bu sıkıntılardan kurtulmanın yoluysa Venezia Unica Card almaktan geçiyor.

Bütçenizi kontrol altında tutmanıza ve sıra bekleme sıkıntısından kurtulmanıza yardımcı olacak indirim kartı, 7 gün geçerliliğe sahip 3 seçenek halinde satışa çıkartılıyor. Bu seçenekler arasında özellik açısından en kısıtlı olanı gümüş paket.

Gümüş karta sahip gezginlere Querini Stampalia Foundation ile birlikte 3 müzeye ve 3 kiliseye ücretsiz giriş hakkı veriliyor. Kartın bu seçeneğinde toplu ulaşım ile ilgili bir ayrıcalık bulunmuyor.

Altın kart ile toplu taşıma araçlarında üç gün boyunca ücret ödemeden seyahat edilebiliyor. Ayrıca ücretsiz giriş yapılabilen müze sayısı 10’a, kilise sayısıyla 16’ya çıkıyor.

Platinyum kart sahipleriyse bir önceki seçeneğin tüm haklarından yararlanabildikleri gibi Scala Contarini del Bovolo’yu ve La Fenice’yi giriş ücreti ödemeden ziyaret edebiliyor. Hatta içeride rehberlik hizmetinden yararlanıp diledikleri gibi çekim yapabiliyorlar.

(Eğer Venedik gezi rehberi boyunca tanıttığım gezilecek yerler ve yapılacak şeylerin birçoğu sizler için ilgi çekiciyse bu kart hakkında detaylı bilgi almanızı tavsiye ederim.)

Venedik’te Alışveriş

Venedik'te alışveriş hakkında bilinmesi gerekenler

Ulaşımdan sonra sıra, Venedik gezi rehberi dâhilindeki en zevkli konulardan biri olan alışveriş olanaklarını anlatmaya geldi.

Venedik’e özgü bir şeyler almak isterseniz önceliği el işi cam eşyalara, dantellere ve karnaval maskelerine verebilirsiniz. Hatta yabancı lezzetleri denemekten hoşlanıyorsanız, bu listeye Baicoli bisküvilerini, Bellini kokteyllerini ve envai çeşit makarnayı dâhil edebilirsiniz. Tabi dünyaca ünlü birçok moda markasının son kreasyonlarını da unutmamak gerekiyor.

Kentte giyim kuşam konusunda aradığınız her şeyi La Mercerie, Salizada San Moise, San Samuele ve Calle Larga XXII Marzo gibi alışveriş caddelerinde bulabilirsiniz.

Bu konuda alışveriş merkezleri de konuklarına caddeler kadar çeşitlilik sunabiliyor. Özellikle Noventa Di Piave Designer Outlet ile Palmanova Outlet Village, gezginlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Gıda alışverişi içinse önceliği sokak pazarlarına verebilirsiniz. Kentteki pazarlar içerisinde en ünlüsü Mercato di Rialto. Pazarın bir binası tamamen balık hali olarak kullanılırken diğer yapının içerisinde sebze-meyve satışı yapılıyor.

Dekoratif, ikinci el veya antika eşyalar arıyorsanız, alışveriş rotanıza Mercatino dei Miracoli’yi ya da Mercatino di Polvere di Ricordi’yi dâhil edebilirsiniz.

Kentteki alışveriş mekânlarını ve bu mekânlarda vergi iadesinden yararlanarak nasıl alışveriş yapacağınız merak ediyorsanız, şu başlıklara göz atabilirsiniz:

Venedik’te Yeme İçme Genel Bilgiler

Venedik'te yeme içme hakkında bilgi ve fotoğraflar

Venedik yeme içme kültürü ve yemek seçenekleri açısından İtalya’nın kalanı ile benzerlikler göstermekle birlikte son derece farklı yönleri de olan bir şehir. Öncelikle burayı ziyaret ettiğinizde gezinizin bir gastronomi turu da olacağını düşünmeyin.

O açıdan fazlaca turistik bir şehir. Ancak İtalya’da romantizmin başkenti, kanallar ve gondollar şehri Venedik zengin yeme içme seçenekleri ve özellikle deniz ürünleri ile turistleri bir şekilde memnun etmeyi de başarıyor.

Yeme içme anlamında büyük beklentilere girmeden ve yeterli araştırmayı da yaparak gittiğinizde kentte lezzetli seçenekleri tatmadan dönmeniz zor. Venedik gezi rehberi yazısının bu bölümünde sizlere kısaca kentin yeme içme kültüründen bahsedeceğim.

Elbette bir turist olarak şehrin yerlisi gibi aynı alışkanlıklarla yemek yemeniz gerekmiyor ancak ne ile karşılaşacağınızı bilmeniz hazırlıklı olmanızı da sağlayacaktır.

Yeme İçme Hakkında

Her ne kadar tüm İtalya’da olduğu gibi Venedik’te de yemek alternatifleri sonsuz olsa da bu şehirde yemek yemek sizleri diğer İtalyan şehirleri kadar tatmin etmeyebilir.

Bunun en önemli sebebi kenti her gün ziyaret eden on binlerce turist olması, restoranların fazlasıyla dolu oldukları için rekabete ihtiyaç duymamaları ve zaten gelen bir turistin tekrar Venedik’e gelme ihtimalinin düşük olması diyebiliriz.

Bu sebeple servis ve yemek kalitesi herkesi tatmin etmeyebilir. Ancak bu durum tabii ki bu gondollar kentinin tadını çıkarmamanızı gerektirmez. Belki biraz ne ile karşılaşacağınıza hazırlıklı olmalısınız.

Venedikliler diğer İtalyanlar gibi masada saatlerce oturarak yemeğin tadını çıkarma alışkınlığına da pek sahip değil. Bu şehirde yerliler herhangi bir barda veya bistroda hızlıca bir şeyler atıştırarak işine gücüne koşuyor.

Dolayısıyla başlangıcı, ana yemeği, tatlısıyla tam bir yemek ziyafeti çekmek istediğinizde, üstelik bir de birkaç kişiden oluşan bir grupsanız, yemeklerin sırası karışabilir, biriniz yemeği bitirdiğinizde diğerinin yemeği masaya ancak gelebilir. Kısacası hemen her şey olabilir.

Dolayısıyla Venedik’e gitmeyi planlayan gezginlere önerim, masa adabı gibi kuralları unutup, böyle bir beklentiye hiç girmeyip yediklerinin içtiklerinin tadını çıkarmaya çalışmaları.

Ve eğer seviyorsanız, Venedik’te deniz ürünlerin şaşmayın. Evet biraz araştırma ile pizza, risotto, makarna gibi seçeneklerin taze malzemelerle hazırlanan en lezzetli yemeklere ulaşabilirsiniz ancak deniz ürünleri bu büyüleyici kentin spesyali.

Açılış Saatleri

Venedik gezi rehberi yazısında bahsetmek istediğim bir diğer önemli konu da restoranları açılış saatleri. Eğer kahvaltı servisi vermeyen bir yerden bahsediyorsak restoranlar genellikle 12:00’de açılır ve 14:30–15:00 civarında kapanır.

19:00 gibi akşam yemeği açılan restoranların günü kapatması ise 23:00–24:00 civarıdır. Kahvaltı servisi de yapan yerlerin sabah 09:00 gibi açıldığını da söylemek isterim.

Çok turistik bir şehir olmasından dolayı Venedik’te restoranlar genellikle haftanın her günü açıktır ancak nadiren de olsa bazıları Pazar günleri kapalı olabilir (ki bunlar genellikle turistik yerlere uzak, daha çok yerli halkın konakladığı semtlerde olan restoranlardır).

Yeme İçme Kültürü

Tipik İtalyan yemek kültürü her yerde olduğu gibi Venedik’te de başlangıçlar (antipasto), ardından bir çeşit makarna (primo piatto), ardından et veya balık içeren bir ana yemek (secondo piatto) ve son olarak da tatlı veya meyve (contorno) sıralamasından oluşuyor.

Ancak yazının başında da belirttiğim gibi Venedik’te bu kadar çeşitli bir siparişe gerek de yok. Zaten bir kişi için çok fazla da olabilir. Bu sıralamada istediğinizi alıp istediğinizi atlayabilirsiniz.

Genellikle yemekler likör ve kahve ile biter, ki sizlere de mutlaka tavsiye ederim. Kahvenin bin bir çeşidi ve lezzetini bulabileceğiniz bir yerdesiniz sonuçta.

Bahsettiğim sıralamaya uymayan tek yemek ise pizza diyebilirim. Tipik bir pizza menüsü bruschetta gibi hafif bir başlangıçla başlayıp, pizza ve meyve ya da tatlı şeklinde devam eder.

Ancak pizza yemek istiyorsanız her şeyi yapan bir restoran yerine özellikle pizzacıya gitmenizi öneriyorum. Hem çok daha fazla seçenek var hem de pizzalar daha taze ve özenli hazırlanıyor.

Rezervasyon

Turistik bir şehir olmasından dolayı Venedik’te restoranlarda rezervasyon zorunluluğu yok. Elbette restoranlar genellikle kalabalık ancak ben yer olmadığı için kapıdan dönen de görmedim.

Belki sadece Tripadvisor gibi sitelerde çok yüksek puanı olan ya da Michelin yıldızlı restoranlarda rezervasyon yaptırmanız gerekebilir ki o da mutlaka o restoranda yemek yemeyi istiyorsanız. Onun dışında rezervasyon konusunda hiç endişelenmemenizi öneririm.

İçecekler

İçecek kültürünün Venedik’te tüm İtalya’dan farklı olduğunu söyleyemem. Şarap keyifli yemeklere eşlik eden ve sonsuz çeşidi bulunan en önemli alkollü içeceklerden.

Bunun yanında likör de (özellikle limonlu bir likör olan Limoncello veya kavunlu likör) yemeklerden sonra tercih edebileceğiniz, lezzetli ve İtalya’da son derece kaliteli olan bir başka içecek.

Bira ise belki sadece pizza eşliğinde alabileceğiniz, onun dışında Venedik’te çok tercih edilmeyen bir içecek diyebilirim.

Alkolsüz içeceklerde de durum benzer. Hemen her çeşidi ile “kahve” Venedik’te tüketebileceğiniz, hatta farklı aromaları denemenizi önereceğim içecek.

Yemek Fiyatları

Euro kurundan dolayı zaten Avrupa’da herhangi bir yer biz Türkler için biraz pahalı olsa da Venedik bunun son noktası diyebilirim.

Ucuzluk, pahalılık biraz da göreceli kavramlar o yüzden şöyle söyleyeyim; hemen hemen tüm ürün ve servislerde olduğu gibi yemek yemek konusunda da İtalya’nın en pahalı şehri Venedik.

Bir de eğer kaliteli, sağlıklı ve taze yemekler istiyorsanız bütçeyi biraz yüksek tutmakta fayda var. Bir başka alternatif ise, bir masada oturup başlangıcı, ana yemeği, tatlısı ile bir bütün halinde yemek yemektense atıştırmalık seçenekleri tercih edebilirsiniz ki bu hem çok yaygın hem de daha düşük maliyetli bir yol.

Venedik’te kahvaltı fiyatlarının başlangıç seviyesi 10 Euro civarında diyebilirim. Ki restoranına göre bu rakam artıyor. Kahvaltının da İtalya’nın hemen her yerinde olduğu gibi kruvasan, meyve suyu ve kahveden oluştuğunu göz önüne alırsanız en mantıklısı konaklamanızı kahvaltı dahil almanız olur.

Öğle yemeklerini atıştırmalık olarak almayı tercih ederseniz doyurucu bir öğün 8–12 Euro civarında tutacaktır. Masa oturarak yemek istediğinizde ise 15–20 Euro ve belki biraz daha fazlasını da hesaplamalısınız.

Akşam yemekleri de masada oturarak aldığınızda yemek çeşitleri ve servis de eklendiğinde içecekler hariç 20–25 Euro seviyesinden başlayan rakamları bulacaktır.

Bahşiş

Normalde Venedik’te restoranlar servis ücretini faturalara yansıtıyor. Dolayısıyla bahşiş vermek zorunlu değil. Ancak servisini çok beğendiğiniz yerlerde %5-10 civarında bahşiş bırakmanız çok ayıplanacak veya sıra dışı sayılan bir durum değil.

Yalnız kredi kartıyla ödeme yapıyorsanız bahşişi de ekleyerek karttan çekim yaptırmaktansa, bahşişi nakit olarak bırakmanızı daha doğru.

Venedik’te Ne Yenir?

Vendik'te yeme içme atıştırmalıklar

Deniz ürünleri ve pirinç ağırlıklı Venedik mutfağı elbette pizza, makarna gibi diğer İtalyan lezzetlerini de içeriyor. Çok turistik olmasından dolayı kentte kalitesi tartışmaya açık ancak son derece zengin bir seçenek yelpazesi bulabilirsiniz.

Venedik’te Ne Yenir? yazısında detaylı olarak bahsetmiştim ancak burada da özetle kentteki yemek seçeneklerinize değinebilirim.

Atıştırmalıklar

Hem turistler açısından kolay ve ucuz, hem de yerel halkın da sıkça tercih ettiği atıştırmalık yiyecekler Venedik’te bu popülaritesinin karşılığını bol çeşit olarak veriyor.

Tüm ülkede bulabileceğiniz Panini, Trapizzino gibi atıştırmalıklar yanında Cicchietti denilen çeşitli mezeler, Tramezzini sandviçleri, kızartılmış pirinç topları Arancini ve bizim kokorecin İtalyan versiyonu Lampredotto şehirde bol bol bulabileceğiniz seçeneklerden.

Ana Yemekler

Elbette makarna, pizza ve risotto. İsterseniz sebzeli, isterseniz tavuklu veya kırmızı etli, isterseniz de çeşit çeşit deniz ürünleri ile. Ancak Venedik mutfağı bu klasik İtalyan yemeklerinden ibaret değil.

Şehre özgü yemeklerin başında pirinç yemeği Risi i Bisi ve soslu sardunya olan Sarde in Saor geliyor. Bunlar dışında siyah renkli, mürekkep balığı ile yapılan Spaghetti In Nero Di Seppia, yine mürekkep balığı ile yapılan siyah renkli pirinç yemeği Risotto In Nero Di Seppia, karaciğer yemeği Fegato Alla Veneziana ve yengeç sevenler için Moleche de diğer seçeneklerden.

Tatlılar

İtalyan tatlıları son derece lezzetli ve kaliteli olsa da çeşit açısından zengin olduğunu söyleyemem. Ki Venedik’te de klasik İtalyan lezzetlerinden Tiramisu ve Gelato tadabileceğiniz en iyi tatlı alternatiflerinden.

Venedik Karnavalı

Venedik Karnavalı hakkında bilgiler

Karnaval, Venedik gezi rehberi yazımızın başında da belirttiğim gibi kış mevsiminde kente gidenlerin katılabilecekleri en önemli etkinlik konumunda. Her yıl 16 Şubat – 5 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen kültürel etkinliğin kökenleri Pagan kültüründeki bahar karşılaması ritüellerine dayanıyor.

İlk defa 1268’de kutlanmaya başlanan karnavalda maskeler uzun süre sosyal farklılıkları ortadan kaldırmak için kullanılmış. Ancak sonradan değişik tasarımlara sahip bu eşyalar kültürel etkinliğin hatta kentin simgesi haline gelmiş. Bu değişime rağmen maskeler halen daha ilk günkü gibi Bauta, Colombina, Medico Della Peste, Moretta, Volto, Pantalone, Arlecchino ve Zanni isimleriyle anılıyor.

Konser ve balo gibi halka açık çeşitli etkinliklerin düzenlendiği karnavalda Orta Çağ kıyafetleri maskelerin tamamlayıcısı olarak kullanılıyor. Bu kıyafetlerle karnavala katılmak isterseniz, ister satın alabilir isterseniz de kiralayabilirsiniz.

Karnaval döneminde turist sayısı yaz sezonundakine yakın bir seviyede oluyor. Bu da uçak biletinden konaklamaya kadar pek çok konuda sıkıntı yaratabiliyor. Bu durumdan etkilenmemek için en pratik çözüm tatil planını önceden yapmak ve erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak.

Su Taşkını: Acqua Alta Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Venedik Su Taşkını Acqua Alta

Venedik gezi rehberi hazırlayıp da birçok gezgine sürprizler yaşatan doğa olayına değinmemek olmaz. Eğer Venedik’e 15 Eylül – 15 Nisan arasındaki dönemde seyahat etmeyi planlıyorsanız, aqua alta’yı yani su taşkınını göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Bu olay birçok kişinin söylediğinin aksine şehir battığı için değil deniz seviyesi yükseldiği için gerçekleşiyor. Su taşkınlarının dolunay ve yeni ay dönemlerinde, alçak basınç sistemleri etkili olduğunda, Sirokko rüzgârı başladığında daha sık yaşandığı belirtiliyor.

En şiddetlisi 194 santimetre yükseklikle 1966 yılında yaşanan taşkının süresi 6 saati bulabiliyor. Su seviyesi yükselmeden önce halk, çalan alarm ile uyarılıyor ve etkilenecek bölgeler yaya trafiğine kapatılıyor. Acqua alta ile ilgili bilgilendirme için gezginlere turizm ofislerinde haritalar veriliyor.

Haritaları kullanarak hangi yolların güvenli olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Ayrıca bu doğa olayını takip eden ve güncel bilgiler veren mobil uygulamalar da mevcut. Uygulamaları IOS veya Android tabanlı akıllı cihazınıza yükleyerek konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Venedik’e Yakın Gezilecek Diğer Şehirler

Venedik Floransa arası ulaşım

Eğer tatil süreniz 5-6 günse bunun bir kısmını Venedik’i tanımak için harcayıp sonrasında hızlı tren seferlerinden yararlanıp Floransa, Milano, Bologna gibi diğer popüler İtalyan şehirlerinin barındırdıkları olanakları keşfetmeye gidebilirsiniz.

Trenitalia gözetiminde yolcu taşıyan yüksek hızlı trenlerle Venedik’ten Floransa ve Milano’ya 2 saat civarında bir sürede rahatça ulaşılabiliyor.

Bologna’ya yolculuksa 3 saatin biraz üzerinde sürüyor. Erken rezervasyon fırsatlarından yararlanıldığında 19,90 Euro gibi cazip fiyatlara bilet bulunabiliyor.

Hatta masrafınızı Trenitalia’nın otobüs+normal hızlı tren seçenekleri ile daha da düşürebilirsiniz. Tabi bu seçeneği tercih ederseniz, yolculuk için çok daha uzun bir süreyi göze almanız gerekiyor.

Floransa, Milano, Bologna ile ilgili tatil planları yapmayı planlıyorsanız, gezilecek yerler ve konaklama seçenekleri hakkında detaylı bilgileri şu başlıklarda bulabilirsiniz:

Venedik gezi rehberi içeriği boyunca İtalya’nın dünyaca ünlü turizm merkezi Venedik hakkında elimden geldiğince detaylı bilgiler paylaşmaya özen gösterdim.

Eğer yazı boyunca sizin de ilave etmek istediğiniz noktalar varsa bunları lütfen yorum olarak ekleyin.

“Venedik Gezi Rehberi & Tavsiyeler” üzerine 7 yorum

 1. merhabalar, roma-floransa-venedik-bolonya rotasında bir seyahatimiz var. şehirler arası ulaşımı hızlı tren ile sağlayacağız. bu rotada tren yolculuğunu en doğru hangi şekilde yapabilirim, hangi araç ile en hızlı ve güvenli yolculuğu yapabilirim ve sefer sıklıkları nedir önden bilet almam gerekir mi? bir de fiyatlar ve süreler konusunda bilgi verebilir misiniz?

  Yanıtla
  • Dilara Hanım merhabalar,

   Ben son gezimde aynı bire bir bahsettiğiniz destinasyonları trenle gezdim. Rotam: Venedik – Bolonya – Floransa – Roma şeklindeydi. Uçak biletinin durumuna göre tersi de olabilir. Sezonda biletlerinizi önceden internetten almanızı şiddetle tavsiye ederim. İtalya demir yollarının sitesinin yanında özel sitelerden de satın alabilirsiniz;

   https://www.trenitalia.com/en.html
   https://www.thetrainline.com/trains/italy

   Bilet fiyatları trenlerinin kalitesine, sefer süresine vb göre değişiyor. Kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

   Sevgiler

   Yanıtla
  • Venedik benim şu ana kadar gezip gördüğüm yerler arasında en sıra dışı, kendine has havası olan yerlerin başında geliyor. Özellikle turistlerin az olduğu zamanda giderseniz şehirden çok fazla keyif alırsınız. Şimdiden iyi eğlenceler…

   Yanıtla
   • Merhaba siz hangi tarihte bulundunuz. 6 kasımda 5 günlük tur planlıyoruz. Uygun olurmu acaba.
    Teşekkür ederim.

    Yanıtla
  • Venedik, özellikle İtalya turu yapanların 1 günlüğüne dahi olsa görmesi gereken yerlerin başında geliyor…

   Yanıtla

Yorum yapın