Venedik gezi rehberi

Köprülerin Şehri“, “Kanallar Şehri“, “Avrupa’nın en romantik şehri“, “Maskelerin Şehri“… Aslında hiçbiri Venedik’in güzelliğini anlatmaya yetmeyen şehrin ünlü tanımları. Birbirinden kanallarla ayrılmış ve köprülerle bağlanan 118 adanın üzerine kurulu Venedik dünyanın en güzel şehirlerinden. San Marco MeydanıBüyük Kanal ve Rialto Köprüsü ise en ünlü yerlerden.

Bu yazıyı da okuyun: Venedik'te nerede kalınır?

Venedik Gezi Rehberi

İtalya turları içinde genellikle Venedik’e bir gece ayrılıyor. Cruise gemi turlarında ise şehre ayrılan süre sadece saatlerle ifade ediliyor. Bu yüzden Venedik’in muhteşem atmosferini doyasıya yaşayabilmenin en güzel yollarından biri şehre turlardan bağımsız, bireysel olarak gitmek. Eğlenceli bir Venedik gezisi için tek ihtiyacınız olan şey ise biraz araştırma. Venedik gezi rehberi yazıları boyunca, Venedik hakkında genel bilgilerden gezilecek yerlere, alışverişten ulaşıma, otel tavsiyelerimizden yeme içme konusuna kadar detaylı birçok konuyu bulabilirsiniz.

Venedik Gezisi Hakkında Bilgiler

Sahip olduğu muhteşem kanalları ve şehir yapısı ile dünyanın en turistik şehirlerinin başında gelen Venedik her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bir çok farklı bölgeden oluşan Venedik’in en ünlü noktası ise şüphesiz 118 adadan meydana gelen Sestieri Bölgesi. Toplamda 170 adet kanal ve bu kanallar arasında bağlantı kuran irili ufaklı 400 köprüden oluşan şehirde yaklaşık 250.000 kişi yaşamaktadır.


Eğer Venedik'te kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Venedik'te nerede kalınır? başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yazı boyunca son Venedik seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 3★  Hotel Fontana başta olmak üzere 3★ Hotel Ala, 4★ Hotel Principe, 5★ Hotel Danieli gibi şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

İlk insan yerleşiminin MÖ 5. – 6. yüzyıllarda olduğu düşünülen şehir tarih boyunca bir çok önemli olaya sahne olmuştur. Şehir hayatının Bizans Dönemi’nde başlanıldığı düşünülen Venedik’in adının duyulması ise ipek ve el işi işlemeciliği ürünlerin ticaretinin yapılması ile başlamıştır. Günümüzde ise Venedik dünyanın en önemli turizm şehirlerinden biri olarak bilinmektedir.

Venedik’te kış ayları soğuk, rüzgarlı ve yoğun sisli geçebilmekte.Bunun yanında havanın daha güzel olduğu yaz ayları ile şehir tam bir turist akınına uğramaktadır. Venedik’te bilinmesi gereken en önemli olaylardan biri ise Acqua Alta adı verilen su baskınlarıdır. Venedik’te dönem dönem su baskını yaşanmaktadır. Hayatı çok olumsuz etkilemese de gezinizi ayarlarken bu su taşkınlarının olmadığı ayları seçebilirsiniz. İşin aslı yaşayanların aktardığına göre su taşkınları gezi sonrası akıllarda yer edecek güzel bir anı da olabiliyor.

Venedik tarihi, hava durumu & gezi için en uygun zaman, Venedik’te para, döviz, kredi kartı kullanımı, resmi tatiller ve hastaneler gibi önemli bilgileri Venedik Gezisi Hakkında Bilgiler sayfasında bulabilirsiniz.

Venedik Gezi Rehberi
Gezip Gördüm Venedik Gezi Rehberi

Venedik Gezilecek Yerler

Her rehberde olduğu gibi Venedik gezi rehberimizin de en önemli bölümlerinin başında Venedik’te gezilecek yerler listemiz geliyor. Doğal güzellikleri dışında Venedik sahip olduğu dini yapılar, müzeler ve bölgeler ile de dikkat çeken bir şehir. Şehri adeta iki parçaya bölen Büyük Kanal ve çevresinde yer alan tarihi yapılar görülmesi gereken yerlerinde başında geliyor. Rialto Köprüsü buradaki en dikkat çekici yapı. Tarihi şehrin turistik merkezi ise San Marco Meydanı. Meydan çevresinde birçok önemli yapı var. San Marco BazilikasıDükler SarayıAziz Mark’ın Çan Kulesi ve yakın konumdaki Ahlar Köprüsü burada yer alan en önemli yapılardan. AccademiaFrari Santa Maria Gloriosa BazilikasıCa’ d’ORo ve Ca’ Rezzonico ise görülmesi gereken diğer yerler. Tabi lagün etrafında yer alan önemli adalardan Murano Adası  ve Burano Adası‘nı da unutmamak gerekiyor.

Venedik’te gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgileri Venedik Gezilecek Yerler sayfasında bulabilirsiniz. Bu sayfadaki bağlantıları kullanarak gezi noktaları hakkında detaylı bilgilere, fotoğraflara, ulaşım ve ziyaret konusunda gezi boyunca lazım olabilecek notlara ulaşabilirsiniz.

Venedik gezi rehberi, Venedik gezilecek yerler
San Marco Meydanı, Venedik’in en hareketli ve ünlü noktası…

Venedik’te nerede kalınır?

Venedik konaklama konusunda maalesef Dünya’nın en pahalı şehirlerinden biri. Venedik’e tur düzenleyen firmaların büyük çoğunluğu otel tercihlerini Padova, Noventa di Piava, Quarto d’ Altino, Lido di Jesolo, Treviso ve Mestre gibi şehir merkezine 1-2 saat uzaklıktaki yerlerden seçiyor. Benim bu konudaki düşüncem ise biraz farklı. Venedik konaklama konusunda pahalı olsa da belki de ömürde yalnızca bir kez bu şehri ziyaret edeceğiz. Bu yüzden gezimizin güzel geçmesi önemli. Bu nedenle bence konaklama konusunda biraz bütçenizi yüksek tutun ve kendinizi Venedik’in muhteşem atmosferine bırakın. İnanın ucuz diye şehirle alakasız bir yerde kalmak yerine otel dışarıya adım attığınız anda merkezde olmanın havası çok daha farklı. Üstelik erken rezervasyon, biraz araştırma ve deneyimlere göz atarak merkezde de ucuza konaklayabilirsiniz. Kısacası bana göre lagün üzerinde seçeceğiniz her yer güzel. Özellikle Büyük Kanal, San Marco Meydanı ile hareketli vaporetto (deniz otobüsü) durakları çevresindeki yerler konaklama yapılabilecek en güzel yerler.

Ben son Venedik gezimde şehrin en hareketli noktası olan San Marco’ya 5 dakika yürüme mesafesinde yer alan 3 yıldızlı Hotel Fontana‘da kaldım. Otel seçimimdeki en önemli etken konumu oldu. Otel, San Zaccaria vaporetto durağına hemen kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Bu, özellikle bavullar ile otele gitmeye çalışırken çok önemli. Venedik merkezinde araç trafiği yok. Bu nedenle otele gitmeye çalışırken birçok köprü ve kanal geçmek zorunda kalacaksınız. Otelin vaporetto durağına yakın olması bu yüzden önemli. Hotel Fontana‘ya yakın olan San Zaccaria durağı tren istasyonu, havaalanı ve çevre adalara ulaşım yapılabilen çok önemli bir durak.

Bu otel dışında şehirde yer alan tüm otelleri çeşitli kriterlere göre analiz ettim ve konum, fiyat ve imkanlara göre konaklama yapabileceğiniz en güzel 24 oteli sizin için seçtim. Hotel Ai RealiHotel Al CodegaPesaro PalaceB&B Aquavenice ve Hotel Violino d’Oro bana göre bu oteller arasında en dikkat çekenlerden.

Venedik’te konaklama hakkında detaylı bilgileri ve şehirde konaklamaya yapabileceğiniz tüm otel tavsiyelerim Venedik’te Nerede Kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

tıklayın., konaklama için güzel bir seçenek.
Hotel Fontana., konaklama için güzel bir seçenek.

Venedik Ulaşım Rehberi

Venedik ulaşım konusunda sıkıntı yaşatmayacak bir şehir. THY’nin Venedik Havaalanı‘na İstanbul’dan direk seferleri var. Bunun dışında İtalya içi seyahatinizde hızlı trenleri kullanarak ulaşımınızı son derece kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz. Roma, Floransa, Milano gibi İtalya’nın diğer önemli şehirlerine gün boyu hızlı seferler düzenleniyor. Üstelik uzak noktaların ulaşım süreleri bile 3-3,5 saati geçmiyor. Şehir içi ulaşım konusunda ise Venedik gezginlere farklı bir deneyim imkanı sunuyor. Araç trafiğinin olmadığı merkezde ulaşımı yürüyerek ya kanal yolunda çalışan araçlar ile sağlayabilirsiniz.

Eğer Venedik gezisini kendiniz organize ediyorsanız havaalanı ve havaalanından şehir merkezine ulaşım konusunda Venedik Havaalanı Marco Polo sayfası işinize çok yarayacaktır. Bunun dışında ulaşım konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm detaylı bilgileri Venedik Ulaşım Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Venedik gezi rehberi, Venedik'te ulaşım
Vaporetto ve gondollar turistik olduğu kadar şehir içi ulaşımda da kullanılıyor.

Venedik Alışveriş Rehberi

Venedik gezi rehberimizin en zevkli sayfalarından biri de alışveriş bölümü. Venedik alışveriş konusunda diğer İtalyan şehirlerine oranla biraz daha pahalı olsa da yine de şehirden birbirinden güzel şeyler alabilirsiniz. Şehirde alabileceğiniz en ünlü hediyelerin başında Venedik maskeleri ve karnaval kostümleri geliyor. Şehirde alışveriş yapabileceğiniz en önemli noktalar ise San Marco Meydanı ve civarıdır. Sokak pazarları konusunda zengin olan Venedik’te günlük ve hafta lık bir çok pazar kurulmaktadır. Alışveriş merkezi konusunda ise tam tersi bir yapıda olan Venedik’te hiç alışveriş merkezi bulunmuyor. Venedik’ten satın alabileceğiniz hediyeler hakkında detayları Venedik’ten Ne Alınır? sayfasında, alışveriş konusunda genel bilgileri, sokak pazarları hakkında bilgileri ise Venedik Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Venedik gezi rehberi, Venedik Alışveriş Rehberi
Venedik’te alışveriş yapmak oldukça keyifli.

İtalyan Mutfağı & Venedik Yemekleri

Venedik yemek kültüründe, öğün miktarı ve yemek kalitesi açısından diğer İtalyan şehirlerinden daha kötü yapıda olduğu düşünülse de şehirde yemek konusunda farklı deneyimler yaşayabilirsiniz. Balık ve sebze ağırlıklı yemeklerin sunulduğu şehirde yemeğinizi dilerseniz ufak ve sevimli bir kanalda, açık havada yiyebilirsiniz. Venedik’te tadına bakabileceğiniz bir çok yöresel yemek de bulunmaktadır, Sardee in Saor bunlardan biridir. Venedik’te yemek kültürü hakkında genel bilgileri ve şehirde deneyebileceğiniz yöresel yemekler hakkında açıklamaları Venedik Yemekleri & Venedik’te Ne Yenir? sayfasında bulabilirsiniz.

Venedik gezi rehberi, Venedik'te yeme içme
Venedik’te yeme içme ayrı bir keyif.

Venedik Gondolları & Venedik Gondol Turu

Hiç şüphesiz Venedik’te yapmanız gereken şeylerin başında gondol turları geliyor. Geçmişten günümüze Venedik tarihinde çok önemli bir yere sahip olan şehrin simgesi olan gondollar günümüzde turistik amaçlı kullanılıyor. Gondol turlarına şehrin birçok noktasında katılabilirsiniz. Fiyatlar gece, gündüz turu ya da normal tur ve serenatlı tur olmak üzere değişiyor. Konu hakkında tüm detayları Venedik Gondolları & Venedik Gondol Turu sayfasında bulabilirsiniz.

Venedik gezi rehberi, Venedik'te gondol turu ne kadar
Venedik’te gondol turu yapmadan şehirden ayrılmayın.
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın